.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2010-11-02 23:03:11,

Brahmíní vemeno: Nejasná zpráva o konci světa

Takže na dnešní den připadla povídka, která, jak věřím, bude důstojnou tečkou za povídkami vyřazenými v prvním kole soutěže. Ano, je to tak - díla, která nebyla zveřejněna dodnes, proklouzla do druhého kola. Netěšte se, i z této dávky jich ještě jedenáct musí vypadnout, aby vítězná čtveřice mohla stanout na výsluní o to úžasnějším. Povídky, které budou uvěřejněny v nadcházejících dnech, pokládáme za podstatně výživnější, než ty uveřejněné doposud. S recenzemi to ale asi bude horší, protože Viky a Tína onemocněly záhadnou nemoci, díky které jim vyskákaly takové pupínky na... eh... prostě... a taky přišly o hlas a jsou celkově malátné a na zdechnutí, takže se jim moc nechce psát. Smejki odlétá o víkendu do Brazílie, patrně na celý zbytek života a já si za stejným účelem letuji dohromady miniponorku ze dvou na sebe přiklopených van. Ceny pro vítěze bude předávat Ratman, teda pokud ho žena pustí do hospody.
No ale zpátky k povídkám - dneska to tedy je opus magna Váhy, který sepsal Jan Podlesný - Awarr.

Příspěvek #24 [DOC]

Aranelka: Bylo to divné, NE.
Bodkin: NE!
Dawen: Aštara Šerana NE!
Chekotay: Dovolím si citovat Mgr. P. Javora, PhD, CSc. z Frýdecké teologické fakulty: "Katány jsou teplé!" Takže ne. Ne. NE!!! (SHIT!)
Tína: Rozhodně ne! ::jump
Viky: Ne. Znechucené ne.
Ratman: NE - co to kurva bylo?
Hodnocení: SHIT
Chekotay:
K tomuto opusu je těžké vypsat nějakou kritiku, protože je na něm špatné prakticky všechno. Balistický přístup k interpunkci a problémy s přímou řečí korespondují s divokou frazeologií. Na první stránce vytýkám tyto tři chyby: z hlediska slohu není čtenáři vůbec k ničemu informace o vlastnostech feny a jejích rodičů, tento popis je tedy nadbytečný. Z hlediska fyziky děje je průlet obrovského hořícího tělesa napříč celou oblohou v tak krátké době jen velmi obtížně představitelný a spíš zmatečný (vede to pak čtenáře k pokusům s pomerančem a oříškem a tečnami a podobně). A z hlediska použítí frází může člověk do svého domova buďto zamířit neomylně, nebo tam zamířit metodou pokus-omyl, kterýžto případ poukazuje na vážnou mozkovou dysfunkci.
Na druhé stránce se opět dostáváme k trajektorii, která, aby obsáhla Maryland, Island, Švédsko a Portugalsko, musí mít docela divokou podobu. Na straně třetí hapruje fyzika - zásah o rozloze celého Pyrenejského poloostrova by této planetě nadělal závažnější problémy, než je vlna tsunami. Podle mého názoru by bylo lidstvo ukončeno prakticky okamžitě.
Až dosud je povídka prostě jenom špatná. Je tam moc málo smysluplného děje na příliš hodně balastu. Jenže teď na scénu vstoupí anděl a zadrmolí nesrozumitelnou frázi, načež příběh začne připomínat bloudění mladého rabína-gelomolovce z Jakuba Vandrovce. Dotyčný rabín (nebo co to je) nalezne díky božímu vnuknutí "rodné cvičiště" hlavního hrdiny a vydá se z ním. Finální scéna by se dala popsat také jako "Setkání dvou nadšených kynologů a několika dalších postav, které nejsou důležité". Vše se točí kolem psů, kteří jsou popsáni podrobněji než cokoliv jiného. Smrtící temnotu sršící z očí nemohu ohodnotit jinak, než jako žvást. Je to horší myšlenkový konstrukt než samonabíjecí francouzská hůl s laserovým zaměřovačem. Má dlouhá filozofická úvaha na téma "Vše, co si představíme, někde ve vesmíru existuje, protože kdyby ne, nedal by nám Bůh schopnost si to představit" je touto povídkou vyřešena, neboť věci, které si zde autor vymyslel, existovat nemohou, nesmí, jsou nepřípustné. Navíc se tady objevuje katana, což evokuje blížící se homosexuální scénu...
...která se ovšem nekoná, protože na další stránce povídka končí. Naneštěstí ještě před svou smrtí, v posledním záchvěvu, stihne vyplodit další blábol, kterým zasadí smrtící ránu čtenářovu vkusu.
V zásadě můžu říct, že už jsem podobné věci četl, a to dokonce i knižně. Bratr se nyní rozplývá nad teenage-upírskou sérií Dhampir, která se tomuto velmi blíží. Ale abych o téhle věci já prohlásil něco jiného, než že to je absolutní nula tohoto roku, to by tam musela být aspoň jedna zmutovaná lesba na motorce.
V posledních větách povídky se dozvíme detaily z autorova intimního života a také informaci o tom, že budou následovat další díly. To vítám. Jsem perverzní masochista a mám v úmyslu tuto povídku na vaultu vyvěsit trvale v očekávání dalších dílů, které snad budou držet nastolenou linii a postaví se hrdě po bok tvorbě Artemisově, Jeskyňákově a Astrově.
Tato povídka nesplnila podmínky soutěže - není postapo, není zoufalá (vlastně je, ale to není autorův záměr) ani vtipná, není ani dokončená. Přesto jsem ji nevyřadil a nyní ji zde uvěřejňuji. Je to memento: Važte si dobrých příběhů!
Viky:
Kdybych se chtěla dozvědět nějaké ty zbytečné informace o psích plemenech, tak si vezmu atlas psů a ne tuhle rádobyakční příručku mladého kynologa, která čtenáře seznámí se 3 plemeny a celé to obalí nějakou nesmyslnou vatou. K této povídce se vztahuje jeden zveřejněný hlod ze společného čtení povídek: "Uo? Co? What? Krr... ČO?!".
Pojmu-li tuto povídku tak, jak se jeví, pak bych autorovi vytkla kynologické nejasnosti, nepozornosti nebo snad i chyby, spočívající ve spojení dvou smeček tažných severských psů (sežrali by se navzájem), přivazování kavkazana na masivní ocelový řetěz a zároveň jeho představení jakožto osobního psa (tak buď je tak divoký, že musí být na řetězu, aby nehlídkoval v širokém okolí a "nehlídal stádo", nebo je tak vycvičený, že je potlačen jeho ovčácký instinkt a je s ním možno cestovat a mít ho jako svého osobního psa) a v neposlední řadě chronická nepozornost, co se jména feny hlavního hrdiny týká (Eiko vs. Aikonetta, tak buď je na začátku E nebo A, chtělo by to se rozhodnout).
Pojmu-li tuto povídku tak, jak asi autor zamýšlel, je to odpad, hnus a slátanina nejhoršího kalibru. Prosím autora, aby se už nikdy nepokoušel psát povídky (odborný styl by mu třeba šel lépe.. nebo žádný styl, když už jsme u toho), a prosím jeho korektorku a betačtenáře, aby tyto služby už nikomu nenabízeli a nebo aby je začali dělat pořádně (zejména ta korektorka, její práci bez jakýchkoli problémů zastane automatická kontrola pravopisu, která neumí opravovat čárky ve větách stejně jako ona).
Tak jako u všech česky psaných povídek, i zde mohu autorovi navrhnout korekturní opravy. Pokud by měl zájem, nechť mne kontaktuje na fóru v příslušném topiku nebo přes PMku.
Tína:
Tina se překonala a během oblékání se na odpolední směnu vyplodila alespoň toto: Che s Viky ví, že ačkoliv jsem většinu povídek četla dvakrát (obvykle jsem si teprve za polovinou uvědomila, že už je znám, a protože mi to trvalo tak dlouho, byla mi hanba je nedočíst a spolehnout se jenom na ANO/NE obšlehnuté od Bodkina), málokterou jsem si zapamatovala lépe než jenom jako Tu temnotu, Tu blitku, případně Takovou tu... však víte... jak tam je to... ne? Lidská mysl snese jenom omezené množství děsu, proto o letošním Vemeni nevím v současnosti skoro nic. Vinu na tom nesou i mnohé názvy, pro které je jakákoliv korespondence s obsahem povídek pravděpodobně nadstandardem schovávaným pro Cenu Karla Čapka (pro příklad netřeba chodit daleko, je ovšem možné, že jsem na přítomnost Vah zde zapomněla, nebo se objeví až v druhém, případně některém následujícím dílu). Já bych nebyla tak kritická jako Che a Viky, souhlasím ovšem s tím, aby korektorku, pokud to nebyla Eiko nebo Google, pohltila absolutní neprohlédnutelná temnota. Chyb tam bylo víc než vesmírných lidí, a to je smutné. Smutné je i to, že (a lynč za toto prohlášení ustojím) ten člověk dost možná UMÍ psát, jenom nemá co. Poslat do soutěže povídku s otevřeným koncem je klamavá reklama, použít katánu je gaykonské a zakončit příběh, který by ve své podstatě nemusel být nutně špatný, slovním spojením ELDURIANSKÁ BYTOST, je na Dej si facku. Prokládání textu odbornými perličkami se mi sice líbilo, mám na to jednoduše fetiš, ale v tomto případě byly kynologické informace pokud ne velmi, velmi nadbytečné, potom aspoň nevhodně umístěné. Této povídce dávám Rozhodně ne především za promarněnou šanci, protože - klidně se se mnou hádejte - ona měla našlápnuto na něco lepšího. Ne dobrého. Ale lepšího určitě.

Sdílet na Facebooku
Autor: CarlosOdesláno: 02:05, 3.11.2010ID: 7eb478Nahlásit Vaultmasterům
Tohle je... Zvláštní. Nebavilo mě to, ale... hm... Těžko se to popisuje. Obdivuju vás lidi, že jste to tak košatě okomentovali. Mně se slov nedostává, jelikož netuším, co na tom komentovat.
Autor: софOdesláno: 07:54, 3.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
A potom že ja fetujem... Kto by len svojho psa nazval "Eiko"? Je to nadčasový oplod. Mne to pripomenulo také tie farebné knižočky čo sa predávajú na vlakových staniciach. Obvikle so sexuálnou tematikou, v lepšom prípade. Dočítať som to (zatial) nedokázal. Možno v škole to stihnem.

Ch. - Stihne sa vobec vyhodnotiť zbytok do toho 20.11.? Keby bolo najhoršie tak môžem odstúpiť zo súťaže a tiež hodnotiť. Teda pokial na to mám dosť veľké péro.
Autor: VikyOdesláno: 08:17, 3.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
sof: Neboj, stihne. :-)
Autor: chekotayOdesláno: 08:28, 3.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Zvládneme to tak akorát. Díky za nabídku pomoci.
Autor: HT aka SybrakosOdesláno: 09:23, 3.11.2010ID: 60f410Nahlásit Vaultmasterům
Docela dost mi to připomnělo úroven' povídek třeba na scorpions (kdo si kupuje level, ví). Průměr.
Autor: KnechtOdesláno: 12:23, 3.11.2010ID: 60caa6Nahlásit Vaultmasterům
Hm, to bylo...zvláštní. Možná by se měl autor nejdřív trochu rozepsat na menších povídkách a tohle téma si nechat pro nějaký román, kde by se dala řada věcí vysvětlit a dávala by smysl.
Jo a té kynologie je tam opravdu moc.
P.S. jak se dá definovat "letargická zvědavost"?
Autor: meehailOdesláno: 12:32, 3.11.2010ID: 50ebbeNahlásit Vaultmasterům
Podľa mňa to autor vôbec nenapísal ako poviedku. Sám to v závere nazýva prológom. Pravdepodobne to pokračuje ďalej ako román.
Ktovie prečo to poslal do poviedkovej súťaže
Autor: VikyOdesláno: 13:07, 3.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Knecht ad P.S.: To by mne taky zajímalo. :D
Autor: TinaOdesláno: 13:40, 3.11.2010ID: 6f70a6Nahlásit Vaultmasterům
Letargická zvědavost se dá definovat buď jako oxymóron, nebo jako stav, který jsem prožívala po otevření většiny soutěžních povídek.
Autor: MikyOdesláno: 16:05, 3.11.2010ID: 51152cNahlásit Vaultmasterům
Já teda nejsem kynolog, ale pan google spolu se slečnou wiki tvrdí, že aljašský husky neexistuje. Je buď aljašský malamut a nebo sibiřský husky :o)
Ale jinak nejsu hnidopich. Hihi
Autor: VikyOdesláno: 16:13, 3.11.2010ID: 5114caNahlásit Vaultmasterům
Ha, další kynologický kiks! :D
Autor: PajaOdesláno: 17:20, 3.11.2010ID: 5161beNahlásit Vaultmasterům
Hmm, no povídka to není.:-X Jinak válka Světů jak vyšitá.:-D Chyba mě praštila jen jedna (psy:-!), dále jsem je přehlížel. :-)
Postapo to teda moc není, kategorii to neplní žádnou. Jinak je to tak hezky napsané, taková pohádka opět.
Autor: SothOdesláno: 19:31, 3.11.2010ID: 337914Nahlásit Vaultmasterům
Kuadrat, ta letovana ponorka ze dvou van me rozsekala, nesmim tohle cist v praci :) Smal jsem se na celej nas Bohemopustenej IT openspace :)
Autor: dawenOdesláno: 19:33, 3.11.2010ID: 7f7760Nahlásit Vaultmasterům
Hafani, opilej meteor, samuraj z Aljašky a Aštar Šeran? Opravdu smrtelná kombinace, navíc to opravdu není povídka a o tom jestli je to postapo(není) se dá polemizovat. Rozhodně uchovat a vytáhnout před dalším vemenem.
Autor: софOdesláno: 23:08, 4.11.2010ID: 60a39aNahlásit Vaultmasterům
Tak som to konečne dorazil. Není to po obsahovej stránke zďaleka tak zlé. Horšie je, že sa mi u toho vybavilo hneď niekoľko scifi filmov s touto tematikou ktoré som videl. Dokonca aj Akty X a Krajné medze. A to není moc dobré, je tam málo originality. Katana, temnota z očí, psi čo sa poserú pred temnou bytosťou, Elduriánska bytosť (mimochodom najšialenejší záver jaký som kedy videl) a ďalšie reálie - to všetko tu už bolo. Psi tiež moc nemusím, takže by som uvítal radšej o normostranu menej. Celkovo tam bolo plno scén obkecaných tak nejak zbytočne. Tak ale nečítalo sa to zas tak zle, má to nejaké zvrátené kúzlo.
Autor: AwarrOdesláno: 15:14, 5.11.2010ID: 700d4aNahlásit Vaultmasterům
Buďte pozdraveni všichni členové komunity šílené brahmíny. Moje písemnická prvotina Váhy, na které nezůstala nit suchá, byla vyřazena a já bych si dovolil přidat ještě několik řádek. Úvodem bych chtěl říci, že si vážím toho, kolik místa mně kritici věnovali, protože kritika bývá mnohdy, nebo téměř vždy cennější, než všelijaké pochlebovačné chvalozpěvy. Váhy jsou úplně to první, co jsem kdy v životě napsal, což se na tom evidentně projevilo. Jsem si vědom své velmi slabé stránky a tou je pravopis, za což se všem omlouvám, ale tak to se mnou bylo vždy. Velké ztráty asi také tento literární pokus utrpěl tím, že jsem vše realizoval na poslední chvíli těsně před uzávěrkou a že jsem ho podvědomě koncipoval jako věc delší než je povídka. Psal bych i dále, ale to už bych se nevešel do limitu 50000 znaků. Většinu z výše uvedených námitek s respektem přijímám, ale bylo zde několik nejasností, na které si dovolím reagovat. Věc první – asteroid. Přiznám se, že u tohoto místa jsem si říkal, že by mohl nastat u hloubavějších čtenářů problém s trajektorií a ničivými účinky. Astrofyzik vskutku nejsem, ale snažil jsem zkombinovat rychlost a velikost tělesa a pak výslednou hybnost tak ,aby zničil jen část planety a další část pak následnými afterefekty jako tsunami a požáry. Pokud mě paměť nekalme, tak jsem nikde nepsal, že byl veliký jako celý Pyrenejský poloostrov. To už by na planetě vážně moc života nezůstalo. Co se týče boha a andělů, tak jakožto ateista, jsem do „povídky“ nic takového nezařadil, byť by to tak mohlo vypadat. Proti víře v cokoli nic nemám, ale církev, její přisluhovače a teology rád nemám a mám na ně poměrně radikální názor. Kdyby mě chtěl snad někdo označit za analogii komunisty, tak komunismus bytostně nesnáším. Velice mě zaujal a pobavil jev spojitosti katany a homosexuality. Přiznám se že doteď nechápu, co mají tyto věci společné:) Homosexuál nejsem, ale katany se mi jako laikovi líbí a jestli budu někdy psát dál, tak se na ně můžete určitě těšit:) Uznávám, že psů zde bylo opravdu víc než je zdrávo, a to jsem se ještě hodně držel:) Psi jsou moje úchylka (podotýkám že pouze duševní, abych nevypadal jako zoofil). Možná někdy napíšu něco jenom o psech:) K Chekotayově poznámce o mém intimním životě v závěru povídky, bych se rád zeptal, co za informace tohoto druhu jsem zde uvedl, protože já si ničeho takového vědom nejsem. Všiml jsem si, že Viky hodně zaujaly kynologické „nejasnosti“. Chápu, že každý se pejskařinou nezabývá tak, jako já, tudíž si dovolím ty nejasnosti vysvětlit. Použití vůdčího psa leadera pro vícero spřežení není nic nereálného. Historie zná tento případ například, když v jednom městečku na Aljašce propukla epidemie záškrtu, tak pomocí „řetězu“ mnoha spřežení byly do tohoto místa dopraveny životně důležité léky. V této souvislosti si jednotliví musheři (ti kdož jezdí s psím spřežením) půjčovali jednoho konkrétního vůdčího psa, protože takoví psi jsou vzácní a díky tomu bylo zachráněno mnoho lidských životů. Nevím, proč by na řetěz měli být uvazováni jen divocí a agresivní psi. Řetěz zde sloužil jen jako zábrana proti volnému pohybu psa. Na tomto místě bych ještě osvětlil rozdíl mezi ovčáckým a pasteveckým pse. Pastevecký pes je ten, který má za úkol chránit stádo před velkými šelmami a případně i lidmi. Ovčácký pes je ten, který nahání stádo např. z ohrady do chlévů apod. Představa použití kavkazského pasteveckého psa jako ovčáka je dosti humorná:). K rozdílu mezi Eiko a Aikonetty. Mezi pejskaři je zvykem, že svým psům dávají jména odvozená od formálního jména uvedeného v průkazu původu, což je i tento případ. Rozhodovat se tedy nemusím. Nejvíce mě však pobavil „kynologický kiks“ v podobě aljašského husky. Vím dobře, co jsem napsal a aljašský husky skutečně existuje. Je to v současné podobě nejrychlejší forma tažných psů. Nejsou sice oficiálně uznaní, ale opravdu existují. Omlouvám se všem za tyto kynologické odbornosti, ale bylo potřeba uvést věci na pravou míru. Nejvíce mě potěšila kritika od Tíny. Dá se řící, že se vším souhlasím. V povídce jsem se pokusil použít něco jako scifi prvek antisvětla (absolutní neprohlédnutelná tma), ale asi to bylo příliš složité na pochopení jako nereálný jev. To uznávám. Naprosto otevřený konec byla moje škodolibost, vyplívající z toho, že jsem měl v plánu psát i nadále. Jelikož se moje prvotina setkala s velkým ohlasem, byť negativním, tak jsem se rozhodl, že budu ve své škodolibosti pokračovat a jestli mi čas, kterého se v současnosti zoufale nedostává, dovolí tak napíšu další pokračování:) Závěrem bych chtěl říci, že tento komentář je psán v přátelském duchu, takže se nikdo z porotců neurazte, většinu kritiky přijímám a doufejme, že v brzké době opráším své bazální znalosti z HTML jazyka a stvořím stránky jen pro Váhy. Snad nevyvolám všeobecné pohoršení a zděšení:) Omlouvám se za případné pravopisné a jiné chyby. Na zlepšení mého pravopisu bych s Viky rád spolupracoval a to myslím zcela vážně. Všem brahmíňákům zdar a třeba si i já někdy zahraju něco z Fallouta:) Máte moc pěkné stránky.
Autor: VikyOdesláno: 16:05, 5.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Ad informace o tvém intimním životě - pro povídku zbytečné info o korektorce (té vzkaž to, co tu na její adresu zaznělo, ať se do hloubi duše zastydí) a dvou betačtenářích.
Ad kynologické nejasnosti - nezaujaly, ale co jiného na kynologické příručce pro mladé sviště v atraktivním hávu dobrodružné povídky (ehm ehm) taky hodnotit..
Ad katana: Katány jsou teplé, o tom netřeba diskutovat, zejména když je vytáhne aljašský horal.
Ad pravopis - jestli chceš korekturu, tak napiš na forum, ať ti mám kam zkorigovaný dokument hodit.
Autor: VikyOdesláno: 16:07, 5.11.2010ID: 32910eNahlásit Vaultmasterům
Ha a Google Adsens reklamy zaměření této povídky jen potvrzují! :D
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.