Téměř dokonalý Fallout průvodce


Verze 1.1
Napsal a nakódoval Per Jorner, přeložil Tom9k

Překlad věnován památce Jiřího ‘‘Deimose‘‘ Šťovíčka.

První věcí, kterou na Falloutu zjistíte je, že postrádá od všeho něco. Samozřejmě by nemělo být překvapením, že první díl bude menší než pokračování. Méně vybavení, méně úkolů, menší mapa světa, méně perků, menší kontrola NPC (ale také méně bugů). Pokud jste začínali s Fallout 2, můžete se ve Falloutu cítit trochu omezováni. Přesto, hratelnost a příběh je stejně tak dobrý a až na pár ovládacích (interface) záležitostí, které byly doplněny do Fallout 2 budete mít Fallout stejně tak rádi. Jeden aspekt, ve kterém je Fallout jedna vetší než Fallout 2 je úroveň nakopávání prdelí.
--Gimp00


Obsah

 1. Úvod
 2. Přípravy
 3. Tvorba postavy
 4. Návod na místa
  1. Vault 13
  2. Shady Sands
  3. Vault 15
  4. Nájezdníci
  5. Junktown
  6. Hub
  7. Nekropolis
  8. Kráter
  9. Bratrstvo
  10. Pohřebiště
  11. Vojenská základna
  12. Katedrála
 5. Konce
 6. Střetnutí
 7. NPC
 8. Hlupák
 9. Boj
 10. Věci
 11. Přídavky

Úvod

"Musím tuto informaci strávit."
--Vůdce

Všechno to začalo tvorbou velmi podrobné Fallout 2 příručky, a přesto že jsem to nezamýšlel od začátku, jsem si ke konci uvědomoval, že budu to samé dělat s Falloutem. Přestože jsem dokončil Fallout 2 jako první, byla to série, která si získala mé srdce a začala všechno toto psaní příruček. Z tohoto důvodu bude můj pohled na Fallout v této příručce často považovat pokračování této hry za standart a cokoliv je jiné v původní hře je abnormalita. Toto může být trochu zvláštní pro veterány, co žili s Falloutem tak okolo roku před vydáním pokračování, ale tak to dělalo hodně hráčů, a v každém případě popularita Fallout 2 dneska mnohem předčí svého předchůdce.

Zpočátku jsem netušil jestli tento závazek přidá co se dá do již existujících průvodců (hra je venku déle než pokračování, přesto to už dneska není znát), ale brzy jsem zjistil, že bych byl ve skutečnosti schopen přidat další vrstvu výzkumu a rozepsat co už bylo napsáno. Samozřejmě zde byly příručky nebádající lidi, aby si vzali Obchod a Hazardní hry, příručky bez podstatných informací skoro u všeho a příručky napsané samozvanými experty obsahující nejisté, sebejisté či nesprávné "expertní" postřehy. (Ve skutečnosti jsem nenašel příručku, která by neobsahovala množství nesprávných informací, mnohé byly předávány dál a doslova opisovány v příručkách dalších.)

Doporučil bych Steve's Guide to Fallout od Steva Metzlera pro jasnost a dobré napsání (přestože postrádal detaily); Fallout FAQ od Chrise Smitha pro kvalitu už v roce 1997 (přestože jak název napovídá, nejedná se o průvodce); a Fallout Game Guide Omkara Namjoshiho pro jeho ambici stát se druhým manuálem (přesto že to byl nadbytečný faktor). Díky No Mutants Allowed administraci a návštěvníkům z minulosti a budoucnosti za pomoc a poskytování jejich příruček.


Hrál jsem anglickou (v1.2 (UK)) verzi hry, používajíc Falche 1.20 character editor pro experimentaci a přidal jsem si do hry děti pomocí Skynet's Fallout 1 Children Patch. Hodně jsem využil dekompilátor skriptů od TeamX a Fallout 1 DAT-file extractor v1.2, a ještě více jsem užil dekompilátor skriptů od Noida. Nemyslím, že by zde měli být značné rozdíly od US verze kromě záležitosti dětí.

Berte na vědomí, že toto přetéká spoilery. Pokud hrajete hru jako tato poprvé, tak byste neměli používat jakéhokoliv průvodce. Pokud vás nezajímají unikátní zkušenosti z hledání a dělání věcí na vlastní pěst, máte pravděpodobně lepší věci na práci než hraní této hry. Takže, pokud je to vaše první hra, nečtěte dál než do Příprav. Samozřejmě bude i tak, pokud budete chtít, tak nevím, proč to tady píšu. :)

Pokud najdete překlepy, máte něco na příspěvek nebo si chcete stěžovat, že můj úsudek je svévolný, prosím, napište mi. Pokud máte herní otázku či technický problém který nijak nesouvisí se samotným průvodcem (pokud na ty nedostatky neukazuji zde), obraťte se prosím na fóra; na internetu je jich několik.


Komentáře a další informace jsou barevně odlišeny v následujících barvách:

a green starZelená hvězda značí přímou, spolehlivou informaci nebo radu.

a yellow starŽlutá hvězda signalizuje pochybnosti, ale od této informace se čeká, že bude spolehlivá.

a red starČervená hvězda je použitá pro velmi spekulativní a okrajové informace či triviální komentáře.

a blue starModrá hvězda se objevuje jako všeobecný komentář v sekci Návod na místa, který má širší použití než tam, kde byl uveden, jako například tvorba postavy, bojová strategie či celkové chování hry.


Přípravy

" Fajn! To je vždycky, zalep to! Dej mě do kupy! Sráči! "
--Doktor Wu

Jako první se musíte ujistit, že váš hajzl… err, myslel jsem vaše hra je opatchována. Pokud máte evropskou verzi, je to v pohodě, už máte verzi 1.2. Pokud žijete ve Spojených státech nebo z jiných důvodů máte starou US verzi tak byste si měli stáhnout patch na v1.1 pokud je hra na vašem CD v1.0. Pro nedávno vydané verze by neměl být potřeba patch. Co mj. patch opravuje je několik herních bugů (aby hra vůbec běžela) a odstraňuje jeden z časových limitů ve hře. V průvodci budu předpokládat, že máte opatchovanou verzi a uvedu před-patchové rozdíly jako druh pradávné (a trochu hloupé) historie.

Pokud máte v1.2 tak nebudete mít ve hře žádné děti. Abyste to napravili tak si sežeňte children patch obsahující US.exe soubor a animace chybějící v ne-US verzích hry. (Poznámka – toto nepřidá děti do již navštívených map ve vašich uložených hrách). Hraní bez dětí neochudí hru jako ve Fallout 2, protože zde nejsou úkoly zahrnující děti. Za to, že Interplay vůbec děti odstranil, by si zasloužil vypískat. Pokud jedna nebo dvě evropské země chtějí odstranit děti ve hře, kde může hrát zabít raketometem kohokoliv, koho potká tak proč neudělat speciální nízko-násilnou verzi a nezaměřit se na právě na tyto země a nechat tak ostatní hrát neochuzenou hru?

a green starAlespoň má UK verze nemá žádná násilná omezení, ale všechna krev a násilná animace byla odstraněna z lokalizované německé edice. Nakonec jsou tu asi dva neoficiální patche (okolo 30MB+) co toto přidává zpět. Odkazuji na jejich detaily obsahu a na aplikaci.

a green starLocutus dodává: "Mám 1.2 US verzi, která byla přidána k počítačovému magazínu a v intru nehraje písničku „Maybe“ – jen to přehrává hudbu z Kráteru. Všechno ostatní je jako v normální US verzi."

a red starJe zde několik známých textových rozdílů mezi US a UK verzí, zaměňující "citlivá" slova: "drogy" se stali "chemikáliemi", a "závislost" se stala "touhou". Nikdo neví proč, ale tady je vysvětlení kdybyste se divili, kde jsem vzal slovo chemikálie.

Ukládejte často! Nejlépe před po každém boji a před každým rozhovorem. Hrát i jenom pár minut zase znova protože jste se špatně rozhodli v dialogu může být mrzuté. (Může to být také následkem předchozího dialogu, že jste se museli takto rozhodnout a to si bude zase přát, abyste si to předtím neuložili) Také doporučuji si udělat speciální slot na ukládání, vždy když vkročíte no nové větší lokace (město atd.). Pokud jste něco doopravdy podělali a zjistíte to až po dalším uložení (se může stát), musíte "pouze" opakovat oblast. Tyto pozice se mohou hodit i později pokud chcete zjistit, co by se stalo, kdybyste ten a ten úkol dělali jinak.

a green starMalé varování ohledně quicksave: jak pravděpodobně víte, tato funkce je "resetována" vždy když použijete obyčejný save/load. Nicméně není resetována poté, co ukončíte hru a začnete hrát s novou postavou

a green starPokud jste zaplnili quótu pro sloty můžete dle libosti použít správce souborů k vytvoření prostoru pro nové. Jen přejmenujte složku s uloženou hrou (jménem od "Slot01" po "Slot10") kterou momentálně nepotřebuje na něco, co tu pozici vystihuje (lokace/postřeh -  např. "Slot02-shady") a ta pozice bude zase k použití. Pokud chcete znovu aktivovat určitou uloženou hru, obnovte název složky na původní. Můžete použít podobný trik na přepínání mezi celými balíky uložených pozic tím, že složku "Savegame" přejmenujete na "SavegameX" či tak nějak. Tento trik můžete používat pro různé hry s různými charaktery.

a green starVíce "realistický" přístup ke hře zahrnuje používání pouze jedné úložné pozice a načítání pouze když umřete či to poděláte nějakou chybou (ale ne když např. zkazíte nějakou akci či chcete něco zkusit jinačí cestou). Nedoporučuji vůbec pro začátečníky. Taky je dobré používat alespoň jeden slot pro zálohy v případě, že se vám hra pokazí (nepůjde načíst). Ještě realističtější mód je nazván "iron man" (železný muž) zakládající si na ŽÁDNÉM ukládání hry kromě okamžiku, kdy hru vypínáte; pokud umřete, jste mrtví a musíte hrát znova od začátku!

Poté, co začnete novou hru, doporučuji přednastavit původní nastavení: bojovou rychlost, kterou mám vždy na maximu (také zaškrtněte čtvereček pod tím – ovlivnění rychlosti hry), zvýrazněné cíle na "ZAP" (pomůže vám uvidět potvory za zdmi – obrysy), a běh na "vždy". Při práci na průvodci jsem měl obtížnost na normální, ale další hry byly hrány na těžkou obtížnost - jak hra, tak boj, což bohužel nepředstavuje o moc větší výzvu.

a red starPokud stlačíte Shift a kliknete na tlačítko Credits tak dostanete zábavné hlášky od autorů. Dospělácká záležitost!

a red starPokud napíšete slovo "boom" během credits tak uvidíte animaci vybuchující hlavy Tima Caina.

a red starMůžete se dostat do jakéhosi druhu nahrávání pomocí CTRL+R na hlavní obrazovce. Můžete si vybrat oblast a v ní hrát (s Maxe Stonem), ale nemůžete mluvit s lidmi (pokud nespustíte nějaký skript) nebo manipulovat s objekty kromě otevírání dveří (pozn. překladatele – můžete otevírat i bedny či skříně. Klikněte na ně a zmáčkněte A (pro boj)). Toto také vytvoří složku "selfrun" ve složce se hrou kam se budou nahrávky ukládat. Pokud jste si už užili, zmáčkněte CTRL+R abyste se vrátili do menu. Pokud chvilku počkáte tak jedna z vašich nahrávek se začne přehrávat, méně nebo více přesně. Můžete tohoto využít k prozkoumání nepoužitých (a nezajímavých) map, jako například zničený vchod do Bratrstva či tábor Zmijí. Viz. Návod na místa kde zjistíte jak se tam dostat.


Tvorba postavy

" Spousta tvých. Některý k užitku, ale příliš mnoho k ničemu. "
--Set

Budu vám popisovat vlastnosti, charakterové rysy, dovednosti a ostatní, dělat krutá rozhodnutí podobná diktátorství a následně vám navrhnu několik finálních charakterů. Abych to nějak začal, tak na věku nezáleží; není to v žádných skriptech. Pohlaví bude mít malý, ale bezvýznamný efekt na některé dialogy. Muži mohou spát se Sinthií (za prachy) a možná s Keri (pro menší bonus). V táboře nájezdníků se mohou zúčastnit boje v ringu, což není ale bezpodmínečně výhoda. Pokud hrajete za ženu pak získání systolického motivátoru od Michaela je jednodušší, pokud máte CH>5 anebo těžší pokud máte CH<5. Můžete také za ženskou postavu překvapit Harryho, ale stejně to jen začne boj. Zajímavé je že bezpečnostní důstojník Vault 13 je vždy opačného pohlaví než vy.

a green starNepoužívejte předgenerované charaktery – všechny mají nějakou chybu (např. Max Stone má Rváč, Natalia má Noční pták a Albert has Zkušený společně s Obchod). Jedna z nejhezčích věcí na počítačových RPG je tvorba vlastní postavy. I když chci postavu typu „Max Stone“ tak si raději udělám svojí vlastní než si vzít Maxe Stona

Vlastnosti

Když rozdělujete charakterové body tak byste měli myslet na pár věcí:

a green starVlastnosti nemohou být efektivně zvednuty nad 10. Každá vlastnost může být během hry zvednuta o 1 permanentně (kromě ST – tam je to o 4), takže začínat s hodnotou 10 je docela mrhání. IN a LK mohou být zvednuty o 2, když vezmeme v úvahu díry ve skriptech, takže byste neměli začínat s více než 8.

a green starEN a AG funguje tak že vám lichá hodnota nepřidá nic moc nového v porovnání s hodnotou pod ní, např. AG 6 nebo 7 vám obě dají 8 akčních bodů. Berte to navědomí, ale také pamatujte, že můžete během hry tyto hodnoty zvednout o 1, což je důvod proč začít řekněme s AG 9 namísto 8 či 10.

a green starFallout manuál říká, že dostanete EN/3 extra HP za úroveň; Fallout 2 manuál říká, že dostanete EN/3+3. Oba se mýlí: správná hodnota je EN/2+2 (zaokrouhleno dolů). Zajímavé je, že se toto nachází ve všech patchových poznámkách.

a green starPokud si nastavíte IN<4, váš charakter bude (většinou) jenom žvatlat, neschopen vést smysluplný dialog. Není třeba říkat, že toto hodně ovlivní vaši možnost brát a plnit úkoly, ale můžete si pomoci drogou Mentat. (poznámka – můžete tohoto využít v jeho "obráceném" efektu během normální hry – vezměte si jeden nebo dva a počkejte hodinu – vaše vlastnosti klesnout pod normální úroveň – pokud chcete vyzkoušet IN<4 efekt – psycho je ještě více efektivní.) Pro více informací viz sekce Hlupák.

a green starST 5 je dostačující pro zvládnutí všech malých zbraní. ST 7 je dostatečná pro všechny těžké a energetické zbraně a ve skutečnosti je už ST 6 dostatečná na vše kromě kulometu. Jakmile získáte energozbroj tak se nemusíte o nic starat.

Charakterové rysy

Doporučené rysy:

Pokud si zvednete své vlastnosti pomocí Rváče, Mrňouse či Nadaného, můžete poté investovat extra body dle libosti, takže je považujte za takové extra charakterové body, přestože to tak technicky není (což se odráží ve faktu, že některé hodnoty nemůžete snížit pod určitou úroveň, ale to by neměl být nikdy problém).

Potenciálně užitečné ale nepříliš hodnotné rysy:

Vyhněte se těmto rysům:

a green starZkušený je buglý v tom že nedostanete 5 dovednostních bodů, který byste měli dostat. Pokud chcete simulovat tento efekt tak si dejte 2-3 úrovně Vzdělaného pomocí editoru charakterů.

a red starPřestože nemá Krvák pro dobré charaktery na konci hry žádný prospěšný efekt, může ho být dosaženo jinými způsoby.

Dovednosti

Doporučené dovednosti na talent (pokud se nechystáte hrát za hlupáka):

Zvolte jako talent tyto a vylepšete si je brzy na úroveň okolo 100 % (možná kromě Lehkých zbraní, pokud chcete využívat výhody střelecké revue), určitě se to vyplatí. Později budete potřebovat jednu bojovou dovednost na úrovni asi 150 %. Pokud to nejsou Lehké zbraně, vyberte si jeden z následujících dle vaší volby (jeden z těchto bude pravděpodobně ve hře za hlupáky talentem místo Řeči):

Dovednosti kam nemusíte investovat body:

a green starMaximální počet nevyužitých dovednostních bodů je 99 po dosažení úrovně. Můžete mít více než 99 na skladě (např. po získání nějakého perku ovlivňující dovednostní body), ale jen do doby než dosáhnete další úrovně.

a green starMůžete snížit obtížnost, aby se vám dočasně zvedly nebojové dovednosti.

a green starPopravdě si mnoho hráčů oblíbilo plížení v situacích, kdy chcete někoho odstranit bez pozornosti, což je užitečné při vraždách (ale to ne vždy funguje), nebo připlížit se k oběti před bojem zblízka. Bohužel mnoho přibližovacích skriptů apod. se nezatěžuje zkontrolovat, zda se plížíte či nikoliv. Např. to nepomůže při kradení z Killianova stolu.

Vložím sem pár poznámek o kradení, protože nikam jinam se nehodí. Získáte bonus (nebo utrpíte menší postih) při kradení ze zadu či ze strany, ale plížení vám nepomůže. Velikost předmětu (což není to samé jako váha) je faktor pouze pokud nemáte perk Kapsář. Nehledě na úrovni dovednosti můžete použít Ukrást u humanoidních postav, abyste viděli jejich inventář, přestože neuvidíte předměty, co drží nebo předměty které „vyprodukují“ během úkolu.

a green starPokud se vám podaří ukrást/umístit předměty 2x a vícekrát bez nachytání tak dostanete zvýšený počet zkušeností: 10, 20, 30 atd., to znamená, že celkově dostanete 10, 30, 60 atd. Tato hodnota není ohraničená vaší úrovní Ukrást.

a green starVe většině obchodů nemůžete od obchodníků ukrást jejich zboží, protože jsou umístěny v kontejnerech, kam nevidíte či nemáte přístup. (Paní Stapletonová je výjimkou, i když normálně má své knihy mimo váš dosah). V případě Beth, Mitche a Jakea v Hubu se jejich zboží objeví na jejich mrtvolách, pokud je zabijete.

a green starPomocí Ukrást můžete do cizího inventáře umístit předměty. Můžete tak dát vybavení svým NPC, zabít nepřítele výbušninou a splnit jeden úkol.

Nevyplatí se zvedat hodnotu nad 100%. Bojové dovednosti se mohou zvyšovat do té doby, než dosáhnete 95% šance na zásah u všech protivníků a z jakékoliv dálky (což trvá trochu déle, pokud zaměřujete na určité části těla). I když zvednete Ukrást a Plížení na maximální hodnoty tak bude často přistiženi, takže je pravděpodobně vaše maximální šance na úspěch 95 % před tím, než se začínají odčítat postihy (ve skutečnosti testování nezjistilo za normálních okolností znatelný rozdíl mezi Ukrást 30 % a Ukrást 200 %). Všimněte si, že to nestojí více dovednostních bodů při tréninku na vyšších hodnotách.

Perky

Top tři perky:

a green starPokud nemáte nějaké požadované vlastnosti na získání perku, můžete v některých případech použít drogy, abyste si je zvedli dočasně a získali perk (trvalo mi to několik her, než jsem si to uvědomil!) ale např. toto nefunguje u perků, co mají požadavek na LK. Podívejte se na drogy v sekci Předměty. Na rozdíl od Fallout 2 je to lehčí protože můžete sklidit efekt několika dávek najednou. Také pamatujte, že musíte spotřebovat volný perk před získáním dalšího.

Doporučené perky (počet úrovní v závorkách):

a green starMichal Burger říká: "Bonus pohybu je pro mlátičky mnohem lepší než Akční hoch/dívka, protože vaši nepřátelé rádi po zásahu odletí 2-8 políček takže vy pak použijete své akční body „na pohyb“ i když máte 2 úrovně tohoto perku. Další výhodou je že Bonus pohybu se dá získat na 6. úrovni v porovnání s Akčním hochem na 12. Na brzkých úrovních nemohu najít žádný dobrý perk, takže si vždy beru Houževnatý a Bonus pohybu. A další akční body na pohyb se můžou hodit i pro střelce – kvůli schování se za překážky."

a green starBonus pohybu je buglý takže pokud si hru uložíte a načtete v boji, máte extra body na pohyb znovu k dispozici, což vám umožňuje přemístit se kamkoliv během jednoho kola. Na druhou stranu pokud vyběháte své normální akční body tak vám skončí kolo, ať už vám zbývají extra body na pohyb či nikoliv.

Užitečné, ale ne životně důležité:

a green starMůžete pomocí perku Talent! udělat malý trik. Když ho použijete k talentování dovednosti tak zdvojnásobí hodnotu vašich investovaných bodů do té dovednosti + 20 %. Trik spočívá v tom, že můžete před odchodem snížit danou dovednost na předchozí úroveň (ale ne pod základní hodnotu + 20 %) a poté body investovat jinam. Takže vám tento dovednostní perk dá 20 + hodnotu bodů investovaných to této dovednosti, což z tohoto perku dělá mnohem lepší perk než jakýkoliv co ovlivňuje dovednosti. Nic moc, protože jsem se ke konci hry už tolik nezajímal o dovednostní body.

a green starKdyž si vyberete perk na dovednostní body (jiný než Talent!) můžete přerozdělit své body jen to rozsahu takové hodnoty, kterou jste získali pomocí jednorázových bonusů, čtení knih a investování bodů.

Perky, o jejichž užitečnosti pochybuji:

a green starŽivotadárce vám dá za každou úroveň +4 HP in společně s dalšími čtyřmi za získání perku (v manuálu se o tom nezmiňují, ale v patchi ano).

a green starJe možná zasadit pomocí perku Tichá smrt během prvního kola více než jeden zásah s dvojnásobným poškozením předpokládaje, že se můžete dostat za dva či tři nepřátele bez opuštění plížícího módu (což může být těžké, pokud jim máte proklouznout pod nosem).

Zvolte si tyto neužitečné perky, pouze pokud nemáte jinou možnost (nebo mermomocí chcete):

a green starVýše slev získané pomocí Byznysmena se v jednotlivých obchodech liší tak v rozsahu 15-30 %. To je pravděpodobně z důvodu že se modifikátory obchodu aplikují najednou a ne postupně.

a green starPokud máte jen jeden rys při získání perku Mutace tak jste nuceni ho vyměnit za nový, což znamená, že nemůžete jen tak zaplnit prázdné místo.

a red starVe verzi 1.0 jste údajně mohli použít Mutace! ke změně Nadaného na něco jiného ale se zachováním vlastností.

a green starEfekt Nočního zraku závisí na osvětlení a počtu úrovní perku. Za každou modifikátorovou hranici získáte +15% šanci na zásah se střelnou zbraní a v kompletní tmě a se třemi úrovněmi Nočního zraku +30% šanci na zásah. Jindy to třeba nemusí dělat vůbec nic. Frank Shannon si všiml, že Noční zrak dodává trochu jasu u lidí s temnými monitory.

Ostrostřelec je buglý a nedělá to, co manuál říká; má pro odstřelovací účely zvýšit PE o 2, přesto často vylepšuje vaši šanci méně a nikdy víc než PE +1. Michal Burger zjistil, že si tento perk myslí, že jsou modifikátory dostřelu vypočítávány na základě PE, ale ve skutečnosti je to PE*2 a tak má tento perk jen poloviční účinek než by měl mít. Alespoň vám dá bonus, i pokud máte PE na 10.

Bystrý učedník je ještě horší než ve Fallout 2, protože nemůžete jít přes úroveň 21. Na první pohled dobrá investice, ale protože se zkušenostní požadavky na každou úroveň zvyšují lineárně, tak i když získáte všechny tři úrovně perku tak budete jen o jednu úroveň napřed před někým, kdo si nezkazil hru vybráním neužitečných perků a na toto budete muset čekat až do úrovně 17! Takže toto eventuálně za cenu tří perků přidá pár HP a dovednostních bodů… Neberte si tento perk nikdy, nikdy, nikdy, nikdy, nikdy!

Doporučené charaktery

Zaprvé – žádný nesmysl typu "motivový charakter", jako vzít si Vědu a Opravář za talent a poté si brát "technologické perky" jako Vzdělaný a Všeuměl, či talent pro Plížení a Ukrást a vzít si "ninja perky" jako Duch, Kapsář či Tichá smrt, nebo dokonce Obchod a Řeč a vzít si "diplomatické perky" jako Lev salónů, Empatie a Kult osobnosti. No, samozřejmě to můžete udělat (a pravděpodobně i dokončíte hru), ale v tom případě nebude mít žádný smysl vám říkat co dělat. Taky si nemyslím, že ze hry vymáčknete tolik jako při hře za všeobecně orientovaný charakter. Navíc tyto možnosti budou více či méně dostupné v době kdy je budete potřebovat. Je jen velmi málo výhod, které získáte jako např. "expert vědec" či "expert v plížení". Doopravdy. Nádherně flexibilní jako je SPECIAL systém, některé charaktery jsou lepší než ostatní.

Co doopravdy potřebujete je dobrá IN (pro dialogy a dovednostní body), dobrá Řeč a alespoň jeden způsob uštědřování ran. Musíte si zvolit mezi bojem nablízko či na dálku protože jejich perky jsou odlišné. Nebo můžete hrát za hlupáka, což je stejné jako se hrnout věčně do boje. Všimněte si, že počáteční dovednosti jen velmi málo závisí na vlastnostech (Řeč je 25% + CH*2 v porovnání s CH*5 ve Fallout 2), takže většinou IN určuje, kolik sekundárních dovedností si budete moct vylepšit na solidní úroveň a žádná dovednost není "marná snaha" od začátku.

a green star"Rozvinuté" vlastnosti nezapočítávají dva body, které můžete získat využíváním chyb. Pokud se je chystáte získat tak musíte udělat drobné úpravy sami.

 

Odstřelovač: Chytrý charakter, který umí vyřešit všechny úkoly a snadno si podá každého špatňáka. Takže si vlastně poradí se vším.

Nadaný odstřelovač: Posílená verze toho nahoře.

Rváč: Hlavním cílem je co nejvíce zásahů každé kolo gigakladivem; nehledě na tento fakt je to podobné jako nahoře.

Hlupák: Buďte blbí a nedělejte žádné úkoly, jen zabijte všechny a všechno co nemáte rádi.

Reputace

Během hry můžete nasbírat jednu či dvě charakteristiky, které nejsou perkem ani rysem, ale jsou zobrazeny vedle nich. Jsou často nazývány "Karmatické rysy", nebo také "perky", ale manuál je nazývá "specifické reputace". Neovlivní vaše vlastnosti, nýbrž způsob jak s vámi budou lidi jednat.

a green starPřestože získáte odznačení Vrah dětí hned po jednom zabití dítěte, budete potřebovat zabít minimálně tři děti, aby vás začali obyvatelé pustiny považovat za Vraha dětí. Přesto to ale nemá žádný velký význam. V průvodci napíši "Vrah dětí" v situacích které "způsobí zabití třech a více dětí".

a green starVrahem dětí se nestanete, pokud dítě zabije některá z vašich NPC.

Reakční systém je u většiny charakterů pomíjivý. Ve skutečnosti není možné získat negativní reputaci s CH 1, pokud ovšem nejste Vrah dětí či Berserk, máte negativní karmu nebo urážíte lidi. Faktory toto ovlivňující se dají sepsat takto:

Pokud je finální suma 0 a méně dostanete zápornou reakci. 51 a výš znamená oblíbená reakce. Vše mezitím je neutrální reakce. Tato kalkulace je prováděna jen při prvním rozhovoru, přestože vaše odpovědi a otázky můžou reakci úplně obrátit. Ve velké většině případů nemá kladné ani záporné přijetí rozhodující vliv na události.

Modifikátor karmy je s Kultem osobnosti vždy pozitivní. Překvapuje vás, že účinky karmy a Šampiona/Berserka nejsou obrácené pro zlé postavy? No, je to protože ve světě Fallout nejsou žádné zlé postavy, co se týče reakčního systému: přestože se to nedá přehlédnout, žádná postava není označená jako zlá. Každá postava v pustině bude kladně reagovat na hrdiny a špatně na spodinu – pokud mluvíme stále o reakčním systému. Toto znamená, že se Kult osobnosti hodí jen pro postavy hrající se zápornou karmou. (Ironií je že ve Fallout 2 jsou postavy s proměnou dobří/zlí, ale reakční systém je málokdy používán, takže zde opět nemá Kult osobnosti smysl.)

Radiace

A nyní něco málo o radiaci, která ale hraje ve světě Fallout malou roli. Jediným větším zdrojem radiace je obávaný Kráter. Kdykoliv obdržíte velikou dávku radiace, v okně pro zprávy se objeví "Dostali jste velikou dávku radiace."

Můžu říct, že radiace funguje asi takto: nějaký čas po obdržení dávky radiace dostanete jednu ze zpráv dole a dočasně ztratíte nějaké vlastnosti, rychlost léčení a současné Hit Pointy. Vážnost těchto "poškození" záleží na počtu Remů, ale také na množství radiace, která způsobila danou zprávu. Po 7 dnech se vám vlastnosti vrátí do normálu. Toto je ohlášeno zprávou stejnou jako zpráva, kterou jste obdrželi při snížení těchto vlastností. Matoucí. Pokud jste obdrželi mezitím další dávku radiace, může být váš dosavadní postih nahrazen ještě horším.

Zde je list postihů, které můžete dostat. Remy ukazují minimální hranici.

Rem

Zpráva

rychlost
léčení

současné

Hit body

ST

PE

EN

CH

IN

AG

>0

"nechuť"

>150

"lehce otráven"

-1

>300

"zvracení nepřestává"

-3

-1

-1

>450

"vypadávají vlasy"

-5

-5

-2

-1

-2

>600

"odpadává kůže"

-10

-15

-4

-3

-3

-3

-1

-5

>1000

"intenzivní bolest"

-10

-20

-6

-5

-5

-5

-3

-6


Zemřete, pokud některá z těchto hodnot kromě rychlosti léčení (společně s CH) se sníží na 0 a méně. Toto je kontrolováno, vždy když se vám sníží, takže můžete se pomocí drog udržet naživu. Pokud neumřete, můžete žít bez problémů a nějakých postihů. Pokud je mi známo tak není žádný trvalý postih z radiace.

a red star Ve verzi 1.0 se vám vlastnosti nevrátili do původního stavu, namísto toho se vrátili nad původní hodnoty.


Návod na místa

" Už vím, kdo jsi. Jsi chodící smrt, mor v lidské podobě. Kamkoliv vkročíš, krev teče proudem."
--Lasher

Každý průvodce místy dodržuje následující postup: napřed je tu seznámení s důležitými lidmi na pokec a věci, které se technicky nepovažují za úkoly, poté následuje seznam úkolů, tak jak jsou očíslovány v PipBoyi. Toto není doslova průvodce ve smyslu "udělej toto, poté zase tohle", ale je zde dostatečně informací a všeobecných rad abyste byli schopni přijít na to jak se to má vše dělat a mít z toho větší zábavu.

Nejsou zde žádné "skryté" lokace na mapě světa, což znamená, že budete moct všechny objevit, aniž byste o nich slyšeli.

Je tu samozřejmě jeden kritický časový limit na donesení vodního čipu pro Vault 13. Po nalezení čipu tu ještě byl v původní verzi 500 denní limit na dohrátí hry (poté mutanti objevili Vault 13), ale to odstranil patch. Je tu zabudovaný a nevyhnutelný 13letý limit, ale to by neměl být problém. Nakonec musíte do 110 dní navštívit Nekropolis abyste si tuto lokaci užili pořádné, což může být považováno za časový limit.

Tady je pár užitečných rad:

a blue starJe třeba dodat že ne všechny dialogové možnosti v tomto průvodci budou přístupné charakterů s průměrnými vlastnostmi a dovednostmi (nejčastěji IN a Řeč). V některých případech si dejte Mentat, pokud je máte. IN 7 je virtuálně pro všechny dialogové možnosti dostačující.

a red starVšeobecný cheat/bug… zmáčknutí 0 (nula) v jakékoliv konverzaci ji okamžitě ukončí. Například pokud vám někdo říká, že vás zabije a vy stlačíte 0, nebude vůči vám nepřátelský, nebo pokud dialog vede k vámi nechtěnému konci, můžete opět stlačit 0 a zkusit to znova. Používání tohoto "triku" může vyústit v neočekávaný dialog a způsobit ukončení či zmaření úkolu – takže vás varuji.

a red starZde je cheat od Michala Zalewskiho: "Pokud se vám zdá nemožné vyhrát boj a nemáte žádnou jinou možnost, můžete si uložit hru, jít do hlavního menu, stlačit Ctrl-R a načíst příslušnou mapu, poté načíst svou hru, jít kolem nepřátel (nevšimnou si vaší vzdálenosti) a dostat se do bezpečí, znova uložit, stlačit Ctrl-R a načíst hru v normálním módu. Přestože je to podvod, je to někdy lepší než opakovat několik hodin hry. Pokud chcete být opravdu neslušný, můžete vedle nepřátel položit výbušniny či je zabít Super stimpaky. Toto také funguje při vyhýbání se určitým skriptům. Tato metoda nefunguje, pokud už jste v bojovém módu. Poznámka stranou – je zde několik legračních událostí pokud jste v bojovém módu ve světě Ctrl-R – nejvíce je vidět fakt, že pokud vás zabijí, můžete odkráčet s negativními HP. Bohužel, zůstanete označený jako mrtvý, takže pokud si uložíte hru a načtete v normálním módu, hra nevyhnutelně skončí, i když máte kladné HP. V některých situacích módu Ctrl-R se může hra pokazit (může spadnout či se zaseknout v nekonečném bojovém módu), ale to se zdá být výjimečné; až se dostanete za Ctrl-R a načtete uloženou hru, tak zde dle mého názoru nebudou žádné vedlejší účinky." Některé skripty jsou aktivní i v Ctrl-R modu, například vám stráž zabrání otevřít dveře i když na vás nezaútočí. Experimentujte na vlastní riziko…


Vault 13

"Nepij světélkující vodu."
--Zakladatel

Hra začíná scénkou, kde vám Správce řekne abyste "dávali na sebe pozor" a poté vás vykopne rovnou z Vaultu. Přesně tak. Jsou zde dveře Vaultu, ale hnedka se zpět nedostanete. Vezměte nůž a munici z mrtvoly, zabijte co nejvíce krys pro trénink a odejděte. Můžete na krysy použít nůž, ale nebál bych se použití zbraně, pokud jste si zvolili Lehké zbraně jako talent. Najdete hodně munice.

Vaše počáteční vybavení závisí na vašich talentech. Všechny charaktery mají:

Také můžete dostat (kromě věcí nahoře):

Pokud přečkáte čas, než hodiny odbijí půlnoc, třeba odpočíváním v jeskyni po vybití všech krys či couráním po mapě světa, můžete vstoupit do Vaultu. Doktor na 1. patru vás zcela vyléčí a zbaví radiace. Pokud ho praštíte či zabijete někoho z Vaultu, nebude s vámi mluvit.

a green starIN<4: Doktor vám dá stimpack vždy když si s ním promluvíte. Nekonečno stimpaků!

Na 3. patru použijte Vědu na počítače v místnosti nalevo pro 350xp za každý – pokud ale neprojdete kontrolou IN tak můžete jen „surfovat na interwebu" a nic nezískat. Zeptejte se stráže u dveří zbrojnice (je potřeba IN 6 a Řeč) a řekněte mu/jí že potřebujete další vybavení a on/ona vás pustí.

Správce sedíc v místnosti napravo. Můžete si s ním promluvit a on vám řekne co ještě zbývá k dohrátí hry, to znamená úkol 2, 3 a 4. Promluvte si s ním vícekrát a zeptejte se ho na další vybavení – dostanete 48 10mm JHP a 2 stimpaky.

a green starMůžete se obrátit proti lidu Vaultu 13 a pokračovat dál ve hře, dokonce ji i dokončit. Avšak není možné zabít Správce ve velící místnosti. Pokud zahájíte dialog zatímco je nepřátelský, začne střílet za 250hp, ale jeho další útoky budou "normální".

 1. Uklidnit skupinu rebelů.

  Naštvaný obyvatel Vaultu na 2. patře vás pozve do Terezina pokoje v 17.00. Popravdě můžete tam jít a promluvit si s Terezou kdy chcete a říct ji že má Správce pravdu za 750xp. Toto požaduje IN 6, kontrolu řeči a máte na to jen jeden pokus, takže předtím ukládat. Dalším způsobem jak "splnit" úkol je zabít Terezu (rebelující svědci na vás zaútočí), ale nedostanete za to žádné zkušenosti. Poté můžete vyprovokovat obyvatele k útoku. Pokud tento úkol nesplníte do 100 dnů, rebelující frakce zmizí z Vaultu.
 2. Zničit Vůdce mutantů.

  Tento úkol hodnocen 10.000xp se splní v jiné lokaci.
 3. Zničit zdroj mutantů.

  To samé.
 4. Najít Vodní čip.

  Toto je váš hlavní úkol, na začátku i poslední. Uvidíte otravné scény až ze 150i denního limit bude bývat jen 100 dní a 50 dní. Až se vrátíte s vodním čipem, dejte ho Správcovi za 7500xp. Až toto uděláte tak nebude schopni splnit úkol 1 a 5 (přestože budou ve vašem PipBoyi přeškrtnuty). Poté získáte úkol 2 a 3.

a green starTento úkol není kriticky důležitý pro hru, to znamená, že hru dohrajete, pokud do 150 dní zabijete Vůdce a zničíte nádrže.

a red starTip pro předmětové chamtivce od Sebastiana Casstena: "Abyste si zachovali vodní čip, zmáčkněte 0 v momentu, kde se po něm bude Správce ptát. Poté se objevíte u počítače, získáte 7500xp, zmizí časový limit, získáte nové úkoly od Správce a necháte si čip." Pytel či batoh pod vodním čipem také zabrání ztrátě vodního čipu.

a red starJsou zde dva způsoby jak "resetovat" tento úkol. Nejjednodušší je si promluvit s obchodníky s vodou (viz Hub). Ostatní požaduje ponechání si vodního čipu: vrácení se zpět do Nekropolis a použití vodního počítače taky resetuje úkol, což znamená, že můžete dát Správci opět vodní čip za 7500xp. Použitím cheatu na ponechání si vodního čipu vám umožní cestovat mezi Hubem a Vaultem 13, získáváním 8500xp za každou cestu a mezitím zvyšování časového limitu. Hodiny a hodiny zábavy zneužíváním bugu.

 1. Najít zloděje vody.

  Promluvte si s Lylem či Cindy na 2. patře či stráží vody na 3. patře po uplynutí alespoň 30 dní a řeknou vám o zloději vody. Musíte nejdříve souhlasit s pomocí, aby se úkol stál aktivním. Jděte do 3. patro. Počkejte do půlnoci a podezřelý obyvatel se bude přibližovat od výtahu. Půjde do skladiště a vezme si nějakou vodu, pouze pokud si s ním nepromluvíte (můžete klidně stát vedle něj, nevadí mu to). Poté můžete zasáhnout a prohledat ho – tím rozlousknete případ za 1000xp. Pokud neprojdete kontrolou CH, zaútočí a získáte pouze 500xp za zabití (pokud ho ovšem nedorazí přicházející stráž či vaše NPC, v tom případě nedostanete nic). Můžete ho zabít hned jak ho uvidíte za 500xp.

Shady Sands

"Co takhle ty a já… myslím, víš… dát se dohromady."
"Poslouchej… uh… ale já… uh…j-já mám ráda kluky, víš?  Páni!  Uh, promiň, mám práci."
--Zakladatel a Tandi

Na cestě do Vaultu 15 narazíte na viditelnou osadu. Katrina vám řekne nějaké herní základy, a pokud najednou vyčerpáte všechny dialogové možnosti tak získáte 250xp.

 

a red starKdyž jsem poprvé hrál hru, můj ženský charakter se jmenoval Katrina. První postava, se kterou jsem mluvil, byla Katrina. Kde jsou nesrovnalosti? Její poznámky o dvou místních úkolech se pomíchali, takže pokud dostanete radškorpioní úkol, můžete se ji zeptat na únos Tandi a naopak.

 

Razlo v domě na jihozápadě vám řekne ať se držíte dál od jeho knihovny s věcmi. Uložte si hru a i tak to zkuste. On a jeho žena vám dají dvakrát varování než zaútočí, ale s trochou štěstí můžete knihovnu vybrat bez povšimnutí. Razlo vás bude léčit za peníze. Také můžete použít obchod na zaplacení léčení; pokud opustíte obchodovací okno bez koupi léčení, bude to po vás vyžadovat v penězích. Až získáte ocas radškorpiona, dejte ho Razlovi a odmění vás protijedem a 250xp. Z každého ocasu vám může udělat protijed, ale chce to nějaký ten čas. Poté použijte protijed na Jarvise v zadu pro 400xp.

Můžete získat léčivý předmět do vašeho inventáře tím, že ho dáte do kontejneru (v sekci Nájezdníci je o tom poznámka). Pokud toto uděláte, Razlo si bude myslet, že jste nezaplatili a bude po vás požadovat peníze. Pokud se vrátíte později pro léčení držíc nějaký tento předmět, Razlo toto bude brát jako platbu a po ukončení obchodovacího okna vám všechny tyto předměty vezme z inventáře (ale jako obvykle ne ty co jsou v pytlích). Předmět závisí na míře poranění, ale vždy je to dobré pro plné vyléčení.

 

a green starPo prvním rozhovoru s vámi může Razlo odmítnou mluvit, pokud jste Vrah dětí či Berserk. Ale stejně s vámi bude mluvit, pokud děláte nějaký úkol pro Shady Sands, máte radškorpioní ocas nebo si s ním promluvíte po 19:00. Myslím, že jeho averze nemá tak hluboké kořeny.

 

Promluvte si s Ianem v domě na severovýchodě. Jen pokud ho naštvete tak po vás bude chtít za připojení $100, ale pokud mu nabídnete "trochu akce" (IN 6) a povede se vám kontrola Řeči, půjde s vámi zadarmo. Pokud získáte dobrou reakci (což ze začátku znamená CH 9 a říct mu že je vám líto jeho zranění), bude připraven se k vám přidat. Moc na tom nezáleží, protože budou jeho věci poté přístupné, včetně $100; problémem může být fakt že jste na začátku bez peněz, takže musíte krást či obchodovat s místními rolníky (a Ianem samotným). Získáte 100xp za připojení Iana a lokace Junktown a Hub na mapě světa.

Pokud si promluvíte s Tandi a získáte oblíbenou reakci, ukáže vám na mapě světa Junktown a poví vám strašidelný příběh o párači. Pokud si promluvíte s kuchařkou, projdete kontrolou LK a pochválíte ji její jídlo, získáte 1 karmu. Jedno z dětí v této části osady má Red Ryder BB Gun a BB munici můžete najít v knihovně.

Sběratelé kamenů budou zklamáni. Zde je v knihovně 5 kamenů a dalších 5 v Junktownu… ale kromě toho jsou kameny ještě v inventáři dětí. Billy v Hubu má 5 a "obyčejná" děcka – nacházející se v obou částech Shady Sands, ve Starém městu Hubu, v Adytumu a společně s Blades – mají okolo 8-14 kamenů vždy když se tato mapa načte.

V zahradě je ještě jedna věc, která jde udělat kromě sbírání věci (a hození mince do studně): rozhovor s farmářem Cutrisem. Získáte 500xp pokud mu řeknete o střídání úrod. Pokud pro požadovaný rozhovor nemáte potřebnou Vědu na 40 %, můžete získat zkušeností otevřením a zavřením okna Řekni mi o: nebo otevřením a zavřením obchodového okna, i když mezitím neuděláte nic. Toto zpustí skripty které kontrolují jestli jste mu už o tom neřekli.

 1. Zachránit Tandi.

  Pokud strávíte celé dva dny mimo Shady Sands po vypořádání se škorpiony a jsou Garl a ostatní nájezdníci naživu, zjistíte, že Tandi byla unesena. Seth vám dá lokaci Nájezdníci a Aradesh vám dá kopí. Promluvte si před odchodem s Razlem. Pokud mu řeknete, že byla Tandi unesena a že ji hledáte, dostanete 2 stimpaky a ovoce pokud jste mu už před tím donesli alespoň jeden ocas škorpiona.

a green starMůžete získat dva záchranné balíčky když si s ním promluvíte před i po 19:00.

Jděte k nájezdníkům. Otevření Tandiny cely zalarmuje stráž poblíž, takže si budete muset promluvit s Garlem. Je zde několik cest jak osvobodit Tandi:

a green starBojující Garl může být lehký či těžký, záleží na vlastnostech: s malým bojem na blízko mu často nezpůsobíte žádné poškození, i přesto že je jeho brnění ekvivalentem spíše kožené než kovové zbroje. Nejlepší je mu zlomit nějakou nohu a omráčit ho. Pokud máte hodně AP můžete používat taktiku udeř a uteč: zasáhnout ho a poté utéct na druhý konec ohrady. Půjde za vámi, ale už nebude mít dostatek AP na útok. Opakujte dokud nedostanete pár šťastných kritických zásahů, nejlépe ho dorazte poté co se vzdá.

Sebastian Cassten zveřejnil způsob jak získat Tandinu hlavu do inventáře: "Budete potřebovat batoh či pytel (pokud máte štěstí, můžete batoh najít poblíž Vaultu 15, jinak je nejbližší až v Junktownu). ˇAž budete u Nájezdníků vyjednávat o Tandi, obchodujte s Garlem. V obchodovacím okně dejte Tandinu hlavu do pytle. Na konci dialogu Garl nezaútočí a Tandina hlava je stále v inventáři. Ale Tandi není ještě osvobozena. Pro osvobození musíte si promluvit opět s Garlem a koupit si ji, vybojovat či vysmlouvat. Může toto opakovat a mít jich kolik chcete. Tandina hlava váží 10 liber a vypadá docela zvláštně když je na zemi. Toto také funguje s lehkým, středním a těžkým léčením od Razla." Jakmile získáte hlavu, promluvte si s Garlem majíc hlavu v inventáři a nic říkat nemusíte; Tandi bude propuštěna a vy si ponecháte hlavu.

Získáte 500xp za osvobození Tandi, mínus 50xp za každého zabitého nájezdníka během osvobozování (včetně Garla, pokud jste ho zabili v ringu). Zůstane s vámi jako NPC dokud nedorazíte do Shady Sands (400xp a $500 od Aradeshe), ale není moc užitečná. Divné je že pokud Tandi zemře na cestě zpět do Shady Sands, nikomu to vadit nebude. Až se podruhé vrátíte k Nájezdníkům, budou nepřátelští, ať už jste ji osvobodili jakkoliv.

Pokud vezmete Tandi do východní části Shady Sands, hnedka vás neopustí. Pokud zaútočíte na rolníky, může zaútočit i na vás nebo bude jen přihlížet. V každém případě získáte 400xp za navštívení západní části, pokud jste ji nezabili.

 1. Zastavit radškorpióny.

  Promluvte si se Sethem, abyste se dostali do Radškorpioních jeskyní. Jeden způsob jak vyřešit úkol je zabít všechny škorpiony, což by nemělo být nemožné (pokud máte na jakékoliv hodnotě talent na Lehké zbraně). Nepřehlédněte věci povalující se kolem: dva zásobníky 10mm JHP, jen 10mm AP a jeden stimpak. Nezapomeňte vzít co nejvíce ocasů co unesete zpět do Shady Sands, pro Razla. Dostanete 500xp až zabijete všech 9 škorpionů.

  Další způsob je umístění nálože poblíž stěny popsané jako "slabá" nedaleko vchodu, což může být uděláno i poté, co jste zabili všechnu havěť. Za toto získáte 75xp plus dalších 75 za každého žijícího škorpiona (jsou hodnoceny 110xp za boj) plus 500xp pokud jste je ještě nezabili všechny, ale nikdy méně než 300xp. Toto znamená, že dostanete 1250xp za to že přijdete, odpálíte zeď a odejdete, ale za kompletní vybití je více xp. Dejte si pozor abyste se neuvěznili v jeskyni, jinak umřete.

a green starIN<4: Nemůžete se přes Setha vrátit zpět do jeskyní poté, co jste je vybili, takže si vezměte hnedka sebou nějakou nálož, abyste získali bonusové zkušenosti.

Nastavte časovač v inventáři a položte ho; čas neubíhá v inverářním okně, takže nepanikařte. I s titěrnou dovedností Pasti můžete nastavit časovač na minimálních 10 sekund a pak utéct než bomba vybuchne, i když dostanete či nedostanete zprávu "výbušnina vybouchla předčasně". Můžete otevírat dřevěné dveře a silová pole pomocí výbušnin, ale neměl by se z toho stát zvyk.


Vault 15

"Písk!"
--Krysa

Nezapomeňte si sem přinést provaz ze Shady Sands. Jděte dolů skrz otvor. Prostřílejte se přes krysy. Vyberte věci se skříní. Všimněte si hodně předmětů ležících na zemi, počínaje 2 světlicemi poblíž výtahu. Použijte provaz na výtah a sešplhejte dolů.

Prostřílejte se přes další krysy. Je to několik dobrých věcí, mj. i kožená bunda. Seberte loveckou pušku v jihozápadní místnosti. Seberte provaz a použijte ho na další výtah. Sešplhejte dolů.

Hádejte co, další krysy. Postřílejte je. Seberte věci (10mm SMG, mňam). Jděte k zasypanému vchodu napravo. Dostanete zprávu že se budete muset poohlédnou po vodním čipu někde jinde a 500 xp. No, to bylo zajímavé místo.


Nájezdníci

"My jim dáváme tu nejdůležitější věc. Vnášíme do jejich nudného života trochu vzrušení."
"No myslím, že udělám jejich životy zase nudnými."
--Alya a Zakladatel

Nájezdníci zde nebudou při první návštěvě agresivní, pokud jim ovšem nebudete mávat bouchačkou před nosem. Můžete si promluvit s nájezdníky ve stanech, ale nic moc to neudělá. Pokud se pokusíte uvnitř něco vybrat, zaútočí na vás.

Pokud sem přijdete před únosem Tandi, můžete požádat Garla o přijetí ke Khanům. Řekněte mu, že chcete nakopávat zadky, že můžete být krvežízniví a že zabijete všechny vězně. Musíte toto udělat během pár sekund, jinak Garl zaútočí. Jakmile jsou mrtvi, promluvte si s Garlem a dostanete 500xp za spolčení s Khany.

Pokud budete bojovat s Khany a zabijete Garla s třemi nájezdníky, nebo alespoň deset ostatních nájezdníků, dostanete 200xp za každého přeživšího vězně. Měli byste si předtím opatřit 10mm SMG z Vaultu 15 a/nebo Iana.

Pokud je váš charakter muž a má LK 9+  je zde 50% šance (vypočítaná při vašem prvním příchodu) že si nájezdníci budou myslet že jste Garlův otec. Nebudete si moct promluvit s nikým jiným než s Garlem; pokud si s ním promluvíte, vyústí to v boj kromě situace, ve které sem jdete zachránit Tandi, v tom případě vás může nechat si ji vzít. Nemyslím že z této pozice plyne ještě něco dalšího.


Junktown

"Přeji příjemný pobyt. A promiň mi ty kecy o bastardech, OK?"
"Způsobí mi to určitě nevýslovné duševní trauma."
--Kalnor a Zakladatel

Pokud sem přijdete v noci, dostanete možnost jít po poprošení dovnitř (IN 5 a kontrola řeči), nebo budete muset počkat do rána. Pokud vkročíte dovnitř bez dovolení, Kalnor za vámi v útoku poběží, ale pokud se dostanete do severní východové oblasti, nebude nepřátelský až se vrátíte (toto nefunguje pokud máte sebou Iana). Jakmile budete uvnitř, můžete si promluvit s Larsem kvůli práci a informacím. Stráž u vězení na vás zaútočí pokud použijete paklíč na dveře věznice dvakrát (páčení zámku je lehčí bez paklíče). Také se vyhněte plížení před strážci, opět je to naštve pokud to děláte opětovně.

Všimněte si, že pokud když jste mluvili s Kalnorem během noci, okolí Junktownu se v jakoukoliv dobu chová jako při "nočním vstupu". Toto může způsobit problém při opuštění města v noci, jak podotkl Michal Burger: "Můžete vstoupit do Junktownu v noci, pokud už jste zde byli: jen si na mapě Junktownu nezvolte první mapu. Jednou jsem to udělal bez uvědomění si že je noc a když jsem se chystal odejít, Kalnor se choval jako kdybych byl mimo město, což znamená, že nemůžu vstoupit a protože už jsem byl ve městě, po chvilce na mě zaútočil. Nezáleží na tom jak jste se dostali do města, Kalnor na vás zaútočí (po varování) pokud se k němu přiblížíte v noci a stojíte ve městě. Můžete běžet vedle něj – varuje vás, ale bude to OK pokud stihnete rychle opustit město." Pokud na vás zaútočí, můžete uprchnout k východové části a doufat v nejlepší.

a green starPokud přijdete s vytaženou zbraní, Kalnor vás varuje, ať ji schováte a zaútočí, pokud tak neučiníte. Nicméně pokud mu řeknete že "neodložíte svou bouchačku kvůli nějakému idiotovi" a projdete těžkou kontrolou Řeči, nezačne poté z jakéhokoliv důvodu boj. Můžete ho okrást o vše co má beze strachu a postihu.

Doktor Morbid vás vyléčí za peníze (HP a otravu). Pokud nejste zraněni, naúčtuje si $10 a zaútočí, pokud nezaplatíte. Jděte do suterénu a promluvte si s trpaslíkem. Přinuťte ho odhalit postatu podnikání Doktora Morbida. Chladicí box je zamčený, pod pastí a zmizí když ho otevřete před odstraněním pasti trap (což se může stát s nízkou dovedností Pasti) nebo dokonce když během odstraňování past spustíte. Můžete konfrontovat Morbida svým hrůzným nálezem, ale nic moc se nestane. Pokud zabijete trpaslíka, lidé nahoře se stanou nepřátelskými (ale stážím je jedno jestli je zabijete).

a green starPokud sebou máte Katju, můžete ji požádat o vypáčení zámku. Přesto ale neodstraní past! Měli byste mít alespoň dovednost Paklíč na 75 % pro úspěšné zvládnutí.

Pokud si promluvíte s Morbidem zatímco je v suterénu a bude souhlasit se vším, co řekne, vyřízne vám jedno oko. Au! Popravdě vše, co vám udělá je zmrzačení očí, což může být vyléčeno pomocí Doktora. Pokud nechcete ztratit oko, budete muset s ním bojovat.

a green starDejte si pozor na fakt, že se proti vám můžou obrátit místní stráže, pokud vás uvidí bojovat s Morbidovými strážci. Jednou jsem od nich utekl a oni zasáhli Kalnora. Kalnor byl poté v boji na mé straně, ale po zdolání nepřátel mi řekl že zde již nejsem vítán a když jsem se pokusil dostat zpět do Junktownu, stráže se obrátili proti mně. Toto není fér!

Po uplynutí 80 dní zde bude člen Dětí katedrály na první mapě Junktownu nabízet to samé léčení za peníze (HP a otrava) jako v Nekropolis. Nahradil nějakého chudáka, ale s tím vy nic nemůžete udělat.

Během dne si můžete koupit věci u Killianova smíšeného zboží (použijte tři stoly k přístupu ke všem jeho věcem), nebo si procvičte rabování obchodů. Může vám na mapu světa dát Hub, Nájezdníky a Nekropolis. Pokud se cítíte na plížení, můžete v obchodě počkat až do zavření, nebo jednoduše jít přes dveře v 6:00 zatímco je Killian v pokoji. Poté můžete vzít věci ze stolů; pokud to nepůjde napoprvé, použijte Ukrást a zkuste to znova. Otevřete dveře do Killianova pokoje a vejděte. Počkejte do otevření obchodu v 7:00; Killian se teleportuje prodávat. Nyní mu můžete vybrat věci z polic a také jeho sejfu, který obsahuje okolo $2000 (pokud jste s ním už předtím neobchodovali), nějaké zboží a 500xp. Až budete hotovi, vyjděte ven s písničkou na rtech; Killian nebude reagovat.

a green starStráže na této mapě budou reagovat pokud vás uvidí se zbraní. Všimněte si že v části, kdy vám stráž říká ať odložíte zbraň nebo čelíte následkům, můžete přesto stále v pohodě utíkat k východové oblasti. Také je nemůžete zastrašit jako například Kalnora. Pokud pomůžete zabít nájemného vraha, stráže se už o vaši zbraň starat nebudou, ať už Killianovi slíbíte pomoc či ne.

a green starIN<4: Abyste mohli obchodovat s Killianem, použijte nějaký stůl a zmáčkněte tlačítko Obchod pro vyhnutí se nepříznivému dialogu.

Budete si asi chtít ukládat hru před zámky které jsou pro vás dovednostně složité. Kritický neúspěch zasekne dveře, přičemž nemůžou být otevřeny do dalšího dne, to znamená dokud hodiny neodbijí půlnoc (přestože můžete používat paklíč na zaseknuté dveře). V závislosti na použitém skriptu si můžete zlomit (elektronický) paklíč když dostanete kritický neúspěch, nepočítaje ještě zaseknutý zámek. Toto není jeden z nich, ale mějte to na paměti. Přeci jsou ve hře pouze tuny paklíčů…

a blue starNarozdíl od Fallout 2 můžete vyměnit při obchodován váš lup za spoustu věcí i se skromnou schopností Obchod, předpokládaje že je vaše CH na dobré úrovni. Pokud jste si přinesli od nájezdníků nějaké Desert Eagly, můžete je vyměnit za munici, stimpaky, pytel a vlastně za vše co vás napadne. Investování do Obchodu vám umožní prodávat věci dráž než si je můžete koupit, což může vyústit v metodické oškubávání obchodníků o vše co mají – 60% Obchod by měl na Killiana stačit. Žádný smysl v tom ale nevidím. Dále je důležité upozornit, že až na pár výjimek si obchody nedoplňují nic krom peněz. Killian je jedna z výjimek: náhodně si doplňuje pár věci včetně .223 FMJ munice, ale to přestane poté co se vloupete do jeho sejfu.

Nikdy neprohloupíte konvertováním předmětů na peníze, takže byste měli využít každé příležitosti. To je protože se vaše předměty prodávají vždy za stejnou cenu; Obchod, sleva a podobné ovlivňují jen cenu zboží druhých. Ale jeden jejich dolar vždy vymění za dolar cenný předmět. Všimněte si, že většina obchodníků si obnoví peníze při každém rozhovoru a tak velká suma peněž může "zmizet" pokud budete prodávat dražší předmět. Ale protože se peníze obnovují, tak tolik to zas nevadí.

Pokud vás Killian načapá ve svém pokoji, uvidí vám manipulovat s dveřmi pokoje, zatímco je v obchodě či si všimne pokusů krást z jeho stolů, můžete jít do vězení. Počkejte do dalšího dne a oni vás pustí. Pokud vypáčíte zámek, dostanete 250xp ale stráže budou nepřátelské. Měla by to být vaše první věc, pakliže se chystáte zabít Killiana (což vám vždy přinese 600xp).

a green starPokaždé když jste v base – i když to je mezi tím než se Killian vypořádá s Gizmem – jste chudší o $100 a 1 karmu. Pokud nemáte $100, ztratíte namísto toho 3 karma.

a green starBezvýznamné cvičení: odpalte dveře věznice dynamitem, poté jděte a nechte se načapat u Killianových dveří. Hodí vás do basy, ale protože tu nejsou žádné dveře tak vám nic nebrání svobodně odejít bez xp a nepřátelského Junktownu. Vraťte se ke Killianovi a on se bude chovat jako by se nic nestalo. Můžete opakovat pro nekonečné množství negativní karmy.

Marcelles v Crash House vám může pronajmout pokoj za $25 na den a $150 a týden. Pokaždé když odpočíváte v pokoji, obnoví se vám 10-15hp. Také ji můžete dát za nic $50. Zaútočí na vás, pokud se pokusíte otevřít ledničku více než jednou a nejste zákazník.

Na třetí mapě Junktownu najdete agresivního psa. Pokud si promluvíte s Philem, popíše vám jeho majitele jako někoho chovajícího se jak Mad Max. Použijte na Žeryka leguána-na-špejli či si s ním promluvte v kožené bundě a dostanete Žeryka jako NPC a 100xp. Zabití psa je bez zkušeností.

a yellow starPokud se sem vrátíte později bez nabrání Žeryka do party, může se vám stát, že vás bude následovat, jakmile vkročíte do mapy. Bude vás ale doprovázet jen na této mapě a už ho poté nebude možné přibrat jako NPC.

 

Můžete hrát hazard v Gizmově kasinu. Já jsem tak neučinil (pouze pokud máte málo peněz či něčeho jiného). Pokud chcete, promluvte si s krupiérem a střídavě mačkejte po několik minut klávesy 4 a 1. Výsledkem vám bude několik tisíc zátek. Můžete toto dělat i s mizivou schopností Hazardních her, řekněme 50% (Štěstí zde hraje malý faktor). Vyhněte se automatům, sázky jsou nižší a mají menší šanci. Nemávejte zbraněmi před strážci kasina jinak budou naštvaní.

a green starTom Jansen poznamenal: "V Gizmově kasinu můžete najít chlápka v kovové zbroji. Abyste zbroj získali, musíte mít NPC. Vyprovokujte chlápka pomocí Ukrást. Neútočte, místo toho utíkejte pryč. Nepronásledujte ho, jen ukončete tah. Vaše NPC ho budou pronásledovat a zabijí. Nyní můžete mrtvolu obrat o kovovou zbroj. Dělal jsem to s Ianem a Žerykem a Ian dostal bojový vztek a zabil všechny krupiéry. Takže kromě brnění jsem skončil také s nemalou částkou peněz. Strážím a Gizmovi to bylo očividně jedno." Můžete zaútočit na chlápka sami, jen nesmíte dát smrtící úder. Důsledkem toho se proti vám obrátí dva hráči, ale jinak nikdo

Pokud se na to cítíte, můžete si promluvit s Gizmen a souhlasit s vraždou Killiana. Nabídne vám $1000, ale s IN6 to můžete zvednout na $1500 a vždy to dostat. Vraťte se po vraždě Killiana (bude chtít za důkaz jenom psí známky). Pokud zabijete Killiana před tím, než si s Gizmem promluvíte, dostanete $1000. Musíte kliknout na Iza kvůli penězům. Dovedete si jistě představit že toto proti vám obrátí stráže a obyvatele, pokud jste ho nezabili potichu. Pokud zabijete Gizma na vlastní pěst, dostanete 600xp a stráže na vás nebudou útočit, ale Lars s vámi nepromluví, což může pokazit úkol č. 3.

Pokud si hru uložíte a načtete při přebírání peněz od Iza, nemusíte dostat nic, protože to je proměnná která se neukládá.

Nyní malá lekce jak zabíjet pro zábavu a bez hluku. Jsou zde prakticky tři cesty: 1) Naládujte do oběti Super stimpaky. Každý ubere 9 HP, takže budete muset mít perk Všímavý, zjisti počet HP, vydělit ho a zaokrouhlit nahoru. Počkejte 10 minut pomocí PipBoye a je hotovo. 2) Nastavit výbušninu na 10-30 sekund a umístit ji pomocí Ukrást na oběť, nebo pokud máte správné brnění (energozbroj), můžete si výbušninu nechat v inventáři a stoupnout si vedle oběti. Pokud postavy zasažené výbuchem nezemřou, zaútočí na vás, což je zlé. Můžete zabránit tomuto efektu tím, že utečete z mapy, než výbušnina vybouchne nebo alespoň dostatečně daleko od lidí spojených s obětí. Chytrým způsobem je používání "pytlových náloží", jak popsal Corpse: "Našel jsem super cestu jak zabíjet lidi pomocí výbušnin. Pokud máte pytel, dejte tam výbušninu, aktivujte ji (zatímco je v pytli), poté položte pytel vedle oběti a utečte. Bum! Můžete to klidně udělat vedle větší skupinky a nikdo si nevšimne. Toto také funguje pokud výbušninu umístíte do nějaké nádoby (skříň či stůl atd.) poblíž oběti." Pokud odjišťujete více bomb najednou, ujistěte se že má oběť nějakou překážku a že nebude odhozena výbuchem první bomby a nezasažena výbuchem dalších. 3) Vstupte do módu plížení a zabijte oběť normálním bojem, ale máte na to jen jedno kolo. Nezáleží na tom zda máte hlasitou zraň či ještě víc jestli jsou nějací lidé kolem. (Budete muset pravděpodobně sami ukončit bojové kolo.) Některé skripty mají nechutné následky pokud postava zemře (i když za to technicky třeba nemůžete), takže tichá smrt není vždy řešením.

Promluvte si s boxerem Saulem, zeptejte se ho proč zůstává v Junktownu a pokud jste si promluvili s Trish, můžete mu říct že se o něj bojí za 250xp. Můžete si vsadit na zápas každé tři dny před 14:00, ale nemá to smysl (zpětný výdělek, pokud nějaký bude, je extrémně malý). Přesto je jeho boj s radškorpionem zábavný.

Skum Pitt se otevírá v 16:00 (možná budete muset počkat pár minut než se celá klientela objeví) Pokud zpěvákovi pochválíte zpět, dá vám na mapu Hub, Bratrstvo Oceli a Pohřebiště. Můžete si koupit pití a vyprovokovat Sharka k útoku. Pokud chcete získat urnu na baru, můžete ji bez problému vzít mezi 4:00 a 12:00. Jindy budete muset použít ukrást – Neal na vás zaútočí pokud selžete a udělá to i když tam třeba není, takže si to uložte. Můžete mu ji vrátit výměnou za pivo, pálenku či Nuka-colu. Můžete ji také vrátit na bar, ale bude neviditelná a nedostanete odměnu.

Tycho je chlápek s puškou vedle zpěváka. Podle popisu má zaprášený plášť a plynovou masku, ale bohužel se to na jeho vzhledu neodráží. Ve skutečnosti vypadá jako mnoho dalších lidí. Připojte se k němu, dostanete Nuka-colu a jednu šanci zeptat se ho na život v divočině pro +5% bonus do Zálesáka (jeho příběh o rangerech z Nevady je narážka na Wasteland, a "obtloustlým čůrákem" má na mysli Tlustého Freddyho). Pokud souhlasíte s Killianem s bojem proti Gizmovi, můžete ho po představení se naverbovat za 300xp.

 1. Zachránit Sinthii.

  Najměte si pokoj v Crash House a poté navštivte pokoj napravo. Hra se vás zeptá, zda si chcete odpočinout, udělejte tak. Vzbudíte se a Marcelles vás požádá o záchranu Sinthie z rukou nájezdníka. Pokud odmítnete, Marcelles vezme brokovnici a Sinthie i nájezdník budou zabiti.

  Pokud souhlasíte, můžete nájezdníka zastřelit či jít k němu blíž, přičemž on půjde za vámi a nechá nepokoji Sinthii, či ho můžete vyprovokovat (dávejte si pozor – některé dialogy vedou ještě před tím k zabití Sinthie) a zabít, ale Sinthii se to nebude líbit (400 xp). Nebo se ho můžete pokusit uklidnit; bude muset 3x začít rozhovor. Až se vás zeptá na peníze, dejte mu buď $100 nebo mu řekněte ať v klidu odejde (potřebná kontrola Řeči) a dostanete 1000 xp. Pokud si řekne o $200, musíte mu je dát nebo ji zabije. Třetí způsob je v plížení ho pěstmi omráčit a poté projít kontrolou Plížení (400 xp). Pokud jste zachránili Sinthii, dá vám Marcelles pokoj zdarma.

a green starNeukládejte a nenačítejte hru při vyjednávání s nájezdníkem. Některé dialogy mohou zmizet a vám nezbude nic jiného než ho odprásknout.

a green starPokud jste získali 1000 xp a řeknete Sinthii že by měla se životem pokračovat dál, dostanete "číslo zdarma" pokud jste muž či projdete kontrolou CH. Mužské charaktery se mohou vrátit a koupit si ji za $40. Vždy když s ní spíte tak podstoupíte kontrolu IN nebo se stanete "závislákem". Hej hou.

 1. Zastavit Gizma.

  Toto se vám neobjeví jako úkol dokud není Gizmo mrtev, ale napíši sem všechny možnosti okolo Gizma. Když poprvé ukončíte dialog s Killianem, objeví se nájemný vrah s puškou a začne střílet na Killiana. Killian může zemřít, pokud nic neuděláte, poté dostanete záhadných 600xp za splnění "své role" (a můžete také vybrakovat obchod bez povšimnutí stráží). Pokud budete stát opodál a vrah bude zabit, nic dál už se dít nebude.

  Ovšem pokud alespoň jednou zasáhnete vraha, dostanete 400xp a Killian vás poprosí o získání usvědčujícího důkazu od Gizma, místního záporňáka. Pokud odmítnete, dostanete se do vězení (viz nahoře), zatímco se Killian postará o Gizma a jeho muže. Souhlaste s pomocí a dostanete štěnici a nahrávací pásku. Nyní jděte za Gizmem. Abyste získali přiznání na nahrávací pásku, buď řekněte, že jste zabili Killiana ale nemáte psí známky ("Nechci tě vidět, dokud neskoncuješ s Killianem ") nebo se ho zeptejte proč chce Killiana zabít ("Chci ho zabít, protože mi kazí obchody"). Pokud preferujete štěnici, pomocí Ukrást ji dejte do stolu a je to. Vraťte se za Killianem a kromě 500xp za důkazní materiál si můžete vybrat jako odměnu:


Dále vás Killian požádá o pomoc při odstranění Gizma. Zajděte za Larsem a povězte mu že jste připraveni, poté pomozte zabít Gizma za dalších 600xp a $500 (ať už jste se zeptali na peníze či ne) bude vašich. Seberte věci s Gizmovy mrtvoly. Už nebudete moct hrát hazard (ve skutečnosti všichni z kasina zmizí), ale koho to zajímá.

a green starPokud Lars či Killian umře během boje tak budou stále na svých původních mapách (obdržíte zprávu že je Lars mrtev, ale ne u Killiana). Je zde také bug v tom, že se může Lars zdvojí a být tak na dvou mapách současně, přičemž dialogy jsou jiné a to vám může pokazit následující úkol.

a green starPokud jste v base, zatímco ostatní šli na Gizma, nebude moct obrat jeho mrtvolu.

a green starPokud jste hned přijali úkol zabít Killiana, nájemný vrah se neukáže. Místo toho se zeptejte na Gizma a řekněte že se vás pouze pokoušel najmout; Killian vám dá práci jako obvykle.

 1. Zlikvidovat gang Lebkounů.

  Dostanete toto od Larse. Jeden ze způsobů jak to vyřešit je promluvit si se Sherry, dívkou stojící u dveří místnosti s většinou gangu. Přesvědčte ji že by měla odejít. Vraťte se příští den, promluvte si s ní znovu a zeptejte se jestli by nesvědčila proti Lebkounům. Poté jděte za Larsem a vše mu povězte, dostanete 500xp. Pokud poté navštívíte Sherry a řeknete že se necítíte dobře, dostanete jídlo, které vám vyléčí 1 HP.

a green starIN<4: Victor při rozhovoru exploduje. Ha! Ha! Heh heh hee! Ho ho ha!

Další způsob je komplikovanější, ale je za něj více xp. Jděte po 16:00 do Scum Pittu a promluvte si s Nealem. Krátce poté jeden z Lebkounů uhodí Trish a Neal ho zastřelí. Poté můžete jít za Vinniem a požádat ho o členství mezi Lebkouny. Získejte urnu způsobem popraný výše; dostanete 400 xp za ukázání urny Vinniemu (toto nemůžete udělat pokud je Neal mrtev). Dále po vás budou chtít spoluúčast na vraždě Neala. Dostanete 300xp až budou Neal a Trish mrtví, ale budete mít znepřátelené celé město i když jste je nezabili.

Pokud si promluvíte se Sharkem a souhlasíte s útokem na bar, vytáhne zbraň a zastřelí Trish, což vyústí v normální boj namísto naskriptovaného zabití. V tomto případě, nebo pokud zaútočíte na Sharka, vás Vinnie k Lebkounům nepřijme. Také se Lebkouni, kteří měli Trish uhodit, neobjeví na mapě a sekvence se nikdy nestane.

Lepší způsob je říct že potřebujete čas na přípravu a říct o všem Larsovi. Můžete ho nechat s jeho pomocníky sejmout Lebkouny, ale nic z toho mít nebudete. Nebo souhlaste s pomocí, přičemž budete opět muset zaútočit na bar. Tentokrát bude mít na své straně nějaké stráže.  Až budou Lebkouni mrtví, dostanete 300xp za jejich zradu a pokud si promluvíte s Larsem tak dalších 500xp. Stále se můžete dát na špatnou stranu, jen musíte před zabitím Neala zabít stráže. Pokud se obrátíte proti Lebkounům bez vědomí Larse, dostanete opět 800xp. Jediným rozdílem je absence strážných.

a green starStráže jsou označeni jako spojenci, ale musíte zaútočit na Lebkouny, aby věděli kdo je nepřítel. Můžete se dokonce obrátit proti barmanovi a stráže vám ho pomohou udolat, jenže po skončení boje se stejně stanou nepřáteli

Pokud zabijete Lebkouny a stráže, dostanete odměnu za "zradu vůči Lebkounům", ale stále budete uprchlíkem kvůli vraždě strážců.

a green starMáte dva dny na přípravu od té doby co jste Vinniemu ukázali Urnu. Poté době bude Neal na mapě kasina mrtev; hra také často na tomto místě padá, ale jestli na této mapě počkáte tak by měl být Neal mrtev. Nebudete schopni říct Larsovi o útoku, ale můžete Vinniemu říct že jste připraveni a Lebkouni zaútočí bez efektu na prázdný bar (stále je ale můžete zabít za 800xp).

a yellow starBoj v baru může být trochu buglý. Stalo se to poté co jsem Lebkounům pomohl zabít Neala. Poté jsem dostával vždy 300xp při vstupu do mapy a členové Lebkounů se objevovali pořád a pořád. Jindy jsem si po bitvě promluvil s Vinniem a on se mě zeptal, jestli jsem připraven na útok. Bug který se stává poté co jste zabili Gizma je takový že stráže nebudou s vámi a během boje se obrátí proti vám

Všimněte si že nemůžete úkol vyřešit jednoduchým pozabíjením Lebkounů v Crash House. Zabití všech Lebkounů kromě Sherry neudělá ale stráže nepřátelskými.


Hub

"Krysy? Ty si ze mě utahuješ."
"Ne, opravdu. VELIKÉ krysy!"
--Butch a Zakladatel

Při vstupu udivíte hodně lidí připravených vyrazit s karavanami. Závisle na čase zde budou jedna až dvě postavy se jménem: Mat, Luke nebo John (kde je Mark?). Promluvte si s Matem a může vám dát na mapu Shady Sands, Junktown, Nekropolis, Bratrstvo a (z nějakého důvodu) Kráter na mapu světa. Je tu ještě pár lidí kteří vám dají všeobecné informace – zástupce Fry, Dan a Gunther.

a green starPokud bude v Hubu za nepřítele, nebudete moct opustit boj, pokud je alespoň jeden policista naživu.

a red starMichal Burger dodává: "Později, až se budete ptát Harolda na to co se stalo, zmíní se o chlápkovi, který s ním šel do Vojenské základny, ale kvůli zranění se nedostal na povrch. Jmenoval se Mark a pokud se zeptáte, co se s ním stalo, Harold odpoví, že neví, co se s ním od té doby stalo. Takže toto může vysvětlovat, co se stalo s Markem." Dle Fallout Bible časové osy se toto stalo před 60 lety, takže to může vysvětlovat, že tu není žádný Mark junior. Trochu triviální věc…

Zamiřte do Downtownu. V Crimson Caravans můžete vzít práci jako strážce. Karavany odjíždí 3. a 17. každý měsíc do Junktownu, Nekropolis, do Bratrstva a Pohřebiště, za ochranu dostanete $600. Promluvte si s Demetrem, řekněte mu, že karavana ještě není připravena a dá vám granát. Jedině Keri vám může říct, že je karavana připravena. Mužské charaktery jí můžou říct že chtějí ji: pokud jste Berserk, nebo máte CH 7 a projdete zkouškou CH, odvede vás za roh a podstrčí vám 1 psycho, 1 mentat a 1 buffout.

Práce pro karavanu zahrnuje:

a green starJe tu skript, který je společný pro všechny tři domy karavan. Promluvte si s vůdcem karavany v dej odjezdu, řekněte, že se chcete zúčastnit, poté, až dostanete možnost zvolit si lokaci, změňte názor. Nyní můžete jít do vstupu Hubu a vybrat si svou odměnu od čerstvě objeveného vůdce karavany.

Far Go Traders posílají své karavany 8., 18. a 28. do Junktownu, Bratrstva a Pohřebiště, za každou cestu dostanete $400. Promluvte si s Rutgerem o práci poté, co jste nabrali úkol č. 3 a s vedoucím karavany v den odjezdu. Butch vám také dá tyto lokace na mapu světa společně s Nekropolis.

Knihovnice vám prodá nekonečné množství knih a také holodisk s lokací Vaultu za $750 ($500 pokud projdete kontrolou CH či Obchodu). Disk obsahuje velmi jasné informace kde najít vodní čip. Můžete to získat zadarmo, pokud ji budete vyhrožovat a projdete kontrolou ST, poté si však s ní nebudete moct promluvit což může být na škodu. Mitch prodává stimpaky a knihy velice levně, ale stejně jako většina obchodníků si zboží nedoplňuje. Beth prodává zbraně a zbroje, přestože byste nic v této tobě z toho neměli postrádat. Dostanete od ní 15% slevu, pokud máte úkol od Far Go Traders (viz níže).

 

a green starPokud dáte nebo prodáte paní Stampletonové pytel či batoh, zabrání jí to v mizení knih z inventáře při konci rozhovoru a bude mít vždy o 5 knih od každého exempláře více při každém rozhovoru. Toto se může hodit, pokud vyměňujete hodně knih najednou za drahý předmět. Můžete je také krást. Pokud knihy skončí pod jejím Pytlem – například pokud jste je přenesli na stůl a zpět – bude se zase chovat normálně, to znamená, že se knihy pod 5 kusů nebudou obnovovat.

Promluvte si s Lorenzem a pučte si $200. Poté dluh okamžitě vraťte, pučte si $400 a tak dále dokud nebudete mít půjčeno $1000. Nyní ho společně se dvěma strážci zabijte a budete moct vybrat dalších $2034 ze sejfu a polic v zadní místnosti. Policii to nezajímá. Pokud se zeptáte Lorenz na Děti, dá vám na mapu světa Pohřebiště; pokud se ho zeptáte na práci, řekne vám o Deckerovi. Pokud mu plánujete vrátit dluh, lichva činí 10% za den z původní částky. Po deseti dnech bude naštván a bude chtít své peníze zpět; můžete se ho pokusit obalamutit vrácením menší částky nebo mu můžete dát vše, co máte (rada: položte předtím všechny peníze na zem). Lorenzo vám už nepůjčí, pokud jste nestihli splatit dluh včas.

a green starPokaždé když si promluvíte s Lorenzem, bude mít u sebe $1000, $2000 nebo $3000 (záleží na množství peněz u vás); můžete mu prodat nějaké věci, pokud ho plánujete zabít později. Nebude s vámi mluvit, pokud jste bojovali s Deckerem či naštvali Kana.

Pokud si promluvíte s Lemmym stojícím před Malthese Falcon, můžete si od něj koupit za hodně peněz bezvýznamné informace: doporučení k Vancemu, drogovému dealerovi za $1000 (nebo $800 s dobrou CH a Obchodem), nebo naprosto neužitečnou radu o vodním čipu za $500 (či $400) a stejně neužitečnou radu o mizících karavanách za $300 (nebo $240). S velmi vysokou ST můžete dostat tyto informace zdarma.

Irwin stojící v domě ve spodní části mapy vás poprosí o vyčištění jeho farmy od nájezdníků. Zeptá se vás na to, pokud máte úroveň 5 a výš; pokud si neberete partu NPC měli byste na to mít alespoň úroveň 9. Poté co souhlasíte, budete teleportováni na farmu. Pokud odejdete, nebudete se už moct vrátit, takže si zde neukládejte, pokud si nejste jisti, že nájezdníky zvládnete. Zabijte je všechny, seberte z podlahy dva stimpaky a kovovou zbroj, poté se vraťte za Irwinem pro unikátní .223 pistoli! Také dostanete 500xp i když se to neobjeví v oznamovacím okně.

a green starCesta na Irwinovu farmu a zpět vám zabere asi tak tři týdny, přestože ztratíte jen dva dny ze svého limitu na nalezení vodního čipu. Ostatní události, jako je Lorenzův limit či invaze do Nekropolis se řídí dle kalendáře. Jsou i další místa ve hře kde bude rozpor ve skriptech, ale nemusíte tomu věnovat pozornost.

Můžete si od Boba koupit denně 5 leguánů-na-špejli. Pokud víte, z čeho se dělají, můžete ho vydírat pro úplatek od $50 do $200 každých pět dní. Toto je hodnoceno 500xp, ale budete muset počkat pět dní na první úplatu, což bude také požadovat kontrolu ST nebo CH. Můžete zvednout částku pomocí sum od $25 do $100, ale pokud se dostanete nad $250, nebude po jeho odmítnutí zvýšené částky si dál vybírat úplatek. Všimněte si, že vyprovokování Boba k boji způsobí, že půjdou stráže po vás místo po něm.

a red starVe verzi 1.0 zde byl bug umožňující vybírání úplatku každou chvilku a ne každých pět dní.

Decker žije pod Maltese Falcon (kde můžete provozovat hazard, stejná pravidla jako v Junktownu). Jakmile získáte úkol zabít Hightowera (či Jain), můžete jít za šerifem Greenem a povědět mu o tom. Pokud jste je už zabili a neprojdete kontrolou Řeči, Green bude podezřívavý a zeptá se vás na vaši účast v tom zločinu, což vede k další kontrole Řeči ("Jak se opovažujete mě obvinit!" je zde nejlepší odpovědí). Pokud zkazíte i tuto kontrolu, Greene už s vámi nikdy nepromluví. Avšak pokud projdete přes obě kontroly, Green vás požádá o pomoc se zabitím Deckera (a ve skutečnosti nic neudělá, dokud s tím nebudete souhlasit). Bitva je těžká i kromě faktu že Kane udeří čtyřikrát za kolo a dává slušné rány. Doporučuji alespoň 50 HP a kevlarovou zbroj od Jacoba než se o toto pokusíte, nebo si vezměte 2x psycho. Nemůžete opustit úkryt, dokud jsou Decker a Kane naživu, ale až budou, ostatní se vzdají. Dostanete $300 pokud budete souhlasit s pomocí, dále $1000 a 1400 xp až bude o vše postaráno. Nezapomeňte vybílit Deckerův úkryt, popřípadě můžete pozabíjet zbývající chamraď.

a green starPokud to šerif nezvládne, odměnu dostanete od Kennyho. Ve skutečnosti můžete zabít Greena i Frye a policistům to bude jedno.

a green starZeptejte se Beth na Deckera po jeho zabití, řekněte ji, co jste udělali a dá vám 6 stimpaků.

a red starZabijte zástupce Kennyho a sledujte okno zpráv.

Ve starém městě prodává Jacob věci jako je kevlarová zbroj či odstřelovačka. Bude také mít gigakladivo až si s ním promluvíte podruhé (je to ve skutečnosti zbraň kterou drží). Pokud se ho zeptáte na něco s "větší razancí", dá vám na mapu světa Pohřebiště a Bratrstvo. Vance na východě prodává drogy (budete si asi chtít koupit nějaký Rad-X než se vydáte do Kráteru, pokud ho nenajdete jinde), ale Vance se nebaví s každým, kdo projde dveřmi. Můžete získat doporučení od Jacoba při optání se na RadAway nebo od Lemmyho za cenu spousty peněz. S dobrou Řečí či CH nic takového nepotřebujete. Dalším způsobem jak si věci koupit je stlačit tlačítko Obchod při prvním rozhovoru, nebo ho zabít než stihne něco udělat (jeho zboží bude v jeho mrtvole).

a green starV krabici napravo od Jacoba najdete haraburdí. Toto je vlastně úkolový předmět ve dvou úkolech, takže si toto vezměte, pokud si chcete ušetřit nějaké to běhání.

Jižně od východové oblasti je gang se čtyřmi strážci, a zaútočí sotva vás uvidí (měli byste být na ulici v bezpečí… většinou). Pokud se vám bude zdát boj příliš těžký, můžete zapojit do boje policii tím, že se schováte za jejich příslušníka a budete doufat, že je nepřítel zasáhne. Vězeň vám dá na mapu světa Bratrstvo. Budete si s ním muset promluvit ještě jednou, abyste ho osvobodili.

V jižní oblasti Hubu můžete najít obchodníky s vodou. Jejich šéf vám dá na mapu Nekropolis, pokud se ho zeptáte na vodní čip (další nápověda). Můžete je také poslat doručit vodu do Vaultu za $2000 ($1000 nebo $500 s dobrým Obchodem). Toto vám prodlouží časový limit o 100 dní a dostanete za to 1000xp, takže neváhejte. Také posílají karavany do Junktownu a Pohřebiště 1., 5., 10., 15., 20., a 25. každý měsíc, přičemž platí $200. Promluvte si s trpaslíkem, až bude karavana připravena na odjezd.

a green starDejte si pozor na ošklivý bug po odevzdání vodního čipu. Pokud jste smlouvali při nákupu vody, může po odevzdání čipu toto udělat znova za 1000xp a reaktivování hlavního úkolu, časomíry a podobně (ale dostanete dalších 100 dní už k těm, které máte). Můžete toto udělat také, pokud jste před odevzdáním nemluvili s šéfem obchodníků a neopravili jste pumpu v Nekropolis (zeptejte se na vodní čip a odtud pokračujte). Viz Vault 13 sekci - je zde popsáno jak toto využívat.

a red starVe verzi 1.0 nákup vody zkrátil další časový limit (mutantí hrozbu) o 90 dní, pokud už uplynulo 100 a více dní, ale to už neplatí.

a red starV místnosti jižně od obchodníků s vodou je stěna se symbolem kola; toto jsou ve skutečnosti dveře, které se dají otevírat a zavírat. Strašidelné.

Thorndyke, chlápek který se v budově na severozápadě tváří jako doktor, vás vyléčí za 15-25 HP zdarma každých 24 hodin pokud si s ním promluvíte o Jednotě a Válce. Stráž poblíž nemá moc co říct (můžete si s ním promluvit jen jednou). U dveří je kluk snažící se vám dát květinu. Můžete se ho vyptávat, dokud neodejde pryč. Stráže vás zastaví, pokud se budete pokoušet dostat do místnosti s knihovnou. Můžete to udělat během plížení. Jain je žena v róbě; konverzace s ní neudělá nic moc.

a green starIN<4: Pokud si promluvíte s Jain, zaútočí.

 1. Zbavit se Jain.

  Promluvte si s Kanem po dokončení úkolu 2, abyste viděli Deckera. Dostanete $1000 hned při rozhovoru s Kanem a dalších $4000 společně se 700xp až se vrátíte po zabití Jain v nemocnici.

a green starPokud jste už předtím zabili Jain, dostanete $1000 a 350 xp až si promluvíte s Kanem, ale budete muset předtím vyřešit problém s Hightowerem.

 1. Zbavit se Darena Hightowera.

  Promluvte si s Kanem v Maltese Falcon, a pokud jste zabili Gizma či Killiana nebo pokud jste Berserk, nabídne vám hnedka práci. Jinak budete muset vědět kdo Decker je (zeptejte se Beth na místa, kterým je lepší se vyhnout). Buď zmiňte Lorenzovo či Loxleyho jméno (ale popřete, že jste členy Zlodějského cechu), nebo řekněte Kanovi ať ho to nezajímá, že chcete vidět Deckera (pokud uspějete s kontrolou Řeči, pustí vás, ale i když selžete, můžete to zkusit znova a říct mu nějaké tajemství, poté vás vezme za Deckerem). Pokud souhlasíte s prací, dostanete $500 při rozhovoru s Kanem nahoře. Jděte do lokace Pahorky a zabijte Hightowera i s jeho ženou. Dostanete $2500 a 600xp jako odměnu od Kana.

a green starPokud práci pro Deckera zvoráte, vykopne vás a Kane na vás zaútočí, pokud si s ním budete pokoušet třikrát promluvit. Pokud si v tomto úkolu a úkolu 1 zapomenete vzít předčasnou odměnu, stále ji dostanete při splnění úkoru. Hej, poctiví podvodníci!

Pokud jste jen zaútočili na Hightowera a opustíte mapu bez jeho zabití, zbytek vybavení zmizí a Kane bude naštvaný. (Naštěstí si zapomněli zabalit náhrdelník). Pokud toto uděláte před získáním úkolu od Deckera, bude stále schopni získat úkol, ale nebudete ho moct dokončit. Pokud zabijete manžele Hightowerovi před rozhovorem s Kanem, nedá vám žádný z Deckerových úkolů.

a green starLehce bezvýznamný bug: pokud si znepřátelíte Hightowerům tým, můžete si je usmířit zabitím Žeryka na jejich mapě. Útěk to východové oblasti by měl být poté dobrým způsobem ukončení boje. Důvodem je že zabití Žeryka nastaví mapovou proměnou, která umožní Philovi vrátit se zpět domů. Toto ale nezabrání Hightowerovi v odchodu, jak je popsáno výše.

 1. Rozluštit záhadu ztracených karavan.

  Toto je úkol kde budete mluvit s hodně lidmi. Jděte do Far Go Traders. Promluvte si s Rutgerem, poté s Butchem. Vezměte práci. Promluvte si s Rutgerem pro nápovědu. Jděte za Beth a ona nás pošle za Haroldem a/nebo Slappym. Takže jděte na východ, promluvte si s Haroldem (můžete se dostat z jeho rozhovoru bez darování peněz) a poté se Slappym. Zeptejte se ho, jestli by vás nevzal za páračem (800xp). Promluvte si s páračem… popravdě, ne-e. Párač má 225 HB, takže si vezměte kámoše a dobrou výbavu a nebojte se používat stimpaky (stejně jich budete mít stovky). Až ho zabijete, promluvte si s mutantím průzkumníkem a dostanete holodisk a rádio (nebo ho můžete zabít za 300xp za boj a vzít si to z jeho mrtvoly). Promluvte si s Butchem a něco mu řekněte, poté si promluvte s Rutgerem, řekněte mu, že to byli mutanti a ukažte mu holodisk, odměnou je $800 a 1000 xp. Pokud jste nezabili párače a chcete jít do jeskyně, Slappy vás tam vezme.

a red starV nepatchované verzi jste dostali vždy 800xp za návštěvu jeskyně s páračem.

 1. Ukrást Kupcům s vodou náhrdelník.

  V budově jižně od Vanceho úkrytu uvidíte schodiště vedoucí dolů. Odemkněte dveře a zkuste se nešlápnout na pasti. Loxley je další studnicí Mark O'Greenovi dobroty; zeptejte se ho na připojení se k Cechu a přijměte jeho úkol. Dostanete hnedka 900xp, společně s 1 paklíčem, 2 světlicemi a 1 Nuka-Colou od Jasmíny. Pokud půjdete za Hightowerem během dne, budete vyhozeni (přestože mu můžete dát $100, joj!). Počkejte na noc a vraťte se. Jděte k jižnímu rohu domu, počkejte, než stráže odejdou a poté vstupte dovnitř. Jeho skříňka s náhrdelníkem je pod pastí, ale nikdo si spuštění pasti nevšimne. Poté, co získáte náhrdelník, vraťte se do Cechu a vezměte si odměnu 500xp, $3000 a elektronický paklíč. Toto uzavírá všechno vaše dění spojené s Cechem zlodějů.

a green starMůžete získat náhrdelník i ve dne, pokud chcete využít skriptu. Otevřete dveře kanceláře pana Hightowera, vstupte do bojového módu a udělejte tři-čtyři kroky vpřed. Hightower nebude reagovat, pokud nestojíte přímo ve vchodu, takže můžete vzít náhrdelník a ještě si s ním promluvit na cestě zpět.

a green starJen tak mimochodem, Loxley a jeho gang vůbec nezajímá jestli jste zabili Hightowera před, během či po vašem malém nájezdu.

a green starPokud si nevyzvednete první odměnu od Jasmíny (paklíč, světlice a nuka-cola) před odevzdáním náhrdelníku, nedostanete to už nikdy.


Nekropolis

"Jsem rozsévač smrti. Padni na kolena a škemrej o milost… nebo mi dej sendvič, mám docela hlad "
--Zakladatel

Začnete na mapě s pozůstatky hotelu. Můžete si promluvit s několika ghúly. Naříkající ghúlové na vás zaútočí, pokud se dostanete příliš blízko; nechte je zaútočit a zabijte je. Jakmile je hotovo, jděte do kanálů skrze jeden ze tří poklopů.

a green starGhúlové na všech třech mapách Nekropolis budou reagovat na váš pokus vybrat jim skříně. Toto není problém na první a třetí mapě, kde budete stejně chtít zabít každého, ale na prostřední mapě si to můžete odpustit do doby, než uděláte úkoly pro Seta. Většina ghúlů vás při udeření ozáří, ale to je jen malá poznámka.

Dole jsou čtyři krysy a jedna mrtvola u nich má pastýřskou hůl. Jděte na sever do východové oblasti. Promluvte si s ghúlem a vezměte úkol 2. Pokud půjdete na sever a východ, najdete další krysy a plasmovou pistoli u mrtvoly. Vyberte si jeden ze dvou žebříků vedoucích napovrch. Pokud vezmete severnější žebřík, objevíte se v chodbě spojené se zbytkem budovy pomocí dvou zaminovaných dveří. Pokud spustíte nejbližší past, ghúl poblíž se může zranit, ale nezaútočí na vás.

a green starMůžete opakovaně na dveře používat Paklíč či Pasti za 50xp.

Najděte Seta v jeho Síni smrti a vezměte úkol 1. Pokud jste už vzali vodní čip a neopravili jste pumpu, bude po vás požadovat vrácení čipu (bude zpět ve Vaultu) nebo budete muset bojovat. Další možností je nabídnou se při opravě pumpy, pokud máte u sebe haraburdí; budete teleportováni k vodní pumpě společně s Garretem, kterému se nebude váš odchod bez opravení pumpy líbit.

a green starPokud si promluvíte se Sethem po zabití vůdce, bude velice šťastný a dá vám 40 malých energetických článků, 50 mikro fúzních článků, 1 buffout, 1 mentaty, 2 stimpaky, 2 granáty, 2 plasma granáty, 2 pulzní granáty, 200 5mm JHP a 200 5mm AP (promluvte si s Garretem, abyste to dostali). Jako kdybyste to potřebovali v této části hry. Můžete se ho zeptat na nádrže, ale Vojenskou základnu vám na mapu nedá a nedostanete pak vybavení.

Můžete se postarat o ghúlí gang jihovýchodně od kostela. Jděte opět do kanálu a zamiřte na sever.

Najděte žebřík a šup nahoru. Jsou zde dva další poklopy, které vás vezmou do různých částí kanálu; jděte dolů a seberte haraburdí ze severovýchodního rohu. Nahoře také najdete nějaké postavy v róbě od Dětí, kteří vás můžou léčit (HB a otrava), společně se skupinkou supermutantů. Harry je jediný reagující na vaši přítomnost. Abyste se mu vyhnuli, řekněte mu, že jste ghúl či robot, nebo pokud jste žena, můžete ho po kontrole CH okouzlit (v obou případech bude zapojena Řeč). Návštěva "Po" vás teleportuje do Vojenské základny, což je zkratka kterou nechcete vzít v normální hře. Poté co zabijete některého ze supermutantů, Děti vás přestanou léčit a za dva dny po vyvraždění všech mutantů zmizí.

a green starCesta do Vojenské základny ubere 2 týdny z časového limitu a 1 měsíc trvá podle kalendáře. Pokud jste zničili základnu, Harry to bude vědět a nevezme vás tam. Místo toho se ho můžete zeptat, co s tím bude dělat a nechat ho i s kumpány odejít z mapy. Toto funguje i jako splnění úkolu 1.

a green starPokud vezmete haraburdí zpět vůdci podzemního odboje, dá vám 3 skripty elektroniky, pokud je vaše schopnost opravář pod 60 %.

a green starMůžete získat zdarma léčení od Dětí tím, že položíte všechny peníze a zvolíze "darovat vše co mám". Je zde bug: pokud budete smlouvat o cenu a poté s ní souhlasit, ukončíte dialog a už si s danou postavou nepromluvíte (léčitel v Junktownu tento bug nemá).

a red starKaždé léčení od Dětí snižuje datum mutantí invaze o 1 den. Toto ve verzi 1.0 není zas takový problém.

Dostanete 500xp za odemčení dveří s ghúly v budově s mutanty. Jděte dolů přes poklop ve vedlejší místnosti, poté opět dolů. Budete muset bojovat se dvěma světélkujícím ghúly. Vstupte do Vaultu a jeďte výtahem dolů. Na druhém patře není nic zajímavého krom pár ghúlů a 2 Rad-X ve skříňce. Na třetím patře si můžete vzít z funkčního počítače vodní čip (pokud máte problém, použijte nejdříve Vědu pro bonus k vašemu Opraváři). Dostanete za toto 2500xp mínus 250 xp za každého ze šesti supermutantů které jste zde zabili. Můžete reinstalovat čip do počítače tím, že ho na počítač použijete. Poté, co získáte čip, ghúlové se budou chovat nepřátelsky a zaútočí, pokud jste neopravili vodní pumpu.

Ghúlové v Nekropolis zemřou na dehydrataci do sedmi dnů, pokud jste odstranili vodní čip a neopravili pumpu. Pokud vstoupíte do města 110 po začátku hry (bude to odpovídat 25. květnu 2162), nebo 30 dní od zabití mutantů u pumpy, a pokud je Vůdce stále naživu, ghúlové budou mrtvi tak či tak (včetně těch v kanálu, ale ne těch ve Vaultu) a budou zde 3 supermutantí vojáci na každé povrchové mapě. Nic s tím neuděláte, kromě jejich pozabíjení. V budově s ghúlím gangem bude přeživší, který vám poví o útoku.

a green starVšimněte si, že na každé ze tří map je podmínka pro dehydrataci a/nebo invazi kontrolována pouze pokud vstoupíte na matu, což může potenciálně vést k diskontinuitě: je možné vzít vodní čip a nechat vyschnout hotel a místo s čerpadlem, poté vrátit čip a najít v kostele prospívající ghúlí komunitu; nebo můžete vstoupit na jednu mapu s invazní skupin, poté odejít, zabít Vůdce a najít ostatní ghúly naživu.

 1. Odstranit z Vodárny supermutanty.

  Promluvte si se Setem a nenaštvěte ho. Zabijte 6 supermutantů (ale ne před získáním vodního čipu). Vraťte se za Setem během nočních hodin pro odměnu z lednice čítající… 4 Nuka-Coly, 4 světlice a $50. Pokud vás má Garret rád, dostanete místo toho $50, brokovnici a 40 nábojů do brokovnice a pokud vám má Garret doopravdy rád, dostanete odevšeho něco + $100 (to znamená $200 celkem). Abyste získali nějakou z těch lepších odměn, musíte si promluvit s Garretem mezi 7.00 a 18.00 a získat kladnou reakci (vysoká CH a karma pomůže), ale moc ho potom neotravujte. Krom peněz bere věci rovnou z lednice, takže další předměty jejím vyrabováním nezískáte. Poté můžete naštvat Seta a zabít ho i s jeho bandou.
 2. Opravit vodní čerpadlo v Nekropolis.

  Dostanete tento úkol po rozhovoru s vůdcem podzemních ghúlů. Seberte haraburdí z kanálů a použijte na stoj v severovýchodní části vodárny. Pokud projdete kontrolou Opraváře, opravíte čerpadlo za 1000xp; pokud kriticky selžete, ztratíte haraburdí a dostanete 1 bod poškození. (Pokud použijete po opravě pumpy na ni Vědu či Opravář, bude stále říkat, že je rozbitá; toto můžete ignorovat). Až se vrátíte za vůdcem podzemních ghúlů, nedostanete žádnou další odměnu, ale alespoň jste zachránili žíznivé ghúly. Prozatím.

Kráter

"Wow. Kdybych tak měla hot-doga a hodně dlouhej klacek."
--Katja

Pravděpodobně se sem dostanete v důsledku přijetí (nebo předvídajíc) úkolu 1 od Bratrstva. Zaprvé, přineste si provaz. Pokud máte stále časový limit, doporučuji zvolit cestu od severovýchodu, protože budete tudy chodit většinou přes pláně.

Během navštěvování Kráteru budete vystaveni radiaci pouze na mapách Kráteru, ale ne na mapě světa (kromě občasných náhodných střetnutí). Takže pokud se tam chystáte, klikněte na políčko poblíž kolečka značící Kráter, vezměte dva Rad-X (nebo jeden pokud vám to dá 100% odolnost vůči radiaci) a doporučuji uložit na novou pozici. Poté opusťte mapu, a co nejkratší cestou se vydejte do Kráteru, Rad-X by vám měl ještě dlouho vydržet. Další možností je stlačení I pro inventář jakmile vstoupíte na mapu a dát si pilulky; dostanete dávku okolo 10 Remů, ale to není nic v porovnání s 24 hodinami ochrany. Pro absolutní ochranu nečtěte knihy, nepoužívejte léčivé dovednosti a hlídejte si čas například při hackování počítače či hraní šachu.

Nahoře se nedá nic dělat, kromě použití lana na trám nalevo. Použijte provaz a jste dole. Na úrovni 1 vše seberte, vezměte pásku Bratrstva, žlutý bezpečnostní klíč z mrtvoly v energozbroji a použijte počítač pro zapnutí nouzové energie. Použijte žlutý bezpečností klíč pro deaktivaci pasti (pokud ovšem nepoužíváte raději Paklíč či Pasti pro trochu xp). Na podlaze jsou nějaké pasti, ale technicky s nimi nic udělat nejde. Na severovýchodě jsou zaseknuté dveře, které můžete otevřít pokud máte ST 8 nebo součet naší ST, AG a LK je alespoň 18.

a green starPokud kriticky neuspějete při páčení dveří u výtahu v Kráteru, můžete dostat hlášku, že jste si zničili paklíč, i když jste žádný třeba nepoužili. Toto můžete ignorovat.

Na úrovni 2 rozstřílejte či rozbijte nečinné roboty a vezměte červený bezpečnostní klíč z mrtvoly na severovýchodě, poté pomocí výtahu jeďte do úrovně 3.

a green starPokud vypnete proud na úrovni 2 a 3, budete stále moct jezdit výtahem nahoru, ale ne zpět dolů dokud není proud opět zapnut.

Na úrovni 3 rozstřílejte roboty, seberte věci a použijte červený bezpečnostní klíč na červený výtah. Pokračujte do patra 4 nebo 6.

Na úrovni 4 opět zničte roboty, seberte, co se dá společně s modrým bezpečnostním klíčem z mrtvoly na jihu. S IN 5 si můžete promluvit se Zaxem, a pokud chcete tak stáhnout nějaké soubory. Jakmile obnovíte primární zdroj energie, budete zde moct vypnout roboty (kteří se aktivují v okamžiku zapojení primárního zdroje). Dejte si pozor na neúspěch – čas poskočí o 5 hodin, kdežto úspěch trvá 10 minut. Raději si předtím uložte, doporučuji minimálně Vědu na 40 %.

a green starPokud je energie obnovena a roboti deaktivováni, můžete použít Vědu na každého robota pro 100 xp za každou úspěšnou kontrolu.

Podle skriptu byste měli dostat 700xp za šachovou partii (každá hra trvá dvě hodiny), pokud dostanete kritický úspěch při kontrole IN. Protože nemají kontroly vlastností kritické úspěchy, nemůže toto fungovat, i když hodně lidí říkalo, že se jim to povedlo (Já obviňuji houby). Hraním šachů vás nebude mít Zax "více rád" či tak nějak.

a red starKdyž mluvíte se Zaxem, je tu jedna řádka o neutralizaci FEV pomocí proti viru, kterou dostanete jen s IN 10. Nic vám to nedá, ale je zajímavé vědět, že toto je jediná řádka ve Falloutu s takovýmto požadavkem.

a red starV místnosti za počítačem můžete najít mimozemskou kostru za rozbitou nádrží, ale nic u sebe nemá. Toto mělo být součástí odkazu na Akta X.

Na úrovni 6 zničte roboty, opravte generátor (viz úkol 2) a vezměte věci.

Abyste se dostali na úroveň 5 (z úrovně 4 či 6), musíte nejdřív opravit primární zdroj energie, aby výtah měl šťávu. Toto normálně aktivuje roboty na úrovni 5, ale můžete to obejít otevřením výtahu, poté vypnutím proudu a vstupu do výtahu tak či tak. Nebo je můžete deaktivovat pomocí Zaxe. Dostanete 1000xp jen za navštívení tohoto patra, přičemž je zde i hodně dobrých věcí, jako je plasmová puška, kulomet či kevlarová zbroj.

 1. Odstranit ze zařízení pasti.

  Toto vyskočí poté, co deaktivuje pomocí Zaxe roboty. Není zde způsob jak to splnit.
 2. Obnovit dodávku energie.

  Použitím Opraváře na generátor a poté zapnutí primárního zdroje na úrovni 6 vám dá 1000xp a přístup do úrovně 5. Dostanete jeden pokus na opravu generátoru (doporučuji použití nářadí), poté budete muset mít Opraváře jenom na pokus alespoň na 36 %.

Bratrstvo

"Budu muset obětovat štěně, abych se stal členem?"
-- Zakladatel

Promluvte si s Cabbotem a vezměte úkol 1, což je jeden způsob jak se dostat dovnitř. Pokud ale máte dobrou schopnost Paklíč a použijete elektronický paklíč na otevření dveře, můžete jít dovnitř a všichni se k vám budou chovat jako k zasvěcenci. Odemknete-li dveře bez elektronického paklíč, pak budou stráže nepřátelské.

a green starIN<4: Promluvte si s Darrelem a dostanete dávku Rad-X.

Vevnitř si promluvte s jedním ze stráží (můžete se ji pokusit sbalit, ale nikam to nevede). Jděte do tělocvičny kvůli bojovému umění, které začne jakmile vstoupíte do místnosti. Pokud zůstanete a budete sledovat alespoň jednu lekci, dostanete bonus +5 % do Boje beze zbraně a Boje zblízka, pokud uvidíte všech 5 dostanete 500xp. Promluvte si s Talusem o vybavení a budete si moct vzít zbroj Bratrstva a tři zásobníky neenergické munice (nikdy vám už nedá další munici ať čekáte jak chcete). Rhombus není moc konverzační typ a vyhodí vás z bunkru, pokud ho naštvete či zaútočíte. Může vám na mapu světa dát Hub a Pohřebiště. Pokud vás vyhodí, můžete vypáčit dveře a nikdo si vaše vyhostění pamatovat nebude (včetně Rhombus).

Pokud chcete vybrakovat veliké skladiště, což znamená nebýt zadobře s Bratrstvem, jedním způsobem je vypáčit dveře než se stanou stráže nepřátelskými. Pokud nechcete si je znepřátelit, budete potřebovat elektronický paklíč, protože stráže uvnitř vždy zahájí boj, když se budete ochomýtat okolo dveří a zabrání vám používání dovednosti Paklíč na dveře (ale elektronický paklíč může být použit během boje). Uvnitř je hodně zajímavých věcí, například 2 energozbroje, ale už byste měli nějakou mít a je to navíc docela těžký boj.

Na úrovni 2 můžete vybrakovat doktorovu skříňku, nechat se vyléčit a zbavit radiace (zdarma) a podstoupit divnou chirurgii, která vám zvedne určité vlastnosti o 1 (ovšem za cenu v řádech tisíců). Každá operace zabere hodně času, takže si kontrolujte kalendář, pokud jste ještě nedoručili vodní čip. Operace vám mohou zvýšit:

a green starDovednostní body dostanete závisle na vaší nové IN jakmile poprvé navštívíte charakterovou stránku po získání úrovně. Také pokud jste se na stránku nedívali už několik úrovní (ale ne více jak tři, jinak zmeškáte perk!) před navýšením IN, dostanete dovednostní body za všechny úrovně vypočítané podle nové IN.

a green starIN<4: Dostanete operaci IN za $3000 a trvá jen jeden týden, ale bohužel si nebudete moct vybrat žádné další operace (pokud ovšem nezvýšíte IN nad 3, samozřejmě). Pokud chcete stále hrát za hlupáka a mít vylepšené vlastnosti, budete muset použít Mentat (jeden na každou operaci).

Popravdě si můžete zvýšit IN dvakrát, pokud uděláte "chytrou" operaci jako první. Poté použijte psycho na snížení IN<4 a promluvte si s Lori kvůli "hloupé" operaci. Dalo by se to nazvat využíváním bugu.

a green starV závislosti na vašich vlastnostech se vám může stát, že vám operace EN a AG neudělají nic krom zvednutí několika dovedností. Na druhou stranu není ve hře moc míst kde utratit své peníze získané prodejem věcí a také už po doručení vodního čipu nezáleží na čase.

Na úrovni 3 si promluvte s Kylem o energozbroji a souhlaste, že donesete systolitický motivátor. Můžete jeden dostat od Michaela, pokud ho oklamete a nezmíníte se o Kyleovi. Další je ve skříni v Rhombusově ubikaci. Abyste ho získali, počkejte až Rhombus odejde do pokoje a použijte jeden z těchto postupů:

Pokud vás slyšel otevírat skříňku, seberte součástku a vyberte si z následujícího:

Pokud vás Rhombus nachytá se součástkou, skončí v jeho skříni (společně se součástkou od Michaela, pokud jste ji získali!). Až budete mít motivátor, dejte ho Kyleovi (dá vám skriptu elektroniky) a použijte Opravář na stůl se zbrojí. Pokud uspějete s kontrolou Opraváře, dostanete 500xp a na zemi bude energozbroj. Pokud selžete, na další pokud budete muset mít minimálně 75% Opraváře.

IN<4: Pokud jste hloupí a přistihne vás Rhombus, vstoupíte do smyčky, kde bude říkat Rhombus jednu a tu samou věc stále dokola a dokola. Abyste z tohoto unikli, zmáčkněte A a odejděte.

Také můžete na úrovni 3 získat od Sofie holodisk s historií Bratrstva Oceli, a od Vree po rozhovoru o mutantech holodisk s jejími experimenty, což může být později užitečné (můžete jí ho taky ukrást). Pokud si s ní promluvíte o radiaci, dá vám Rad-X, a pokud se jí zeptáte na plodisky a počítače, dá vám přístup k terminálu, který vám zvedne Vědu o 15 %.  Lepší je si před tím zvednout dovednost na 91 % pomocí knih, ale to už nevadí.

a green starVree se s vámi nebude bavit, pokud dostanete negativní reakci. Zlé charaktery by ji měli obměkčit pomocí Kultu osobnosti, což je jediná situace kdy se perk hodí. Nemusíte mít tento perk hnedka při prvním rozhovoru a také není přístupný do 12. úrovně. Ujistěte se, že jí nic nestojí v cestě při nastartování terminálu nebo ho nebude moct nikdy použít.

Na úrovni 4 si promluvte s Maxsonem a nabídněte se při hledání mutantí hrozby na severu. Pokud se zeptáte na zbraně, dá vám poté Marthia (postava neurčitého pohlaví) vybrat z následujícího:

Můžete ho také požádat o $500 či $1000 s dobrým Obchodem (pokud nemáte, Maxson vás vyhodí), a ve skutečnosti toto můžete dělat, kolikrát chcete (proč má hra tolik možností si nahrabat a přitom tak málo možností utratit své prachy?). Jakmile jste navštívili Vojenskou základnu (můžete to udělat rychlým výletem, jen vstoupit na mapu a odejít, doporučuji raději bez NPC), vraťte se a řekněte mu o mutantech za 1500xp. Pokud jste základnu už odpálili a řeknete mu to, xp nedostanete, ale v tomto případě si s ním promluvte znovu a zvolte jiný řádek. Dále mu řekněte, že by mělo Bratrstvo na základnu zaútočit, jděte za Stařešinami, dostanete 1500xp a tři paladiny až se vrátíte do Vojenské základny.

a green starDialog kde váháte nad průzkumnou cestou a poté si řeknete o $1000 je buglý, takže zaprvé dostanete peníze, pokud selžete v kontrole Obchodu, a zadruhé dostanete $500 nebo $1000 tímto způsobem ať už jste se dříve ptali na $1000 či ne (takto to bude nastavené, pokud jste se alespoň jednou zeptali na $1000 a prošli první zkouškou Obchodu a dostali se do místa "ber nebo neber").

a green starPokud jste odpálili Vojenskou základnu při cestě za Stařešinami, nedostanete žádné xp a budou mít akorát nekoneční dialogový bug. Vstupte do bojové pozice, abyste vyřešili tuto situaci.

 1. Stát se Zasvěcencem.

  Cabbot vám dá na mapu světa Kráter a druhý rytíř vám poví o radiaci. Jděte tam, seberte z mrtvoly pásku Bratrstva a dejte ji Cabbotovi pro 2000xp a přístup k Bratrstvu.
 2. Zachránit Zasvěcence z Hubu.

  Nemusíte ani obdržet tento úkol, a pokud jste osvobodili vězně v Hubu, je úkol hotov. Talus na první úrovni vám zadá tento úkol pokud se bude ptát na palebnou sílu, ale toto není nezbytně nutné. Promluvte si s ním po zachránění Zasvěcence a kromě 1500xp si můžete vybrat z:


Nabídne vám energozbroj pokud máte karmu 16 a výš. Budete chtít asi energozbroj i když ji máte, protože v porovnání s ostatními předměty má nejvyšší cenu (budete si moct od paní Stapletonové koupit hodně knížek). Vyzvedněte si odměnu u Michaela.

a green starDrobná závada: při vybírání si odměny za záchranu zasvěcence a zároveň i věci za vstup do Bratrstva může způsobit obdržení jen dvou zásobníků munice místo tří. Je to proto, že si můžete vybrat maximálně jen čtyři věci najednou.

a green starIN<4: Přestože Talus ví že jste zachránili vězně, nemůžete získat odměnu nebo zkušenosti pokud nejste chytrý.


Pohřebiště

"Co chceš?"
"Koblihu."
--Avellone a Zakladatel

Až sem poprvé vstoupíte, zastaví vás hlídači Adyta. Pokud použijete žebřík v přístřešku nalevo od vchodu, najdete tam obchodníka Tina, který ale nemá zase extra zboží. Má různý inventář ve dvou stolech. Sammael a Lorraine vám dají nějaké informace. Promluvte si s Chuckem a nechte si vyložit karty. Dá vám za každé ze tří vyložení nějakou lokaci: Bratrstvo (pokud ho už nemáte na mapě), Vojenskou základnu (pokud jste tam nebyli či jste nezískali lokaci z počítače v Katedrále), a nakonec Katedrálu (vždy). Dále vytáhne kartu Hlupák a dostanete permanentně +1 LK. Nedobírejte si jeho věštění nebo vám už nikdy karty nevyloží.

a green starMůžete zabít Tina a vzít si jeho zboží ze stolu a nikomu to vadit nebude. Jeho zboží bude o trochu levnější, pokud použijete stůl namísto obchodu při dialogu s ním.

Je zde způsob jak získat od Chucka LK +2, ale je to v podstatě využívání chybky. Když si s ním promluvíte poprvé, zvolte poslední řádek a vyloží vám karty. Jakmile získáte všechny předpovědi, jednoduše se zeptejte na radu a neptejte se, co dělá. Až se vám zvýší LK, můžete si s ním promluvit znovu a stále budete mít možnost se zeptat na to, co dělá a dostat tak and další vyložení karet (a také další bonus ke LK).

Pokud použijete detektor pohybu v podzemí Adyta před velikým bojem, uvidíte devět červených teček v nedosažitelné části mapy. Jsou to členové Blades, kteří se objeví během boje.

Po doručení hydroponických součástek (úkol 2) zde můžete získat nějaké vylepšení. Dejte Smittymu plasmovou pušku a on z ní udělá plasmovou pušku Turbo, jednu z nejlepších zbraní ve hře. Nezapomeňte předtím pušku vyprázdnit a dostat tak munici zdarma. Promluvte si s Milesem v Energozbroji a poprosí vás o nějaké chemické žurnály z Hubu. Paní Stapletonová vám je prodá za $750. Vraťte se za Milesem a on vám vaši energozbroj vylepší na Tvrzenou energozbroj.

Starosta Zimmerman vás požádá, zda byste nešli na sever a nezabili členku Blades, Razor. Pokud to uděláte a vrátíte se, dostanete $2000, nebo $2500 přitom trpěla. Ale je tu lepší způsob. Promluvte si s Razor, zvolte "rozumné" dialogy (jsou velice průzračné) a zjistíte, že jsou Regulátoři křiváci. Nabídněte se ji jako kurýr k Zimmermanovi a dostanete holodisk vysílačky Regulátorů (pokud jste nevzali od Zimmermana práci, stále se stačí Razor zeptat na to, proti čemu se brání). Avšak co doopravdy Blades potřebují, jsou zbraně.

a green starJe zde dialogový bug: pokud jste si před rozhovorem s Razor promluvili se Zimmermanem, ale nevzali jste jeho úkol, Razor vás obviní z vraždy Gun Runnerů a nedostanete možnost spojenectví s Blades. Toto se dá ale jednoduše vyřešit: jen si promluvte se Zimmermanem, přijměte jeho úkol a budete si moct promluvit s Razor normálně.

Pokud sami vyřídíte všechny Regulátory a vrátíte se zpět za Razor, dostanete 500xp. Pokud přehrajete holodisk rádia Regulátorů Zimmermanovi, Regulátor stojící u něj ho zastřelí, což také spustí boj mezi Regulátory a vaším týmem. Můžete poté běžet za Razor a ona vás požádá o sehnání nějakých zbraní.

Jděte na východ do oblasti opuštěného skladiště. Budou zde dva či tři párači, které můžete zabít za 1000xp za každého. Pokud si odpočinete jednu hodinu, můžete opustit mapu a až se vrátíte, budou zde znova. Zabíjením spousty páračů získáte hodně xp potřebných pro získání 21. úrovně. V severní části budovy můžete najít schodiště dolů. Pokud už jste si zabili dostatečně páračů (budete jich muset zabít minimálně 80, abyste se dostali z 12. úrovně na 18.; zlatou střední cestou je něco mezi tím (řekněme, úroveň 15) přičemž můžete očekávat před koncem hry úroveň 18.), jděte dolů a zabijte matku páračů i s jejími vejci (důležité). Toto zabrání páračům v objevování se. Můžete z temné podlahy suterénu sebrat paklíč a pendrek, jej!.

Jděte opět na sever ke Gun Runnerům a řekněte stráži, že jste tu obchodně. Pokud si s ním z nějakého důvodu nechcete/nemůžete promluvit, můžete vstoupit přes úzkou kaluž radioaktivního materiálu, ale hodně vás to zraní, pokud nemáte dobrou AG (a NPC se mohou zranit taky!). Energozbroj vás proti tomu neochrání, pouze zmírní účinky.

a green starGun Runneři budou nepřátelští, pokud jste zaútočili na Blades.

a green starIN<4: Stráž vás nepustí, takže budete muset přeskočit příkop (Odpočívej v pokoji, Žeryku). Kvůli podivnému skriptování si budete moct promluvit s Zackem a Gabrielem jako normální člověk.

Promluvte si s Gabrielem a on vám dá za úkol vyhubit zdejší párače. Až toto uděláte, dostanete 1000xp a odměnu. Pokud jste mluvili s Razor, můžete je požádat o zbraně pro Blades, jinak se můžete zeptat jen na zbraně pro sebe, načež stráže stojící u skříní poodejdou pryč, takže můžete si vzít odměnu (obsahuje i 2 plazmové pušky). Zack vám dá 15% slevu když budete souhlasit s tím, že se postaráte o párače, a 20% slevu až bude hotovo. Pokud si chcete proměnit předměty v peníze, pak je Zack tím pravým, neboť má u sebe $3000-4000 při každém rozhovoru. I s minimální CH a Obchod bude vaše zboží dražší než jeho, takže si prakticky můžete pomoct ke zbraním a munici, které chcete.

a green starPokud se zeptáte na zbraně pro sebe, můžete opustit mapu a vrátit se (chodící stráže přestanou chodit), poté si promluvte opět s Garbielem. Bude se chovat jako kdybyste nikdy nedostali odměnu za párače, takže vám dá dalších 1000xp. Můžete toto dělat jak dlouho chcete dokud si nevezmete zbraně pro Blades.

a green starJe zde malá díra v Zackově slevě: pokud jste už dostali první slevu, tak jakmile budete obchodovat hned po obdržení druhé, bude sleva jen 10 %. Pokud opustíte konverzaci a promluvíte si znova, dostanete plných 20 %.

Vraťte se za Razor až budou mít Blades zbraně. Můžete odmítnout účast při osvobozování Adyta, přičemž Regulátoři zmizí a vy získáte 2000xp až na mapu Adyta vstoupíte. Můžete nabídnout svou pomoct, přičemž budete teleportování do Adyta a tam se rozhoří boj mezi Regulátory a ostatními. Miles a Smitty mohou během boje zemřít, takže udělejte všechno před útokem. Jakmile bitva skončí, dostanete 2000xp. Zatřetí můžete říct Razor že si chcete ještě promluvit se Zimmermanem. Pokud mu ukážete holodisk, bude zabit stejně jako předtím, plus se objeví osm ozbrojených členů Blades a budete bojovat jako normálně pro odměnu 2000xp. Jakmile jsou Regulátoři poraženi, můžete jít se zeptat k Blades MacRae na trénink, ale nic to nepřidává. Také si promluvte s Michaelem v budově Blades a dostanete 4 stimpaky společně s náhodným množstvím peněz, $10-100.

Můžete efektivně pozastavit válku opuštěním mapy Adyta. Pokud se vrátíte a uvidí vás Regulátor, boj bude pokračovat, přičemž bojové skupiny jsou stejné.

a green starHra může po ukončení boje při odchodu bojovníků Blades spadnout. Pokud se chcete cítit v bezpečí, uložte si předtím hru na novou pozici.

a green starPokud začnete válku zabitím starosty či invazí Blades, Regulátoři nezaútočí do konce boje, ale poté se stanou nepřáteli. Stejně tak se stane nepřátelským Zimmerman, pokud ho dokážete udržet naživu před Regulátor, ale místním je to jedno pokud ho zabijete.

a green starNechoďte za Zimmermanem, pokud jste obstarali zbraně pro Blades a promluvili si s Razor a nemáte holodisk. Pokud nemáte holodisk, nemůžete tím spustit invazi a Razor zmizí z mapy Blades (ponechá tam jen mrtvolu) poté, co jste ji oznámili dodávku zbraní. Toto znamená, že nemůžete dostat 2000xp ba ani 500xp když se o Regulátory postaráte sami, přičemž vám Adyťané pomohou.

a green starNěkteří doporučují Adyťanům podstrčit nějaké zbraně před velkým bojem, aby z nich byli lepší bojovníci. Přestože je to trochu pracná záležitost, je to velmi zajímavý způsob využívání Ukrást (což má malou úkolovou úlohu, kromě štěnice u Gizma). Pamatujte, že musí mít každý vesničan pro danou zbraň animaci.

a green starMichael je buglý, takže si u něho můžete znova a znova vybírat odměnu.

Pokud je mi známo tak měl skript MacRae dát +1 poškození na blízko a +5% odolnost vůči poškození. Nevidím důvod, proč to nefunguje, ale je to tak; pravděpodobně engine hry nedovoluje zvýšení těchto hodnot tímto způsobem. Docela zajímavé je že prakticky ve všech ostatních příručkách vám píšou že dostanete bonus do Boj beze zbraně a/nebo Boj zblízka, pokud jsou tyto dovednosti pod 91 %. Očividně se to nikdo neobtěžoval prověřit.

Na mapě Následovníků je v domě na severozápadě lovec odměn. Ihned zaútočí, pokud jste Vrah dětí, nebo ho můžete vyprovokovat, pakliže zvolíte odpověď "koblihu" dvakrát. Hej, "Christopher Avellone" zní pěkně povědomě.

Pokud si promluvíte s Nicole a zeptáte se na pomoc s Dětmi Katedrály, dostanete tajné heslo a později i skupinku spolubojovníků. Toto není nezbytností a znemožní to nenápadný vstup do Katedrály (to znamená, že jejich diverze je pěkně ubohá), ale nemůžete dostat jedno bez druhého.

Neobtěžujte se prohledáváním knihoven, jsou prázdné. Můžete si nabrat Katju jako NPC, pokud se ji zeptáte na zónu kolem města a řeknete ji že neplánujete zůstat zde dlouho. Toto je oceněno 200xp. Katja je ve skutečnosti jedinou osobou, která vám může dát Katedrálu na mapu světa. Pokud si promluvíte s Taliem v suterénu Následovníků (má nějaké hodně zajímavé informace, při kterých Zakladatel nepohne ani brvou) a řekněte mu že jste zabili mutanty v Nekropolis, dostanete za to plamenomet; pokud se však zeptáte na mutantí armádu a řeknete, že je porazíte, dostanete 20 paliva a také plamenomet.

a green starIN<4: Talius vám dá 3 Mentaty.

 1. Vypátrat špióna Dětí Katedrály u Následovníků.

  Toto získáte, pokud se zeptáte Talia na jeho špionskou karieru, a poté nabídnete svou pomoc při hledání "pravého" špiona. Problém je v tom, že ve hře žádný špion není, takže můžete zcela zapomenout na tento úkol. Toto je jeden z několika úkolů Pohřebiště, který nebyl do hry zařazen. Po získání úkolu si už s Taliem promluvit nemůžete, takže od něj nejdříve získejte plamenomet.
 2. Opravit pro Adytum jejich hydroponickou farmu.

  Promluvte si s vědcem Milesem a souhlaste se získáním hydroponických součástek z doupěte páračů. Jděte tam a seberte součástky z mrtvoly (nebo ze země pokud se už mrtvola rozložila). Vraťte se za Milesem. Pokud budete souhlasit, vezměte součástky za Smittym a dostanete 5 stimpaků a $250. Pokud za ním nepůjdete, očekávejte pouze 3 stimpaky a $125. Pokud nepůjdete a nezeptáte se na odměnu, dostanete 4 stimpaky a $150.

Vojenská základna

"Je tady špatné místo, odkud jsou špatní mutanti. To je špatné. Vault je dobrý. Prosím, jsi zničit to špatné místo."
--Správce

Okolo základny jsou čtyři mutanti. Pokud chcete tři z nich odlákat, použijte rádio, což umožní dialog. Řekněte, že jste pod útokem, že jste pod palbou, a dostanete 1500xp za obelstění mutanta. Pokud se vás zeptají na koordináty, odpovězte "Čtyři míle, směr jih-jihovýchod". Můžete na ty tři zaútočit, až dostanete xp a začnou odcházet.

a green starPokud přesvědčíte Bratrstvo k útoku na základu, budou zde tři "průlomoví paladinové". Jsou vskutku neužiteční – s dobrou zbraní a zbrojí se o čtyři stráže dokážete postarat i sami, a paladinové z nějakého důvodu vás nebudou následovat dovnitř. Pokud opustíte mapu a vrátíte se, budou zde opět.

Jděte dovnitř, můžete vypáčit dveře (jednodušeji pomocí elektronického paklíče, ale jde to i bez něj), nebo prozkoumejte pásku od mutanta, abyste získali heslo. Dalším způsobem jak se dostat dovnitř je promluvit si s mutantem (odložte svou zbraň) a souhlaste se schůzkou s jejich šéfem, což vás teleportuje k Poručíkovi. Pokud vás osloví, ale vy s nimi nechcete jít, můžete je obelstít, což je jednodušší pokud máte na sobě róbu. Vaše NPC nikomu nevadí.

a green starKatja můžete odemknout dveře po vašem neúspěšném pokusu.

a green starPokud si načtete uloženou hru poblíž mutanta, může na vás okamžitě zaútočit i když předtím nebyl nepřátelský. Můžete se tomu vyhnout mačkáním A a poté úprkem v bojovém módu.

Pokud boj ve vnitř či venku trvá více než dvě kola, spustí se alarm, což poznáte podle blikajících červených světel. Toto lehce pozmění pozici mutantů na úrovni 1-3, zaútočí hned, jak vás uvidí a také se aktivují žlutá silová pole. Některé odpovědi, které můžete dát mutantům, mohou také okamžitě spustit alarm.

V místnosti napravo použijte Vědu na počítač který není "Mach IV" kvůli zapnutí. Použijte ho (ikona ruky) dokud neprolomíte systém pro 800xp (toto je ve skutečnosti kontrola Hazardních her, pokud tomu uvěříte). Opětovné použití Vědy silová pole nevypne, popravdě neudělá to nic (bug). Pokud použijete na počítač rádio (nemusíte ho ani hackovat) a projdete kontrolou Opraváře, můžete poté používat rádio (dejte si ho do aktivního slotu, jinak to bude trvat věčnost) na zapínání a vypínání žlutých silových polí kromě úrovně 4. Můžete také dočasně vyřadit (nebo zprovoznit) žluté pole použitím Opraváře na zářič, nebo je navždy vyřadit pomocí výbušnin. Bohužel toto nejde udělat s červenými a v závislosti na vaší zbroji vám uberou 10-30 HB (takže se Žeryk usmaží, pokud ho neuvězníte v místnosti se žlutými poli).

V další místnosti s počítači je další na který můžete použít Vědu. Hrabání se v pohybech a senzorech robotů nic neudělá. Nastavení kontroly škůdců na "všechny", "malé" či "velké" zabije tři mutanty, kteří se občas nachází na úrovni 1 v rádiové místnosti, někdy na úrovni 2 v místnosti s muničními skříněmi. Mimochodem, všechny krabicové kontejnery jsou na této i další úrovni prázdné. Pokud je spuštěn alarm, roboti se začnou pohybovat a mohou se přes červená pole usmažit.

Na úrovni 2 jsou prakticky jen věci, věci a věci. Můžete zabít stráž v lékařské místnosti bez povšimnutí ostatních. Mutant Abel vám měl otevřít silové pole, pokud jste ho provokovali, ale toto nefunguje a navíc si s ním přes silové pole nemůžete promluvit, plus abyste se k tomuto zářiči dostali, budete muset překonat jiné silové pole, což znamená, že budete muset znát způsob jejich vyřazování, takže nechápu, oč se tady snažili.

Na úrovni 3 je místnost s pastmi, ale jsou aktivní, pouze pokud je spuštěn alarm (NPC mají v tom případě veliký problém). Vysoká dovednost Pasti vám umožní vyhnout se jim, ale nemůžete je vyřadit. Až budete za prvním žlutým silovým polem, budete muset mít róbu, pokud nechcete být napadeni či odvedeni za Poručíkem. Výtah napravo nefunguje.

Na úrovni 4 dostanete 2000xp pokud si vás nikdo nevšiml nebo jste nebyli odvedeni za Poručíkem. Joj. Jděte za panem Handym, použijte na něj Opravář a následně Věda. Půjde poté uklidit do ovládací místnosti na severu, ale akorát odpálí zářič žlutého silového pole za 1000xp. Taky z něj vypadnou nějaké věci.

V ovládací místnosti použijte Vědu či ovládací kartu (ukradněte od techniků) na ovládací počítač kvůli nalogování se a výběru z autodestrukcí. Zakódované příkazy udělají toto, od zhora dolů: odpočet 60 sekund, 270 sekund, zapnutí alarmu, 300 sekund, 300 sekund, a 1 sekunda (toto je špatný nápad). Pokud si trochu zahackujete, dostanete možnost vidět, co jaký příkaz dělá, ale všechny destrukce jsou ve skutečnosti "tiché", a čas často nesouhlasí s tím co říká rozhraní. Můžete také použít počítač označený jako "ovládání silových polí", což aktivuje alarm, vypne žlutá silová pole na horních úrovních a zabrání robotům zahájit boj (poslední dva efekty skončí, pokud uděláte cokoliv, co vypne alarm, silová pole mohou být přepínána jako obvykle). Vyhození ovládacího počítače do vzduchu aktivuje autodestrukci (300 sekund), ale také alarm.

a green starPokud jste zabili Poručíka, technici vybouchnou, když si s nimi promluvíte! Toto se také stane, pokud jste zabili Vůdce a řeknete, že z toho máte dobrý pocit. Zabití jakéhokoliv technika spustí alarm, i když jste ho zabili "potichu".

a red starVyhození počítače do vzduchu zkrátí limit invaze do Hubu, Shady Sands a Vaultu 13 na polovinu. Toto ale nemá žádný efekt na hru – pouze pokud jste si zapomněli nainstalovat patch… Spuštění autodestrukce či zničení počítače po spuštění autodestrukce nemá tento efekt.

V pravé části mapy se konečně potkáte s Poručíkem. Pokud si stoupnete jen jedno políčko od jejich místnosti, on a VanHagan začnou rozhovor. Nehýbejte se, dokud neskončí a nedostanete 1000xp. Pokud jste nebyli "chyceni" mutantem, Poručík na vás ihned zaútočí. V tom případě zabijte všechny a všechno a seberte, co se vám zlíbí.

Pokud jste ovšem sem byli zavedeni, budete mít malý rozhovor a bude po vás chtít lokaci Vaultu 13. Prozrazení lokace skončí hru (špatně, ale alespoň uvidíte filmeček). Pokud odmítnete, třikrát vás udeří a ubere vám většinu vašich HB (ale nezabije, i když se m půjdete s 1 HP), poté vám vezme vybavení a šoupne do cely na úrovni 3 (vaše věci budou ve skříni v místnosti stráží). Můžete vypáčit dveře a hrát dál; vašim NPC budou věci ponechány. Pokud se vrátíte za Poručíkem, zaútočí.

Pokud se nechcete nechat mlátit, můžete při Poručíkově cestě za vámi ve skutečnosti utéct. (Raději to udělat teď dokud máte vybavení). Pokud utečete dostatečně daleko, zastaví se a můžete od té chvíle hrát "normálně". Jen tak mimochodem, Poručík má docela zajímavou (a hezkou) smrt.

Až se na to budete cítit, započněte autodestrukci a zamiřte na povrch (300 sekund je až až) a utíkejte k východové oblasti mapy. Dostanete 10.000xp za zničení nádrží (Vault 13 úkol 3), a pokud jste předtím zabili Vůdce, vyhrajete hru – podívejte se na další sekci Konce.

a green starJakýkoliv předmět či NPC ponechaný ve Vojenské základně zmizí, protože se místo přepne na mapu "ruin".


Katedrála

"Co chceš?"
"Vidět údolí s hlavami mých nepřátel nabodnutými na kopích. Tiché údolí, kromě větru šeptajícího ti do uší."
--Lupič a Zakladatel

Mimo katedrálu je mnoho lidí, ale dají vám jen nějaké všeobecné informace. Oukej, Caler vám dá květinu, a lupič a zombík budou mít skvělé rozhovory, pokud jste Berserk (mějte na sobě róbu, až si budete promlouvat s lupičem). Uvnitř jednoho z pokojů najdete Lauru. Pokud jste si promluvili s Nicole a získali heslo, můžete si s ní promluvit o zdejších poměrech a otevře vám první dveře.

a green starPokud jste Nicole požádali o pomoc, budou se kolem vás motat také čtyři Následovníci. Na rozdíl od paladinů Bratrstva ve Vojenské základně za vámi půjdou kamkoliv v kostele či ve Vaultu. Pokud opustíte Katedrálu a navštívíte jiné místo, zmizí navždy. Pokud budete při načítání mapy držet klávesu A, jejich zmizení (oznámené létajícím textem) velmi často nebude mít šanci se spustit. Držením A a pohybování se v bojovém módu vám může teoreticky umožnit si vzít svojí soukromou armádu kamkoliv (klidně vám pomohou zabít Nicole a ostatní Následovníky), ale eventuálně odejdou (pouze pokud se nevrátíte do Katedrály). Jsou s tímto spojeny dvě díry ve hře. Zaprvé, pokud se jejich zmizení aktivuje, ale nestihnou zmizet před vaším vstupem do boje, během prvního kola boje se neviditelní, ale budou v tomto boji bojovat za vás, příležitostně se stanou lehce viditelnými (nepřátelé je budou moct zaměřit). Zadruhé, i když zemřou, jejich obvyklý létající text se objeví a mrtvoly zmizí.

Je zde určitý druh obchodu napravo. Zboží bude o trochu levnější, pokud kliknete na tlačítko obchod namísto aktivování obchodu přes dialog, jako kdyby na tom v této fázi záleželo. Abyste získali inventář obchodníka poté, co ho zabijete, použijte Ukrást na stůl. Dr Wu vás bude namísto léčení urážet. Pokud si promluvíte s Lasherem, může vám dát odznak Dětí, pokud budete chtít se sejít s vedením a zeptáte se ho na cestu kolem Nightkinů, nebo mu řekněte "Děkuji, pane"; pokud řeknete, že máte dotaz a zeptáte se na Morphea, poví vám, že vám dá odznak, ale nic ve skutečnosti nedostanete (bug). Lasher na vás zaútočí, pokud vás uvidí se zbraní v ruce či jste Vrah dětí či Berserk. Ton a sestra Francis jsou neužiteční, ale můžete si od nich koupit odznak Dětí asi za $7.

Dveře ke schodišti mohou být odemčeny se slušným Paklíčem, odznakem Dětí či to za vás může udělat Laura (i pokud jste ji ukradli její odznak). Dveře ke schodišti vedoucím dolů mohou být odemčeny černým odznakem Dětí nebo s velmi slušnou schopností Paklíč (100 %). Pokud zoufale potřebujete nějakou róbu, můžete jít do obchodu, stoupnout si do rohu a zabít obchodníka. Pokud ukončíte boj, až zabijete všechny, co tam naběhnou (jeden či dva lidé), nikdo si to nebude pamatovat. Parťáci vám to mohou zkomplikovat.

a red starPes čekající za katedrálouo je Sasha, pes veterána Interplay Vince DeNardo. Nemůžete se tam nijak dostat.

Na prvním poschodí se setkáte s Danem a skupinou průzračně vypadajících Nightkinů. Mluvte s Danem tolikrát, než se uklidní a dostanete nějaké informace. Pokud vás uvidí nějaké Nightkin, zaútočí na vás, pokud máte nějaké společníky (NPC či Následovníky); pokud jste sami, budete muset mít róbu či nosit odznak Dětí, abyste se mohli cítit bezpečně. Bitva na jednom patře neznepřátelí celou katedrálu. Toto také znamená, že když opustíte boj přesunutím se na jiné patro, nemusí na vás nevyhnutelně při návratu útočit.

a green star"Plíživý" efekt Nightkinů je zcela kosmetický. Toto neovlivní šanci zasáhnout je či někoho za nimi, a jak poznamenal Locutus, pokus od nich krást je udělá kompletně viditelnými.

a red starDanovo řádkování je špatně naskriptované, takže pokaždé kdy si s ním promluvíte (i pokud se ho ptáte na otázky) uvidíte jednoduše jen poslední řádek, i když jich je několik. Zmáčkněte tlačítko Zopakovat, pokud chcete vidět všechny. Takto to už dává větší smysl.

Na druhém poschodí jsou hlídky a nějaké věci. Na třetím poschodí je Morpheus. Pokud si s ním promluvíte, odhalíte svoji totožnost jako obyvatel Vaultu 13 a řeknete, že chcete Vůdci prozradit jeho lokaci, zavede vás za ním, což se může hodit pro pacifisty. Jinak ho zabijte pro černý odznak Dětí a 1000xp. Najdete zde také jediný exemplár Tesla zbroje. Toto může být potenciálně vhodné proti nepřátelům s energetickými zbraněmi, ale nechte to být.

Návštěva Vůdce s Morpheusem spustí potenciální bug: pokud si prostřílíte cestu ven (můžete zabít Morpheuse než zmizí), odejděte z vyšších pater Vaultu a vraťte se, objevíte dalšího Morpheuse se dvěma mutanty ve Vůdcově síni. Popravdě si můžete vytvářet nekonečno Morpheů (vražda je oceněná 1000xp, ale nic u sebe nemá) a mutantů pravidelným odcházením/přicházením z mapy. Toto se zastaví, až použijete schodiště vedoucí do katedrály. Můžete poté jít navrchol věže a najít tam "pravého" Morphea.

V suterénu jsou úplně napravo tajné dveře. Použitím Paklíče či Pastí na knihovnu poblíž vám odhalí západku; použijte knihovnu a dveře se otevřou. Jinak chvilku počkejte, dokud se neobjeví Jeremiah. Bude vás ignorovat, pokud jste sami a máte na sobě róbu (můžete si s ním klidně promluvit); pokud ne, bude s vámi bojovat či vás vykopne z katedrály. Pokud u sebe máte NPC či Následovníky, postavte se ke dveřím, nechte je se procházet a mohou vám eventuelně otevřít tajný vchod. Pokud všechno selže, můžete vchod otevřít pomocí výbušnin. Až budete uvnitř, můžete vchod otevírat jako každý druhý.

Od tohoto okamžiku budete okamžitě napadeni, pokud nemáte róbu či máte u sebe společníka. Pokud si promluvíte s dvěma strážci u vchodu, dostanete 750xp. Dostanete 1250xp pokud použijete úspěšně Vědu na počítač u vchodu společně s umístěním Vojenské základny (i pokud už ji máte). Toto můžete udělat také.

a green starPokud poprvé vstoupíte do suterénu v době od 7:00 do 18:00, budou v jeskyni další tři monstra. Pokud opustíte mapu bez jejich zabití (kromě východu do druhého patra), zmizí.

Jeďte výtahem na úroveň 2. Promluvte si s bláznem Gideonem a pokud máte IN 8 a zeptáte se ho na ochranu před Vůdcem, Dá vám mentální čelenku a 1000xp. (Je zde ještě jedna cesta jak toto získat s nižní inteligencí, ale musíte být Berserk a podstoupit a neprojít kontroly Řeči.) Můžete to od bláznů také ukrást. Použijte konzoli na osvobození vězňů na jihu pro 2000xp (che che che…). Jedním z nich je kluk, který se neukáže, pokud máte evropskou verzi; jeho zabití při útěku vás neudělá Vrahem dětí. Můžete si promluvit s vědci a strážci, pokud chcete.

Na úrovni 3 můžete opět narazit na Jeremiaha, pokud jste ho nezabili; nemluvte s ním nebo zaútočí (Zábavné, můžete utéct přes výtah na úroveň 1 a počkat si tam na něj, nebude si nic pamatovat.) Viscious je pochůzkový mutant a zaútočí, pokud vás uvidí se zbraní v ruce. Je zde taky banda roztomilých robotů říkajících "Mír s tebou", pokud si s nimi promluvíte. Fakt. Je zde hodně zbraní a munice na této úrovni. Po odemčení spousty dveří se dostanete pomocí výtahu na úroveň 4, kde nic není krom atomové bomby. Žúžo. Abyste ji odjistili, použijte na ni Vědu (70% potřeba), Paklíč (je potřeba 70% Opravář, i když kontrola dovednosti je Paklíč) nebo klíč z Vojenské základny. Není třeba dodávat, že manipulace s počítačem nasere strážce a ani Plížení vám zde nepomůže. Jakmile odjistíte bombu, máte 4 minuty na opuštění Katedrály – jen si nechte na sobě róbu a nikdo si vás nebude všímat.

a green starPokud poprvé vstoupíte na úroveň 3 v době mezi 7.00 a 18.00, budou zde nalevo čtyři extra mutanti, kteří zmizí při vašem odchodu na úroveň 1 či 2. Opuštění patra také způsobí zmizení dvou strážců u techniků (hra odstraní všechny postavy s oním prototypem).

Zpět na úroveň 3 (a nehrajme si zatím s atomovou bombou). Pokud vstoupíte do chodby plné masa napravo, budete potřebovat mít v inventáři mentální čelenku nebo perk Mentální blok, jinak dostanete až šest mentálních útoků (jste méně odolný vůči tomu s vysokou PE, takže svým způsobem je chlast také ochrana). První tři vám pouze uberou pár HP (čím víc PE, tím větší poškození). Čtvrtý dá větší poškození a poškodí vám zrak (může být vyléčen jako obvykle) a permanentně vám sníží PE o 1. Pátý útok vás jen značně zraní, pokud jste Vrah dětí či Berserk, ale sníží vám permanentně IN o 1. Šestý nedává poškození, ale opět sníží PE a IN o 1 permanentně (což je dost špatné). Vaše NPC, pokud nějaké máte, dostanou také poškození, ještě větší pokud jste Vrah dětí či Berserk, a co je horší je že nemůžou se chránit Mentálním blokem, přestože budou v pohodě, pokud máte mentální čelenku (Myslím, že to znamená, že si vzali také jednu). Sladký nevinný Žeryk bude ale nezasažen. Jakmile tímto projdete, nebude se vám to už opakovat.

Na konci chodby je Vůdce, a taky zde skončíte, pokud půjdete s Morpheusem (později se zde objeví také dva supermutanti). Můžou se stát tři věci: přidáte se k němu, budete s ním bojovat, či objevíte v jeho plánu trhlinu. Připojení k němu spustí invazní videjko.

a green starJe také možné vyhrožovat Vůdci Bratrstvem a on vás nechá jít, ale okamžitě začne nový dialog a bude nepřátelský.

"Diplomatické" řešení spočívá v tom, že máte u sebe nebo jste si přečetli pitevní zprávu Vree a že máte IN 7 a dobrou Řeč pro všechny dialogové možnosti (stále tu jsou ve hře Mentaty). Řekněte Vůdci, ať vám poví o jeho plánech, povězte mu, že má problém, a buď mu ukažte disk (pokud ho máte), nebo se ho zeptejte na super mutantky. Několik dialogových cest vede k boji, takže si dejte pozor. Pokud uspějete, nechá vás jít a čtyřminutový odpočet výbuchu začne.

Pokud budete s Vůdcem bojovat, má 500 HP, soupravu laserových kulometů a skupinu dvanácti mutantů objevujících se v chodbě po jednom každé kolo (každé čtyři, pokud je obtížnost boje pro děti). Pokud máte Ultra energozbroj a dobrou zbraň, není Vůdce problém. Jakmile Vůdce zemře, začne odpočet výbuchu. Tady jsou nějaké strategie:

Je zde díra ve hře, kterou můžete vzít v potaz: pokud si uložíte a načtete hru, přicházející mutanti zmizí (a stále se počítají do maxima 12 mutantů). Mrtvoly zabitých mutantů nezmizí.

Rychlým způsobem jak se dostat pryč je sundat si róbu a promluvit si s Jeremiahem na úrovni 1, pokud je poblíž, a nechat se vykopnout ven. Toto funguje pouze pokud jste si s ním před tím nepromluvili, a potřebujete IN 7 a několik dobrých kontrol Řeči pokud na něj narazíte (řádek "podezřelá osoba"). Touto cestou zabere opuštění katedrály 2 minuty, takže si hlídejte čas.

Nehledě na to, zdali jste se dostali v čas ven či nikoliv, uvidíte filmeček s výbuchem. Pokud jste to zvládli až na mapu světa, dostanete 10.000xp (za splnění úkolu 2 ve Vaultu 13), a pokud jste zničili nádrže, vyhrajete hru.

a green star Jakýkoliv předmět či NPC zde ponechaný zmizí, protože se místo přepne na mapu "ruin".

Poté uvidíte různé konce (viz následující sekci), a budete teleportováni do jeskyně Vaultu 13 před vchod. Náhle se objeví Správce a řekne vám, že musíte navždy opustit Vault. Hajzl. Pokud je váš charakter Berserk či Vrah dětí, nebo máte Krváka či nízkou karmu (-2 a méně), automaticky vytáhnete zbraň (ve skutečnosti je to pro vás čerstvě vytvořená 10mm pistole) a zastřelíte při odchodu Správce. Pokud ne a chcete ho tak či tak zabít, zmáčkněte A pro bojový mód ihned jak rozhovor skončí, poté vezměte svou oblíbenou zbraň a nakrmte ho olovem. Potom následují titulky.

a green starVšimněte si, že dostanete 10 karmy při odchodu z vybuchující katedrály a 5 karmy při odchodu z Vojenské základy (těch 5 dostanete hned při zahájení odpočtu). Také na zabití Správce musíte mít nastavenou úroveň násilí na krvák.

a green starJos Vos poznamenává: "Pokud na konci zastřelíte Správce a pokusíte se v bojovém módu odejít, hra převezme kontrolu a nic se nebude dít" Toto zmrznutí se stává, pokud jste v bojovém módu na konci prvního kola, takže se ujistěte, že zabijete Správce v jednom kole a stisknete konec boje.

a red starMysleli jste si, že je vražda Správce zábavná? Tady je další fígl: Využijte momentu než se objeví a natočte svou postavu v jiném směru. Až bude řada na střílení, postava vám střelí tam, kam míří, ale Správce bude vždy zasažen! To je ale dovednost. Také je toto možno použít k útěku na mapu světa (pokud se stihnete dostat do východové oblasti, než hra převezme kontrolu, jste za vodou). Nyní můžete pokračovat ve hře do doby, než vstoupíte do jeskyní Vaultu 13. Až se sem vrátíte, objeví se vedle toho původního i nový Správce! Ale zastřelíte jen jednoho. Mimochodem je za něj 250xp…

Pokud přemýšlíte o dalším hraní znova (samozřejmě byste měli), zde je pár návrhů:


Konce

"Omluvte mě, pokud budu škodolibý"
--Zakladatel

Vždy dostanete první část o Vůdcově smrti, zničení nádrží a útěku armády mutantů na východ. (Ve skutečnosti zde budou dva konce podle toho, zda si hra bude myslet, co z prvních dvou uvedených věcí jste zničili jako první. Ale stejně se to pomíchá.) Poté dostanete konce pro místa popsaná dole – všechny se tam objeví, i když jste tam třeba nikdy nebyli. Jsou zde způsoby jak nedostat pro lokaci žádný konec, Například pokud v Junktownu zabijete jak Killiana tak Gizma. Invazní konce v Nekropolis a Shady Sands mají přednost před ostatníma. Poškození počítače ve Vojenské základně zkrátí čas invaze do Hubu a Shady Sands, ale toto samotné nespouští invazní konec.

Nekropolis

 1. Mutantí útok: Vstupte do Nekropolis 110 dní po začátku hry nebo 30 dní po vybití mutantů ve vodárně.
 2. Dehydratace: Vezměte čip, ale neopravujte pumpu.
 3. Zprovozněná vodní pumpa: Vezměte čip a opravte pumpu.

Jsou zde dva podobné obrázky pro konce Nekropolis, jedna namodralá se světly pro konec 3, jedna nahnědlá pro konce 1-2.

a green starKonec 2 kontroluje jestli je v Nekropolis na konci hry nějaký zdroj vody. Můžete vzít čip, počkat až ghúlové umřou, navštívit všechny mapy, a poté vrátit čip či opravit pumpu pro vyhnutí se tomuto konci. Zabitím Vůdce nezabráníte invaznímu konci Nekropolis.

Následovníci

 1. Zabiti mutanty: Vstupte na mapu Blades (ne na mapu Následovníků) po uplynutí 90 dní.

Shady Sands

 1. New California Republic: Nezabijte ani Aradeshe ani Tandi.
 2. Aradesh oplakává Tandi: Zabijte Tandi ale ne Aradeshe.
 3. Tandi převzala moc: Zabijte Aradeshe ale ne Tandi.
 4. Vypáleni nájezdníky: Zabijte Aradeshe a Tandi.
 5. Srovnáni se zemí mutanty: Navštivte Shady Sands po uplynutí 230 dní.

Jsou zde dva obrázky pro Shady Sands, jeden obrázek zkázy pro 4-5, jeden obrázek prosperity pro konce 1-3.

a green starPokud je Tandi unesena a nezachráněna (i když je ve vaší partě na konci hry), je považována pro tento účel jako mrtvá.

Junktown

 1. Killian přebírá kontrolu: Zabijte Gizma a ne Killiana.
 2. Gizmo profituje a žvýká leguána na špejli: Nezabíjet Gizma.

Jsou zde dva obrázky pro Junktown, ukazují pro příslušnou situaci Killiana či Gizma.

Bratrstvo

 1. Odehnali mutanty pryč: Nezabijte Rhombuse.
 2. Diktátorství: Zabijte Rhombuse.

Jsou zde dva obrázky pro Bratrstvo, obrázek "Rhombus" pro konec 1, obrázek "energozbroj" pro konec 2.

Hub

 1. Vyhlazeni útokem mutantů: Vstupte do Hubu po uplynutí 140 dní.

Nájezdníci

 1. Ztratili bojovnou sílu: Zabijte Garla a dalších 8 nájezdníků, nebo zabijte nejméně 13 nájezdníků.
 2. Přeskupeni a terorizují: Vstupte do jejich tábora, ale nezabijte jich tolik potřebných pro předchozí konec.
 3. Zhouba trvající roky: Nevstupte do jejich tábora.

Střetnutí

"Myslím, že je to Skunk, obří tříoký sumec, co odhání ryby od mého místa."
--Rybář

Jak se budete pohybovat po neplodné pustině, narazíte občas na lidi, těla a věci odhozené v poušti. S vysokým štěstím budete nacházet obchodníky, předměty a méně nepřátel. Některé z těch druhých jsou extrémně nepravděpodobné (a ve skutečnosti nemožné pokud máte LK 7 a výš). S perkem Ranger najdete mnohem méně nepřátelských setkání

Hory: ponuré vrcholky, drsný terén, krysy, kryso-prasata, radškorpioni, laviny, mrtvoly, trosky a těla, Patrick, Kelt.
Město: krysy, války gangů, přepadení mutanty, nájezdníci, gangsteři.
Pobřeží: slizouni a mrtvoly, kudlanky, krysy, rolníci pod útokem banditů, rybář a syn.
Poušť: dehydratace, kryso-prasata, radškorpioni, radškorpioni bojující s kryso-prasy, nájezdníci, splašená stáda.

Následuje roztřídění střetnutí v poušti:

Shady Sands: rolníci pod útokem nájezdníků, obchodník Duc, předměty na zemi (pytel, ovoce), kudlanky a mrtvola.
Nájezdníci: karavana pod útokem nájezdníků, osamělý nájezdník, mrtvá těla.
Junktown: průzkumníci Junktownu, kojoti, obchodníci, předměty.
Hub: rolníci pasoucí brahmíny, strážní Hubu, obchodníci.
Smrt: párač, stráž karavany Trent.
Nekropolis: ghúlové, smetí a kamení, mrtvola.
Bratrstvo: paladinové Bratrstva, paladinové útočící na nájezdníky, obchodníci, paladinové versus mutanti.
Kráter: radiační oblasti, slizouni a kentauři, super mutanti.
Pohřebiště: gangsteři, války gangů, super mutanti, kudlanky.
Vojenská základna: mutanti a/nebo kentauři a/nebo slizouni, mutanti prozkoumávající oblast.

a green starOblast střetnutí "Smrt" se nachází (dle mých informací) lehce na severozápad od Hubu, a očividně to představuje loveckou oblast páračů. Zabití párače zde nezabije toho v Hubu, ale zabitím toho v Hubu zabráníte takovýmto setkáním.

a green starPokud je vaše karma -21 a níž, můžete říct Trentovi ať vám dá vše co má, přičemž dostanete 1 nůž, 1 Desert Eagle, 20 .44 magnum FMJ a 20 .44 Magnum JHP. Pokud na něj použijete láhev na vodu či leguána-na-špejli, dá vám něco či všechny jeho peníze, ale toto může shodit hru, takže bych to nezkoušel.

IN<4: Rybář vám dá Rad-X, pokud je vaše karma mezi -30 a 29 včetně a nejste Vrah dětí, poté bude jednat ofenzivně. Ve verzi 1.2 je bez syna.

Zabitím dítěte u setkání s rybářem či rolníkem z vás neudělá Vraha dětí. Toto je později potenciálním zdrojem vzduchovek.

a green starPokud máte u sebe láhev na vodu, budete ochráněni před otravně zdržujícím/ranícím efektem dehydratace, za cenu spotřebování všech láhví na vodu při toto střetnutí. Takže nevidím důvod v nesení více než jedné láhve.

a green starStádo brahmín je smrtící, pokud jste beze zbroje a neuhnete jim, ale s energozbrojí můžete v klidu stát a absorbovat poškození.

a green starPoužijte pivo či nuka-colu na kudlanku a vybouchne. Použijte chlast či pivo na brahmínu a ona se převrátí.

a green starV setkáních s obchodníky jinde než u Shady Sands můžete narazit až na čtyři obchodníky najednou. Může zde být Lex směřující do Pohřebiště, Terrance do Junktownu, Julian do Hubu a Dále do Nekropolis. Můžete s nimi obchodovat, zabít je a znovu je potkat, přičemž nebudou mít žádné vzpomínky na předchozí život (či smrt). Pouze Duc vás může nabrat na cestě do jeho destinace (Shady Sands).

a green starPokud potkáte paladiny Bratrstva, mohou vás vzít do jejich bunkru (který ale bude stejně poblíž), ale pouze pokud už znáte jeho lokaci a máte karmu 20 a výš. Zabití některého z nich udělá Bratrstvo vaším nepřítelem, ale obyčejné naštvání či bojování ne.

a green starPatrick, Kelt je osamělý cestovatel stojící u svého vozíku se dvěma bednami. Pokud se ho zeptáte na zpívání a jestli nezná píseň "Na Gheala Mbeadh", vaše CH se zvedne permanentně o 1! Pojmenování písně požaduje kontrolu Řeči, ale můžete tento dialog opakovat do doby, než se vám to povede. Dejte si ale pozor a neopusťte dialog, než toto zjistíte, jinak se ho pak můžete zeptat na lokaci Shady Sands, Hub, Nekropolis a Junktownu v budoucí konverzaci (můžete ho potkat více než jednou). Všimněte si, že pokud je Nekropolis pod útokem, řekne, že jsou pod ním i ostatní města, protože skript kontroluje jen jednu proměnou. Jedna věc, kterou jsem zjistil na fóru NMA: pokud potkáte Patricka během nočních hodin, bude na zemi láhev piva. Použijte na ni ukrást a bude uvnitř hodně věcí. Toto je bug ve skriptu; toto zboží mělo pravděpodobně jít do Patrickova inventáře. Pokud láhev seberete, nic nebude vážit a neshromažďuje se s ostatními láhvemi, takže ji můžete položit a vykrást až se vám to bude hodit.

Pokud jste Vrah dětí, narazíte pravděpodobně na mapě světa na lovce odměn Avelloneho, který se vás bude snažit zabít. Toto se může stát kdekoliv a je na toto 50% šance při každém střetnutí, pokud máte perk Ranger tak o něco menší. On a jeho spolubojovníci budou mít trochu odlišné vybavení od jejich základny v Pohřebišti; nejvíce znatelná je absence raketometu. Pokud opustíte setkání bez zabití Avelloneho, setkáte se s ním opět s identickou četou na mapě světa či v Pohřebišti, nezávisle na tom, jestli jste zabili někoho z jeho lidí. Hráči evropských verzí o moc nepřijdou, protože i tak mohou v Pohřebišti potkat tento veselý gang.

Pokud si z jakéhokoliv důvodu vezmete perk Záhadný cizinec, je zde 50% šance že se při střetnutí objeví. Je to vždy muž, má 100 HP, koženou bundu a má zbraně odpovídající místu střetnutí (zajímavé věci v jeho inventáři jsou v závorkách):

Následující střetnutí jsou speciální lokace, které můžete najít kdekoliv. Poznáte je podle toho, že neuvidíte klasický blikající "výboj blesku", ale spíš kříž jako obvyklé značení destinací. Abyste tyto lokace získali, doporučuji vysoké LK (řekněme 8 a víc), či perk Průzkumník. Můžete je pravděpodobně najít i s nízkým LK, ale bude to trvat hodně dlouho. S LK 9-10 je najdete docela rychle.

Převrácený náklaďák: Je zde bedna s penězi, kolik jich tam bude záleží na vašem LK:

Suma je zdvojnásobena, pokud máte perk Zlatokop.

Mluvící brahmíny: Setkáte se se stádem divných brahmín říkajících "Bůů, jsem řekla". Nic z toho.

Stopa v poušti: V ostatcích můžete najít mizík.

Prodejna aut: Bob je zkrátka blázen. Uvnitř přístřešku najdete vzduchovku Red Ryder a vzduchovku Red Ryder DeLuxe.

Stroj času: Zmizí a ponechá za sebou detektor pohybu.

Zřícené UFO: Létající talíř s dvěma kostrami. Jedno tělo má u sebe rozmazaný obraz a druhé jediný exemplář Alien Blasteru, jedné z nejlepších zbraní ve Falloutu.


NPC

"Nemám ráda děti."
--Katja

Ve Falloutu se NPC docela přesně drží svého návodu. Neznáte jejich vlastnosti a nemůžete jim říkat co mají dělat. Můžou nést věci a poskytnou extra palebnou sílu, což se hodí. Často se ale pletou pod nohy a musí se v posledních dvou oblastech hry hlídat, což je zlé.

Ve skutečnosti mohou díky obchodnímu bugu pobrat nekonečné množství munice. Jen jim to dejte přes obchodovací obrazovku a nebudou to kontrolovat na hmotnost. Nikdy je to žádným způsobem nezpomalí. Můžete používat Ukrást na rychlejší přesouvání předmětů, ale toto už kontroluje hmotnost. Ukrást také funguje, i když nejsou ve vaší partě (kromě Tandi a Iana před jejich nabráním do party); v tomto případě vás mohou přistihnout, ale nebudou nepřátelští.

Může jim dát předmět, pokud ho na ně použijete (kromě stimpaků, sady první pomoci a doktorského kufříku – použitím těchto NPC vyléčí). Pokud je to zbraň, odmítnou ji, jestliže ji nebudou moct používat; toto je v souladu s jejich animacemi, a jsou vypsány dole (všichni mají animaci boje beze zbraně, takže to tam nezmiňuji). Nemůžete na ně použít Super stimpaky ani jiné drogy, a pokud je mi známo tak ani oni nepoužívají drogy. Doporučuji dát každému NPC 20 stimpaků ať se nemusíte starat.

a green starKatja je taková jedna výjimka; vezme si granáty, pokud jí je dáte, ale nebude je používat (nikdo z nich nemůže). Všimněte si že 14mm pistole a .223 pistole používají SMG animaci, takže je Tandi a Katja mohou používat, ale ne Tycho.

Pokud chcete, aby si NPC vyměnilo zbraň, řekněte ji, ať příště použije nejlepší zbraň. Tímto způsobem odloží zbraň, kterou můžete poté ukrást či si ji vzít přes obchodování (například pokud chcete, aby používali něco jiného). Jejich poslední vytažená zbraň se nemusí objevit v obchodovacím rozhraní, ale měla by být přístupná přes Ukrást.

NPC se proti vám neobrátí, pokud je omylem zasáhnete v boji. Jestliže je ale vaše NPC omylem zasažena neutrální postavou, či kýmkoliv kdo není označen jako přítel (což Přítel-nepřítel rozezná), budete muset poté bojovat s někým s kým ani bojovat nechcete. Další důvod ukládat často, lidi. Pokud je zasáhnete přímo či je zraníte pomocí výbušnin, obrátí se proti vám, ale pokud stihnete utéct na jinou mapu, uklidní se. Toto se děje i když nejsou ve vaší partě (pokud ovšem nejsou na vás naštvaní z nějakých jiných důvodů).

NPC budou stále po vašem pokud jakmile je naberete. Což znamená, že vám může Ian pomoct zmasakrovat Shady Sands, Tycho vyvraždit Junktownerské a tak dále. Ian je jediný, kdo se může stát permanentně nepřátelským (pokud ho propustíte po vyvraždění Shady Sands). Tandi reaguje trochu odlišně, protože je to unikátní NPC; viz sekci Shady Sands.

a green starPokud máte hromadu předmětů, které chcete dávat a brát NPC, dejte je do pytle. Přesto v tom nevidím žádný dobrý důvod.

a green starNPC netrpí radiací či otravou.

a green starPokud NPC zemře, a vy si uložíte a načtete hru, či opustíte mapu a vrátíte se, jejich tělo bude pryč a vybavení také (pokud z nich nevypadlo při smrti usmažením či roztrháním výbuchem). Toto se stává i před jejich nabráním do party. Dejte si pozor, pokud vaše NPC zemře v boj a vy si hru uložíte ještě v bojovém módu, načtení uložené hry může trvale zmrazit hru na konci kola.

a red starJedním z notorický známých bugů ve verzi 1.0 bylo množení NPC, což způsobí naklonování NPC pokud si ukládáte a načítáte hru v boji. Ačkoliv to může znít docela dobře, jednou vám to stejně shodí hru.

Seznam NPC:

Ian: Nachází se v Shady Sands.

Tandi: Od jejího osvobození od Garla po vstup do Shady Sands. Pokud si ji chcete nechat, nevstupujte tam.

a green starAbyste Tandi vzali její zbraň, omračte ji a vezměte jí ji z inventáře. Pokud jí nechcete dát šanci vybavit se nožem, můžete ji ho ukrást ještě před jejím únosem.

Žeryk: Nachází se u dveří Philova domu v Junktownu.

a green starHodně lidí se rozhodlo udržet Žeryka naživu během celé hry, nejčastěji uvězněním pomocí žlutých silových polí ve Vojenské základně. Joshua Jansen poznamenává, že Žeryk, jakožto pes, nemůže otevírat dveře, což může být ta nejlepší metoda udržení si ho naživu: "Najděte pro Žeryka bezpečné místo, v postraní místnosti, v koridoru s dveřmi, nebo uvnitř výtahu, a jednoduše ho tam uvězněte uzavřením mu dveří před nosem. Pro finální bunkry Vojenské základny a Katedrály budete mít luxusně minimálně jeden výtah na každém patře. Jakmile bude uvnitř, zahajte boj. Poté použijte akční body na jeho uzavření uvnitř a máte dokonalou psí boudu. Pokud jde o výtahy pod ochranou červených silových polí, je to otázka štěstí, jestli bude Žeryk chytrý a vstoupí do výtahu, než se usmaží."

Tycho: Nachází se v Junktownu, Skum Pitt.

a green starDaggar poznamenává: "Pokud ji najdete, je zde ještě lepší zbraň pro Tycha, než je odstřelovačka: vzduchovka Red Ryder DeLuxe. Zatímco má menší poškození než odstřelovačka, Tycho z ní vystřelí dvakrát za kolo, což je v součtu více než jeden výstřel z odstřelovačky. V porovnání s nabíjením odstřelovačky každých pět výstřelů nebude muset Tycho skoro nikdy nabíjet vzduchovku, a jestli bude muset, tak legrační zvukový efekt 'ládování broků dovnitř' demoralizuje nepřítele."

Katja: Nachází se v budově Následovníků v Pohřebišti.


Hlupák

"Odstranil by laskavě někdo tuto mentální ohavnost?"
--Starší Bratrstva

No, sepisování sekce Hlupák není tak zábavné jako ve Falloutu 2, protože zde není nic moc k napsání. Hra za hlupáka ve Falloutu v podstatě znamená proběhnout všechny lokace, bezdůvodně zastřelit pár lidí a sebrat vše co se může hodit, jinak nic víc. Hloupé dialogy jsou velmi strohé a nedávají žádný smysl ve spojení se světem či role-playing hrou.

Samozřejmě můžete dělat věci, které jsou relativně dialogově nezávislé. Můžete zabít lidi, které byste zabili normálně, i když za to nemusíte dostat odměnu. Můžete obchodovat, i když budete muset často zmáčknout tlačítko obchod. A také můžete používat objekty či dovednosti, jako například vyléčení Jarvise, opravení vodní pumpy v Nekropolis, či použití výukového terminálu ve Vaultu 13.

Prozkoumávání oblastí se dá snadno vylíčit: krom Vaultu 15 nedostanete na mapu světa žádnou jinou lokaci, jedinou výjimkou je Vojenská základna z počítače v Katedrále (protože toto nemá nic společného s dialogem). Ostatní místa budete muset najít sami. Příležitostně vám někdo poukáže na jejich existenci (například až vás pošle Aradesh hledat Tandi, či vám Darrel v Bratrstvu poví o Kráteru na jihu), ale neoznačí je vám na mapě světa. Takže… zažijete pěkně divnou hru, pokud je váš úplně první charakter hloupý. :)

Měli byste si dát IN na 3; nepotřebujete tyto charakterové body nikde jinde a raději budete chtít dovednostní body. Co se týče dovedností, zjistil jsem, že se vám hodně vyplatí za talent Lehké zbraně (pro použití v první třetině hry a dál), Boj zblízka (používání gigakladiva ve střední části hry) a Paklíč (vždy užitečný), vylepšování Energetický zbraní pro Alien Blaster pro pozdější části hry společně s gigakladivem. Dále jsem použil pouze dovednosti Vědu a Opraváře, které jsem si zvýšil pomocí nalezených knih. Na úrovni 13-15 jsem neměl problém dokončit Vojenskou základnu či Katedrálu.

Jediné NPC, které si můžete nabrat za hlupáka, je Žeryk. Nemůžete dávat NPC žádné příkazy kromě požádání Katjy o odchod. No, to se tak od normálního ovládání NPC neliší.


Můžete si poté udělat hru úplně nehloupou, pokud si vezmete operaci mozku v Bratrstvu (pokud vám to zvýší IN nad 3), nebo si vezmete Mentaty a poté si zvolíte perk Bavič (pokud vám to zvýší IN nad 3 během konverzace). Toto vám fakt nedoporučuji, spíš raději žvýkejte hodně Mentatů, protože toto by vám zničilo smysl hry za hlupáka. Momenty, kdy jsem si vzal Mentat, byly:

Také jsem chtěl získat +1 CH od Patricka, ale udělal jsem chybu tím, že jsem si s ním promluvil jako hlupák, uložil, snědl Mentaty a opět si s ním promluvil, což ale nevedlo k dialogovým možnostem, jako máte při prvním rozhovoru. Nu což. Bonus kadence je další situace kdy potřebujete vyšší IN.

Zde je seznam věcí, které můžete udělat v každé lokaci. Toto je pouze pro čistou hru za hlupáka; samozřejmě můžete použít Mentaty pro obcházení omezení za hlupáka, ale nevidím v tom smysl na to poukazovat.

Vault 13: Můžete dokončit tři hlavní úkoly, ale ne ty místní.

Shady Sands: Můžete zabít radškorpiony a dostat protijed od Razla. Můžete obdržet úkol zachránit Tandi od Aradeshe.

Vault 15: Jako obvykle.

Nájezdníci: Můžete osvobodit Tandi a ostatní vězně pouze cestou boje

Junktown: Nemůžete dělat nic, co by vyžadovalo dialog, ale můžete pomoct Killianovi s vrahem, a zabít Killiana či/a Gizma. Můžete získat Žeryka.

Hub: Nemůžete dělat nic (krom záchrany zasvěcence Bratrstva, za což nedostanete odměnu).

Nekropolis: Můžete zabít pro Seta mutanty, osvobodit vězně a opravit vodní pumpu přestože si nemůžete promluvit s vůdcem podzemního odboje.

Bratrstvo: Můžete vstoupit pouze vypáčením dveří a nemůžete vevnitř dělat nic krom podstoupení operace mozku.

Kráter: Jako obvykle, ale nemůžete si promluvit se Zaxem.

Pohřebiště: Můžete zabít párače pro Gun Runnery (ale jen proto, že je to díra ve hře).

Vojenská základna: Můžete ošálit stráž pomocí rádia, ale žádné rozhovory uvnitř či odvedení k Poručíkovi.

Katedrála: Nemůžete dělat nic co vyžaduje dialog.


Boj

"Bylo to hrozné. Mělo to veliké, špičaté zuby."
--Zakladatel

Toto nemá být všeobecná taktická příručka na Fallouta, má to být jenom kolekce tipů které se hodí k nadpisům dole.

Všeobecné

Můžete vždy snížit obtížnost boje během souboje, pokud máte problém. Samozřejmě budete mít často možnost odejít a vrátit se s většími zbraněmi a parťáky.

Při prozkoumávání oblasti před bojem můžete použít klávesu A pro vstup do bojového módu a uvidíte postavy skrývající se za stěnou či krajinou.

Pokaždé, když v boji vstoupíte do inventáře kvůli schlamstnutí stimpaků, můžete jich použít, kolik jen chcete a také si můžete nabít zbraně přetažením příslušné munice na jejich ikonu v aktivním slotu. Můžete na parťáky použít stimpaky či si dát drogy pomocí ikon batohu za cenu 3 AB. Toto je dobré vědět, pokud potřebujete zoufale léčení, ale nemáte dost AB na vstup do inventáře. Nikdy nepoužívejte drogy z aktivního slotu, jinak vás to bude stát zobrazené AB společně s dalšími 3 AB za použití předmětu (bug).

Psycho je nejlepší bojová droga, neboť vás ochrání před poškozením a také vám přidá 1-2 AB. Nikdy jsem netíhnul k používání drog, ale pokud si myslíte, že vám to pomůže, tak proč ne. Buffout je marnost, zlepšení vlastností není tak dobré (a posílení EN vám nezvýší HB).

Nabijte si vždy po každém boji zbraně, abyste měli vždy čerstvý zásobník na další boj. (Zní to samozřejmě, ale dá se na to snadno zapomenout.)

Čím menší máte šanci na zásah, tím větší je šance na kritické selhání. Toto se aplikuje za všech okolností snížení vaší šance na zásah (špatné světlo, dlouhá vzdálenost, mířená střela, překážející předměty atd.). Takže se ani nepokoušejte používat zbraně na dálku, pokud je vaše šance na zásah pod 15 %. Zbraně se mohou zničit a energetické zbraně vám mohou vybouchnout u obličeje.

Někdy může utíkající nepřítel utéct mimo okraj mapy, či na východovou oblast. Pokud se toto stane, je možné ho zpátky nalákat po skončení boje. Odejděte trochu dál a počkejte, až se nepřítel sám vrátí na své původní místo. Pokud ne, jděte na místo, kde jste ho viděli naposled, protože na začátku nového boje vám může běžet vstříc, i když předtím utíkal. Vaše NPC mohou zasáhnout nepřátele mimo obrazovku, ale nebudete očividně schopni obrat jejich mrtvoly.

Když používáte dávkovací zbraň, tak každá kulka má individuální vypočítávání průraznosti, poškození atd., takže je možné vypálit celou dávku do obrněného nepřítele a nezpůsobit mu žádné poškození. Toto dělá perk Bonus v boji na dálku trochu užitečnějším.

Důležitá poznámka k munici: vzhledem k ubohému dizajnu předmětů, AP (armour piercing – průrazná) munice nedělá to, co byste od ní očekávali, jmenovitě například prorážení pancíře. Toto se děje protože a) modifikace odolnosti vůči poškození se téměř nevyrovnávají s mnohem menším základním poškozením, a b) vůbec to neovlivňuje práh poškození. Z tohoto důvodu je lepší používat JHP munici kvůli většímu poškození. Proto také doporučuji se zbavit či prodat všechnu AP munici, pokud máte její příslušný JHP protějšek (AP rakety jsou výjimkou).

Základní pravidlo: když porovnáváte dvě zbraně, podívejte se na modifikátory munice, speciálně na násobitel poškození, a ne jenom poškození zbraně samotné – viz sekci Předměty. Také se podívejte na rychlost střelby, pokud je to vhodné, a dostřel, pokud jste odstřelovací typ.

Mnoho střelných zbraní má modifikátory dostřelu, které se zdají být nezávislé na dosahu zbraně a druhu munice. Dělí se do dvou kategorií. První, která vám dá vždy +20% šanci, zahrnuje 14mm pistoli, 9mm Mauser, brokovnici, pumpovací brokovnici a Alien Blaster. Druhá kategorie, která vám dá bonus od +24% do +56% v závislosti na světle, vzdálenosti a překážkách, zahrnuje vzduchovku Red Ryder DeLuxe, loveckou pušku, odstřelovačku, útočnou pušku, minigun, raketomet, laserovou pušku, plasmovou pušku, Turbo plasmovou pušku a rotační laser.

Hmotnost munice je vypočítávána podle počtu zásobníků tvořící "předmět" munice. Například, 1-24 10mm JHP váží 1 libru, 25-48 váží 2 libry a tak dále. Jakékoliv množství munice ve zbrani je počítáno jako jeden předmět; z tohoto důvodu se vám může zvýšit zátěž, pokud si nabijete zbraň. Vždy vyndejte munici ze zbraní, které jste získali jako lup, protože si většinou necháváte munici a prodáváte zbraně.

Pokud to není úplně samozřejmé, můžete vyndat munici ze zbraně v obchodě a pak s ní manipulovat.

Pokud se chystáte do boje se zpočátku ne-nepřátelskými lidmi, můžete je pomocí Ukrást obrat o drogy, stimpaky, extra munici či dokonce zbraně. Osobně jsem moc Ukrást nepoužíval, takže jsem se tímto taky neobtěžoval.

Pokud někoho omráčíte do bezvědomí, nemusí vždy být poté nepřátelský (záleží na skriptu). Můžete někoho omráčit a vzít mu jeho vybavení, pokud jste ho neplánovali zabít. Také nebudou lidi vždy nepřátelští, pokud utečete z mapy a vrátíte se zpět. Ale v některých místech může zaútočení na jednoho člena udělat celou mapu navždy nepřátelskou.

Vaše šance na zásah se zvýší o 40 %, pokud cíl leží na zemi. Pravděpodobně budete chtít využít příležitosti a udělat jeden či dva cílené útoky.

Taktika a "ovládání party"

Když bojujete s nějakým monstrem s útokem nablízko, jako je například radškorpion, můžete použít laciný trik. Zaútočte na svého nepřítele jen jednou a použijte zbývající AB na úprk stranou. Poběží za vámi, ale nebudou mít dostatek AB na útok, což celou věc hodně zjednoduší.

Jestliže zmáčknete a podržíte klávesu A při načítání mapy (jako například při náhodném setkání na mapě světa), vstoupíte do boje jako první a žádná potvora nedostane šanci reagovat. Je to takový polo-podvod, který zneužívá engine hry. Dále toto můžete použít v dialozích, kde říkáte věci jako "Nažer se olova a chcípni, sráči". Jejich tým pak zahájí boj – pouze pokud nedržíte klávesu A při opuštění dialogu. Ve skutečnosti můžete kolem postav a hlídek s tímto skriptem proběhnou, pokud vstoupíte do bojového módu, odběhnete a budete držet klávesu A zatímco budete ukončovat boj, přičemž nepřátelé nedostanou žádnou šanci! Tento poslední trik nefunguje ve Falloutu 2. Můžete také otevřít dveře místnosti s potvorou a držet A při otevírání dveří, za což dostanete první ránu.

Vezměte v potaz "fungování" AI. Například budou postavy reagovat jen na vás, ne na vaše parťáky (protože jsou takto naskriptované), a budou chtít zaútočit nejdříve na vás. Normálně na vaše NPC nezaútočí, pokud jste nepřátelům způsobili větší poškození než vaše NPC. Pokud se ztratíte nepříteli z dohledu, budou se za vámi hnát a tím dávají prostor pro vaše NPC. Někdy nepřátelé ignorují NPC kompletně, takže můžete běhat tam a zpět zatímco vaši parťáci do nich budou kropit olovo.

Zvykněte si na fakt, že vaše NPC nejsou kontrolovatelná a jednají často bezhlavě. Někdy můžete NPC zablokovat cestu, takže se nevyřítí vpřed a nezemřou.

Schovávejte se za stěny použitím zbylých AB. Nepřátelé, kteří se za vámi poběží, často vyplácají pro dané kolo všechny své AB a zaútočí, pouze pokud stojí hned vedle vás, i když mají zbraň na dálku. Můžete si takhle hrát s nepřítelem na honěnou, zatímco ho budete odstřelovat. I použitím jednoho AB můžete nepřátele donutit vyplácat celý tah.

Zmrzačení očí či nohou nepřátelům zde není tak výhodné jako ve Falloutu 2; potvory obvykle pokračují v boji. Samozřejmě se jim to budete snažit ztížit. Není špatným nápadem zmrzačit ruce mutantům s těžkými zbráněním či lidmi s puškami.

Vaše NPC nikdy nezmění cíl během jednoho kola. Pokud se pokusíte dorazit slabého nepřítele, zmenšujete tak riziko "vyplácání" střely vašeho NPC, pokud vystřelí vícekrát za kolo.

Dávejte si pozor na dávkovací zbraně u NPC. Zatímco si Tycho poradí s pumpovací brokovnicí docela dobře, Ian či Katja mohou být s 10mm SMG naprosto bezohlední – vůči vám! Dobrým způsobem, jak tomu zabránit, je dát jim jednorannou zbraň (odstřelovačku, .233 pistoli). Tímto také nevyplácají munici dávkováním na cíl přes celou obrazovku. Jakmile získáte energozbroj, nebude to už takový problém.

Měli byste se vyhnout situaci, kdy mají vaše NPC v inventáři kromě bouchačky také zbraně na blízko (nože a oštěpy), neboť jestliže nemají dost AB na útok na dálku z bouchačky, vezmou si zbraň na blízko a nepřehodí ji zpět na bouchačku, což je a) špatné a b) zatraceně otravné.

Pokud je vaše NPC při vašem odchodu na jinou mapu omráčena, zůstane označená jako padlá; což poznáte podle toho, že stojí namístě, ale mají animaci pohybu. Jakmile jsou ale v boji (jednoduché zapnutí a vypnutí bojového módu nepomůže), vstanou za cenu 3 AB.

Pokud jste postava nablízko, strávíte hodně času během za utíkajícími postavami. Jedním způsobem, jak je dohnat, je vypnout bojový mód a připlížit se k nim jak nejblíže to jde. Další cestou je nechat vaše NPC dokončit práci, protože utíkají před vámi, ne před NPC. A dalším řešením je přinést si velkou zbraň.

Vždy sejměte nejdříve nepřátele s raketometem či minigunem, obzvlášť pokud jste v těsné formaci s NPC. Ne že by vás s Ultra energozbrojí zabili, ale pokud dostanou šťastný kritický zásah…

Různé poznámky o zbraních a munici

Následnost zbraní je docela jasná: není zde mnoho zbraní na výběr. Brzy na začátku hry získáte 10mm SMG a loveckou pušku, takže nebudete muset použít 10mm pistoli možná kromě výjimky u radškorpionů (Nemyslím, že bych vůbec kdy použil Desert Eagla či 14mm pistoli). Jakmile se dostanete do Hubu, získáte přístup k odstřelovačce a .223 pistoli, což jsou nejlepší lehké zbraně. Také zde najdete gigakladivo, což je nejlepší zbraň pro postavy nablízko. Energo pěst pro mlátičky se nachází v Bratrstvu.

Energetické a těžké zbraně se objeví v pozdější části hry. Těžké zbraně nejsou tak vynikající: minigun je překvapivě neefektivní proti obrněným protivníkům, raketomet je nemotorný a plamenomet má krátký dosah. Turbo plasmová puška v porovnání s nimi září. Energetickou zbraní, kterou můžete najít v brzkých částech hry, pokud máte vysoké LK, je Alien Blaster, ale má také krátký dosah (a budete také muset snížit úroveň násilí, pokud chcete jednoduše obírat mrtvoly).

Další zbraní se speciálního střetnutí (a která může být považována jako kuriozita) je vzduchovka Red Ryder DeLuxe, která je skoro srovnatelná s odstřelovačkou, ale výstřel z ní stojí o 2 AB méně a má takový "puf" zvuk pří střílení, který musí být pro vaše nepřátelé ponižující. Přesto ale není tak dobrá jako Turbo plasmová puška.

Pokud používáte zbraně nablízko i na dálku, tak je dobrou kombinací mít gigakladivo v jedné ruce a zbraň na dálku v ruce. Pokud vás otravuje odhazující efekt gigakladiva, zkuste vibronůž, či energo pěst, pakliže jedete Boj beze zbraně.

Jedna z věcí, které z určitých důvodů shledávám krásné je, že zbraně, který mají útok přes dvě políčka (oštěp, kladivo a gigakladivo), mohou zasáhnout nepřítele přes zeď; hra nekontroluje, jestli je tam nějaký blokující objekt.

Pokud používáte raketomet (či nějakou jinou těžkou zbraň), není špatný nápad mít v druhé ruce jinou zbraň. Často zjistíte, že nemůžete více nepřátel najednou zasáhnout raketou či dávkovací zbraní, takže je v tomto případě ekonomičtější vzít si nějakou jinou bouchačku a místo toho střílet na jediný cíl. Někdy může být také vaším jediným nepřítelem skupina kudlanek, takže by byla rána raketometem mrhání střelivem. Také vám to může pomoci maximálně zužitkovat AB, pokud si přepnete mezi pomalu a rychle střílející zbraní.

Pamatujte si, že perk Snajpr ani Ničitel se nevztahují na vrhací zbraně.

Slizouni jsou méně odolní vůči ohni a výbuchům. Roboti, kromě jejich samozřejmé slabosti vůči EMP, jsou extra citliví na elektrické poškození. Super mutanti mají ekvivalent kovové či kevlarové zbroje, dělající laserové zbraně více nežádoucími. Na paladiny Bratrstva by měla platit Turbo plazmová puška.

Modifikátor třídy zbroje u průrazných raket měl spíše patřit výbušným raketám (kvůli simulaci "plošného efektu", neboť průrazná raketa musí zasáhnout cíl přímo Tak či tak, průrazná raketa je lepší.

Modifikátory poškození se zdají být u 5mm munice prohozené (což je opraveno ve Falloutu 2), což znamená, že je 5mm průrazná horší než ostatní hrozná průrazná munice. Test ukázal, že rozdíly nejsou tak veliké jak by měli být (což znamená že systém munice nebyl zcela pochopen), ale měli byste být v bezpečí, pokud se budete držet pravidla "průrazná munice smrdí".

Několik zbraní má speciální "předmětové perky", které ovlivňují či nastavují jejich ovládání (počáteční modifikátory přesnosti jsou původní). Kladivo a gigakladivo mají Odhazovací schopnost, což mluví samo za sebe. Vibronůž, energo pěst a .223 pistole mají Pronikací schopnost, která redukuje modifikátory zbroje. Pastýřská hůl a světlice mají Přesnost, která jim přidává +20 % na zásah.

Můžete se často trefit granátem na krátkou vzdálenost, i když máte malou dovednost Vrh, ale i tak to bude málokdy lepší než vaše jiné možnost. Tříštivé granáty jsou neefektivní proti obrněným protivníkům, ale mohou se hodit na zábavu a na přesvědčování třeba ghúlů a nájezdníků. Jakmile najdete využití pro pulzní granáty, nebudete už mít problém postarat se o nepřátele sólo. Ne-robotická stvoření, která se spoléhají na elektroniku- rozumějme tím Vůdce, Poručíka a paladiny Bratrstva (ale ne hráče v energozbroji) – nemají kompletní ochrnu proti EMP; avšak, toto je jen jako zajímavost, neboť každý granát je dobrý tak na 20-30 bodů poškození.


Věci

" Oooh, perfektní, báječný materiál. Proč je Měsíc?
--Slappy

Lokace všeobecných předmětů udávají, kde je najdete pravděpodobně poprvé, pokud ovšem nepoužíváte nějaké stupidní zkratky ve hře. Nespeciální náhodná setkání nejsou uvedena v tomto výčtu, pouze pokud je předmět vzácný. Neobtěžoval jsem se psát umístění předmětu, pokud se nacházel dvou, třech a více místech najednou. Jména jsou uváděna tak jako ve hře. Tato tabulka je udělaná pro rozlišení 800x600.

a green star"(Vault 13)" v místě lokace ukazuje na předmět, který dostanete v závislosti na vašich talentech.

 

Brnění:

Jméno

Lokace

Třída zbroje

Práh poškození

Odolnost vůči poškození

Odolnost vůči radiaci

Roucho

Hub (nemocnice), Pohřebiště (knihovna)

5

0

20

Kožená bunda

Shady Sands (Ian), Vault 15

8

0

20

Kožené brnění

Nájezdníci

15

2

25

Kovová zbroj

Nájezdníci (Garl), Junktown (gambler)

10

4

30

Kevlarová zbroj

Hub (Jacob), Kráter

20

5

40

20

Zbroj Bratrstva

Bratrstvo

20

8

40

20

Tesla zbroj

Katedrála

15

4

20

20

Energozbroj

Bratrstvo

25

12

40

30

Ultra energozbroj

Pohřebiště (Miles)

25

13

50

30

 

a green starPráh poškození/Odolnost vůči poškození je udávána pro normální útok, což je nejvíce používaný druh poškození ve hře. Laserové poškození z těchto hodnot odbočuje, ale není zase tak tolik používaný. Tesla zbroj je dobrá ve své ochraně proti laseru a plazmě… ale není zde žádná oblast čistě s nepřáteli s energetickými zbraněmi, takže se připravte na omráčení páčidlem či tak nějak.

a green starJsou zde dva druhy poškození, které nejsou zobrazeny ve vašem inventárním okně: EMP a elektrické. EMP je pravděpodobně používáno pouze pro pulzní granát a všichni krom robotů na toto mají vysoké obrané hodnosty. Elektrické poškození je u Alien Blasteru, pastýřovy hole a červených silových polí. Hodnota elektrické odolnosti můžete zjistit, je totiž stejná jako proti plazmě.

a green starDva typy energozbroje vám zvýší sílu o +3 do maxima 10.

Zbraně:

Jméno

Lokace

Poškození

Munice

Zásobník

AB

Dovednost

Kámen

Shady Sands

1-4

4/3

Vrh/Beze z.

Světlice

Vault 13

1-1

1

Vrh

Házecí nůž

(Vault 13), Nájezdníci

3-6

5/4

Vrh /Zblízka

Kopí

Shady Sands (Aradesh), Nájezdníci

3-10

4/6

Zblízka / Vrh

Mosazný boxer

(Vault 13), Hub (Beth)

2-5

3

Beze z.

Boxer pobitý hřeby

Hub

4-10

3

Beze z.

Energo pěst

Bratrstvo (Mathia), Pohřebiště

12-24

MEČ

25

3

Beze z.

Nůž

Vault 13

1-6

3

Zblízka

Bojový nůž

Hub

3-10

3

Zblízka

Vibronůž

Bratrstvo, Pohřebiště

15-32

MEČ

30

4

Zblízka

Pendrek

Junkt. (boxující stráž), Hub (Beth)

1-6

3

Zblízka

Páčidlo

Vault 13 (zloděj), Vault 15

3-10

4

Zblízka

Kladivo

Shady Sands

4-9

4

Zblízka

Gigakladivo

Hub (Jacob), Bratrstvo

18-36

3

Zblízka

Pastýřova hůl

Nekrop. (kanály), Pohřebiště (Zack)

12-20

MEČ

20

4

Zblízka

Molotovův koktejl

Nájezdníci

8-20

5

Vrh

Granát (Tříštivý)

Vault 15, Junktown

20-35

4

Vrh

Granát (Plazmový)

Hub (Lorenz), Kráter

40-90

4

Vrh

Granát (Pulzní)

Hub (Jacob), Kráter

100-150

4

Vrh

Vzduchovka Red Ryder

Shady Sands (dítě), Junktown

1-3

Broky

100

5

Lehké

Vzduchovka Red Ryder DeLuxe

Setkání s prodavačem aut

25-25

Broky

100

4

Lehké

10mm pistole

Vault 13

5-12

10mm

12

5

Lehké

10mm SMG

Vault 15

5-12

10mm

30/10

5

Lehké

Desert Eagle .44

Nájezdníci

10-16

.44

8

5

Lehké

14mm pistole

Junktown (Neal), Hub

12-22

14mm

6

5

Lehké

9mm Mauser

Junktown (Gizmo)

5-10

9mm

7

4

Lehké

Lovecká puška

Shady Sands (Seth), Vault 15

8-20

.223

10

5

Lehké

.223 pistole

Hub (Irwin)

20-30

.223

5

5

Lehké

Odstřelovačka

Hub (Jacob)

14-34

.223

6

6

Lehké

Brokovnice

Vault 13, Nájezdníci

12-22

Náboje do brokovnice.

2

5

Lehké

Pumpovací brokovnice

Hub

15-25

Náboje do brokovnice

12/3

5

Lehké

Útočná puška

Hub

8-16

5mm

24/8

6

Lehké

Plamenomet

Hub (Jacob)

45-90

Palivo

5

6

Těžké

Minigun

Kráter, Bratrstvo

7-11

5mm

120/40

6

Těžké

Raketomet

Hub (Jacob), Kráter

35-100

Raketa

1

6

Těžké

Laserová pistole

Kráter, Bratrstvo

10-22

MEČ

12

5

Energ.

Plasmová pistole

Nekropolis (kanály), Kráter

15-35

MEČ

16

5

Energ.

Alien Blaster

Setkání s mimozemskou lodí

30-90

MEČ

30

4

Energ.

Laserová puška

Nekropolis (Harry)

25-50

M-FČ

12

5

Energ.

Rotační laser

Bratrstvo

20-40

M-FČ

30/10

6

Energ.

Plasmová puška

Kráter, Pohřebiště

30-65

M-FČ

10

5

Energ.

Turbo plasmová puška

Pohřebiště (Smitty)

35-70

M-FČ

10

4

Energ.

 

a green starPoškození u zbraní na dálku je za každou úspěšně doručenou kulku. Do poškození vašich zbraní nablízko se počítá i vaše statistika Boj na blízko.

Cena AB je pro základní útok. Dávka je vždy o 1 AB dražší než obyčejná střela u dávkovacích zbraní. Bodavý útok stojí u zbraní na blízko stejně jako sekací útok, krom kladiva a gigakladiva, u kterých to stojí o AB víc. Mířená střela stojí o 1 AB navíc. Bodavé a sekací útoky mohou mít různé poškození a jinak prorážet zbroj, ale manuál či obrazovka inventáře se o tom nezmiňuje.

a green starPulzní granát, jediná zbraň s EMP poškozením, nedává žádné poškození většině nerobotických potvor (viz sekci Boj pro výjimky), ale může to ublížit vám, pokud nemáte na sobě jakýkoliv druh zbroje. Vždy jsem podezříval Zakladatele jako androida. (Toto je způsobeno tím, že Zakladatel má odolnost vůči EMP nastavenou pomocí zbroje a ne jako postava samotná).

a green starKameny, vrhací nože a kopí si přidávají vaši statistiku Boj na blízko k maximálnímu poškození, pokud nejsou použity, přestože se toto nemusí reflektovat v inventárním okně.

a green starZapálená světlice má úplně stejné poškození jako nezapálená.

Munice:

Jméno

Modifikátor poškození

AC mod

DR mod

Nejlepší zbraň

Broky

Vzduchovka Red Ryder DeLuxe

10mm AP

1/2

-25

-

10mm JHP

2/1

25

10mm SMG

.44 magnum FMJ

-20

Desert Eagle .44

.44 Magnum JHP

2/1

50

-

Náboje do brokovnice

-10

Pumpovací brokovnice

14mm AP

1/2

-50

14mm pistole

.223 FMJ

-20

-20

.223 pistole, odstřelovačka

9mm kulky

9mm Mauser

5mm AP

1/2

35

-

5mm JHP

2/1

-35

Minigun

Malý energetický článek

Energo pěst, Alien Blaster

Mikro-fúzní článek

Turbo plasmová puška

Palivo do plamenometu

-20

25

Plamenomet

Raketa AP

-15

-50

Raketomet

Výbušná raketa

-25

Raketomet

 

a green starPomlčka znamená "nepoužívat (pouze pokud opravdu, ale opravdu musíte)".

Až na pár výjimek najdete munici v místech společně se zbraní, která ji používá.

Na rozdíl od Fallouta 2 není AC modifikátor zobrazován při zobrazené šanci na zásah, to znamená, že raketomet bude mít vždy stejnou šanci na zásah bez ohledu na naládovanou munici. Pravděpodobně je to aplikováno tak nějak bokem.

Předměty, které mohou být pro nějaký užitek zkonzumovány (a také mohou mít úkolové využití):

Jméno

Lokace

Výdrž

Komentář

Psycho

Hub

4+4 hod.

AG +3, IN -3, DR +50

Buffout

(Vault 13), Nájezdníci

6 hod.

ST +2, AG +2, EN +3

Mentats

Vault 13, Nájezdníci

24 hod.

IN +2, PE +2, CH +1

Sérum

Shady Sands (Razlo)

Úroveň otravy -75

RadAway

Hub

Úroveň ozáření -150

Rad-X

Hub

24+24 hod.

Odolnost vůči radiaci +50

Ovoce

Shady Sands, Nájezdníci

HB + (1-4), úroveň ozáření +2

Stimpak

Vault 13

HB + (10-20)

Super Stimpak

Hub

HB +75, poté -6, poté -3

Střelecká revue

Junktown (Gizmo)

Zvyšuje Lehké zbraně

Příručka pro skauty

Shady Sands

Zvyšuje Zálesáka

Velká encyklopedie vědy

Hub

Zvyšuje Vědu

Příručka První pomoci

Shady Sands, Vault 15

Zvyšuje První pomoc

Skripta elektroniky

Hub

Zvyšuje Opravář

Pivo

Nájezdníci

1 min.

PE -1, zabijí kudlanky

Chlast

Nájezdníci

2 min.

PE -1

 

a green starEfekt je permanentní pokud není uvedena délka účinnosti. Efekty Psycha a Rad-X trvají jen poloviční dobu za jedno použití. Vlastnosti zlepšené pomocí chemikálií se po ukončení účinnosti na nějakou dobu sníží, přibližně o hodnotu počátečního bonusu. RadAway potřebuje na plný efekt 4 hodiny. Sérum potřebuje na plný efekt 2 minuty.

a green starKnihy vám zlepšují dovednost v závislosti na vaší úrovni dovednosti, od 6-7 v nízkých hodnotách (20-30%) do 1-5 (70-90%). Dostanete dvojnásobek pokud máte dovednost jako talent. Čtení knih zabere od 1 do 10 hodin v závislosti na vaší IN. (to znamená 11-IN).

a green starTakovým podvodem je zvýšení herní obtížnosti pro více dovedností z knih (kromě Střelecké revue). Změna obtížnosti z jednoduché na normální vám sníží nebojové dovednosti o 20 %; změněním z normální na těžkou o dalších 10 %. Můžete zde pomocí knih zvýšit dovednosti na 91 % a poté obtížnost přepnout zpět na obvyklou.

Můžete pomocí drog si snížit vlastnosti a stejným způsobem získat další dovednosti z knih. Teoreticky si můžete pomocí této techniky zvýšit První pomoc a Vědu na 109%, a Lehké zbraně, Opravář a Zálesák na 100%, za předpokladu že vaše PE, EN, IN a AG jsou na 10 a zmíněné dovednosti na 91%. Abyste ztratili AG, dejte si Buffout na každé dva body které chcete ztratit a počkejte 6 hodiny. Abyste ztratili IN, použijte Psycho. PE – pijte alkohol. EN – použijte Buffout na každý bod který chcete ztratit a počkejte 6 hodin. Použijte všechny knihy z vašeho inventáře; čas nebude plynout, pokud nezavřete inventář, takže byste to měli v pohodě stihnout. Pokud chcete použít výše zmíněný obtížnostní trik, budete toto muset pro maximální efekt udělat naráz.

a yellow starPovídá se, že můžete použít alkohol na lidi pokud chcete, aby nestříleli přesně či jim můžete snížit PE při pokusu o Ukrást a Plížení. Přesto jsem si nějakého zásadního rozdílu nevšiml.

Předměty všeobecného použití (mohou mít také úkolové využití):

Jméno

Lokace

Komentář

Pytel

Junktown (Killian, Gizmo)

Kulatý

Pytel

Katedrála

Obdélníkový

Batoh

Junktown (Killian)

Geigerův počítač

Junktown (Killian)

Víčka od láhví

Shady Sands

Nuka-Cola

Shady Sands, Junktown

Repelent kudlanek!

Škorpioní ocas

Shady Sands (škorp. jeskyně)

Používá Razlo

Dynamit

Vault 15, Nájezdníci

Plastická trhavina

Pohřebiště (Tine, Regulátoři)

Souprava První pomoci

Vault 13

První pomoc +20%

Doktorský kufřík

Shady Sands

Doktor +20%

Paklíč

(Vault 13), Nájezdníci

Paklíč +20%

Elektronický paklíč

Hub (Jasmine), VZ, Katedrála

Paklíč +20%

Detektor pohybu

Hub (Mitch)

Mizík

Kráter, Bratrstvo

Plížení +20%

Nářadí

(Vault 13), Junktown (Doc Morbid)

Opravář +20%

 

Bonusy získané z paklíče, nářadí atd. se mohou lišit v závislosti na použitém skriptu. Může to být 10%, 25% či to může udělat různé věci. Nejsem si u lékařských věcí jist (a ve skutečnosti si také nejsem jist u mizíku), ale dávám jim také +20 %.

Poznámka k pytlům a batohům: jsou užitečné při zpřehledňování inventáře, ale pamatujte, že hra "nevidí" předměty v nich uložené (například když chcete odevzdat úkolový předmět či nabít si zbraň), s výjimkou peněz. Toto můžete využít ve svůj prospěch. Jsou zde zvěsti, že mohou předměty v nich zmizet, ale ve verzi 1.2 se mi toto nestalo. Ve verzi 1.0 je známo několik pytlových bugů, třeba zvláštního chování pytle v pytli a získávání extra munice vyprazdňováním zbraní v pytli.

a green starOba lékařské předměty po určitém počtu použití zmizí. Paklíč a elektronický paklíč se může rozbít při kritickém neúspěchu.

a green starGeigerův počítač, detektor pohybu a mezík seberou trochu "proudu" vždy kdy je zapnete, ale je jim poté jedno jak dlouho je máte zapnuté (Geigerův počítač a mizík ztratí proud, pokud je máte zapnuté a budete několik dní odpočívat). Vypnou se, pokud se přemístíte na jinou mapu (což se týká jen mizíku).

a green starJe zde obchodní bug s Geigerovým počítačem: některé z nich bez ohledu na výši nabídky nemohou být prodány, přestože mají v okně obchodu zobrazenou cenu jako obvykle (něco jako prodávání odjištěného dynamitu či zapálené světlice). Možná to má co dělat s faktem že obchodníci nekoupí vybitý předmět (přestože se tento bug vztahuje také na plně nabité předměty). To pozdější se týká i mizíku, ale ne detektoru pohybu.

a red starVe verzi 1.0 byl s mizíkem jeden bug, pokud jste si hru uložili a načetli se zapnutým mizíkem, mohl se proměnit v Geigerův počítač a nechat vás tak v permanentním plížícím módu. Toto se dalo vyřešit získáním dalšího mizíku a jeho zapnutím a vypnutím.

Předměty na obchodování, ale jinak neexistující:

Jméno

Lokace

Komentář

Velké vyléčení

Shady Sands (Razlo)

Malé vyléčení

Shady Sands (Razlo)

Střední vyléčení

Shady Sands (Razlo)

Tandi

Nájezdníci (Garl)


Předměty s jednorázovým či jednomístným použitím (pokud není jinak uvedeno):

Jméno

Lokace

Komentář

Modrý přístupový klíč

Kráter

Páska o Bratrstvu

Kráter

Štěnice

Junktown (Killian)

Časopisy o chemii

Hub (Stapleton)

Odznak Dětí

Katedrála

Červený

Odznak Dětí

Katedrála (Morpheus, Jeremiah)

Černý

Leguán-na-špejli

Junktown

Leguán-na-špejli

Junktown

Odlišný obrázek

Haraburdí

Hub (Jacob), Nekropolis (kanály)

2 úkoly

Klíč

Vojenská základna

Vysílání mutantů

Hub (jeskyně)

Náhrdelník

Hub (Hightower)

Mentální čelenka

Katedrála (psychik)

Rádio

Junktown (Lars), Hub (Mitch, jeskyně)

Dvakrát na použití ve VZ

Červený přístupový klíč

Kráter

Červený přístupový klíč

Pohřebiště (Razor)

Provaz

Shady Sands

Vault 15 (dva) a Kráter

Bezpečnostní karta

Vojenská základna (technici)

Malá součástka

Bratrstvo

Aneb systolitický motivátor

Páska

Vojenská základna (vstup)

Páska

Junktown (Killian)

Urna

Junktown (Neal)

Disk s experimenty Vree

Bratrstvo (Vree)

Vodní čip

Nekropolis (vault)

Láhev na vodu

Vault 13

Žlutý přístupový klíč

Kráter


Předměty s neznámým (užitečným) použitím:

Jméno

Lokace

Komentář

Experiment Alpha disk

Kráter

Pouze na přečtení

Krabice nudlí

Junktown (Gizmo)

Historie Bratrstva

Bratrstvo (Sophia)

Pouze na přečtení

Experiment Delta disk

Kráter

Pouze na přečtení

Psí známky

Junktown (Killian)

FEV disk

Kráter

Pouze na přečtení

Květina

Hub (dítě s květinou), VZ (Flip)

Rozmazaný obraz

Setkání s UFO, setkání s karavanou

Kroužek na klíče

Junktown (Killian)

Zapalovač

Junktown (Gizmo)

Maxsonova historie

Bratrstvo (Maxson)

Pouze na přečtení

Malá zaprášená krabice s neznámým obsahem

Junktown

Páska

Vojenská základna (Poručík)

Technický manuál

Bratrstvo

Záznamy Vaultu

Hub (Stapleton)

Pouze na přečtení

Ani ťuk

Junktown

Aneb Cat's Paw

 

a green starZískáte 100xp za přečtení každého holodisku. Fíííí.

a red starAni ťuk je ve skutečnosti krabice gumových podrážek z Kanady a nemá s časopisem nic společného; značka a obal je autentický. Protože toto není zcela zřejmé, je docela možné že ten, kdo to změnil pro Fallout 2 si nebyl vědom pravé postaty předmětu a myslel (stejně jako mnoho dalších, předpokládám) že je to časopis namísto velmi malé krabice.

Seznam efektů závislosti:

Předmět

Riziko

Efekt

Trvání

Buffout

25% (21%)

ST -2, EN -2, AG -3

7 dní

Mentats

15% (18%)

IN -3, AG -2

7 dní

Nuka-Cola

10% (9%)

Žádný?

7 dní

Psycho

20% (19%)

IN -2

7 dní

RadAway

10% (10%)

Odolnost vůči radiaci -20

7 dní

 

a red starHodnoty v závorkách jsou výsledkem mého měření (150 použití) před tím, než jsem zjistil, že pomocí FIME můžete zjistit opravdové šance. Po tom všem přece své výsledky nezahodím. :P


Přídavky

"Láska je to, co nutí kaktus růst! Láska je to, co nutí brahmíny bučet!
--Dane

Různé věci.

Mluvící hlavy

Takže… Správce, Tandi, Aradesh, Killian, Gizmo, Butch, Harold, Loxley, Decker, Jain, Set, Harry, Cabbot, Rhombus, Vree, Maxson, Nicole, Poručík, Laura, Morpheus, Vůdce. To je hodně mluvících hlav!

Bugy

Některé bugy, které jsem zažil či objevil ve verzi 1.2 (lokální bugy jsou zmíněny v průvodci):

Ukládání a načítání poblíž vznětlivých osob je může donutit "neprovokovaně" zaútočit. Například jsem si hru uložil poté, co mě Kalnor varoval, abych do Junktownu nevstupoval v noci. Když jsem si hru načetl, byl nepřátelský, patrně si myslel, že mi dal varování a čas se stáhnout. Ukládání v bojovém módu v Hubu může vyprovokovat stráže k útoku, ale pokud si okamžitě načtete tu samou pozici, nemusí zaútočit.

Ukládání a načítání v boji může způsobit, že vám nepřátelé předběhnou, což jim dá vlastně tah navíc.

Smrt na nemoc z ozáření bez důvodu během odpočívání v Bratrstvu.

NPC mohou být "apatičtí" během určitých bojů a nezdát se jim důležité útočit na váš cíl.

Jednou jsem zabil všechny v Bratrstvu a stále jsem měl pro ně dobrý konec.

Některé větší knihovny jsou technicky rozděleny na dva kusy (a jak vypátral Kahgan, důvodem je aby se knihovna zobrazovala v pořádku s ohledem na perspektivu), a pokud kliknete na nesprávnou část knihovny, váš charakter obdrží hlášku že je to příliš těžké na zvednutí.

Razlo po mě v Shady Sands hodil světlici, která se zasekla ve svém "létajícím" animačním momentu a zůstala v něm i poté, co jsem odešel a vrátil se. Také jsem několikrát hodil světlici do stěny a musel si ji vzít z opačné strany stěny.

Počkal jsem ve Skum Pittu do dvou odpoledne, kdy Neal otevírá dveře, poté jsem znovu počkat do doby, než se objevili Lebkouni a spustili barovou skriptovou sekvenci. Neal šel z pokoje za bar, nechajíc Lebkounům jejich část skriptu a čas na odchod z baru. Když Neal dorazil za bar, vytáhl zbraň a vystřelil po Lebkounovi, i přes maximální dostřel zbraně a zavřené dveře.

Skupinka bojovníků stála u Gustoferova ringu a měla označení při popisu jako "Stůl". Když začal boj, nový protivník se objevil na špatném místě, takže oba bojovníci mlátili do vzduchu.

Měli jste být schopni spravit Saulovo/Trishino přátelství tím, že si nejdříve promluvíte se Saulem, poté že řekne Trish ať ho nechá boxovat, pokud chce. Toto se mělo vyřešit tím, že si s ní pomluvíte v Crash House, pro což má několik dialogových možností – ale vždy, kdy tam je, spí a je nekomunikovatelná.

V několika případech mě Ian odmítl doprovázet v části kasino v Junktownu. Toto je pravděpodobně kvůli bugu Žeryka, bugu loajality stráží, bugu objevení Larse, bugu zobrazování boxování, krachům či/také další problémy ohlášené k této mapě – skripty zde mají tendenci se kazit. (Všimněte si, jak je na mapě města reprezentován zeleným trojúhelníkem.)

Pokud člen party umře při procházení červeným silovým polem ve Vojenské základně, může zmrznout v "smrti elektřinou" animaci, či v jejich pohybové animaci a odejít jako stojící mrtvola. Mezitím jejich vybavení je ponecháno v silovém poli, pokud není úroveň násilí na žádnou či minimální hodnotu.

Pokud si za hlupáka promluvíte s Nicole více než jednou, uslyšíte zvukovou ukázku a uvidíte létající text, dokud nebude v konverzaci s někým jiným. Možná je to spíš zvláštnost než bug.

Okno inventáře zobrazí pouze první tři číslice nesené hmotnosti, např. „104" pokud máte 1040 liber náklad. Nikdy takovou zátěž nezískáte pokud si nekoupíte ohromné množství věcí od obchodníka.

Invazní jednotka Následovníků používá hlášky Bratrstva.

Pokud postava zemře na Super stimpakovou smrt zatímco je ve vrtící animaci, okamžitě spadne na zem, zopakuje animaci a zůstane stát jako mrtvola.

Můžete zavřít dveře zatímco stojíte v jejich vchodu a jít jedním ze dvou směrů jako Schrödingerův Zakladatel.

Příkaz na rezervní pohyb v boji funguje pokud nezmáčknete CTRL než budete na řadě. Takto vám asi funkce kláves známá není.

Katja je jediné NPC které má body v Energetických zbraních, ale nemá schopnost žádnou z nich používat. Ian a Katja mají také zbytečné body v Těžkých zbraních.

Použití výbušnin na silová pole se vypne pouze v případě, pokud projdete zkouškou Pastí. Pokud ale zkazíte zkoušku, generátor zmizí a budete moct nezávisle na poli projít.

Existují tři počítače ve Vojenské základně, které nic moc nedělají, jednak protože se snaží použít nefunkční skripty či se pokouší ovlivnit již používané… či obojí.

Matka páračů je označována při prozkoumání jako "on". Hra také označuje roboty jako "on", zatímco Žeryk je nazýván "to" a "on". Vejce páračů jsou "on" a při zabití se počítají do kategorie "muži".

Jak dokončit hru během dvaceti minut (pokud si pospíšíte)

Začněte s novým charakterem s PE 8, dobrou IN a AG. Talent Boj beze zbraně, Paklíč a Řeč. Utečte krysám, opusťte jeskyni a jděte na západ, dokud nedojdete do Vojenské základny (možná budete muset mezitím párkrát si hru uložit).

Promluvte si s první stráží a jděte si promluvit s Poručíkem. Odmítněte mu říct cokoliv, a jakmile se na vás bude sápat, utečte mu. Jděte do ovládací místnosti (uložte si před průchodem červeným polem). Stoupněte si za technika v severovýchodním rohu a uložte si hru. Použijte mířené rány do hlavy, abyste ho omráčili; jakmile uspějete, seberte mu róbu a bezpečnostní kartu. Pokud spustíte alarm, načtěte si hru. Oblečte si róbu. Použijte kartu na počítač a spusťte 3minutovou sebedestrukci. Pokud jste to udělali správně, neměl by se alarm spustit a budete tak moct opustit základnu bez boje (ale vyhýbejte se červeným silovým polím nebo si dejte stimpak či dva). Jakmile opustíte základnu, postoupíte o čtyři úrovně.

Jděte směrem jih-jihovýchod do Katedrály a vstupte. Vylepšete si Paklíč na 100%, Vědu na 70% a Boj beze zbraně na 150%. Jděte na vrchol věže a ze skříně seberte energo pěst. Jděte dolů, vstupte do suterénu, otevřete tajné dveře, prolžete se až do třetího patra, poté jděte do patra čtvrtého. Stoupněte si za supermutanta s rotačním laserem a uložte si hru. Vybavte se energo pěstí, řekněte mu, že máte od Poručíka povolení být ozbrojen a sejměte ho jednou či dvěma ranami do očí. Jakmile se zapojí i ten druhý, zabijte ho. Odjistěte bombu pomocí Vědy. Vraťte se na povrch a vstupte na východovou oblast. Konec!

a green starHru můžete dohrát ještě rychleji, pokud budete používat výhody klávesy A k zabránění nepřátelům v činnosti, jak demonstroval Devin Herron. Zaprvé nepotřebujete Róbu k opuštění Vojenské základny (získáte ji místo toho od Následovníků). Zadruhé se nemusíte bát patrol mutantů na mapě světa. Zatřetí nemusíte navštívit vrchol katedrály kvůli energo pěsti, neboť nebudete muset bojovat se supermutanty u bomby (toto je lehčí pokud použijete klíč sebraný ze základny při utíkání od Poručíka).

Fallout demo

Demo pro Fallout bylo vypuštěno a obsahovalo něco jako prototyp Junktownu, nabízejíc nové zážitky i pro ty, co hráli plnou verzi. Můžete si všimnout i některých zajímavostí při tvorbě postavy, jako například Mrňous dávající AG +2 či Obratný zvyšující šanci na kritický zásah o 20%! Postřeh je kalkulován jako součet PE+AG a je zvýšen o 5, pokud si vezmete Nočního ptáka. Toto je ale celkem k ničemu neboť budete hrát pouze za demo charakter Maxe Stona.

Objevíte se před branou Scrapheapu, nepatrné komunity pod vládou Cryptsů. Ve stínu čeká gang Fools, zatímco pár nerozhodnutých občanů by raději vidělo váš charakter oba dva gangy vyhánět. Vše je nastaveno pro drama typu Jódžinbó.

Všimnete si, že je tady hodně herních záležitostí, například že nemůžete ukládat či se podívat do nastavení, zahájit boj bez skutečného zaútočení, není tu hmotnostní limit, jsou zde hlášky jako "Dřevěná stěna byla zasažena namísto tebe", a míření nepřátel je trochu podělané (střílí po vás skrze stěny a bůhvíco ještě). Můžete nabíjet zbraně, obírat mrtvoly a vstupovat do inventáře v boji bez ztráty AB. Je zde rozdílný (ošklivější) písmo v dialogovém oknu a PipBoy toho tak moc neudělá.

Způsoby jak dokončit demo:

Útržky a kousky informací zahrnují:

A tímto končí sekce demo.

Věci, které vám budou hodně chybět, pokud jste hráli Fallout 2

Věci, které jsou lepší ve Falloutu

Nedokončené záležitosti

Něco tady doopravdy je!

Tři nejčastěji kladené Fallout otázky

Co je nového

Nové věci ve verzi 1.1:

Hodně menších vylepšení a pročištění, vyjasněny nějaké nesrovnalosti, přidány věci týkající se Killiana, přidáno demo v sekci Přídavky, přidány NPC poznámky o Tandi a Tychovi, přidán značný počet bugů v Přídavkách, přidáno pár poznámek o Boji (např. bug spadlých NPC, perky předmětů, granáty), přidány poznámky o strážích a vězení v Junktovnu, upraven Bonus pohybu a opraven počet jeho úrovní, vyladěna určitá doporučení pro tvoru charakteru, přidán bug Pipboye který vás nechá odpočívat kdekoliv, poznámka že se může elektronický paklíč rozbít (dík Michalu Burgerovi), přidáno pár poznámek o Kalnorovi, přidáno několik informací u úkolu Lebkounů, střetnutí s Avellonem na mapě světa přesunuto do Střetnutí a přidáno pár informací, přidána poznámka o bugu u Bonusu pohybu (díky Atombombe), přidán problém s pytli u paní Stampletonové, přidána v Tvorbě charakteru poznámka o pohlaví, změněn odkaz na patch z nefunkčního Interplay na NMA, přidáno mlácení s kameny, představen patch pro děti a přidány informace o dětech, přidány poznámky o dočasně mizících příšerách a mutantech v Katedrále, poznamenáno že se u Vůdce objevuje omezený počet mutantů, přidána poznámka o Ani ťuk v Předmětech, přidán "bug" při zabití Správce, vyjasněno jak funguje radiace (díky Zigu), přidána poznámka o perku s dovednostními body a vyjasněna poznámka o Talentu!, poznamenáno že maximum dovednostních bodů najednou je 99, přidána poznámka o Tiché smrti, přidány důsledky bugu Ostrostřelce, přidáno několik informací o karavanách a bugu s nimi spojeným, přidán nahrávací mód a s tím i spojený podvod, přidán Žerykův bug v Hubu, vyjasněna Garretova odměna, přidán bug mizejících mrtvol NPC, přesunuta Nuka-cola do jiné předmětové kategorie kvůli jejím anti-kudlankovým účinkům, přidána poznámka o reakcích, přidána poznámka o Nočním zraku a opraven počet jeho úrovní, přidána Tim Cainova hlava, přidána poznámka o zbrojních ekvivalentech postav, přidán Morpheusův bug, potvrzeno (?) že je šachová hra nevyhratelná, přidány dvě poznámky o Razlovi, přidána poznámka o Vree, přidáno chování Následovníků mimo Katedrálu, odstraněn rozbitý Billyho miniúkol, přidána poznámka o částečné dehydrataci/invazi v Nekropolis, přidány detaily při získávání Rhombusovýho motivátoru, přidány dovednosti NPC se zbraněmi, doplněn a vyčištěn seznam "nedokončených záležitostí".

Historie verzí

V0.99, 25/8 2002: První verze.
V1.0, 5/5 2003: Oficiálně dokončená verze. Většinou menší úpravy a doplňky, nic doopravdy závažného.
V1.1, 27/2 2005: První update, vyjasňuje špatné konce pro všechna místa.

Autorská práva

Netřeba říkat, tato příručka je Copyright 2002-2005 Per Jorner. Všechna práva vyhrazena týkající se textu a všeobecného vzhledu, kromě pozadí které je ukradené. Samozřejmě to neznamená, že si nárokuji všechny informace zde uvedené, to znamená, že mi je jedno, jestli seberete každý kousek informace a dáte to vlastními slovy do svého průvodce. Máte volnou ruku při kopírování tohoto html souboru na stránky, pokud v tom nic nezměníte.