.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2011-05-21 13:50:44,

Řeka Pád je plná heroinu. Zjistili to vědci.

Libenter homides id, quod volunt, credunt, říká klasické přísloví. Takže tolik k úvodu a teď něco o Černobylu:
Když jsem byl malý a hloupacatý, myslel jsem si, že po atomovém výbuchu v Černobylu zůstala v zemi obrovská díra, a byl jsem následně velmi překvapen, když jsme se v zeměpise učili o Ukrajině. Dokonce ani v glóbu nebyla žádná díra (v těch místech). Slýchával jsem také hrozivé historky o zabitých záchranářích, které bylo třeba pohřbít v olověných rakvích a o lese, jenž byl tak silně ozářen, až začal sám červeně zářit. Co se Československa týče, žasl jsem nad nespravedlností Komunistické strany, která vydala preparáty jodové profylaxe jen stranickým papalášům, zřejmě aby ukázala, jak moc je lidová. Později jsem zažil veliký šok, když jsem zjistil, že Černobylská elektrárna stále funguje - myslel jsem, že každý, kdo dojede na dohled známého červeno-bíle pruhovaného komínu padne jako podťatý a už nevstane.
Inu, situace je taková, že mnoho věcí "se povídá" a "oni říkají", ale s dohledáváním hodnověrných zpráv mám dost problém. Jedním z důvodů je samozřejmě utajení, kterému kdysi podléhalo vše, a mlžení tiskových prohlášení, ze kterého si dodnes dělají srandu vtipy o rádiu Jerevan. Druhým důvodem je rozpad Sovětského svazu a vznik tří nástupnických zemí, z nichž jedna je zjevnou dikaturou, druhá ve stavu zákopové války oligarchů a jen ta třetí se snaží aspoň trochu vypadat, že už nežije v 18. století - na každý pád to jsou země, kde pravda může být jedině ta Komsomolskaja. Třetí "mlžící faktor" je skutečnost, že moc nejsou k dispozici údaje před a po nehodě. Řeknu to asi takto: Když v zapadlých vesničkách v lesích Ukrajiny někdo dostal rakovinu, tak na to přišel, až když na to umřel. Takže když pak populaci, která v životě neviděla stetoskop, pošlete houfně pod rentgen, najdete anomálií, až srdce zaplesá. (Konečně není to až tak dávno, co se ještě v Krkonoších vyskytovala struma.) Nu a finálně - nikdo vlastně pořádně neví, jak se pronikavé záření v lidském těle projevuje. Radiaceznalý brahmíňan jistě ví, že existují následky deterministické a stochastické. Spočítat ty první je snadné, ale to druhé, to je statistika. Navíc se některá postižení projevují až po mnoha letech, jindy zase se vlivy kumulují. Nehledě na to, že zkoumaná populace holduje cigaretám, chlastu, a hygienické normy bere spíš vlažně. To se pak těžko dělá nějaký výzkum. A aby nebylo všeho neštěstí pomálu, nemůžete sledovat celého člověka, takové vyšetření není (ne, ani pitva nepomůže). Vždy se sleduje jen ta oblast, u které se předpokládá, že by mohla být postižená. A tyto předpoklady vycházejí z laboratorních pokusů na krysách a psech, což jsou organismy člověku sice bližší než třeba květináč petůnií, nicméně pořád poměrně vzdálené.
Tak to byl rozšířený teoretický úvod, a teď trocha praxe:

Pokračujeme v teorii. Každý člověk má nějakou šanci, že dostane rakovinu. Když rakovinu dostane likvidátor z Černobylu, je to kvůli ozáření? Jak od sebe rozeznat dva uzlíky zblázněné tkáně, jak rozeznat mezi rakovinami "tu z ozáření" a "tu normální"? Můžeme jenom statisticky hádat. A statistické hádání ukázalo nárůst počtů případů leukémie a rakoviny štítné žlázy. Postižení štítné žlázy se týká hlavně dětí, které jsou velmi citlivé. Naštěstí byly děti z oblasti Černobylu pečlivě sledovány a ihned léčeny. Tři zemřely. Jasné oběti havárie, že? Jenže...
Jenže ono pečlivé sledování také zahrnuje důkladné skenování organismu, aby lékaři včas zaznamenali jakékoliv patologické změny. A hloubkové skenování organismu v té době znamenalo pouze použití Röntgenova záření. Je tedy otázkou, kolik případů rakoviny bylo způsobeno ozářením při havárii, a kolik při následném vyšetřování. To už nikdo nezjistí - při tak malém počtu vzorků (dohromady necelých dvě stě) a nedostatečných údajích (celková a rodinná anamnéza) už i statistika ztrácí dech.
Občas se také objeví (většinou na různých serverech pro pubertální mládež ve stylu Rozzlobení muži, Neverland a podobně) fotografie "mutantů" z Kyjevské porodnice - podle titulků jde o následky ozáření z Černobylu. Není to hezký pohled, nicméně člověk, který má za sebou základoškolskou biologii a už tak nějak chápe, jak se dělají děti, si musí všimnou, že něco neklape. Smutná pravda je taková, že občas se prostě narodí mrzáček. A ve velkých městech se pro takové případy někdy vyhradí oddělení jedné nemocnice, a tak se tam "nastřádají". Zvlášť za komunismu s jeho centralistickými snahami. Nafotit sadu dojemných snímků je pak otázka patnácti minut a když si dáte trochu záležet na doprovodné historce, můžete je prodat do Západního Německa a půl roku si slušně žít. Jenže zatím to vypadá, že se žádný "statisticky dokázaný" mutant nenarodil. Z likvidátorů, kteří dostali nejtěžší dávky, jich několik zemřelo na ozáření, další zemřeli na popáleniny a následné záněty. Mnoho dalších od těch dob zemřelo, ale většinou na naprosto "civilní" příčiny. U několika případů si nemůžeme být jisti, zda za smrt může Černobyl nebo ne. Ale spousta likvidátorů má děti, trpící jen zcela běžnou sestavou dětských nemocí. Zatím.
Dobrá, dosti už mých žvástů, radji si přečtěte pořádný zdroj.

O Černobyl se zajímám dlouhodobě, konečně, pro mou generaci je takovýto zájem určitým druhem sebeobrany, a za ta léta jsem přišel o mnohé dětské iluze a začal se trochu orientovat v houští "oni říkali". Zjistil jsem třeba, že jodová profylaxe se indikuje podle přesných pravidel a že vlastně komunističtí papaláši byli ohrožení více jodovými tabletkami, než my všichni ostatní spadem. Slyšel jsem názor, že celá Ukrajina bude 300 let neobyvatelná, a oproti tomu plán Ukrajinské vlády od roku 2015 začít zmenšovat zakázanou oblast. Zjistil jsem, že onen Červený les byl pás borovic kousek za reaktorem, které při katastrofě houfně pomřely (na záření pronikavé nebo tepelné?) - a když umře sosna, tak její jehličky jsou nazrzlé. Tedy žádná světélkující radiace...
Jedno je nezpochybnitelné, hrdinství likvidátorů. Tak mnoho jich však obětovalo život a zdraví zbytečně! Osobně odhaduji, že nebýt snahy Strany a vlády vše utajit, potlačit a co nejrychleji vzbudit zdání normality, mohla by být postižených likvidátorů tak jedna třetina.
Když si dočtete výše uvedenou zprávu až do konce, najdete tam pokus odhadnout množství lidí, kteří byli postižení havárií nepřímo. Lidé, kteří zemřeli, aniž by měli fyziologický důvod - stresem, smutkem, zoufalstvím... následkem nevázaného životního stylu. Když mladému klukovi od dětství říkají, že je z Černobylu, že je mrzák, pak se nelze divit, že nemá k flašce, děvce, rychlé jízdě daleko...
Havárie Černobylské jaderné elektrárny byla extrémně závažná. Zabila mnoho lidí a spoustě dalším navždy zkazila jejich životy. Nicméně se ukazuje, že démonizace havárie působí jako jed, jenž otravuje celou společnost, generace lidí. Nebojím se hádat, že nákaza "oni říkají" zabila a zabije víc Ukrajinců, než samotná havárie.

Sdílet na Facebooku
Autor: RastiCOdesláno: 20:19, 21.5.2011ID: 611ab8Nahlásit Vaultmasterům
Musim povedať že články na túto tému mám rád. Páči sa mi ako sú spracované a že poukazuju hlavne na to aká "hystéria" a zbytočná démonizácia sa vytvára okolo jadrovej energie ktorá určite nieje horšia alternativa ako fosilne paliva.
Autor: SiusOdesláno: 22:49, 21.5.2011ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
Spíš se mi do hlavy dere otázka: Proč? Proč tak překrucovat informace? Pro týdenní/měsíční senzaci do večerních TV novin či?
Autor: PičusOdesláno: 01:06, 22.5.2011ID: 51fec2Nahlásit Vaultmasterům
Sius: Židozednáři...
Autor: valcikOdesláno: 07:48, 22.5.2011ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Moderný bulvár je dramatický. Dráma, bejby, dráma! :-))
Autor: chekotayOdesláno: 16:15, 22.5.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Já si spíš myslím, že u novinářů kolikrát jde prostě o neumětelství. Jednoduše nejsou intelektuálně schopní napsat dobrý článek. Není třeba se stydět, to neumí každý, ale pak by takový člověk neměl dělat novinařinu... nebo by si jeho práci lidi neměli kupovat, že.
Nejvíc mě zvedají ze židle lidi, kteří potměšile vítají každou havárii, každou katastrofu, jsou z ní uneseni a nadšení a předhánějí se v líčení toho, jaké hrůzy nás neodvratně čekají. Prostě z toho mají radost.
Autor: Ord Lupino MoritaniOdesláno: 12:25, 28.5.2011ID: 33031aNahlásit Vaultmasterům
A kde je ten heroin??
Autor: chekotayOdesláno: 20:54, 28.5.2011ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
V komiksu Ganjafield, z něhož jsem si nadpis vypůjčil. :o)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.