.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Ratman, 2012-06-11 16:55:44,

Kterako (možná) přežíti atomovou válku

Válka... válka je vždycky stejná. Masy lidí zahynou, aby ti šťastnější(?), přeživší, mohli zase ruku v ruce budovat lepší, dokonalejší a spravedlivější svět (než přijde další válka). S rozšířením zbraňového arzenálu o prostředky podporující růst houbiček, zejména hřibů, už to ale není "taková sranda", jako dřív.
Pro ty, jenž chtějí tuto houbařskou sezónu přežít jakž-takž ve zdraví, vypracoval J. B. Templayer dokument, kterýžto popisuje jak se alespoň nějak připravit na nukleární válku. Doufejme, že tento ani mnohé další návody nebudeme nikdy potřebovat :-)

Sdílet na Facebooku
Autor: TemplayerOdesláno: 19:23, 11.6.2012ID: 705d5cNahlásit Vaultmasterům
Mé webové stránky jsou www.Templayer.707.cz

Všechny mé projekty jsou tam pečlivě seřazené, roztříděné a většina (až na výjimky) dokončené.
Autor: MíráčOdesláno: 20:40, 11.6.2012ID: 42474eNahlásit Vaultmasterům
Velebnosti, jdu blejt.
Autor: c.DataOdesláno: 09:25, 12.6.2012ID: 6fe764Nahlásit Vaultmasterům
Tohle dělám velice málo...ale...no jak bych to řekl...ten kdo to psal má 10 let že jo??
Autor: TemplayerOdesláno: 13:16, 12.6.2012ID: 705d5cNahlásit Vaultmasterům
Proč přesně? Urážky nemám zrovna rád.

Jednalo se o čerstvého absolventa střední školy s téměř (sakra :( ) vyznamenáním u maturity a navíc přijatého na technickou fakultu elektrotechniky v Brně.

21 let tuším a doufám.

A dle tvé absence interpunkce lze soudit(,) že se jedná o osmiletého parchanta.

Chcete-li kritizovat, poté prosím o konstruktivní kritiku, nikoliv výrazy vhodné pro pre-adolescentní mládež.
Autor: TemplayerOdesláno: 13:21, 12.6.2012ID: 705d5cNahlásit Vaultmasterům
No, každopádně je na čase zlomit hůl nad tímto webem.
Sledoval jsem ho již celá léta a nastálá změna návštěvníků na jakési Fallout-3-tery a New Vegasetery způsobila zajisté odlom jednoho malého kusu fanoušků.

Fuj 3D. :)

(Vaultmasterům samozřejmě nic nevyčítám. Ani nemám co.)
Autor: StargaterOdesláno: 16:20, 12.6.2012ID: 8e1b6eNahlásit Vaultmasterům
Každý pokus o vypracování podobného materiálu je pozitivní, ale bohužel tentokrát je kvalita opravdu nevalná..

Navíc obranná argumentace („A dle tvé absence interpunkce lze soudit(,) že se jedná o osmiletého parchanta.") zde zrovna nepomáhá, jelikož autor se ve svém díle dopouští takového množství prohřešků, že kdyby si to po sobě aspoň přečetl, popřípadě využíval kontroly pravopisu ve Wordu, tak by se musel stydět tohle někde zveřejnit.. Hlavně, že je čas na vložení übercool obrázku na pozadí.

Je to hrozná škoda, kdyby tomu bylo věnováno trochu víc péče, tak bude kvalita nesrovnatelná. Navrhuju vyvarovat se neustálého používání šíleného „POKUĎ", konečně se odprostit od zastaralých radů. Neškodilo by se trochu víc zamyslet nad formulacemi typu „Zahoďte mýty o nepřežitelnosti nukleárního útoku, které zpečetili osud tolika neinformovaným rodinám."

Na závěr. Nic jako „téměř vyznamenání" neexistuje, stejně jako v Brně nenajdeme žádnou „technickou fakultu elektrotechniky" a pokud má autor na mysli FEKT, měl by používat spíše "Fakulta elektrotechniky
a komunikačních technologií VUT v Brně" Nemluvě o tom, že přijetí na vysokou školu má asi podobnou váhu, jako „téměř vyznamenání".

Při studiu přeji hodně štestí, ale taktéž zásadně doporučuji zdržet se uvádění zdrojů ve formě „Bráno z několika českých i anglických stránek a příruček, překlad a kompilace by Templayer."

Jo a málem bych zapomněl.. Lámat hůl nad webem po tom, co jsme zde nedávno mohli číst například naprosto skvostné rozbory situace ve Fukušimě od Chekotaye je od autora téhle slátaniny doslova směšné.

Původně sem se tím nechtěl zabývat a nechtěl nikomu kazit den, ale když autor tak volal po konstruktivní kritice..
Autor: toudi_skOdesláno: 16:54, 12.6.2012ID: 618d92Nahlásit Vaultmasterům
ale zrovna Chekotay je vaultmaster :D
Autor: StargaterOdesláno: 17:13, 12.6.2012ID: 8e1b6eNahlásit Vaultmasterům
Ano, Chekotay je už asi deset let vaultmaster.. :)

Tak jinak.. Je tady například spousta lidí, co mají mockrát projetý F1 a F2, ale taky maj rádi New Vegas, popřípadě i F3 a úroveň webu rozhodně nesnižují. Prostě ragovat na příspěvek od c.Data tím, že to tady od vydání fuj 3d her stojí za nic nedává smysl.

Pokud má autor problém s (podle něho) nízkou úrovní tohoto webu, kterou způsobují hlavně návštěvníci, co mají rádi 3D Fallouty, tak pak nechápu, proč zde chtěl zveřejňovat svoje „dílo".
Autor: lwnOdesláno: 19:25, 12.6.2012ID: 42e396Nahlásit Vaultmasterům
Jen pár věcí :
Led baterka a rádio je k ničemu pn přechody a radiace se moc nemusí .Iodine látky nevím k čemu funkční pouze proti iodu jeden má poločas rozpadu tiším že 7 hodin a druhý pár dnů . Otvírák ? proč ? každá konzerva se dá velmi dobře otevřít normálním nožem . Gas maska je prima věc ale chce to hodně filtrů.
Autor: RastiCOdesláno: 20:18, 12.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
Každý autor cíti istú dávku frustrácie ak spätná väzba od čitaťeľov nieje taká akú očakával.
Ja by som to skôr bral ako novú výzvu zabudol na prvý neúspech a začal pracovať ešte viac, aby som prvý neúspech prekonal.

Ohľadom dokumentu, pôsobí to dosť neučesane. Neviem je v Česku bežné používať pre rozmer dlžky PALEC (inch) ? Omnoho bežnejšie je používať cm ( meter je základná jednotka SI sústavy) čo sa aj lepšie predstavuje.
(1 palec = 0,0254 m)
Autor: c.DataOdesláno: 22:55, 12.6.2012ID: 618f84Nahlásit Vaultmasterům
28, strojní projektant...

text nemá hlavu ani patu, je naprosto zmatečný a nedá se číst. Tedy aspoň pro mne...a jestli podle 3 teček soudíš věk...budiž ti to přáno...já začal hrát tedy až na 386 a mou první velkou láskou bylo Land of Lore, pak si vzpomínám až na F1 a F2 :) a samo Baldursgate atd...

Jinak ano znám moc dobře pocit kdy po hodinách práce neslišíte na webu jaký jste borec, ale co jste to za debila bez mozku :)

Jestli jsem se autora dotkl tak se velice omlouvám. Mám třeba problém z výběrem z bankomatu po jaderném útoku, úvahou nad cestováním ve které jsem se ztratil a dále mne to prostě už přestalo bavit louskat...koukl jsem se dolů a když v seznamu nebyly zátky od koly tak jsem to zavřel :)

Ale snaha se cení...jen snaha není koksovatelná :)
Autor: TemplayerOdesláno: 23:57, 12.6.2012ID: 705d5cNahlásit Vaultmasterům
@ c.Data
Já měl jako první didaktik, poté konzoli NES a až poté počítač. Alley Cat a podobné zhovadilosti.

Lands of lore samozřejmě vlastním (všechny tři díly, ta "fotorealistická" grafika ve dvojce byla skvostná xD xD)

Jinak - omlouvám se všem za text, který jste ani nemuseli číst a doufám, že všichni v případě nastálé situace pomřete. A teď si běžte hrát, nejlépe nějaké post-apo střílečky ....

A děkuji všem za sdílení urážek. Naschle a přeji vše nejlepší v posmrtném životě ;)
Autor: StargaterOdesláno: 08:38, 13.6.2012ID: 518806Nahlásit Vaultmasterům
Ano, internet je zlý, nespravedlivý a hlavně nevděčný.

Nicméně volat po konstruktivní a opodstatněné kritice a po té, co se jí dočkám, přát všem, aby pomřeli.. To svědčí o tom, jaký je autor „charakter"..

Pokud se všichni pleteme a místo kritiky na místě se snižujeme k urážení, tak prosím o vysvětlení toho v čem nemáme pravdu.

Ano text jsme číst nemuseli.. Ale chtěli sme, jeho existence nám udělala radost, jeho forma už méně.

Stejně tak autor text psát nemusel a pokud bylo jeho cílem zveřejnění textu na brahmíně, mohl být spokojený a nemusel nikdy zabrousit do diskuzí, zvláště pokud nedokáže unést námitky. Souhlasím, že formulace typu: tohle snad psal desetiletý, nejsou věcné. Ale ten zbytek?

Já naopak přeji hodně štestí při případě nastálé situace.. :)
Autor: c.DataOdesláno: 09:46, 13.6.2012ID: 6fe764Nahlásit Vaultmasterům
Ano omlouvám se, že namísto věcného komentáře jsem napsal emotivní urážku...bylo to nemístné...

Co se mé přípravy týče mám již několik únikových plánů a jediné co potřebujete na přežití je dobrý plán s možností dlouhodobého přístupu k potravě, vodě a teplu někde co nejdál od civilizace (lesy bombardovat nebudou) pokud možno ze sklepem.

Peníze nebudou mít cenu...k čemu taky...elektřina? Možná tak rádio a na to stačí solární panel pro mobil...a vzít sebou co skupinu lidí u které víte, že bude spolupracovat, ale nesmí být příliš velká, neboť to pak přináší více problému, jak v komunikaci tak ve zdrojích.

Ale to je prostě jen můj názor možná se pletu...
Autor: DromedOdesláno: 11:10, 13.6.2012ID: 60c978Nahlásit Vaultmasterům
Každý takový návod je k užitku, ale teměř u každého mi chybí časy. TZV. Za jak dlouho se rad. spad usadí, kdy už budu moc jít ven, mam byt v krytu zavřený 24 hod. týden nebo 3 měsíce? a za jak dlouho zmizí radiace uplně?
Autor: DromedOdesláno: 11:17, 13.6.2012ID: 60c978Nahlásit Vaultmasterům
Ptám se proto, že osobě mám zásoby pro dvě osoby na měsíc, kdybych se opravdu uskromnil možná na 2 měsíce. Už to je obrovská kopa jídla.Větší zásoby už opravdu znamenají problémy se skladováním. Po 2 měsících bych se musel začít shánět po potravinách, bylo by možné pohybovat se po otevřeném prostoru po 2 měsících? Nejbližší vhodný cíl je Valašské Meziříčí s chemickým průmyslem cca. 15 Km vzdušnou čarou o místa mého domova.
Autor: even_mindedOdesláno: 21:06, 13.6.2012ID: 616686Nahlásit Vaultmasterům
Se Stargaterem nezbývá než souhlasit. Jediné co mi trochu připadalo kritikyhodné je "odprostit" - tos napsal schválně? Oprostit, ne...? Ale to je detail. Ano, chyb je v dokumentu nepřeberné množství. Mimochodem by mě zajímala ta střední škola Templayera, když bez základních znalostí mluvnice odmaturoval "skoro s vyznamenáním". To se pak nemůžeme divit, že úroveň českých škol upadá závratnou rychlostí. Příště ať si dá potenciální tvůrce více záležet a možná sklidí něco jiného než kritiku, kterou ani nedokáže přijmout. Snaha se v tomto případě holt trestá, protože na ní není vidět moc píle. Howgh.
Autor: chekotayOdesláno: 09:46, 14.6.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Tolik komentářů? To mě nalákalo - až najdu počítač schopný přečíst DOCX, tak si to přečtu a zkusím přijít s nějakou podrobnější kritikou.
Já osobně jsem od psaní návodů na přežití atomovky upustil, protože v pravní řadě strašně moc záleží na štěstí, a to nemáte šanci ovlivnit, Vše ostatní už jsou jen drobnosti. Takové věci jako umět zacházet s nožem, umět se orientovat v terénu, umět bivakovat v přírodě, mít dobrý, kvalitní spacák a batoh, to považuji za základ na úrovni všeobecné české národní identity. Mít ve skříni pár konzerv a sáčků s rýží je také dobrým zvykem z dob, kdy zásobování vázlo, a člověk jej využije nejen v případě jaderné války, ale třeba i jen náhlé bohaté sněhové nadílky. Gasmasky a spol jsou z pohledu "užitečnost/cena" skutečně jen fetiš.
Dromed: Ty časy právě šíleně závisí na scénáři úderu. Třeba v příběhu Falloutu se vychází z představy strašlivého celoplanetárního overkillu nejsilnějšími atomovkami, a to všemi. Jenže něco takového je velmi nepravděpodobné, protože to je zbytečné, navíc dnes už snad ani neproveditelné - množství atomových hlavic se snížilo a hlavně se zmenšila jejich síla, protože z vojenského hlediska jsou mnohem důležitější taktické jaderné střely o sílách do sta, dvou set kilotun. Jaderné údery na města válku nevyhrají, protože útočící armáda se o nich vůbec nemusí dozvědět (cenzura) a struktura velení je stejně zakopaná v krytech na tajných místech.
Křivka rozpadu radioaktivních látek je zpočátku velmi strmá, to znamená, že když zůstaneš v krytu dva dny namísto jednoho, je to mnohem, mnohem lepší, než když v něm bude 31 dní namísto 30. Tvým největším problémem bude vzduch. Před časem jsem hledal, jaká je spotřeba vzduchu v utěsněném bytě (kvůli návrhu ventilace) - stránky už jsem zapomněl, ale vyšlo mi, že ve dvou osobách vydýcháme těch našich 80 metrů krychlových za dvanáct hodin. Takže potřebuješ opravdu velký vzduchotěsný kryt, nebo dobrou filtrventilaci (údaj platí pro pocit pohody, tzn. bez pocitu "zkaženého vzduchu" a při běžném provozu. Pokud budete jen ležet na zemi, spát na tabletkách a nebude vám vadit nižší obsah kyslíku, tak si to vynásob tak třemi, čtyřmi).
Osobně (na základě čtení mnoha různých návodů, jiných názorů a dojmů z fyzikální podstaty) si myslím, že po jaderném výbuchu je dobré zůstat v krytu alespoň dva dny. Pokud vydržíš déle, tak ideálem budou 4 dny. Když pak vylezeš ven, tak už uvidíš, na čem jsi - jestli kolem kmitá záchranka, nebo jsou úplně všichni mrtví. Pokud po 4 dnech bude prostředí venku příliš nebezpečné na to, aby vylezl, tak je to jedno, protože takhle nebezpečné bude i za měsíc (tato část křivky už je poměrně plochá), i za dva, i za rok.
Jak jsem psal výše, nemyslím si, že je technicky možné udržet improvizovaný kryt vzduchotěsný déle než 4 dny. Po 96 hodinách ve tmě a omezeném prostoru už po tobě půjde šílenství, také se dostaví problém s likvidací fekálií a podobně.
Kryty umožňující pobyt v řádu měsíců jsou falloutí utopie. CO kryty budované za komunismu měly vytrvalost 24 hodin, a to byly projektovány proti přímému úderu taktickou nukleární hlavicí: http://www.archaprojekt.cz/popis-a-takticko-technicka-data.html
Autor: c.DataOdesláno: 11:23, 14.6.2012ID: 6fe764Nahlásit Vaultmasterům
chekotay - děkuji za užitečné info...
Autor: toudi všemOdesláno: 16:23, 14.6.2012ID: 618d92Nahlásit Vaultmasterům
ja sa budem pozerať, ako hubár amatér taký hríb už v živote neuvidím :D
Autor: StargaterOdesláno: 17:02, 14.6.2012ID: 7fecf8Nahlásit Vaultmasterům
to even_minded: To byl prosím renonc.. :D Pardon.. :)

Chekotay: Proto sem rád za náš obrovský sklep.. :) Nejen, že ho člověk jen tak nevydýchá, ale taky je jednoduché tam neustále udržovat minimálně 500l pitné vody. Ale řeším otázku z trochu jiného soudku.. Může člověk přežít, když bude dlouhodobě pít jen víno? :D Zatím jsem na to bohužel nedostal od zasvěcených moc pozitivní odpovědi. Každopádně, jestli budou někdy peníze navíc mám v plánu se vrhnout právě na tu filtrventilaci..
Autor: TuxmanOdesláno: 18:06, 14.6.2012ID: 42474eNahlásit Vaultmasterům
To Chekotay:
DOCX umí číst oppenoffice nebo též libreoffice :)
Autor: RastiCOdesláno: 18:41, 14.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
Ohľadom vzudchu, pri filtracii pôjde o odfiltrovanie radioaktívneho "prachu" , alebo ako to je ?


ohľadom toho DOCX autor si mohol dať námahu a uložiť to v PDF formáte ktorý je praktickejší.
Autor: chekotayOdesláno: 20:00, 14.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Ad Tuxman: Ale ne Open Office 1.0! :-D (mám poměrně obstaróžní pip boy)
Ad RastiC: Ano, slušnost velí používat RTF nebo PDF.
Probelmatika "co vše filtrovat" je poměrně obsáhlá a složitá, já zde řeknu jen že
a) existují speciální filtry na gasmasku -značí se REACTOR a jejich barva je oranžová (víc o barevných značkách - směr Wikipedie, pokud to ještě neznáte)
b) pro podmínky krytu - ano, primárně jde o filtraci prachu
Stargater: Hovoříme zde o lambruscu, nebo o portském? :-D Protože je víno a víno - lehká stolní vína, těžká dezertní vína, celá plejáda vín mezi nimi... hádám, že pitím sladkého červeného silně alkoholického vína víc vody spotřebuješ než přijmeš.
Autor: StargaterOdesláno: 20:59, 14.6.2012ID: 8e1b6eNahlásit Vaultmasterům
Chekotay: Ano ano, vím.. Hovoříme víceméně o celé té zmiňované plejádě.. asi tak 200 000 litrů. :D Nejmíň alkoholu máme tak 10,5 v bílých.. Červené zase prý pomáhá díky množství resveratolu.. Byla by sranda hledat to správné dávkování a ředění vodou.. :)
Autor: chekotayOdesláno: 07:11, 15.6.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Stargater: Jak si udržuješ tu zásobu 500 l vody, aniž by se ti zkazila nebo získala pachuť? To má v nerezových nádržích?
Autor: lwnOdesláno: 09:33, 15.6.2012ID: 6fbdfaNahlásit Vaultmasterům
Mě napadá třeba boiler
Autor: TomekOdesláno: 11:55, 15.6.2012ID: 70a7faNahlásit Vaultmasterům
Templayer, nic si z toho nedělej, jsi na brahmíně a ta má svá "specifika". Čím větší škarohlíd, tím méně vlastní tvorby. Já si z Tvých stránek vyberu to lepší a dám Ti návrh. Jak píšeš, Tvým "skoro-rodným" jazykem je anglina. Na fórum je několik žádostí playerů o přeložení modů do FNV, i v mé poště jich je řada. Prezentoval jsi svou tvorbu, ale jsi na falloutech, nemáš zájem svou oblast rozšířit a nějaký ten mod userům přeložit?
Autor: RudiBOdesláno: 12:34, 15.6.2012ID: 33791aNahlásit Vaultmasterům
Cheky a dal by sa ten kyslík riešiť tak že by som si tam drbol pár kyslíkových bômb? Technicky keby som raz za 12 hodín vypustil bombu tak by sa aj vydźchaný vzduch znovu okysličil nie?
Autor: RastiCOdesláno: 14:15, 15.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
Hmm zaujímavá myšlienka s tými bombami. Ak by bola miestnost uzavretá, teda nevymienala s okolím vzduch tak po vypustení kyslíku z bomby by tam pribudol kyslík ale rovnako by tam ostal pôvodný vzduch čím by vznikla asi riadne hustá atmosféra, proste nie dosť príjemné. Aku minimálnu hodnotu kyslíku vo vzduchu vlastne človek potrebuje ?
Autor: RudiBOdesláno: 14:34, 15.6.2012ID: 33791aNahlásit Vaultmasterům
Tak neviem, ja študujem IT technológie, fyziku som mal naposledy pred 3 rokmi ešte na strednej a nikdy ma veľmi nezaujímala. Zhustol by vzduch po vypustení 2-3 bômb na toľko aby bol nedýchateľný? Asi by na to všetko trebalo nejaké výpočty. Výpočet na minimálny podiel kyslíka vo vzduchu ktorý je ešte dýchateľný, výpočet na hustotu vzduchu v normálnom stave a hodnotu ešte vhodnú pre človeka atď. :D ale na to si fakt netrúfam. Bol to len taký nápad :D
Autor: PavelOdesláno: 15:50, 15.6.2012ID: 424818Nahlásit Vaultmasterům
Zdravím stálé obyvatele Vultu Šílené Brahmíny.
I přes odpor ke gramatickým chybám a celkově odporu k "cool" vyjadřování, několikanásobně opakovaným POKUĎ (to nepočítám opakovaná A ještě k tomu před čárkou) jsem celý dokument poctivě přečetl. Milý autore, všichni mrtví češtináři se obrací v hrobě tak rychle že by stačilo na ně připojit alternátor a máme dostatek energie pro každého. Ale teď k věci, zajímalo by mne stránky ze kterých jsi čerpal "zaručené" informace, zavání to CD USA jež jak známo je oproti ostatním CO na velmi velmi primitivní úrovni. Pro kvalitní CO nemusíme chodit daleko. CO ČSSR byla jedna z nejlepších (vyrovnala se CO Švýcarska) kde bylo do puntíku vyřešeno vše jak od válečných nebezpečí tak i po přírodní katastrofy. Ostatně sami Švýcaři se k nám jezdili lecčemu přiučit, to co se u nás naučili zdokonalili na Über úroveň. Naši mocipáni tento dokonalý systém zlikvidovali skoro do puntíku. Málo lidí tuší kolik se u nás budovalo moderních a velmi odolných STOÚ (kupříkladu Praha má přes 800 úkrytů a to nepočítám druhý největší protiatomový kryt světa- pražské METRO, Ústí n/L mělo celkem 182 STOÚ apod...) a to nejen ve městech ale i na malých obcích a vesnicích. Pár lidí se snaží zachovat vše co naše předky stálo dřinu, krev, pot a slzy. Jedním z nich je třeba Jiří Doupal (zrekonstruovaná pozorovatelna CO ze 60. let v Přerově http://www.poz.estranky.cz/), dále projekt archa (http://www.archaprojekt.cz/) a survive-ability (http://survive-ability.cz/). I mezi Vámi vaultdwelleři vidím mnoho chyb, mýtů a nepravd. Není to vaší vinou, je to jen přístupem k nepravdivým informacím. Je jen ve vašem zájmu si vědomosti vylepšit na mnohonásobně vyšší úroveň. Přeji hodně zdaru. Za survive-ability Pavel (Admin S-A)
Autor: StargaterOdesláno: 16:03, 15.6.2012ID: 7fecf8Nahlásit Vaultmasterům
Chekotay: Nerezy máme moc velký a hlavně je v nich neustále víno. Je to v plastu. V podstatě nijak, trochu sava (normálního, ne toho do hajzlů.. :D), něco jedlé sody kvůli volnému chlóru, a když už to mám ve sklepě, tak maličko síry. Jakmile voda začne být špatná, vytáhnu ji čerpadlem nahoru, kde se použije na průmyslové účely. Nádrž pak vyčistím a dopustím, nebo použiju jinou. Hlavní je, že když by měl člověk pár hodin na přípravu, dá se tak nachystat něco i do těch nerezů. Mám tam pro tento případ zásobu tablet Katadyn a pro odstranění pachutě filtrační konvici brita. Jak říkám, teď jen pořešit tu filtrventilaci a pak už jen otázky komfortu. Teď mě třeba trápí, jak tam rozumně udržet v provozu elektrocentrálu..
Autor: RastiCOdesláno: 16:08, 15.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
RudiB, nie nemyslel som to tak že vzduch by mal velku hustotu ... skor že by bol asi zatuchlý alebo skazený, predsa po istej dobe bez vetrania sa vzduch nasýti všetkým možným a zmení sa aj zastúpenie plynov v ňom (stačí si predstaviť málo vetranú miestnosť plnú ľudí ) to je niečo podobné. Proste časť vety riadne hustá atmosféra mala byť v úvodzovkach, moja chyba.
Autor: StargaterOdesláno: 16:11, 15.6.2012ID: 7fecf8Nahlásit Vaultmasterům
Pavel: Zdravím, jen sem chtěl poděkovat za stránky, které už delší dobu sleduju a určitě jsou přínosné..

Jinak za jeden z užitečných základů bych považoval například příručku pro průzkumníky ČSLA, která se někde válí na netu. Teď netuším, jestli sem ji stáhl tady na brahmíně, nebo na survive-ability, ale určitě se dá dohledat a i přes svůj věk má rozhodně co nabídnout..
Autor: chekotayOdesláno: 16:55, 15.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Tu příručku dával tuším Knecht na své Rajče.
Prosím tě, já bych potřeboval nějak řešit tu vodní zásobu bez možnosti průmyslového komplexu. Řekněme jeden 50 l sud, v němž je neustále voda, která se obměňuje jednou ročně. V těch chemikáliích se vůbec nevyznám, mohl bys to rozepsat podrobněji, prosím? Jako proč vlastně tu sodu, v jakém dávkování a podobně.

Kyslíkové bomby jsou nouzové řešení, ale používají se - třeba v tom krytu CO na Dolu Dukla (zde již několikrát zmiňovaný Archa projekt - velmi dobře vybavený objekt, dalo by se říct ukázkový, akorát stejně jako mnoho obdobných má vážné potíže se spodní vodou) je mají. Ale bojím se, že to není úplně ideální a je k tomu třeba mít sledovací přístroje. Příliš velké množství kyslíku je jedovaté. Navíc stále ve vzduchu zůstanou zplodiny dýchání, které jsou jedovaté, takže musíš udržovat parciální tlak kyslíku docela přesně.
Jo a navíc v civilu nezapomeň, že tlakové nádoby na technické plyny nesmí být (dle příslušné ČSN) skladovány ve sklepech, suterénu a pod. :)
Mysím, že problém vzduchu není až tak závažný. Termobarický účinek nadzemní exploze jaderné zbraně "odfoukne" z místa zásahu všechny plynné radioaktivní prvky a k ochraně před prachem stačí respirátor.
Autor: chekotayOdesláno: 16:59, 15.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Tak jsem nahlédl do toho návodu a je to poměrně...e... strašné. To mazání mastí Betadine je děs. Uch!
Autor: chekotayOdesláno: 18:46, 15.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Moje oči! To je peklo!
Autor: RastiCOdesláno: 18:48, 15.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
na konci dokuemntu je napisané že ide o BETA verziu :D
Autor: chekotayOdesláno: 19:03, 15.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Doufám, že toho šimpanze, co napsal ALFA verzi, už zastřelili. Jako já zvládnu hodně, konečně na fóru si užívám v Obludáriu, ale co je moc, to je přespříliš.
Dělám tomu rovnou korekturu, pak to někam uploadnu.
No, pokud je autor mongol nebo angličan a češtinu vidí teprve třetím rokem, tak to potom ano, to beru jako omluvu, ale jinak to je hodně velké zlo!
Jsem na čtvrté stránce...
Autor: JarekOdesláno: 19:37, 15.6.2012ID: 602f94Nahlásit Vaultmasterům
Stargatere, elektrocentrála snad není tak sofistikované zařízení, aby tomu vadila radiace. Nestačilo by zařídit přívod vzduchu z venku a následný odvod spalin z motoru?
Autor: StargaterOdesláno: 19:53, 15.6.2012ID: 6f994aNahlásit Vaultmasterům
Chekotay: Lepší by bylo zeptat se někoho erudovanějšího. Rok je docela dost dlouho.. Pro tvůj účel bude ale rozhodně nejefektivnější prostě nakoupit balíky nejlevnější balené vody a dát ji do chladna a temna. Ta rok vydrží v pohodě. Já dávkuju následovně, na 1000l asi 20ml sava, 2 polévkové lžíce jedlé sody (prý to má na sebe navázat volnej chlór, co zbyde po savu, ale nemám to nijak podložený.. každopádně to neuškodí.. :), a pro zakonzervování tam dávám 10mg síry. Takhle by se to asi dalo pít max měsíc, ale protože stejně tu vodu potřebuju, tak sem to nikdy v nádrži neměl víc jak tři týdny.. Ty tabletky to udrží max půl roku a vychází to na nějakých 5kaček na litr.. Jak říkám, nejlepší bude asi ta baléná voda, nebo investovat do dobrýho filtru..

Jarek: Jistě, stačilo.. Ale v mých podmínkách je to trošku složitější.. A radiace by se k tomu vůbec neměla dostat..
Autor: chekotayOdesláno: 19:57, 15.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
Ty máš vinný sklep, ty žide, jak já ti závidím! :-D
Poznámkové řízení k pamfletu dokončeno, snad to stihnu ještě večer nahrát.
Autor: StargaterOdesláno: 20:03, 15.6.2012ID: 6f994aNahlásit Vaultmasterům
Nestěžuju si.. :D Ty seš momentálně dislokován v Brně? Že bychom to zašli probrat na pivo, zrovna dnes nemám co dělat.. :D
Autor: RastiCOdesláno: 20:18, 15.6.2012ID: 7eda5eNahlásit Vaultmasterům
Podla mňa sa v súvislosti s touto problematikou prežitia, dosť málo rieši psychologický efekt a odlišné konanie ľudí v rôznych situaciach. A celkovo čo sa stane s konaním ľudí v prípade rozsiahlej apokalypsy.

Teda podľa mňa až 50% ľudí čo hralo Fallout by sa v prípade jadrovej katastrofy po pár dnoch v bunkru - úkryte, zcvokla a rozhodla, že je čas ísť hľadať vodný čip, zvyšných 50% by uvažovalo rovnako akurát by šli hľadať G.E.C.K :D
Autor: chekotayOdesláno: 22:17, 15.6.2012ID: 41d28aNahlásit Vaultmasterům
Stargater: To já dnes mám co dělat. Aj zítra. Ale co v neděli? Však VŠB je v Brně aktivní docela dost, tak kdyžtak napiš na forum a dáme sraz.
RastiC: To je mýlka, existuje opravdu kniha vážně se zabývající situacemi "co má dělat rotmistr, když má půlku bandy umírající na nemoc z ozáření". Zítra v práci pohledám a hodím jméno titulu, můžeš si koupit a počíst. :)
Autor: chekotayOdesláno: 08:33, 16.6.2012ID: 616878Nahlásit Vaultmasterům
RastiC: Doporučuji k četbě: Vojenská psychologie, autorka Olga Dziaková, vydalo Nakladatelství TRITON, Praha, 2009, ISBN 978-80-7387-156-7, MOC: 598 Kč.
Jestli ti to přijde moc drahé, tak já jsem do toho jen zběžně nakoukl a myslím si, že to za ty peníze stojí. Není to jen o atomovkách, ty tam jsou zastoupeny jen minoritně (Bojová činnost v podmínkách použití ZHN, str. 174-178), ale obecně... inu, o vojenské psychologii. O vzniku paniky, o upevnění přesvědčení a vůle k přežití, o zvládání stresu, o léčení psychických traumat, o osobní přípravě na stres.
Autor: HerrerOdesláno: 16:32, 16.6.2012ID: 60f27eNahlásit Vaultmasterům
A 4% by šla hledat tátu:-)
Autor: sofOdesláno: 20:03, 16.6.2012ID: 42e332Nahlásit Vaultmasterům
200tisíc litrov vína v sklepe. Ok. Vždy som si hovoril, že až raz budem veľmi majetný, tak si ako prvé kúpim ten najdokonalejší kostým sliepky. Ale vinný vodojem (vinojem?) realizujem hneď potom.
Autor: JimmyJazzOdesláno: 13:34, 25.6.2012ID: 51b1ceNahlásit Vaultmasterům
No, kvalita onoho dokumentu je na urovni nekoho, kdo se o survival zajima na takove te 'tacticool' urovni. Pro ty, jez tuto rpoblematiku berou trosku vazneji bych doporucil(vedle vlastnictvi prirucek CSLA) tyto tri knihy: http://en.wikipedia.org/wiki/When_Technology_Fails, http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_War_Survival_Skills - tohel je ovsem z dob studene valky, nicmene kniha obsahuje spise obecne navody a ty jsou platne stale - a konecne Bug Out od S.B.Williamse.
Vsechny jsou perfektni (ta druha dokonce legalne zdarma, avsak pokud byste zvazovali jen jednu, tak urcite berte tu prvni. Jsou v ni prehledne, jednodusse a srozumitelne popsany veskere lidske cinnosti (od zemedelstvi a chemii skrze metalurgii a strojirenstvi az po zdravotnictvi) provozovatelne v primitivnich podminkach po katastrofe globalniho rozsahu.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.