.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2017-01-04 17:24:15,

Kamaráti, na stráž...

...chci říct, Neprojdou!, chci říct, pohranicnik.blogspot.cz, ne vlastně, ale to už jsme blízko: Memoáry pohraničníka! Napsal je Dušan Zoufalý a napsal je docela dobře, avšak na to, aby dosáhly vyšší průměrné známky, než 2,6, by je musel sepsat přeci jen o trochu lépe.

Cheky: 3
Meehail: 4
Ssyx: 2
Tína: 2
Viky:2
Chekyho hodnocení:
Tahle věc má nejen potenciál, ale přímo i potencionál! Akorát je blbý, že nikdo neví, kde. Čte se to dobře, rychle, je to dobře napsané, odsýpá to, člověk je natěšený, co přijde a pak - nic. Při druhém přečtení je už zřejmé, že se nejedná o úvod k nějakému příběhu, že tohle samotné je příběh, a na ten je to teda napsané dost slabě. Nejsou tam vyloženě technické chyby. Jen tam není nic moc, co by zaujalo. Být ve stejné pozici hrdina "Můj milý deníčku...", tak by aspoň zuřivě masturboval. (Ostatně je to tradice do české postapo literatury zavedená Brossmannovými Zákony silnějšího.) Anebo by hrál na plechovky od fazolí.
Kladné body dávám za scénu "přijď za tejden, nebo nikdy!" a za úvahu "jestli to venku vypadá jako v McCarthym, Wyndhamovi, nebo, nedejbože, Merlem". Ale bohužel, chybí tomu zajímavější děj, chybí tomu pořádná pointa. Stálo by za to buďto povídku přepracovat a změnit v jakési drama na ploše 3 × 3 metry, anebo naopak rozepsat ve dvou set stránkový román popisující osudy astmatického pohraničníka v postapo světě. Obojí si přečtu rád. Autor ovládá řemeslo, potřebuje "jen" námět.

meehailove hodnotenie:
Ne(čakanie) na učebnicových 50 dní, po ktorých je bezpečné vyjsť von. Takáto postava, ktorá pozná prípadné scenáre z toho, čo si niekde prečítala alebo sa dozvedela, ale v skutočnosti netuší, čo presne robiť, predstavuje dobrý námet s potenciálom. Potenciálom pre viac humoru na účet hrdinu, pár vtipných myšlienkových pochodov bez toho, aby o tom sám tušil, údernejší koniec.
Všetko uvedené tu buď chýba, alebo ho nie je dosť. Takto je to len príbeh, akých by v prípade nukleárnej vojny boli tisíce, milióny. Šedé siluety príbehov, ktoré zaujmú máločím a navyše tomuto konkrétnemu chýba zaujímavejší koniec.
Ocenil som aspoň dobre zvládnutú stránku precíznej starostlivosť o pušku zo strany hlavného hrdinu, ktorá spočiatku nabudzuje falošný dojem o postave.

Ssyxovo hodnocení:
Opět zde máme "deníček". Tady je mnohem lépe zvládnutá stylizace vyprávění a příběh táhne čtenáře dál. Autor měl na dílku pracovat mnohem delší dobu a dát tomu nějaký punc napětí nebo dramatu, protože tohle by mělo šanci být skvělou povídkou. Dovedu si živě představit některé brahmíňany jak sami nervózně sedí v oplechovaném posedu nebo podomácku postaveném krytu a paranoidně čekají, co přijde v budoucnu :D

Tinino hodnocení:

Tak tomuhle jsme loni říkávali promarněný potenciál - povídka má na to být velmi dobrou, zatím jí k tomu ale něco schází. Až na pár obvyklých chyb je dobře napsaná a jejím hlavním plusem je svižnost, čtivost i hezký jazyk. A hlavně - vzbuzuje zvědavost. Aspoň já jsem se při čtení ptala, co se stalo, co bude dál, kdo je Šakal, je zamořeno, nebo ne? A ono... nic. Škoda. Čekala jsem něco víc na závěr, po poklidném "deníčkovém" vyprávění pro mě selhala pointa.

Sdílet na Facebooku
Autor: FirejsOdesláno: 16:33, 5.1.2017ID: 7f75d2Nahlásit Vaultmasterům
Popravdě nechápu nadšení hodnotitelů... Jako nebylo to špatný, i když už tisíckrát napsaný a jako bonus bez pointy. Přečetlo se to rychle a dobře, ale bylo to o ničem. :)
Autor: EjwOdesláno: 17:41, 5.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Jako kdyby to bylo delší, tak by se mi to líbilo. Přijde mi to jako dobrej úvod k něčemu, já bych s porotci souhlasila, potenciál to má. Ale je to krátký, takový... nedokončený :D A taky osobně nemusím "deníčky", často je to taková násilné sekání příběhu.
Autor: TinaOdesláno: 10:13, 6.1.2017ID: 430a3eNahlásit Vaultmasterům
Pro me osobne je to jedna z prvnich (ne-li prvni) povidek, ktere sice nepostoupily dal, ale na kterych je opravdu videt to, co napsal ve svem hodnoceni Che - autor ovlada remeslo. Osobne si myslim, ze sehnat dobry namet je mnohem snazsi, nez naucit se psat, a kdyby autor Pohranicnika lepsi namet mel, myslim, ze by jeho umisteni na prednich mistech souteze nestalo prakticky nic v ceste. Cim vic jsem toho uz precetla, tim vetsi radost mam z lidi, na jejichz povidkach je znat, ze umi cist druhe a psat sve vlastni pribehy.
Autor: EjwOdesláno: 19:28, 7.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Sehnat dobrý námět je zas podle mě na tom celém to nejtěžší. Samozřejmě, že naučit se psát a (nebo spíš) vyladit svůj styl je dlouhodobá a náročná práce, ale když někdo píše příjemným stylem, ale není dostatečně kreativní, aby jeho díla někoho zaujala, tak to je prostě špatné. Zato člověk s dobrými nápady může na svém ne příliš dobrém písemném projevu ještě zapracovat. (S ne vždy zaručenými výsledky, ale může se podařit.)
Za sebe můžu říct, že nějakou chvíli trvá, než vymyslím něco, na čem se vůbec rozhodnu pracovat a při psaní stejně občas zjistím, že to nestojí za dokončení. Vážně dobrých nápadů (a hlavně neohraných dobrých nápadů) zas tolik není.
Proto třeba chápu autora, že třeba neodhadl kvalitu svého nápadu nebo jeho podaní (to sám zvládne málokdo). Ale souhlasím s tím, že v autorovi něco je, tak snad mu jen přát lepší inspiraci pro příště. :)
Autor: PsychoticOdesláno: 20:02, 7.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Ejw:
Na druhou stranu člověk vždycky může mít kliku a může ho napadnout něco, co promluví na spoustu lidí, ačkoli by to nikdo předtím nikdo nečekal. Styl žádnou náhodou získat nelze...
Autor: TinaOdesláno: 13:14, 8.1.2017ID: 430a3eNahlásit Vaultmasterům
I letos soutěžili někteří autoři s tak dobrým obsahem a současně tak špatným stylem (ať už vinou nedostatku zkušeností, talentu, nebo jazykových schopností), že to jediné, co jsem si při čtení přála, bylo, aby se jejich nápadu chopil někdo jiný. Často je v textech (obecně, nejenom v případě Vemene) patrný prostor pro další zlepšení autora a jeho psaní chybí jen málo, někdy už je, bohužel, jasné, že se autor nemá moc kam, ani jak posunout. Na druhou stranu se letos objevily i povídky, jejichž námět mi nevyrazil dech svou originalitou, ale které byly napsané tak povedeně, že bych je dočetla do konce, i kdyby obsahovaly jen recept na ananasovou šarlotu.

Ad Firejs: Já ani v jednom hodnocení žádné nadšení nevidím, jen uznání toho, že povídka rozhodně není špatná a má potenciál být lepší :) Letos jsem četla tři, možná čtyři texty, jejichž autorům bych upřímně poděkovala za kvalitní literární zážitek. Dvěma z nich nemám absolutně co vytknout. Jeden je už od prvního přečtení mým vítězem, třebaže právě on, co se příběhu týče, nepřišel s ničím převratně novým.

A už končím se spamem!
Autor: TinaOdesláno: 13:32, 8.1.2017ID: 430a3eNahlásit Vaultmasterům
PS: Když výše píšu o stylu, nemyslím tím až tak "někdo preferuje jednoduché, krátké věty, někdo dlouhá a košatá souvětí", jako spíš "někdo zjevně psát umí a někdo zkrátka (možná zatím, možná definitivně) ne". Když autor neovládá jazyk, příběh, ani postavy v něm, těžko mluvit o nějakém cíleném stylu. A především k tomu se vyjadřoval můj první příspěvek o "dobrém námětu" x "umění psát". Jinak už mlčím, ať mají prostor komentáře k Pohraničníkovi a ne subjektivní žblechty porotců.
Autor: PsychoticOdesláno: 14:14, 8.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Hlasuji pro víc spamu! Zatím byly totiž informace o průběhu soutěže proti minulým ročníkům docela kusé. Rád vzpomínám na seriál "Jak hodnotíme", který jste psali myslím před druhým ročníkem... Tyhle komentáře jsou zatím to nejbližší skutečnému pohledu "do zákulisí", co máme k dispozici.
Autor: EjwOdesláno: 16:56, 8.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Taky bych řekla, že subjektivní žblechty porotců vůbec nevadí. :) Aspoň se nám mírní to utrpení do zveřejnění další povídky.

Ale je pravda, že špatný autor a dobrý nápad je ubíjející kombinace. Taky jsem se s pár takovými kousky setkala a to je pak hrozné, člověka tak zajímá, co se bude dít, ale je to utrpení se k tomu dostat :D To si pak radši přečtu něco slabšího, ale příjemně napsaného.

Autor: TinaOdesláno: 08:08, 9.1.2017ID: 430a3eNahlásit Vaultmasterům
Aaa, pokud mate radi spamovani porotcu v komentarich pod povidkami, tim lepe :D Kazdopadne v letosnim rocniku se, vzhledem k celkovemu poctu soutezicich, objevilo mnozstvi dobrych povidek a par z nich je podle me primo skvelych. Pokud je to novy trend, tak jsem zvedava na dalsi rocniky, at uz jako ctenar, nebo jako hodnotici :)
Autor: meehailOdesláno: 08:57, 9.1.2017ID: 426cd2Nahlásit Vaultmasterům
Mne by sa páčilo, keby aj čitatelia častejšie pridávali vlastný spam, potom by asi skôr došlo k nejakým diskusiám :)

Čo sa týka témy námet verzus štýl, ja si zasa myslím, že zohnať dobrý námet nie je vôbec ťažké, dokonca by som povedal, že takmer hocičo môže byť dobrý námet, ale treba to vedieť správne podať. Dobrý rozprávač si vystačí so schopnosťou pútavo rozprávať, rozprávať veci, ktoré ľudí zaujímajú. Spomínal som to pri jednom z hodnotení, Neil Gaiman raz niekde písal, že ho ľudia oslovujú so super nápadmi a myslia si, že to ťažšie už urobili. Prišli predsa s dobrým námetom, etablovaný autor ako on to jednoducho napíše a všetci budú spokojní...

A myslím si, že aj štýl (teda schopnosť písať "čitateľne") možno získať precvičovaním. Niekto to dokáže prirodzenejšie a takmer okamžite, iní si to úplne neosvoja nikdy, ale rozhodne sa dá vyhnúť väčšine chýb, ktoré poviedky v tejto súťaži obsahujú.
Jedna z najfrustrujúcejších vecí pre začínajúceho autora je, keď sa pýta "Ako mám písať?" a všetci slávni autori majú len jednu odpoveď: One word at a time. Asi na tom niečo bude.
Autor: EjwOdesláno: 13:55, 9.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Tina: Takže nás teď čeká dobré čtivo, jo? Docela se těším, co všechno se tu objeví :)

Meehail: Mno, ještě nedávno bych ti taky řekla, že sehnat dobrý námět není nic těžkého. Sama jsem s tím problém nikdy neměla, vždycky mě něco napadlo téměř okamžitě. Sice jsem to často předělávala, přidávala detaily a příběh během psaní upravovala (takže na konci býval úplně jiný, než jsem si na začátku myslela).

Pak jsem ale nedávno absolvovala ve škole (studuju češtinu na pedáku) seminář ohledně slohu a psaní. Vždycky jsme si rozebrali nějaké techniky psaní a pak na to do příště vypracovali nějakou stránečkovou věc. Upřímně jsem byla docela v šoku, jaké práce se objevovali. Třeba první práci jsme dělali jako popis krajiny. Byli tam celkem tři "fanazáci", já a dva kluci. Od nás se tam objevily zajímavé světy s atmosférou (jedna zamrzlá pustina, pak smrduté bažiny a nějaká skalnatá pláň z jiné planety). Pak asi dvě holky, které sice nepsaly o něčem extra, ale dalo se to (to byly nějaké hory a temné okolí nějakého hradu před bouřkou). Zbytek skupiny, asi deset lidí, při popisu krajiny popisovali rozkvetlou louku, rozkvetlou louku, rozkvetlou louku a louku s jezerem. Takhle to probíhalo skoro celej semestr. Téměř všichni ti lidé si mysleli, že psát umí. Skoro všichni studují češtinu, takže i něco načteného mají. Vážně jsem nevěřila, že najít námět může být složité, ale z tohohle jsem usoudila, že asi je.

Řekla bych, že jak jsou lidi, kteří mají trochu talentu na psaní, jsou i lidé, kteří mají talent na vymýšlení. A pak je teda autor, který musí umět (aspoň trochu) psát, musí mít ten nápad a pak to musí umět dát dohromady.
Určitě nezpochybňuju tu práci to napsat, to ani v nejmenším. To psaní je čas, námaha a vytrvalost. A chce to sakra trpělivost to dokončit. Obdivuju všechny, kteří se na to nevybodnou po dvou stranách.
Autor: PsychoticOdesláno: 14:04, 9.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Ejw: Třeba to bylo tím, že popisy nejsou jejich šálek čase a nechtělo se jim nad tím moc přemýšlet. Třeba to vám "fantazákům" natřou v jiné kategorii a budou znechuceně kroutit hlavou nad vašimi výkony...
Autor: EjwOdesláno: 14:16, 9.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Psychotic: To byl jen příklad. Pak se jely dialogy, chování postav v kritických situacích... Chtěl jsem říct, že tam byli lidé, kteří přicházeli co týden se slušnými nápady a pak lidé, kteří prostě "nějak" napsali "něco". Většinou to bylo prostě průměrné, průměrně napsané bez nějakého extra nápadu. A vedle toho jeden z těch zmíněných borců vždycky přišel z něčím zajímavým a poutavým. Prostě na to ten talent měl.

(Snad ten předchozí komentář nevyzněl nějak povýšeně, jen jsem chtěla říct, že jsem si dřív myslela, že nějaký námět není problém, ale ono to asi tak jednoduché není.)
Autor: PsychoticOdesláno: 14:49, 9.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Chápu. Já jen že oficiální licenci na povýšenectví mám pouze já, takže každý náznak ze strany někoho jiného musím okamžitě zadupat do země ;-)
Autor: meehailOdesláno: 14:56, 9.1.2017ID: 426cd2Nahlásit Vaultmasterům
Ejw: Ale oni námet dostali, to, že nemali dostatok tvorivosti ho rozvinúť, je niečo iné. Aj keby dostali presný príbeh a mali by ho napísať, tak im to asi fungovať nebude. Preto nie je ťažké nájsť námet ako taký, ťažké je spracovať ho jedinečne (napr. esteticky) do niečoho, čo funguje obsahovo, rozsahovo a po jazykovej stránke. Na obsahu sa dá popracovať, venovať mu viac času, upraviť rozsah pre danú tému sa človek časom naučí tiež, poprípade stačí načúvať ľuďom, ktorým to dá najprv prečítať. Aj v jazyku a štýle sa dá zlepšiť.
Takéto diela potom budú funkčné po všetkých stránkach a v podobných súťažiach môžu pokojne uspieť. A potom je tam tá jedinečnosť, talent, schopnosť ukázať čitateľom námet inak, než ho videli doteraz, prípadne ich pripútať k dielu tak, že od neho nebudú vedieť odtrhnúť oči. A to buď niekto má alebo to dokáže do istej miery imitovať. Alebo nie.
Aldous Huxley nenapísal Brave New World z literárneho hľadiska bohvieako dobre a sám priznával, že ako spisovateľ nedosahuje najvyššiu kvalitu, napriek tomu tá kniha predbehla obsahom a myšlienkami svoju dobu o desaťročia.
Na druhej strane taký Shakespeare nepísal nič originálne a často si prepožičiaval námety iných, ale vedel ich podať jedinečne a stále oslovuje ľudí. Ja ho síce nečítam rád, lebo je medzi nami jednoducho jazyková a kultúrna priepasť niekoľkých storočí (nie tá, že môj rodný jazyk je slovenčina a nežijem v Anglicku), napriek tomu si jeho diela zaslúžia obdiv.
Autor: ChekotayOdesláno: 17:14, 10.1.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Já jsem si u téhle debaty vzpomněl na moc pěknou sci-fi minipovídku. Byl to imaginární nekrolog zemřelého autora fantastiky a novinář v něm jen zmiňoval autorova díla, přičemž vždy jednou, dvěma větami vystihl pointu každého díla. Vlastně se tak střídaly zajímavé náměty s kadencí přímo brutální a pokud měl čtenář alespoň nějakou vlastní fantazii, tak mu ta kratičká povídka mohla vystačit na hodně dlouho. :-D
Autor: EjwOdesláno: 20:38, 10.1.2017ID: 51892cNahlásit Vaultmasterům
Psychotic: Omlouvám se, nechtěla jsem tvou pozici nijak ohrozit ;) :D

Meehail: Mno, spíš než námět dostali zadání. Prostě nějakou škatulku, do které se jejich výtvor musí vejít. Až pak museli přijít na ten námět, museli si najít nějakou inspiraci, nějaký nápad, o kterém by pak mohli psát. To je pak spojené s tou představivostí a vynalézavostí a s tím, jak příběh pojímají dál.
Jinak nejde než s tebou souhlasit :)

Chekotay: To zní suprově, kde se to dá sehnat? :D
Autor: ChekotayOdesláno: 23:29, 10.1.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Ejw: Nevím, já si nepamatuji názvy. Ale muselo to být v nějaké české antalogii. Nebo možná ve východoněmecké. Rád si čtu věci z 80. let, tak možná někde tam.

Psychotic: Víc zákulisních zpráv letos moc není, ježto není ani mnoho času. A taky je těžko něco napsat... jak bych to řekl: Není to tak, že bychom byli moudrými starci a etalony dokonalosti a tak jako autoři rostou s každou napsanou povídkou, i my se vyvíjíme s každou povídkou ohodnocenou. A s tím vývojem se pak také musíme nějak srovnat. A až vzejde nějaká konkluze, pak teprve je možno ji presentovat.
O povídkách rozprávíme, ale nechci tyhle výkřiky hodnotitelů plošně zveřejňovat. Někdy jsou docela vtipné, ale někdy si neberou servítky, což je sice humorné, ale bez kontextu by to vyznělo zbytečně útočně.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.