.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2022-09-26 19:01:32,

Připraveni na hřibovou sezónu?

Už rostou! V lékárnách jsou k dostání tabletky proti atomovým bombám. Tentokrát jsme si museli počkat docela dlouho, někdy od podzimu byly totiž vykoupeny. Je tomu tak proto, že hlavním (jediným) odběratelem je ČEZ, který je vydává lidem v ohrožených zónách kolem Dukovan a Temelína, a ten je potřebuje jenom vždy když se blíží konec záruční lhůty. Firma přitom rovnou vyrobí i pár dávek navíc pro civilní trh pro lidi, kteří si stavějí jaderný reaktor pokoutně doma na dvorku a pro jejich sousedy... a pro nás, postapáky. Obvykle to leží v lékárně až do konce expirace a pak se to spálí, ale od doby, co před osmi lety Rusko napadlo Ukrajinu, se poptávka patrně dost zvýšila (soudě podle rychle se snižující dostupnosti na e-shopech). A cena se také zvýšila, dva roky před Fukušimou to stálo dvacku, teď přes sedmdesát. Ale za ten suvenýr do vitrínky mi to stojí. 


Oč jde s těma tabletkama? Vezmu to trochu obšírně a zjednodušeně, i pro nováčky ve světě Falloutu a  jaderné aklopkalklipsy: V případě jaderné exploze (či havárie) unikne nějaký ten záblesk radiace + velké množství zplodin, spadu (angl. "fallout"), který je radioaktivní. To znamená, že září dál, i když bada-bum už skončilo. A září na všechno, na co sedne. Když sedne na člověka, bude zářit na něj, dělat mu spáleniny a nádory a mutace. Proto je dobré mít v případě jaderného napadení na sobě pláštěnku, čepici, plavecké brýle - cokoliv, co se dá snadno omýt, nebo čeho se můžete snadno zbavit, aniž byste se ušpinili, až se dostanete do bezpečí. 
Jestli se chcete dozvědět více o tom, jak se umýt od jaderného spadu - nebo se rádi díváte na sagaté baby - taky na YT je naučné video . (Opravdu důkladná očista po dlouhodobé kontaminaci zahrnuje i podávání emetik, to na videu není.)
Tak to bychom měli očistu těla. Jenže nám ještě zbývají dvě ošidné oblasti lidského těla, a to za prvé plíce. Plocha pokožky je něco přes dva metry čtvereční, plocha plicních sklípků je padesát krát větší, takže když se nadýcháte jaderného spadu, on se hezky rozprostře po plicích a bude zářit na všechno kolem, což je váš pajšl. Si pak můžete drhnou ňadra mejdlem jak chcete, když to máte v sobě. Proti radioaktivnímu prachu, sazím, popílku chrání ochranná maska s filtrem P3 nebo respirátor. Obojího máme naštěstí díky COVIDu všichni doma plné bedny a už jsme se s tím naučili zacházet, takže tohle není taková potíž. 
Horší je, že při jaderném výbuchu vzniká radioaktivní izotop jódu. Především jde o jód 131, který má poločas rozpadu 8 dní (správně by se mělo psát "čas polorozpadu" - je to čas, za který se rozpadne polovina vzorku) - a čím kratší dobu žije, tím zuřivěji září. Tenhle jód se ve formě plynu po výbuchu rozšíří do daleka, lidi ho vdechnou (pokud nemají velmi speciální filtr do masky ) a on se ochotně usadí ve štítné žláze - to je takový bazmek v krku, který řídí lidský růst - a tam září, seč mu síly stačí, a pilně vyrábí rakovinu hrtanu. (Následně se rozpadne na xenon, takže člověk je chvíli hbitý jak ruský olympionik.) 
No a aby se tomuhle předešlo, vyrábějí se tabletky s obyčejným, neradioaktivním jódem. Teorie je taková, že v případě jaderné havárie člověk lupne tabletku, nasytí štítnou žlázu obyčejným jódem a zabrání tak usazování toho zářícího. 
Kámen úrazu je, že pokud jste alergičtí na jód, tak vám tahle sranda může způsobit velmi vážné potíže. A také to musíte vzít nejpozději do hodiny od útoku. A vůbec, přečtěte si příbalový leták

tl; dr: Tahle věc je úplně zbytečná a její jedinou funkcí je ochrana v případě jaderné havárie*), takže je to bezva dárek pro postapáky do vitrínky. Další dávka bude vyrobena za pět let. 

*) Vždyť jaká je pravděpodobnost jaderné havárie? Úplně mizivá. To by do ní nějaký magor musel střílet dělostřelectvem nebo raketama nebo co...

Sdílet na Facebooku
Autor: rsOdesláno: 02:08, 2.10.2022ID: 51d8e2Nahlásit Vaultmasterům
Je to divné, ale dostatek jodu v organismu, což odstraňuje problém nastíněný v článku, by měla zajišťovat běžná kuchyňská sůl, která je (nebo možná bývala) jodizovaná. Nevím ale, jestli toto opatření z dob studené války přežilo do dnešní doby. Tak nějak jsem doufal že ano.

Autor: chekyOdesláno: 13:46, 4.10.2022ID: 607bbcNahlásit Vaultmasterům
Jasně, sůl se jóduje pořád. Případně se ještě navíc přidává fluór, proti zubnímu kazu. Lidské tělo jód potřebuje, jinak štítná žláza zduří, vznikne struma (lidově se tomu říkalo vole) - v podhůří Krkonoš to vydrželo až do 20. let XX. století - a nastávají potíže s růstem.
Krom soli jsou hlavním zdrojem jódu mořské ryby.
Autor: JinOdesláno: 10:04, 6.10.2022ID: 426f2eNahlásit Vaultmasterům
Do sto let se beztak ryby z moří vyloví, takový tuňák určitě. S tou solí je to zajímavé. Ale beztak kdyby se něco jako atom apo fakt přihodilo, umře 80÷ lidí hlavně na nepokoje.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.