.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2014-11-05 18:50:55,

BV: Ze života

Dovolil jsem si udělat jeden den přestávky, a to z následujících důvodů: Jednak byla poslední aktuálka dvojná, jednak bylo třeba prodrbat letošní CKČ a vypít u toho pár lahví vína, aby mohl Krtek spláchnout kocovinu, ale hlavně jsme čekali na Dawena, až se prostřílí z Mariposy a připojí svůj pip boy k cíti Vault-tecu. Takže nyní jsou ke všem zveřejněným povídkám přiloženy i jeho komentáře; rovněž jsem doplnil jména autorů povídek tam, kde byla (jako pokud mi přijde e-mail ve stylu "dvestemetruodberlinaprejelivamkrtka@gmail.com", tak opravdu nevěřím, že se tak ten člověk jmenuje).
Nuže, autorem dnešní povídky je Sof.

Fikreta
Tína: 3
Viky: 3
Cheky: 3
Dawen:
5 - Příběh pomsty a hněvu, akorát tam ten příběh absentuje
Aranelka: 2-
Ssyx: 2-
Průměrná známka: 3,2


Tína:
I když se jedná jen o popis brutalit a zvráceností bez zasazení do jakéhokoliv rámce, líbilo se mi to. Bohužel jen jako jednohubka, které by prospělo aspoň malé, docela maličké nastínění toho, na co se vlastně díváme - ano, na krvavou a bestiální scénu (vlastně ani ne tak bestiální, protože sledujeme jen nepořádek "po"), jejíž smysl mi ale poněkud uniká. Popis ohavností ve mně vzbudil zvědavost, než jsem pochopila, že nic víc nedostanu, a to mě mrzí – podobnou scénu je totiž lehčí napsat, když si autor nemusí lámat hlavu s vysvětlováním. Ráda bych věřila, že je schopen kdykoliv dodat "zbytek", jen s útržkem si ale připadám podvedená. Kladně hodnotím atmosféru, kterou jsem u tolika povídek postrádala, bohužel se opět někam vytratil příběh - a bez něho nemůžu dát s čistým svědomím lepší známku než 3. Chybí mi i hlubší nádech postapa - Bělehrad sice neznám, ale upřímně věřím, že by se tam podobný podnik našel i dneska, takže je otázka, jestli povídka splňuje zadání, nebo ji jen autor při této příležitosti odněkud vyhrábl.

Viky:
Tahle povídka mne ničím nezaujala. Autor jí vepsal motto "příběh pomsty a hněvu", leč příběh jsem v ní nenašla, jen jednu scénu. Spíše než povídka mi přijde jako úvod k nějaké novele nebo přinejhorším epilog, ale samostatně neobstojí. I podle motta bych čekala spíš epos homérovského formátu (stačí vzpomenout prvního verše Illiady) než toto. Tři stránky textu se četly snadno a rychle, zarazily jen sem tam chybějící čárky a občas obtížně uchopitelná přídavná jména (imperiální krása je co, rovný dlouhý římský nos?). Ilustrace na začátku povídce též na kráse nepřidala. Za tři.

Cheky:
Jak to říct... Mě se to líbí, ale- Sofův styl je specifický a i u nepříjemných věcí takový příjemný, ale- Je to napsáno moc dobře, líbí se mi jazyk, ale- Technicky dobré, ale- No prostě za tři, no.
Hele, jak psala Viky, jako úvod k něčemu dalšímu dobré. Anebo by mohl být i celý takový hezky brutální příběh poskládaný jen z jednotlivých popisů nehybných scén. Anebo by mohla být tahle věc udělaná tak, aby pointou byl otec. Takhle se mi to dobře četlo, ale - jako povídka to bylo neuspokojivé.

Dawen:
Obrázek zbytečný, dost možná i na škodu. Ale nazvat něco příběhem a pak ho čtenáři nepředložit, to už je mnohem horší. Jde vlastně jen o popis jedné scény, který byť je napsaný dobře – vyvolává ve mě pocit, že jde o práci okresního koronera, co miluje svou práci – nemá šanci obstát jako povídka. Takovýto text bych očekával na přebalu knihy, nebo jako úvod, či epilog. Samostatně nefunguje, a protože podle mě není povídkou, musím ho ohodnotit pětkou.

Sdílet na Facebooku
Autor: SybrakosOdesláno: 00:01, 7.11.2014ID: 33a088Nahlásit Vaultmasterům
SoFova povídka se mi líbí. Asi nikdo moc nepochopil, o co vlastně šlo. Holt hromadění nenávisti není radno podceňovat-jednoho dne přeteče.
Autor: meehailOdesláno: 14:54, 7.11.2014ID: 42969aNahlásit Vaultmasterům
Pre mňa je medzi doteraz zverejnenými poviedkami tohto ročníka a touto veľmi veľký rozdiel najmä v používaní jazyka. Autor vyberá slová väčšinou dôsledne, chce zapôsobiť, poviedka tak má atmosféru, čo je super. Na druhej strane úplne súhlasím s porotou, ako samostatné dielo to bohužiaľ neobstojí. Atmosféra je vec pekná, a sám sa v nej väčšinou pri písaní stratím, ale autor nemôže počítať s rovnakým zaujatím čitateľa ako má on sám. Navyše je tá snaha úplne márna, pretože sa SoF každý ročník Brahmíny neunúva dať si text niekomu skontrolovať, čomu nerozumiem a je to podľa mňa škoda.
Autor: FirejsOdesláno: 15:42, 7.11.2014ID: 421fe0Nahlásit Vaultmasterům
Souhlasím s porotci. Bylo by to pěkné jako Epilog nějaké dílu ve stylu Carrie - kde bychom postupně sledovali vývoj děvčete až k velkému finále. Slovensky neumím ale těch pár stránek mi uběhlo jako voda. :)
Autor: SofOdesláno: 21:34, 7.11.2014ID: 6fe69eNahlásit Vaultmasterům
Tiež súhlasím s porotou.
Príbeh tam v podstate nieje. Rozhodol som sa to upraviť a poslať keď som si prečítal proporcie súťaže, že vlastne žiadne niesú, heh. Takže som to poslal ako mikropoviedku o krátkom úseku v živote jednej bytosti.
To uvedenie ("príbeh..") som tam nechal omylom, pôvodne som to totiž koncipoval ako pilot k 30dielnemu cyklu. Takže Tina na to tiež kápla :D Mám k tomu aj pokračovanie, prvý diel, kde sa Fikreta vydá zabiť prvého z przničov. Môžem dodať nesúťažne, ak chcete.

Meehail - mám tam nejaké veľké chyby? Ja som si to po sebe korektoval 2x a príde mi to ok.

P.S. - Viky - Vieš čo som myslel tou imperiálnou krásou? Pozri si úvodnú sekvenciu k filmu Duna od Lyncha. Princezna Irulan. Pochopíš. ;)

Inak dík za feedback a podporu.
Autor: ChekotayOdesláno: 21:38, 7.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Hele, pokud budeš psát dál, a máš v úmyslu to psát na dlouho, tak já jsem pro, forum to unese. Teď psal Mogh, že bude rozvíjet svůj příběh, ale však se můžete střídat a psát souběžně.
Autor: SofOdesláno: 21:46, 7.11.2014ID: 6fe69eNahlásit Vaultmasterům
uvidíme, mne tie dlhé trate moc nejdú. Na jednu dokončenú poviedku mi pripadá cca 20 epigramov, 15 básni, 4 poémy a jeden epos :D

Ale ťahám 12ky teraz na BVV a nosím si notebook, tak skúsim zabrať.
Autor: MoghOdesláno: 22:38, 7.11.2014ID: 60cb0aNahlásit Vaultmasterům
Sof: Meehail - mám tam nejaké veľké chyby? Ja som si to po sebe korektoval 2x a príde mi to ok.

Oproti predchádzajúcim ročníkom to je oveľa, oveľa lepšie, osobne som narazil na dva čechizmy a nejaké čiarky, ale u mňa je gramatika tiež slabá stránka.
Autor: ChekotayOdesláno: 23:51, 7.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Sof: No já jsem tež tu Vltavu rozepsal a už bych to dávno stopil, kdyby nebylo lidí, co mě povzbuzují. Od toho je forum dobré. :)
Autor: VikyOdesláno: 06:44, 8.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Sofe, já vím, co tím myslíš, ale mimo úzký okruh brahmíňanů to nepochopí nikdo.
Autor: meehailOdesláno: 08:31, 10.11.2014ID: 4296a2Nahlásit Vaultmasterům
Sof: máš pravdu, neviem prečo som po dočítaní mal dojem, že tam toho bolo veľa.Každopádne tam máš minimálne dve hrúbky: vklynené namiesto vklinené a krvy namiesto krvi.
Ten výsledný dojem spôsobili chýbajúce čiarky, chýbajú ti prakticky v každej druhej vete. A tých čechizmov bolo viac než dva :). Ale súhlasím, že je to fakt podstatne lepšie ako naposledy.
Autor: TinaOdesláno: 15:53, 12.11.2014ID: 42e13aNahlásit Vaultmasterům
Sof: Já bych si pokračování rozhodně ráda přečetla! A kdybys chtěl a věřil mému citu pro jazyk, ráda bych i provedla nějakou tu korekturu (asi ne pravopisnou, spíš stylistickou/logickou, slovenštinu mám ráda, ale bohužel ji rozhodně neovládám tak, jak bych chtěla).
Autor: chekotayOdesláno: 16:22, 12.11.2014ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Pro slovenskou gramatiku existuje on-line checker. ;-)
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.