.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2011-03-20 01:30:33, Tisk ovládaný židozednářským bolševickým proletariátem mimozemšťanů.

Fukušima počtvrté

Když se mi zvedne tlak, jdu se projít na uklidnění. Včera to ale nebylo úplně ono, neboť jsem padl na kvalitní zpravodajský plátek proslulý investigativními reportážemi a zasvěcenými komentáři, totiž na Aha. Velkoformátový obrázek Hirošimského jaderného hřibu a rudý nápis ve stylu "Černobyl je zpátky" doplněný nadměrným množstvím perverzně se pářících vykřičníků se nedal přehlédnout. Protože, jak se mnozí čtenáři v průběhu věků domnívali a domnívají, jsou vaultmasteři VŠB placení z návštěvnosti a protože moje třetí ferrari potřebuje novou garáž, tak zas něco napíšu, abych se s tím srovnal.
Teď ale bez sarkasmu. Když jsem byl dítko školou povinné, jadernou energetiku jsme probírali v posledním ročníku, a než rozpadové křivky uranu a thoria nás více zajímaly křivky našich spolužaček. Proto sem píšu - pro lidi, kteří najednou zjistili, že sice proběhli Pustinami se samopalem v ruce dvakrát tam a zpátky, ale přitom o atomovkách vlastně vůbec nic neví. Ty odkazy, kterých jsou moje statě plné jak vánočka rozinek, tam nejsou jen kvůli barevnému ladění stránky. Pokud se chcete něco dozvědět, čtěte je, já k nim pouze přidávám svůj nuzný komentář. Nebojte se ptát v Komentářích nebo na Diskusním fóru.
Takže začnu s tou atomovou bombou: Atomová zbraň obsahuje štěpný materiál a uvolňuje ionizující záření. Atomový reaktor obsahuje štěpný materiál a uvolňuje ionizující záření. Tím podobnost končí. Opravdu není možné naházet obsah reaktoru lopatou do papundeklové bedny. přidat k tomu doutnák a vyrobit tak atomovku. Jaderné palivo obsahuje jiná množství příslušných složek a zbraň se z něj vyrábí jen docela těžko. Uran prostě není obohacen na zbraňovou kvalitu, chybí silný zdroj pomalých neutronů a hlavně mají součásti reaktoru jinou geometrii než součásti zbraně. Je to takový rozdíl, jako když do krbu přikládáte polínko za polínkem, nebo když zapálíte celou hranici dřeva naráz. Ano, teoreticky elektrárna obsahuje vše potřebné pro jaderný výbuch. Podívejte, hromada uhlí také obsahuje všechny látky potřebné pro výrobu střelného prachu a kdo chce, může si z uhlí udělat výbušninu, a přece nejsou skladiště uhlí hlídána stejně jako muniční sklady - dokonce se uhlí může prodávat i soukromým osobám bez zbrojního pasu a v libovolném množství! Chápete, jak malá je šance, že by se sklad uhlí změnil ve sklad střelného prachu? Podobné to je s atomovými elektrárnami. Atomový výbuch nenastal ještě nikdy v žádné jaderné elektrárně, ani v Černobylu ne. Viděli jste fotky - kdyby Černobyl vybuchl jadernou reakcí, tak by po něm zbyl akorát kráter a nebylo by ani koho evakuovat. Tím se dostávám ke druhému bodu programu: Nemá příliš velký smysl srovnávat Fukušimu a Černobyl. Fukušimská havárie víc připomíná havárii v Neratovicích než v Černobylu. Proč? Proto:

  • Sovětský reaktor byl v okamžiku havárie v provozu. Fukušimské reaktory byly odstavené.
  • Sovětský reaktor nebyl chráněn kontejmentem. Fukušimské ano.
  • Sovětský reaktor obsahoval grafit, který pak působil jako radioaktivní spad. Fukušima chrlí akorát vodní páru s malým množstvím dalších látek (cesium, jod, krypton).
  • Obsluha sovětského reaktoru tak úplně nevěděla co se děje a co má dělat. Japonci přijali okamžitá nouzová opatření.
  • Sovětský reaktor prostě zase jednou vybuchl víc, hrozivěji, ve všech ohledech lépe než imperialistický, a navíc mnohem dříve!
Stačí si přečíst i jen prostou zprávu na Wikipedii a člověku je hned jasné, že jde o něco zcela jiného. Moje babička také pořád ukazuje na počítače a říká "Za našich mladých let jsme měli takové mašinky mechanické" a nedá si rozmluvit, že notebook není jen větší kalkulačka. Tolik k nesmyslným srovnáváním, už se k tomu nebudu vracet.
Český tisk je omámen Bohuslavem Sobotkou a Muammarem Kaddáfím a zprávy z týden staré havárie jej již mnoho nezajímají. Lidovky si stále pletou záření, ozáření a spad. (Mimochodem, ad titulní foto: pletená čepice a kožešinový lem nejsou moc dobrá ochrana proti spadu.) Hospodářské noviny publikovaly kratší zprávu s více informacemi a v panelu "nejčtenější" i nadále nabízejí zprávy se sice dramatickými titulky, leč čtyři dny staré. Jen MF Dnes napadlo přizvat si někoho, kdo záležitosti rozumí, a tyto noviny přinesly docela hodnotný článek. I když podtitulek a archivní foto jsou trochu zavádějící. A taky nechápu, proč posílali fotoreportéry do Japonska... zrovna do Japonska...
Skvěle svou práci dělá Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Z jeho pravidelně aktualizovaného článku lze vyčíst, že bloky 1 až 4 jsou připojeny k vnějšímu zdroji elektrické energie a bloky 5 a 6 mají spuštěny vlastní dieselagregáty. Bazény meziskladů bloků 5 a 6 mají obnovené chlazení a pomaloučku (zatím 1 stupeň za 4 hodiny) se ochlazují. Do reaktoroven prvních čtyř bloků proudí voda ze stříkaček hasičských automobilů. Japonské Timesy uvádějí také nasazení dálkově ovládaného vozidla chrlícího na bazén reaktoru č. 3 každou minutou tři tuny vody. V tomtéž článku se objevují také první odhady příčiny havárie - pozorovatel NISA hádá, že chybou bylo neschovat dieselgenerátory dovnitř budovy.
Elektrárna pod proudem je velmi dobrá zpráva, avšak ještě si musíme počkat na výsledky revizí vodních čerpadel. Hádám, že desetimetrová stěna vody s nimi mohla udělat zlou neplechu. Organizace spojených národů považuje situaci ve Fukušimě za stabilní a Mezinárodní agentura pro atomovou energii prohlásila, že zařízení jaderné energetiky jsou záviděníhodně bezpečná.
Mimochodem, na stránkách SÚJB lze nalézt další dva hodnotné články: Aktualizovaný souhrn radiační situace v Japonsku a převzatý článek "Fukushima Daiichi - zjednodušeně a názorně" ve formátu PDF. Tento článek velmi doporučuji, neboť je napsán srozumitelně a dobře. Pokud jste při četbě těchto materiálů zjistili, že ve vás dříme duše mladého jaderného energetika, odkáži vás na stránky Mladé generace České nukleární společnosti. To jsou ti lidi, co míň hrají Fallout a víc zkoumají podstatu světa a jednoho dne jim budeme platit velké peníze za to, aby nám dali šťávu do mašin, na kterých budeme hrát Fallout.
Chtěl jsem ještě uvést odkaz na článek, který pravil, že Fukušimu nelze uhasit, neboť hasičská stříkačka nemá dost velký výkon a Japonci neumí improvizovat a současně že Rada OSN nikdy neschválí bezletovou zónu nad Lybií. Ten článek to prezentoval velmi kategoricky, ale když jsem dnes klikl na odkaz, už tam nebyl. Asi ho autor stáhl poté, co viděl, že Japonci nemusí improvizovat, stačí jim vytáhnout příslušnou robotickou mašinu z garáže. Já zde své články nechávám a zpětně je neupravuju, takže můžete sami posoudit, jak jsem odhadl situaci a jak se nakonec vyjevila skutečnost. Stydím se za to, že jsem nečekal pátý stupeň a plutoniové palivo, ani nebezpečí pro palivové bazény.
Tolik k jaderné havárii a nyní ještě pár slov k havárii soudnosti. Napřed se vrátím k jodovým tabletkám. Zdá se, že toto šílenství, kdy se tabletka za pět korun prodávala na eBay za mnoho tisíc dolarů a ochranné pomůcky v ceně 100 kč za 9900,- (prý, zdrojem je Necro, tak nevím a stále ještě doufám, že to je kec), se nás moc nedotklo. Osobně jsem tedy slyšel o jediné osobě, a u té se dají takové věci očekávat. Nicméně jinde do toho jdou naplno. Já se obávám, že pro dosažení ochranného efetu by bylo zapotřebí sníst tři a půl kila soli. Nevím jak je to s taninem. Justy také říkal něco o tom, že játra zaměstnaná vodkou nepřijímají radioaktivní látky, ale to mi silně připomíná kočku v mikrovlnce, Elvis prodávajícího hamburgery a ostatní hodnověrné Urban Legends.
Ovšem Evropa může Číně občany kupující sojovou omáčku coby ochranu proti ionizujícímu záření jen závidět. U nás se takoví lidé dostali až na místa evropských komisařů. Komisař EU pro energetiku Günther Oettinger (to je ten, co si dva dny zpátky oblékal hnědé bezpečnostní trenýrky a olověný skafandr k tomu) se totiž nechal slyšet, že některé Evropské jaderné reaktory neprojdou bezpečnostním testem. Francouzský tajemník Besson k tomu podotkl, že jestli tohle pan komisař věděl dřív, tak proč si to sakra nechával pro sebe? To je po čertech dobrá otázka. Také je otázka, jak budou tyto dodatečné testy vypadat. Na rovinu: Již nyní je jisté, že žádná evropská elektrárna neodolá zemětřesení o magnitudu 9. Mimochodem, žádná evropská stavba vyjma Maginotovy linie neodolá takovému zemětřesení. Také jsme velmi špatní - a to hovořím zvláště o Temelínu, Dukovanech, Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach - v ochraně elektráren před deset metrů vysokými přilivovými vlnami. Z dalších vlivů, které mne napadají... tak třeba odolnost vůči náhlé explozi sopky je zvláště u Temelína extrémně nízka. Elektrárny také nebyly nikdy testovány proti miliardovým mračnům sarančat a proti vraždícím rajčatům.
Dosti sarkasmu. Je pravda, že velká část neměckých elektráren je stará a moc by se mi líbilo, kdyby byly nahrazeny novými a moderními. Na druhou stranu elektrárna není trabant a fakt, že byla spuštěna v roce 1974 neznamená, že její součástky jsou tak staré. Soudím, že vše, co se opotřebovat může, se pečlivě hlídá a při první známce opotřebování vyměňuje za nové. Země jako Francie (75,2%) nebo Slovensko (53,5%) - nebo i Česká republika (40%) pokrývají velký podíl své spotřeby energií z jádra a prosté vypnutí reaktorů by znamenalo prostě blackout. Pokud Oettinger tvrdí "že by Evropa měla zvážit, jestli může naplnit své energetické potřeby bez jaderné energie", tak asi zaspal dobu, protože přesně tohle Evropa dělá už asi třicet let prakticky neustále. A je to dobře. Je velmi zapotřebí, abychom se neustále ptali, zda se neobejdeme bez něčeho tak nebezpečného, jako je jaderná energie (zbraně, automobily, mobilní telefony, organická rozpouštědla, přepálené tuky, nikotin... atp.), ale pokud odpověď je neustále NE!, pak bychom ji asi měli vyslechnout. Evropa se sotva zvedá z hospodářské krize a opravdu si nemyslím, že by si některá země skupiny PIGS (konkrétně Španělsko) mohla najednou dovlit prudce zdražet elektřinu.
Dosti již! Opět jsem se nechutně rozepsal, slibuji, že naposledy. Příští aktuálky již budou opět kratší články. Ještě si počtěte, jak se na celou věc nedívá Neviditelný pes a pak už zase zpátky k Falloutu!

Sdílet na Facebooku
Autor: KnedlikOdesláno: 05:12, 20.3.2011ID: 41d2eeNahlásit Vaultmasterům
S tim Neviditelnym psem pozor, Matejka je jen jiny druh uceloveho manipulatora, nu, aspon (jako pan Moore, jen v mensim) nabizi druhy nahled na vec. Naštěstí, Čekystická klika uvedl tolik odkazu, ze pri prumernem kritickem mysleni k závěru lze dojít i bez Matějky :)
Autor: valcikOdesláno: 09:21, 20.3.2011ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Krátko sa vrátim k pohrome, ktorú v Černobyle spôsobili grafitové časti reaktora v roku 1986.
Keď sa po explózii pary a výbušných plynov zrútila strecha reaktorovej budovy, jadro reaktora zostalo odkryté. Grafitové časti sa vznietili a plameň siahal do výšky približne 300 metrov, nedal sa uhasiť a vytvoril sa okolo neho mohutný stĺp horúceho vzduchu, ktorý vynášal štiepne produkty (rádioaktívne izotopy) až niekoľko kilometrov nad zemský povrch. Tým sa vo vyšších vrstvách atmosféry vytvoril obrovský rádioaktívny mrak, ktorý sa voľne šíril nad územie celej Európy.
Ak bulvárne plátky prirovnávajú situáciu vo Fukushime k Černobyľu, je to jednoducho smiešne. Pri požiari v Černobyle sa do atmosféry dostali aj najnebezpečnejšie izotopy (s dlhým polčasom premeny), ktoré sa uvoľnovali priamo z roztavených palivových článkov; vo Fukušime sa nič podobné nestalo.
Autor: MaxidejfOdesláno: 02:33, 21.3.2011ID: 614036Nahlásit Vaultmasterům
Rad bych tady Chekotayovi ze srdce podekoval za to, ze (urcite dost pracne) nalezl vsechny podklady a sepsal vyborne clanky, ktere uvadeji situaci na pravou miru!! Takze diky! S mymi technicky vysokoskolsky vzdelanymi kamarady sledujeme stejnou, az dementni, ignoranci okolniho sveta na to co se deje ... napul pobavene, napul smutne ... proste tenhle obrazek mluvi za vse ;)
http://danq.nantoka.info/zangletritecky/uploads/danq-jadernygraf.png

Autor: ViSiOnAiROdesláno: 21:55, 21.3.2011ID: 7f2a06Nahlásit Vaultmasterům
Velmi kvalitne dano vse dohromady!
Autor: MaxOdesláno: 12:45, 23.3.2011ID: 60f342Nahlásit Vaultmasterům
Ten článek co dělat v případě jaderné havárie bych fakt ocenil :)
Autor: AmarounOdesláno: 21:59, 23.3.2011ID: 42bce4Nahlásit Vaultmasterům
Pokud jde o nějaký kvalitní český zpravodajství spojený s docela rozumnými názory tak bych doporučoval Respekt...

Jinak co se týče odborných témat a českých novinářů, tak to je vždycky na palici... Novináři vůbec nejsou v odborných otázkách zběhlí a tak motaj co dá ... Tak například asi 1000 str. zpráva IPCC o klimatických změnách ( teď s toho nechci nic vyvozovat), která obsahuje různé (i protikladné) názory odborníků, je novinářem tak komolena, že s toho vždy vypadne hroznej výblitek.... Na otázku vzdělanosti novinářů mám pocit už upozorňoval Jiří Grygar.
Autor: chekotayOdesláno: 22:31, 23.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Já nevím, asi jsem zmlsaný Hospodářskými novinami, ale co čtu věci na Respektu, tak to je vždycky nastíněn jen úvod do problematiky a když má dojít na tvrdá data, tak článek končí. Ale klidně nahoď nějaké zajímavé linky.
Max: Něco sepíšu, ale až opadnou zjitřené emoce Fukušimské. :)
Autor: maryoOdesláno: 22:35, 23.3.2011ID: 618dfaNahlásit Vaultmasterům
Co mate proti Matejkovi? Ani bych se nedivil kdyby v ty zprave IPCC protikladny vyblitky byly...

Jinak k tematu.

"Around Fukushima Daiichi Station they measured 400 millisieverts – that’s per hour."

"Tests carried out by IAEA technicians in numerous locations around the plant revealed radiation levels ranging between 2 and 160 microsievert per hour"

S Cernobylem se to srovnavat neda, ale uz z toho zacina byt taky docela FAIL.
Autor: AmarounOdesláno: 23:12, 23.3.2011ID: 42bce4Nahlásit Vaultmasterům
Hospodářské noviny a Respekt mají stejného vydavatele potažmo i majitele.... Respekt bohužel jede více na samotný týdeník než na články na netu. Ale co jsem koukal je tam asi 5 min. limit na prohlížení nového čísla :-D Během té doby by se to dalo nafotit (str. 54-58 je o Japonsku)

maryo: špatně si mne pochopil.. v IPCC panuje spousta názoru, ale Média dost často prezentují jenom jeden a to takovým způsobem, že vynechají všechny podmínky a ve výsledku, v novinách to vyzní úplně jinak než ve zprávě, která pracuje ze spoustou faktorů a již zmíněných podmínek. O IPCC a její důvěryhodnosti tu nechci diskutovat. Je to zbytečný OT :-) Jenom dodám že nejvíc mne média naštvala kritizováním, že stanovení hodnot s nějakých horských ledovců dělali Doktorandi z VŠ... Kdo to kurva má podle nich jiný dělat :-D
Autor: AmarounOdesláno: 23:35, 23.3.2011ID: 42bce4Nahlásit Vaultmasterům
*případně to naskenuju.. Pokud budete mít zájem...
Autor: maryoOdesláno: 20:02, 24.3.2011ID: 618dfaNahlásit Vaultmasterům
Asi teda souhlas :). Ale mam pocit ze ti co maji pod palcem ipcc maji pod palcem ty co maji pod palcem ty media, je to propleteny :D
Autor: chekotayOdesláno: 10:49, 25.3.2011ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Díky za nabídku, ale osobně bych zveřejnění skenu časopisu bez svolení redakce považoval za porušení autorských práv.
Autor: Jaroslav BlancmanOdesláno: 16:39, 17.6.2011ID: 705c98Nahlásit Vaultmasterům
Nechápu, jak může dnes, když je dostupná spousta informací někdo pořád šířit nesmysl o tom, jak elektrárna v Černobylu, respektivně její čtvrtý reaktor nemohl vybuchnout jaderně a že to byl jen výbuch klasický, pára a vodík.... Zkusili jste někdo někdy trochu nastudovat něco o explozích? Vzducholoď Hindenburg měla v plášti 200 000 m3 vodíku a když explodovala, respektivně rychle vyhořela, tak to neroztavilo ani hliníkovou konstrukci vzducholodi. Ve Fukushimě, když explodoval objekt nad reaktorem, tak se tak trochu červeně blýsklo, kouř vylétl pár stovek metrů na objekt a když se rozplynul, objekt celý stál. Pár konstrukcí bylo pokrouceno, okna vytlučena, zdivo lehce očouzeno. Toť vše. Černobylský reaktor měl průměr 12 m a výšku 7 m. Vytáhněte tabulky a spočítejte si obsah v m3 tohoto válce. A uvědomte si, že 75% vnitřku zabírala aktivní zóna reaktoru. Kolik asi vodíku tam mohlo vzniknout? Když se dostala voda do styku s rozpáleným jádrem reaktoru a začal vznikat vodík, okamžitě se vznítil. V tu dobu už mělo jádro přes 2000°C. Zkuste fouknout vodík na zapálenou cigaretku, ta má teplotu 600°C a uvidíte... Vodík se v těchto podmínkách nemohl v žádném případě hromadit. A hlavně je třeba si uvědomit, že černobylský reaktor byl vše, jen ne standardní, komerční reaktor pro výrobu elektřiny. Byl to jednznačně vojenský reaktor, určen hlavně pro výrobu Plutonia Pu239 pro jaderné bomby. Takže štěpného materiálu s dostatečnou, zbrojní kvalitou bylo požehnaně. To se dnes ví, stáhněte si odtajněné materiály KGB. Taktéž je dnes již možné stáhnout materiály ruských jaderných inženýrů - S. Pakhomov a Jurij V. Dubasov, kteří naprosto dopodrobna provedli na základě měření poměru radionuklidů Xenonu 133Xe a Xenonu 113mXe nalezených po výbuchu přesnou analýzu podstaty druhého výbuchu reaktoru a z jejich analýzy vyplývá, že výtěžnost výbuchu se rovnala síle 10 - 12 tun TNT a uvolněná energie pocházela jednoznačně z nekontrolovaného, jaderného štěpení. Jednalo se tedy skutečně o malý, jaderný výbuch. Velký nebyl jen proto, že reaktory skutečně neobsahují konstrukce proto, aby mohlo dojít k totálnímu, jadernému rozpadu paliva. Když se totiž v horké místo v reaktoru, které se vytvořilo tavením paliva dostalo do vysoce nadkritického stavu a reakce se rozhořela na okamžitých neutronech, uvolnilo se naráz obrovské množství energie, která způsobila, že toto místo reaktoru se okamžitě explozí rozletělo, či vypařilo a jaderné štěpení tak bylo zastaveno. Byl to tedy v podstatě jaderný výbuch na půli cesty. Pokud by se horké místo v reaktoru zapojené do exploze pomocí speciální konstrukce podrželo o pár milisekund u sebe déle, došlo by skutečně k fatální, jaderné explozi, která by měla sílu ne 10 tun TNT, ale mnoho kilotun.... Takže než začnete popisovat, jak pára a vodík odhazovali 1200 tun vážící víko reaktoru a jak vodík tavil beton, raději si o tom něco nastudujte a přečtěte. Jaroslav Blancman
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.