.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2018-12-11 20:56:17,

Brahmíní vemeno: Jeden z těch...

...co prohrál.
Daniel Hurák napsal docela pěknou klasickou "brahmínovskou" povídku, bohužel k dokonalosti by bylo třeba ještě ji dotáhnout: Jeden z nich.

Hodnocení:
Cheky: 3 - nevyužitý potenciál, chybí závěr.
meehail: nie (3-)
Ssyx: 3- Připadlo mi to jako útržek povídky
Tína: 3 (pozn. zbytečně užvaněné, kostrbaté)
Viky:3
Průměr: 3

Když své hodnocení trošku rozvedu: Je to klasická výpravná povídka, jednoduché vyprávění, a to se mi líbí. Nápadité je opakované drastické mučení a přehršel drobných, subtilních náznaků ukazujících na podstatu vystupujících postav. Ta psychotronika v závěru už je ale trochu moc. Nedělá mi potíže přijmout, že se hlavní hrdina zamiloval, navzdory tomu, čím je; velmi mi však vadí fakticky absence závěru a uzavření všech naznačených linek.

Toto je poslední povídka, která vypadla v prvním kole. Do kola druhého postoupily povídky s hodnocením 2, 1 a 1, a o těch si povíme zase příště.

Sdílet na Facebooku
Autor: D.H.Odesláno: 18:53, 12.12.2018ID: 6f7108Nahlásit Vaultmasterům
Všetci žili šťastne až do smrti;-)
Autor: D.H.Odesláno: 18:59, 12.12.2018ID: 6f7108Nahlásit Vaultmasterům
Mimochodom táto pôvodná poviedka sa mi nakoniec rozvinula do 75000 slov a stále som sa nedostal do konca...
Autor: chillyOdesláno: 22:31, 12.12.2018ID: 613f72Nahlásit Vaultmasterům
75 tisíc slov, to už máš solidní knížku!
Autor: meehailOdesláno: 10:55, 13.12.2018ID: 5163b0Nahlásit Vaultmasterům
Mne prišla poviedka príliš dlhá. Človek skoro zistí, že ide o príbeh supermutantov putujúcich odniekiaľ niekam. Detailnosť rozprávania sa jednoznačne hodí pre dlhší literárny útvar. Mal som pocit, že si autor skúšal, či sa mu podarí dostať sa ku koncu. Podarilo sa, ale pointa bola zjavná oveľa skôr a navyše nie je dosť dobrá, aby ustála vyše 30 normostrán textu, a je zbytočne krvavá bez nejakého zmyslu.

Inak to však slohovo nebolo zlé rozprávanie, malo to stabilné tempo a smerovanie a vyznávači ukecanej väznenej postavy s polovtipnými dovetkami si zrejme prídu na svoje.

Nebolo zlé, ale ani to v ničom extra nevynikalo. Humorné prvky boli v porovnaní s inými tohtoročnými poviedkami fádne a miestami hlavná postava otravná, atmosféra a vykresľovanie nevýrazné.

A najviac mi vadilo to použitie slovenčiny. Chápem, že to človeku napadne ako dobrá myšlienka, ale... budem parafrázovať jednu z postáv: „Ako je možné, že ovládaš našu reč a oni nie? Odkiaľ ste vlastne prišli? Idete zo Slovenskej Ľupče alebo až z Hronského Beňadiku?“ Slovenčina je jednoducho v poviedke písanej v češtine a odohrávajúcej sa v Severnej Amerike cudzí jazyk a rušivý prvok. Keby autor použil francúzštinu alebo ruštinu, tak by to už asi nikomu neprišlo ako dobrý nápad (navyše by v prípade francúzštiny človek rozmýšľal, či sa to neodohráva niekde pri Kanade). Španielčina alebo aspoň jej lexika by asi dávali zmysel viac.

Dodám, že vyhrebelcovať (ani hrebelcovať, ani hrebelec) nie je slovenské slovo a je prevzaté z češtiny a „slovenskí dedinčania“ používajú aj ďalšie bohemizmy (napr. „Rád vám zodpoviem na všetky otázky“).

Plus som tam zbadal dosť veľa preklepov a chybičiek, hrúbok, chybných a chýbajúcich čiarok.
Autor: PsychoticOdesláno: 11:50, 13.12.2018ID: 41f86aNahlásit Vaultmasterům
meehail:
Ta slovenština mě taky praštila do oka... ale asi by to vysvětlit šlo. Nějaká postava říkala něco jako "Máte divnou řeč, něčemu rozumíme a něčemu zas ne." Takže třeba jedna ze stran mluví špatně srozumitelným dialektem angličtiny... možná jamajskou kreolštinou nebo tak něco. Ne úplně cizím jazykem - však mě žádný částečně srozumitelný jazyk pro Američany nenapadá.
Autor: D.H.Odesláno: 14:24, 13.12.2018ID: 6f7108Nahlásit Vaultmasterům
Za hrúbky a chýbajúce čiarky sa ospravedlňujem. Ak by som to písal v svojom rodnom jazyku, bolo by ich menej, ale chcel som to skúsiť s češtinou. To s tou slovenčinou so myslel presne, ako to napísal Psychotik.
Autor: meehailOdesláno: 15:39, 13.12.2018ID: 5163b0Nahlásit Vaultmasterům
Ja som pochopil, ako to malo byť myslené, ale preráža tam skutočný vzťah slovenčiny a češtiny. Keby to bolo v angličtine, autor by tam dal trebárs černošskú angličtinu alebo angličtinu hispánskej komunity a fungovalo by to. Pretože by vychádzali z toho istého jazyka a líšili by sa najmä slovnou zásobou a spôsobom vyjadrovania. Je rozdiel použiť iný dialekt či nárečie v rámci jazyka a niečo iné použiť iný jazyk.
Preto ma napríklad trpaslíci v českom preklade Sapkowskeho Zaklínača nerušili, práve naopak. Pretože prekladateľ našiel v podstate dobrú paralelu, našiel vhodné nárečie, ktoré je v kontraste so spisovným jazykom a bude to fungovať v prekladoch do všetkých jazykov.

Z hľadiska písania by to bolo oveľa náročnejšie zvládnuť uveriteľne a dobre, preto chápem túto voľbu, ale upozornil som na ňu ako na rušivú.
Autor: PsychoticOdesláno: 15:45, 13.12.2018ID: 41f86aNahlásit Vaultmasterům
"Je rozdiel použiť iný dialekt či nárečie v rámci jazyka a niečo iné použiť iný jazyk."

Za sebe musím říct, že pro mě to tedy nic jiného není, je to jen otázka definice. Spíš mě zajímá podobnost v praxi, než jak to nějaký lingvista rozdělí na nějaké své tabulce.
Autor: D.H.Odesláno: 22:41, 13.12.2018ID: 6f7108Nahlásit Vaultmasterům
Ďakujem za poučné pripomienky a všetkým prajem pekné sviatky veľa kníh pod stromček;-)
Autor: ChekyOdesláno: 22:05, 21.12.2018ID: 7fec2aNahlásit Vaultmasterům
Teď sem s tím Sapkowskim jdu! :-D Mě tam ta hornická řeč u trpaslíků vadila dost, asi proto, že jsem žil v Ostravsko-Karvinském revíru. Zde mne to jenom pobavilo, pochopil jsem , co autor myslí... no, dobře, trošku rušivé to asi bylo. Přiznám se, že si již nepamatuji, zdali to mělo nějaký význam pro děj, anebo by se to dalo zcela vyškrtnout.
Každopádně, pane autor, až to dopíšete, tak to pošlete, byť teda mimo soutěž, já si to stáhnu do Kindlu a budu číst na pískovišti, já si to počtu rád.
A pod stromek jsme dostal knih jen málo, ale o to parádnejší, až jsem si poslintal košili. Už nikdy nepůjdu spát, budu si jenom číst! :-D
Autor: NikyOdesláno: 17:57, 23.12.2018ID: 50ec8aNahlásit Vaultmasterům
Tiež som pred tromi rokmi začala písať poviedku, ktorú som chcela poslať do vemena... a potom sa to trošku zvrhlo a poviedka má momentálne 465 A4 strán :-D
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.