.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2011-03-17 14:20:08,

Necrova angína a jiné zlé věci, které nás v těchto dnech znepokojují

Náš falloutí kamarád Necro má hnisavý zánět mandlí a my se mu smějeme, že to má z kouření. Stejně dobře může být za jeho stav zodpovědný prostý fakt, že žije v Ostravě, kde vzduchem létá popílek... respektive bych měl asi napsat, "kde smogem létá popílek" a prach. Je sice fakt, že dnes si již nemusím umývat ruce po koulovačce či válení se ve sněhu jako zamlada, ale situace v závětří Nové huti (Mittal Steel) rozhodně není nic, co by člověk chtěl snášet dlouhodobě. Proč o tom mluvím? Protože prach, popílek, smog (což je směs aerosolu a plynů) a odhad pravděpodobnosti jsou (pro nás středoevropany) klíčové body causy Fukušima. Ostravské svinstvo v luftu je způsobeno spalováním uhlí v místních koksovnách a železárnách a v relativně blízké elektrárně Dětmarovice. Kdyby nebylo třeba pálit uhlí, žilo by se mnoha lidem lépe. Pro srovnání: Jeden jediný blok (reaktor) jaderné elektrárny Temelín má stejný výkon jako všech pět bloků hnědouhelné elektrárny Prunéřov II. (O této elektrárně jste mohli slyšet nedávno, když se kvůli prodloužení jejího chodu ozvala Mikronésie.) Kdyby se v Ostravě pro potřeby tavby oceli postavila jaderná elektrárna, místní by asi žili ve strachu z havárie. Na druhou stranu by žili v čistém prostředí a mohli by vychovávat zdravé děti. To je jeden z důvodů, proč se naši představitelé kdysi rozhodli postavit na území ČSSR jaderné elektrárny - v té době jistě ne hlavní důvod, ale rozhodně jeden znich. A tento důvod přetrvává dodnes. Odhad rizika, počítání pravděpodobností: Je lepší vystavit obyvatele pravděpodobnosti jaderné havárie, která je nižší než pravděpodobnost, že vás ve spánku zasáhne blesk, nebo je lepší vystavit je pravděpodobnosti zhoršeného zdraví, která ve výše zmiňovaných Bartovicích představuje šanci jedné ku dvěma? Toto je argument, který mne staví na stranu jaderné energetiky. Kdyby nebylo JETE a JED, bylo by zapotřebí postavit tři a půl Prunéřova chrlícího do vzduchu tuny popílku, způsobující kyselinové deště a také radioaktivní spad - uhlí totiž kromě síry obsahuje i další nečistoty, včetně malého množství radioaktivního draslíku, uranu a thoria. Ty samozřejmě neshoří a dostanou se do popílku.
Popílek je také hlavní prvek "klasického" radioaktivního spadu, falloutu. Lehký prach se může šířit větrem na velké vzdálenosti, vystoupat vysoko do atmosféry, ulpět na oděvu a při vdechnutí či požití se usadí uvnitř těla a zákeřně září po celé roky. Když se v padesátých letech prováděly nadzemní jaderné pokusy, byli všichni nadšení tím, jak to krásně bouchá a nikdo se nijak zvlášť nepozastavoval nad faktem, že dvacet kilometrů vysoký sloup silně zářícího popela a prachu může představovat problém. Při jaderných zkouškách se do atmosféry dostaly jak látky, které se po ozáření výbuchem samy staly zářiči, tak i různé zbytky a meziprodukty samotného výbuchu, například plutonium, které má poločas rozpadu 24 000 let. To neznamené, že za tu dobu zmizí, jen že za tu dobu zmizí polovina množství. Odhaduje se, že výbuchy před zákazem atmosférických zkoušek zvýšily přirozené radiační pozadí Země na dvojnásobek.
Také při explozi v Černobylu došlo na popílek. Tamní reaktor totiž používal jako moderátor reakce grafit a výbuch vymrštil lehký, jemný, silně radioaktivní popílek dost vysoko na to, aby se stal nosičem plíživé smrti do daleka. Jak nesnadné je omést takový popílek si můžete vyzkoušet - naškrábejte najemno nejměkčí tužku, sáhněte si do toho a pak se jdětě umývat. Pokus opakujte v hořícím bytě a ve skafandru. Žádná sranda.
Proto je v současnosti tak velmi důležité zabránit tavení palivových článků a hlavně požáru překladiště jaderného odpadu ve Fukušímě. Samotný radioaktivní inventář reaktoru sestává z horké vodní páry a něco radioaktivních prvků, povětšinou v podobě plynů. Tyto "lehké" prvky sice silně září, ale mají krátký poločas rozpadu (většinou v řádech dnů) a snadno se rozptylují. Vítr je rozfouká nad oceánem, takže nebudou nebezpečné. Navíc vzhledem k nízkým teplotám hádám, že většina tohoto spadu se záhy vyprší. Řízené úniky tlakované páry z reaktorů jsou navíc relativně slabé. Pokud by se nepodařilo uchladit reaktory, palivo by se roztavilo a proniklo i mimo oba ochranné obaly, pak bychom měli co dělat s pevnými částicemi a to by byla horší polízanice. Nejhorší jsou (trochu paradoxně) požáry odkládacích bazénů, neboť ty mohou chrlit dým a popílek různých štěpných meziproduktů a "těžších" prvků. Vše tedy nyní závisí na požární technice. Více info zde a zde. Je ironické, že největší nebezpečí vlastně ani nesouvisí se složitou nukelární fyzikou, ale prostým instalatérstvím.
Ta troška materiálu, která prozatím unikla, nejspíš vzhledem k síle a směru větru a malým množstvím exhalací nevytvoří žádný mrak, ba ani obláček. Kdyby začaly naplno hořet bazény překladišť, roztavily se palivové tyče v reaktorech a pukly by reaktory i kontejmenty, pak by se mrak spadu vyvtořil. Od nás na druhém konci světa, přes dva oceány a Islandskou tlakovou výši, popřípadě přes celou Eurasii a Sibiřskou tlakovou výši. Samozřejmě, že jednoho dne se každý z nás nadýchá nějakého toho atomu cesia 137 z Fukušimy, je to stejná jistota, jako že jednoho dne vdechnete atom svého dědečka, kterého jste nechali rozptýlit na loučce za krematoriem. Je ovšem nemožné, abyste si toho nějak všimli.
Tato úvaha ovšem nebrání přehnaným reakcím, vzbuzujícím spíše veselí. Lidi si totiž vzpomněli na jakési jodové tablety a nyní začali skupovat ve velkém vše, co jodové tablety jen vzdáleně připomíná. Jenže poločas rozpadu jódu 135I je 7 hodin a poločas rozpadu 136I je 8 dnů. Takže od předevčerejška za osm dní bude ve vzduchu polovina jódu. Za šestnáct dní to bude čtvrtina. Za měsíc to bude šestnáctina množství. Jestli k nám vzdušné proudy přivanou nějaké měřitelné množství spadu z Japonska, bude to za pár měsíců a půjde nejspíš už jenom o to cesium. Nicméně pokud se chystáte na cestu do oblasti (info, info a info), vězte, že některé lékárny prodávají jodid draselný 65 VULM (Výzkumný ústav liečiv Modra). Zdaleka ovšem ne všechny, protože na tomhle přípravku za pár korun se nezbohatne a jen to zabírá místo na skladu. Já jsem jodové tabletky coby ceny do soutěže kupoval v Brně v lékárně Aeskulap. Krabička obsahuje dvě dávky pro dospělého jedince a stojí méně než jedno pivo, takže si ji může dovolit každý fallouter. Když už budete v tom nakupování, přibalte taky desinfekci a flastry, protože ty jsou mnohem častěji používané a jak jsem již několikrát ke své nelibosti zjistil, ne každá domácnost, do které jsem se, krvácev, dostavil, má doma alespoň nějakou lékárničku. Jodid draselný není v zásadě nebezpečný, ale pořád jde o to, dostat do těla koňskou dávku jinak minoritního prvku, což s organismem prostě zamává, takže počkejte na případnou vyhlášku Úřadu pro jadernou bezpečnost a nehltejte to jako lentilky.
Obecně pro ochranu před následky radioaktivního spadu doporučuji pro našince saturovat štítnou žlázu přírodním jódem a ochránit jaderné membrány účinnými antioxidanty příbuznými kyselině askorbové. Čímž chci říct, že si máte dát mořskou rybu a zeleninový salát, koneckonců máme velikonoční půst.
Mimochodem, Český úřad pro jadernou bezpečnost prožívá své hvězdné chvíle a jeho ředitelka, inženýrka Dana Drábová opravdu září. Jejich informace jsou stručné, věcné a odpovědi paní Drábové ke všemu i lehce ironicky vtipné. Po zkušenostech s informacemi o zemětřesení jsem přestal považovat jiné české zdroje za hodnověrné.
Pokud si chcete přečíst něco více obecně o jaderných reaktorech, nukleárních reakcích a podobně, směřujte sem, pro konkrétní hodnoty v okolí Fukušimy pokračujte sem. Pokud si chcete utvořit vlastní názor na míru havárie, prostudujte si mezinárodní stupnici. Kromě Černobylu se udály i jiné havárie, například Three Miles Island.
Aby člověk pochopil, co se ve Fukušimě stalo, musí mít určitý přehled v geologii, seismologii, oceánologii, meteorologii, newtonovské i kvantové fyzice a musí aspoň jednou za život navštívit plavecký bazén. Ale taková je podstata demokracie - stát musí řídit vzdělaní, poučení občané. Ne hysteričtí ekofašos nebo francouzi.

Sdílet na Facebooku
Autor: smejkiOdesláno: 17:03, 17.3.2011ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
krvácejíc -> krvácev

mám u tebe pivo :-)
Autor: ChekotayOdesláno: 17:21, 17.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Pivo bys měl, kdybys to nepsal do komentářů, plantážníku! :-D
Autor: TinaOdesláno: 17:41, 17.3.2011ID: 6f9a10Nahlásit Vaultmasterům
Ty tvé aktuálky jsou skvělé, komandére ; )
Autor: valcikOdesláno: 20:56, 17.3.2011ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Každému, kto má záujem o hodnotné informácie, ktoré sa týkajú prevádzky a aj havárií nukleárneho reaktora, doporučujem túto časť diskusnej relácie Pod lampou:
http://video.google.com/videoplay?docid=338745281147082731#
Možno vás hneď na začiatku naplaší dĺžka diskusie, ktorá trvá približne tri hodiny, no debata je veľmi obsažná a poučná.
Autor: anonymOdesláno: 07:47, 18.3.2011ID: 339f5cNahlásit Vaultmasterům
"Hysteričtí ekofašos"? To akože aktivisti, ktorí bojujú proti jadru, sú ekofašisti, čo? To, že nerecyklovateľný smrteľne nebezpečný rádioaktívny odpad z každej jednej elektrárne sa ukladá pod zem, do starých baní a podobne, kde straší ako časovaná bomba, to je fajn, a keď upozorním na nebezpečnosť, je zo mňa ekofašista? Ekofašisti sú na druhej strane, ľudia.
Autor: BiggsOdesláno: 08:59, 18.3.2011ID: 518868Nahlásit Vaultmasterům
Zde tě Anonyme trochu poopravím, ekofašos je v kostce terminus technikus pro ekologického aktivistu bez odborného vzdělání, aktuálních a přesných informací a s přehnanou subjektivitou pro vše okolo přírodního prosředí. Je tam toho zahrnuto víc, ale kusem chleba se mi hrozně špatně píše :-)
Autor: valcikOdesláno: 11:05, 18.3.2011ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
..Greenpeace má snahu dramatizovať každú maličkosť, presvedčil som sa o tom už viackrát. Pre mňa je to lobbistická banda, ktorá má síce pekné ideály, no na ich prezentáciu používa nevhodné metódy.
Autor: smejki - anonymOdesláno: 11:25, 18.3.2011ID: 513b6eNahlásit Vaultmasterům
ono je to složitější, ale v zásadě ano
Autor: NecromanckerOdesláno: 14:07, 18.3.2011ID: 618fe6Nahlásit Vaultmasterům
anonym: Nebudu se zabývát ekofašisty, je to pouze slovíčkaření a jak se říká 100 lidí, 100 názorů. Ale rád bych upozornil, že radioaktivní odpad je zastaralý název, který evokuje, že se jedná o něco neužitečného, u čehož se musí řešit nerudovská otázka Kam s ním? Dnes se používá pojem vyhořelé jaderné paliv, i když ani to není úplně zcela správné, neboť v současné době využívaná technologie umí využít pouze několik málo procent z celkové energie jaderného paliva. Jakmile bude ekonomicky výhodnější pomocí nových technologií vyrábět elektřinu z, jak se říká, jaderného odpadu než z čerstvého jaderného paliva, tak ten odpad začne mít cenu zlata a Češi se začnou mlátit hlavama o stěnu, proč těsně po sametové revoluci nepřijali nabídku západoevropských států o vybudování obrovského skladu jaderného odpadu u nás na jejich náklady.
Autor: toudi_skOdesláno: 15:53, 18.3.2011ID: 3290acNahlásit Vaultmasterům
štatistika je krásna vec, ak sa za tým neskrývajú ľudia a ich problémy s rádioaktivitou napr. v Černobyle, tí by si s komandérom o zdravom vývoji detí určite mimoriadne radostne pokecali :P

2×2je4
Autor: NecromanckerOdesláno: 17:25, 18.3.2011ID: 618f20Nahlásit Vaultmasterům
Největší problém v Černobylu byl ten, že největší kvalifikace, kterou měl tamnější ředitel, byla stranická knížka a ostatní pracovníci byli takoví přizdisráči, že mu nedokázali odporovat.
Autor: FeidiasOdesláno: 19:33, 18.3.2011ID: 6fe636Nahlásit Vaultmasterům
V první řadě bych chtěl trochu pochlebovat. Zase dobrý článek i když jsem tomu přiznám se chvíli moc nerozuměl a proto mě napadla otázka na kterou nevím jestli se dá vůbec odpovědět:), ale zkusím to:). Zajímalo by mě jak velká by musela být jaderná havárie, nebo kolik by muselo být jaderných střel aby to skutečně znamenalo konec světa? Pak ještě k výstavbě jaderných elektráren, argumenty co zazněly v článku mi zní sakra pádně, ale stejně bych si spíš přál projekt o kterém nám povídal učitel na základce:). A to obrovskou solární elektrárnu v nějaké poušti, která by zásobovala i nás. Je to hodně velká utopie vím a vím, že se to v Čechách s ostatními alternativními zdroji asi nedá moc přehánět. Byl bych třeba pro rozšíření těch stávajících jaderných elektráren akorát mi spíš vadí, že by to zas bylo ČEZu. Ten můj megasolar projekt by taky musel být v rukou nějaké korporace, což je taky dost nesympatický takže vlastně kéž by mohly být ty domky někdy soběstačné a prodávat si energii mezi sebou jak jsem to taky někde četl.
Autor: K.Odesláno: 22:17, 18.3.2011ID: 6fbf28Nahlásit Vaultmasterům
Ekofašos by hlavně mohli probrat i lokální topeniště, která jsou mnohem horší než tepelné elektrárny... Jako zhýralý Pražák (z jihoměstského ghetto-bronxu ;-) ) nedokážu pochopit, proč v zimě nejsou majitelé baráků (=za vodou) v Praze schopní topit něčím rozumnějším, než jsou PET lahve a nejlevnější uhlí (a ne, smog to není, protože se tady nedá dýchat jen v zimě od 7 večer do 6 ráno).

Anonym: Jaderný odpad - OK, bude tam strašit třeba 100 let, pak s ním budeme umět pracovat (nebo nám to bude jedno, protože budeme mít jiné starosti). Odpad z hnědouhelné elektrárny se ukládá do plic nás všech - to je v pohodě? Chápu, že není vidět = nejde se přivazovat k elektrárně = blbě se na něj shání sponzorské dary, ale chtělo by to aspoň trochu myslet.
Autor: ChekotayOdesláno: 07:47, 19.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Feidias: Snažím se psát tak, aby porozuměl i člověk, pro kterého není jaderná energetika deset let koníčkem, ale pokud se mi to nedaří, tak se klidně ptej, tady nebo i na diskusním fóru.
Tvá otázka patří mezi ty jednoduché otázky, na které existuje jenom složitá odpověď. :) Řeknu to takhle: Opravdu velký průser by byl, kdyby krachly všechny jaderné elektrárny najednou, protože to by pak nebylo dost proudu, rozpadla by se přenosová síť a svět by byl bez elektřiny. Nefungovala by ani vodní čerpadla, takže by došla voda i v záchodech, za tři dny bychom se topili ve vlastních odpadech a splašcích a dřív, než by k nám vůbec došel nějaký radioaktivní spad, bychom všichni pomřeli na epidemii tyfu, úplavice a cholery. Stejně tak samotný výbuch jaderných střel je vlastně ničím proti tomu, jak by naši civilizaci zasáhlo zničení cíle, na který by byly namířeny - kupříkladu jeden docela maličký atomový granát zamířený na vodní nádrž Lipno by spláchl celou Prahu. Jaderné zbraně jsou příliš cenné, aby se jimi plýtvalo na města bez vojenského potenciálu, leda by se jich zmocnil nějaký šílenec. Pročti si třeba Wikipedii, kolik vlastně existuje hlavic a o jakých rážích, možná tě překvapí - tak jako mne - že to nejsou zas tak veliké bomby. Samozřejmě, představují vážnou hrozbu, po jejich odpálení by se svět razantně změnil, ale to, co by skutečně zabíjelo a ničilo nejvíc, by asi byla panika a efekt zničených důležitých staveb a zařízení, než vlastní atomový spad.
Solární farma na Sahaře je velmi starý projekt, ono se tot totiž nabízí, že jo. Akorát to má dva velké problémy - jednak uhlídat tolik cenného kovu v oblasti, kde řádí šílení diktátoři a polovojenské loupeživé kmeny, a hlavně natáhnout dost dobré elektrické vedení. I ten nejlepší měděný kabel nejvyššího napětí má prostě obrovské energetické ztráty. Kdybychom měli tahat elektřinu do Prahy ze Sahary, tak třeba polovinu výkonu tamní solární elektrárny spotřebujeme jen na udržení přenosové sítě (protože ta musí být pod napětím neustále, bez ohledu na spotřebu). A co když přijde vichřice a shodí stožáry? Nebo sopečná činnost, vždyť Středomoří má několik velkých činných sopek.
Alternativní zdroje jsou zatím stále nedokonalé a v Čechách našly svůj limit. Snad časem. Do té doby je jádro stále nejlepší řešení. Také se mi nelíbí kolos ČEZu, ale zase je lepší, když jadernou elektrárnu staví firma, která na groš nehledí: "Mistře, peněz máme jako šlupek, kupte ten nejkvalitnější cement!" Taky je dobré, že firma je stabilní, takže se nemůže stát, že by postavila jaderku, spustila ji a zkrachovala. (Doufám, že se to nestane :-) )
Určitě pomůže šetření - zateplené paneláky, úsporná svítidla (čert vem nařízení EU!), LCD monitory a hlavně nová generace lidí, která nenechá svítit žárovku v garáži celý den a nebude spát u puštěné televize. Také nové, tzv. pasivní a nízkoenergetické domy (případně naopak domay tzv. aktivní, které elektřinu navíc i vyrábějí). A k tomu nová, lépe řízená přenosová soustava - to je dnes zásadní bod evropské energetiky.
Autor: FeidiasOdesláno: 15:04, 19.3.2011ID: 6fe636Nahlásit Vaultmasterům
chekotay: já už jsem na wiki jednou koukal a překvapily mě hlavně počty jaderných střel. čekal jsem maximálně několik desítek, ale ony jsou to v případě velmocí stovky a mám pocit, že v případě USA číslo překračuje 1000.
Taky bych nechtěl aby se šetřilo na jaderné elektrárně, to by asi nebylo dobrý.
Citace: Tato úvaha ovšem nebrání přehnaným reakcím, vzbuzujícím spíše veselí. Lidi si totiž vzpomněli na jakési jodové tablety a nyní začali skupovat ve velkém vše, co jodové tablety jen vzdáleně připomíná. Jenže poločas rozpadu jódu 135I je 7 hodin a poločas rozpadu 136I je 8 dnů. Takže od předevčerejška za osm dní bude ve vzduchu polovina jódu. Za šestnáct dní to bude čtvrtina. Za měsíc to bude šestnáctina množství. Jestli k nám vzdušné proudy přivanou nějaké měřitelné množství spadu z Japonska, bude to za pár měsíců a půjde nejspíš už jenom o to cesium.
Nevim jestli jsi tím chtěl říct, že jód se vstřebá za 8 dní a spad japonska přivane za čtvrt roku a nebo něco jinýho:) (hlavně asi, že je to nesmysl:), ale hlavně jsem nepochopil bude ve vzduchu polovina jódu. Představuju si teď jak se má jód užít:))), nebo nevím tohle jsem nepochopil.
Autor: NecromanckerOdesláno: 15:16, 19.3.2011ID: 618fe6Nahlásit Vaultmasterům
Proboha, Feidiasi, co to píšeš za skopičoviny?

Děti, neberte drogy, jezte banány!
Autor: FeidiasOdesláno: 15:54, 19.3.2011ID: 6fe636Nahlásit Vaultmasterům
Dobře no já už asi radši dotazy na věci, kterým nerozumím nebudu psát:).
Autor: smejki - anonymOdesláno: 16:53, 19.3.2011ID: 7eb414Nahlásit Vaultmasterům
výkřiky o jaderném odpadu vycházejí simpsonovko-burnskovké představy, že jde o děravé barely se zelenou břečkou, co se tajně ulijou na skládku a děti, které si na zde později postaveném parku hrají, se stanou zlobivými lampičkami se sklony k onemocněním rakovinou. Jaderný odpad, jak už jasně napsal Necro, je cenný materiál, který je už dnešními technologiemi dále částečně zpracovatelný. Dále se udržuje na místech k tomu určených ve speciálních schránách, které vydrží opravdu dost. Přesto se jejich spolehlivá životnost odhaduje maximálně na stovky let, zatímco ono palivo bude "hořet" ještě mnohem déle. Zde nastupuje další mylná představa, že to pak řachne a my (tedy naši potomci) budeme čumět, jak se nám po podlaze roztýká zelená břečka. Japa se asi do těch kontejnerů ono staré palivo dostalo? Dalo se tam. A stejně tak se dá po uplynutí životnosti starých kontejnerů přendat do nových (pokud uvážíme, že by se stále nenašlo pro ono palivo další uplatnění). Tož, kde je tedy ten hrozný problém z jaderným odpadem? Já tu vidím spíš problém v iracionálním strachu z neznámého a absenci myšlení.
Autor: ChekotayOdesláno: 17:53, 19.3.2011ID: 7feb68Nahlásit Vaultmasterům
Necro, prosím, utlum své vášně, tyhle výkřiky do tmy budu mazat.
Feidias: Jenže samotný údaj o počtu ještě není směrodatný, důležitá je také ráže, tedy kolik hlavic je určeno k vypalování měst a kolik má podobu protitankových granátů. Svého času se zkoušely i střely vzduch-vzduch, a dokonce prý i ruční atomové granáty - vím, že to zní jako vtip, ale Knecht k tomu onehdá dohledal nějaké údaje. Máš pravdu, že jadernými zbraněmi bychom se tady taky někdy mohli zabývat. až budu mít někdy víc času, tak to naštuduju.
A teď k jodu: Myslel jsem to tak, že plynný radioaktivní jod z Japonska má poločas rozpadu 8 dní. To znamená, že za 8 dní se polovina množství radioaktivního jodu rozpadne na neradioaktivní, obyčejný a neškodný jod. Z té poloivny, co zbude, se za dalších 8 dnů jedna polovina rozpadne (to už je 1/4 z původního množství). A tak dále. Pokud k nám vůbec připutuje nějaké měřitelné množství radioaktivních plynů z Fukušimy, tak jodu v něm bude tak málo, že absolutně nemá smysl jíst jodové tabletky.
A ptej se klidně dál.
Autor: FeidiasOdesláno: 19:53, 19.3.2011ID: 6fe636Nahlásit Vaultmasterům
Ahaaa:). Tak to je radioaktivní jód z Japonska. Já nevěděl, že může být radioaktivní jód totiž. Myslel jsem, že radiace je prostě nějaké záření:) a dávka jódu před tím zářením jakoby "ochrání". A to víš, že se budu ptát když něco budu mít. Nejsem žádný Necro:).
Autor: chekotayOdesláno: 20:17, 19.3.2011ID: 7feb68Nahlásit Vaultmasterům
V klidu, zdá se, že si toto myslí většina novinářů. A přitom mají i nemají pravdu. Protože slovo "radiace" skutečně znamená jen tak nějaké "záření". Máme tepelnou radiaci - tepelné záření - třeba ze žárovky. Máme solární radiaci - sluneční záření. A mikrovlnou radiaci a ultrafialovou radiaci... a také ionizující radiaci. Ionizující záření. Toto záření vzniká v radioaktivních látkách - v zářičích.
Nemůže být "radioaktivní záření", stejně jako nemůže být "svítící světlo" nebo "teplavé teplo". Ale jak dojde na cizí slova, tak se to hodně plete. Bojím se, že to taky někdy plandám, zvlášť když píšu nebo mluvím ve spěchu.
Takže jaderná elektrárna obsahuje množství radioaktivních materiálů, které jsou radio-aktivní = vyzařují ionizující paprsky. Slangově řečeno "vyzařují radiaci", ale jak už jsem uvedl, tento hovorový termín je nesprávný. hasiči, kteří zasahují na místě, jsou těmto paprskům - tomuto záření - vystaveni a ono poškozuje jejich těla. V malých dávkách se tělo s poškozením vypořádá bez problémů, a proto hasiči tráví na místě jen malou dobu a pak odcházejí. Ale na obleku jim může ulpět prach a nečistoty z elektrárny, a tyto nečistoty samy mohou být radioaktivní, takže pak vyzařují paprsky i když hasič odejde pryč od elektrárny. Proto mají na sobě ochranné obleky, které jednoduše sundají (nebo snadno omyjou).
Jod nebo cesium jsou prvky vznikající v reaktoru při jeho činnosti z jiných prvků díky jaderné přeměně (transmutace) - v zásadě se dá takhle vyrobit zlato z olova, ale spotřebovaná energie je dražší než získané zlato. Část takto vzniklých prvků je sama radioaktivní, říká se, že to jsou radioaktivní izotopy prvku. (Každý chemický prvek má různé "varianty", neboli izotopy. Izotopy jednoho prvku mají, velmi zjednodušeně řečeno, stejně chemické, lae rozdílné fyzikální vlastnosti.)
V průběhu času se radioaktivní látky rozpadají na jiné prvky, například plutonium v olovo. Jod se rozpadá na neradioaktivní jod.
Jodové tablety brání tělu brát si jod z okolí, tedy i ten radioaktivní izotop (tělo to nepozná). Když se radioaktivní látka nedostane dovnitř do těla, tak škodí podstatně méně, a vlastně se stačí umýt, ale když se usadí v kostech a tkáních, tak se jí nezbavíš a ona tě časem ozáří zevnitř.
Autor: BlackViperOdesláno: 09:15, 23.3.2011ID: 7f00a6Nahlásit Vaultmasterům
Co všechno se člověk nedozví, mění se mi svět. Jen se opět potvrzuje teorie tupého stáda či většiny, která masově něco nenávidí, protože někdo řekl, že je to škodlivé.
No, ale k věci, zajímá mne, jestli jsou teda nějaké nevýhody jádra, kromě těch veřejných polopravd a tak, protože zřejmě strach z jaderného odpadu a možnosti selhání elektrárny není až tak racionální jak to vypadalo .
Autor: chekotayOdesláno: 11:47, 23.3.2011ID: 7feb68Nahlásit Vaultmasterům
Já si snad ani nemyslím, že by to byla většina. Spíš malá skupinka velmi hlasitých křiklounů. A nemá smysl křičet zpátky a snažit se je překřičet - lepší je křiku si nevšímat a vést rozumný dialog. Ale to je asi návod pro tyranii, v demokracii... no nevím. Uvidíme.
Jádro má i nevýhody a chci o nich psát, protože je třeba je mít na paměti. Zatím řeknu toto: včera jsem byl v kostele, který se od postavení propadl o 37 metrů níže a naklonil se víc než věž v Pise. Stále je funkční. Když ho stavěli, postavili kameníci skvělý kamenný strop, jak bylo v kostelech zvykem. Ten strop sto let plnil svou funkci a nikomu nepřišlo na mysli, že nad hlavou mu vysí nějakých padesát tun kamení. Pak se ale začal kostel propadat a když se pokřivil, tak se kamenná klenba uvolnila a začaly kameny padat málem lidem na hlavu. Pak bylo nutné strop rozebrat a nahradit dřevěným, pružným.
Jiný příklad. Plně rozjetá vlakovoá souprava má energii srovnatelnou s výbuchem malé atomové pumy. Když taková souprava do něčeho narazí, je to strašlivé (naštěstí se to děje málokdy, nejvíc nehod je v malých rychlostech). Proto se velmi mnoho lidí snaží, aby vlaky do ničeho nenarážely. A lidi vlaky jezdí. I když potenciální nebzpečí je strašlivé.
Je to o tom, že si společnost uvědomuje nebezpečí a vynakládá množství peněz a umu, aby nebezpečí předešla. Je to potenciální hrozba, o které víme a kterou se snažíme ze všech sil eliminovat. Naproti tomu tepelné elektrárny vytvářejí hrozbu neustále, jako součást běžného provozu vypouštějí jedy v obrovských množstvích. A není možnost, jak toto omezit, neboť i odlučovače filtry mají jen omezenou účinnost. To je podle mne hlavní rozdíl mezi atomovým a uhelným zdrojem.
Mimochodem, nejvíc životů, co se týká přímých ztrát, si vybraly vodní elektrárny - několik tisíc. Jaderky zabily přímo asi deset lidí. V nepřímých úmrtích vedou uhelné a mazutové elektrárny. A co se týká vysídlení, evakuace a vyvlastnění, tak tam bezkonkurenčně vedou vodní elektrárny, které vysídlily víc lidí, než tři evakuace Pripjati dohromady.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.