.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2011-07-24 13:00:03,

Co dělat při katastrofě?

Zprávy ze světa mě obvykle moc nezajímají, ale když už mne něco zaujme, pravidelně se pak rozčiluji nad špatnou prací novinářů, kteří jsou schopní nashromáždit spoustu zbytečného balastu i vyložených nesmyslů a zatajit přitom podstatné a důležité informace. (Jako to je třeba aktuálně v souvislosti se střelbou na ostrově Utøya.) Když jsem sestavoval na jaře své aktuálky o havárii ve Fukušimských elektrárnách, zoufale jsem hledal všechny smysluplné informační zdroje. A přitom mne také napadlo mrknout se na oficiální stránku města. Zaujala mne tam zajímavá věc: Kromě toho, že web je jednoduchý, přehledný (a s čistým kódem) a patrně půjde dobře prohlížet na všech prohlížečích a platformách, má v hlavním menü jen osm položek, které poměrně dobře pokrývají vše důležité, co chce návštěvník webu zvědět. Nu, a jedna z těch osmi položek se jmenuje "Emergencies" a mimo jiné obsahuje stránku "Disasters", kde se člověk dozví to nejzákladnější k tématu ochrany života a zdraví při pohromách. Osobně mi zde uvedené rady přijdou dosti strohé, ale hádám, že tam jsou jen pro forma, neboť Japonci pořádají rok co rok pravidelná kompletní cvičení.
Zaujalo mne to, a tak jsem se mrkl na pár našich měst a obcí, například na Dukovany. Stránka je nějak divně přeházená, trpí volným místem a menü má mnoho položek, ale i zde jsou instrukce, co dělat v případě nouze. Můžete si zkusit, za jak dlouho je najdete a proklikáte se k nim, pokud se nedaří, je to tady. Poměrně interesantní dávka čtiva. Ale co třeba takový Temelín? Web neobsahuje ani mapu stránek, položek na první úrovni je mnoho a nikde jsem mezi nimi nenašel nic o tom, jak se chovat v případě nouze. To takové Neratovice mají v levém sloupci hned na šestém místě (což je poměrně vysoko, když si uvědomíte, jak často v životě tento odkaz použijete naostro) "Krizové situace" a v dalších podmenü (které se mi na mém obstaróžním systému neklikají moc dobře) najdete potřebné dokumenty.
Takže to by byly tři české nejnebezpečnější obce. Bartovice do tohoto výčtu nespadají, neboť tamní výskyt jedovatých látek vysoce překračující zdravotní limity není následkem havárie, leč běžného provozu Nové huti Klementa Gottwalda (Aktuálně Mittal Steel, ale ono se to mění tak často...). Dobře, ale co nějaké normální město, ležící v nezhuntované krajině a oplývající jen několika málo zdroji ekologických katastrof? Co třeba Brno? Stránka rudá jako sjezd vůdčí strany nabídne hafo odkazů, ale hned jeden z prvních - vpravo nahoře - hlásá "Bezpečnost", a po kliknutí je jasné, že se nejedná o tu Veřejnou. Následuje strohý seznam základních faktů a bohatá nabídka odkazů na všelijaké pomůcky a návody pro občany. V zásadě asi nejdůležitější odkaz asi na všech českých webech bude namířen na tento dokument Ministerstva vnitra, i když kdysi jsem kdesi viděl, že si to některé obce upravovaly po svém a pro své konkrétní podmínky.
Předpokládám, že touto dobou již každému falloutímu hustodémonovi doma tiskárna plive štosy tiskoviny, které si bude po večerech pročítat pod dekou se svítilnou v zubech, protože je myslím jasné, že je sice pěkné, když máte odkazy v záložkách, leč když vás voda a vichřice odříznou od spojení se světem, jste docela v loji. Aby té tiskové hlušiny tedy nebylo málo, prozradím vám, že Temelín má také krizovou příručku. Pro obec ji sepsali ti zlí a bezohlední kapitalisti z ČEZu. Než byste se k ní proklikali... přímý odkaz je zde.
Původně jsem chtěl sepsat vlastní článek, ale proč nosit uhlí do Cardiffu? Jiní, lépe placení lidé to za mě sepsali docela dobře. Já snad sepíšu už jen něco o pomůckách individuální ochrany jednotlivce, ale to zase až časem.
Štěstí přeje připraveným!

P.S.: Pokud jste to náhodou ještě nikdy neviděli, tak instruktážní film pro případ jaderné války Duck and Cover! je ke shlédnutí zde.

Sdílet na Facebooku
Autor: 123Odesláno: 20:27, 24.7.2011ID: 426d32Nahlásit Vaultmasterům
duck and cover http://www.youtube.com/watch?v=IKqXu-5jw60
Autor: MaxsonOdesláno: 18:43, 25.7.2011ID: 32dcd4Nahlásit Vaultmasterům
Čekal jsem pěknou příručku, co a jak dělat v případě havárie JETE ale koukám že tenhle kalendář už nám visí na chodbě :D
Autor: chekotayOdesláno: 21:14, 25.7.2011ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Jo, myslím, že ČEZ zvolil dost zvláštní metodu, jak donutit lidi, aby měli potřebné info na očích. :-D
Autor: xaintOdesláno: 07:50, 26.7.2011ID: 430b6cNahlásit Vaultmasterům
a neni lepsi nez si to tisknout do offlajnu a v nouzi zurive hledat stos papiru s poznamkama se to radsi naucit, znat to nazpamet, mit doma evakuacni zavazadlo, predem pripravenej evakuacni plan a tak?
Autor: KharkowOdesláno: 08:53, 29.7.2011ID: 6119f4Nahlásit Vaultmasterům
xaint: vítej mezi paranoidními :)
Autor: KalimeroOdesláno: 17:19, 29.7.2011ID: 6fe570Nahlásit Vaultmasterům
Jaké nepřesné či zatajené informace ohledně Norského incidentu máš na mysli?
Autor: chekotayOdesláno: 20:36, 29.7.2011ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
No tak třeba jsem dodnes nezaznamenal na sledovnaých českých denících žádnou zmínku o použitých zbraních a munici a o tom, jak je dotyčný získal.
Autor: JaWOdesláno: 10:45, 30.7.2011ID: 51d7b4Nahlásit Vaultmasterům
Asi čteš špatné deníky. Já už v podstatě čtu jen internetový Týden a Parlamentní listy a v Týdnu psali, že si zbraně obstaral naprosto legálně (druhy si nepamatuju) a munice byla HP.
Autor: JaWOdesláno: 11:00, 30.7.2011ID: 51d7b4Nahlásit Vaultmasterům
Napřed je sháněl nelegálně (např. i v Česku) a když zjistil, že to nebude tak lehké, opatřil si je legálně.
Autor: JaWOdesláno: 11:02, 30.7.2011ID: 51d7b4Nahlásit Vaultmasterům
Tady je to o těch zbraních: http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/breivik-chtel-jistotu-smrti-planoval-otravit-strely-nikotinem_208087.html
Autor: JaWOdesláno: 11:05, 30.7.2011ID: 51d7b4Nahlásit Vaultmasterům
A tady je, jak nemohl sehnat nelegálně zbraně v Praze, až nakonec zjistil, že je může v klidu získat legálně v Norsku http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/praha-je-moc-bezpecna-pusku-tu-nesezenu-litoval-norsky-zabijak_207777.html
Autor: SybrakosOdesláno: 15:12, 2.8.2011ID: 60f410Nahlásit Vaultmasterům
V Neratovicích? Tam v oné chemičce dělal múj strejda (to samý, co Homer).
Autor: JaWOdesláno: 00:00, 3.8.2011ID: 42e268Nahlásit Vaultmasterům
Žere koblihy a škrábe se na zadku?
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.