.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chcete opravdu nahlásit tento příspěvek?
Autor: meehail
Text: Mário: Ak som vo svojom hodnotení napísal, že je príbeh nudný a generický, tak to musím uviesť na správnu mieru. On taký je, pretože pre mňa obsahuje príliš veľkú koncentráciu recyklovaných a plochých postáv, emócií a dejových prvkov.
Na druhú stranu by som mal uviesť, že máš vytvorený zaujímavý svet, ktorý by určite ako pozadie pre dobrú poviedku výborne fungoval. Príbeh o drsnom vojakovi, ktorý má aj citlivejšiu stránku, a ktorý je konfrontovaný s pravdou, ktorá obráti jeho život naruby, je námet, ktorý funguje, ak je dobre napísaný. Lenže ten vojak by musel byť naozaj drsný, nemože to byť poskakujúci pajác (ani vo sne), ktorý odpadáva pri ničení flóry a zabíjaní ľudí (už vôbec nie v realite). On musí zostať rovnako drsný, určite navonok, minimálne pred velením. Logicky, ak je diktátor ochotný zabiť miliardy ľudí kvôli svojmu plánu, tak by sa nespoliehal na zasneného flákača, z ktorého v každom jeho slove a konaní razí, že nie je spokojný. Celebrita, necelebrita, Bleak by takýto totalitný svet opustil veľmi rýchlo. Napokon, diktátor ovláda aj média, takže by sa pravdu aj tak nikto nedozvedel, pokojne by ho mohli aj glorifikovať a nechať ho oficiálne hrdinsky zomrieť v akcii. A to, že je taký super vojak a nemôžu si dovoliť oňho prísť, poviedka nijako neukazuje. Jeho tím prakticky splní misiu aj bez neho, on sám navyše nič nepredviedol.

Viem, že pri dlhšom útvare by sa veľa z tohto dalo odstrániť, ale to je hypotetická otázka, ktorá sa pri hodnotení nedá zohľadniť. Sám mám doma rozpísaných niekoľko príbehov, ktoré viem, že by fungovali dobre, ale po niekoľkých stranách som zistil, že do nich dávam príliš veľa, príliš veľa informácií, príliš veľa pozadia pre útvar, ako je poviedka. Jednoducho tvoju poviedku vidím ako príbeh plný zaujímavých myšlienok a námetov pre román. Predstavivosť tu rozhodne nechýba, vidieť aj, že si pri tvorbe strávil veľa času a že sa ťa príbeh dotýka. Lenže práve na to posledné by som si dal pozor. Dobré námety potrebujú aj adekvátnu realizáciu a formu, to je to, čo často odlišuje dobrú knihu či film od tých priemerných.

O sne v úvode platí to isté. On tam určite patrí, pretože nám ukazuje jednu stránku Bleaka. Len je to na mňa priveľa. Alebo z neho v sne skús radšej urobiť malého chlapca, to by len podčiarkovalo fakt, že žije život, kde túto stránku nedokáže plne prežívať a ani v snoch sa nedokáže od toho celkom oslobodiť.
Okrem toho dostatočne nevyužívaš protiklad, ktorý táto postava naznačuje. Ak by sa v skutočnosti navonok správal opačne a bol by klasický "drsňák", vznikol by protiklad oveľa silnejší než tu, kde nám zostáva jedine veriť rozprávačovi, že Bleak je skvelý vojak, pretože nič iné tomu nenasvedčuje.

K vašej diskusii o jablku: Musí tam byť jablko? Stačí jedna dobrá veta opisujúca údiv na chlapcovej tvári a každému bude hneď jasné, že jablko nikdy nevidel. Alebo môže Bleak vytiahnuť trebárs ekvivalent toho, čo píše Chekotay (žuvačky atď.) a jablko sa môže vykotúľať z batoha. A konanie chlapca rozhodne. Bude venovať pozornosť jablku? V jeho dedine ani okolí nerastú. Vyberie si žuvačku? Možno ešte lepšie, vykreslí to relatívne vnímanie našich životov a hodnôt. Bleak by chcel prírodu a chlapec by chcel žuvačku. Lenže žuvačka je len zástupcom celého spôsobu života a hodnôt, ktoré chlapec nevidí. Vidí len pekný obal, vidí niečo, čoho je v jeho svete nedostatok. Ako sa vraví v angličtine, "grass is always greener on the other side".

K názvu: Nemusí to byť nič vážne ani fádne, ale štyri nádychy hrajú v príbehu rovnakú úlohu ako autobus, lietadlo alebo Jumpik. Sú tam, ale nenesú žiadnu významnú informáciu. Ak by bolo gro poviedky o tom, ako Bleak vyskočí z lietadla a prežíva zoskok, je zaskočený, bojuje o život, prvý nádych, druhý nádych, tretí nádych, konečne štvrtý nádych a je zachránený, tak fajn. Lenže tu vlastne štyri ani nie sú. Sú len dva - prvý a posledný.

Ešte posledná vec (a menej vážne): Som jediný, kto vidí v nadopovanej sliepke potenciál na vtipnú scénku? Trocha som dúfal, že na konci príbehu priletí a zapichne sa Nickovi do krku, ale stačilo by niečo vtipné v rámci maštale alebo pri autobuse.
Kontaktní údaje