.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2014-08-24 09:05:19, Pripyat Piano

Prázdninovým postapem provázejí Pripjaťská piánová preludia

Václava Cílka patrně netřeba blíže představovat, zná jej každý, kdož se zajímá o hlubiny země České (ať již duchovní či veskrze reálné), jeho příručky jsou neocenitelným pomocníkem při poznávání podzemní Prahy či chovu trpaslíků a taky píše hezky o geomorfologii Sahary. Má dvě pěkné dcery a minimálně jedna po něm zdědila jeho nadání vcítit se do krajinných fenoménů a vyjádřit jejich podstatu uměleckou formou. Coby klavíristka a současně poměrně častá návštěvnice Černobylské zóny nahrála zajímavý projekt "drnkání do kláves" klavírů a pián zanechaných v opuštěných sálech a bytech Pripjati. Více už se dozvíte na stránkách projektu, kde je také několik ukázek grátis.
Mimochodem, dotyčná také vytvořila hudební doprovod k dokumentárnímu filmu Genpatsu ("Atomka"), jenž sleduje životy lidí postižených jadernou havárií ve Fukušimě. (Odkaz pro brahmíní japanofily zde.)

Při poslechu těchto zvuků rozpadlého města jsem si vzpomněl na jednu báseň mé oblíbené polské básnířky, Anny Świrszczyńské: Niemiecki oficer gra Szopena. Protože jsem ji nemohol nikde na netu najít, zkusil jsem vám ji přeložit z maďarštiny a když na začátku čtvrtého verše skončil, raději jsem se prohrabal vlastní zdí na Facebooku dva roky zpátky a našel ji tam (Proč nemá FB vyhledávání? Už jsme v 21. století, ne?!). Báseň se týká trosek Varšavy; sedmdesáté výročí jejího zničení jsme si připomínali zrovna před pár dny. Nuže:

Německý důstojník
jde mrtvým městem,
duní holínky
i ozvěna.

Vstupuje do mrtvého domu,
dveře zde nejsou,
na prahu míjí těla
zemřelých.

Přistoupí ke klavíru,
udeří
do klávesy.

Zvuk vyplouvá okny bez tabulek skla
do mrtvého města.
Důstojník sedne.
Hraje Chopina.

 

Sdílet na Facebooku
Autor: RajoOdesláno: 11:59, 6.9.2014ID: 4220aaNahlásit Vaultmasterům
Tipujem, že túto báseň musel čítať aj Roman Polanski.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.