.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chcete opravdu nahlásit tento příspěvek?
Autor: meehail
Text: Známka: 3

Poviedka je z menšej kategórie humorných. Pointa je vtipná, nápad super. Z tohto hľadiska by patrila medzi lepšie poviedky tohto ročníka. Prispostý hrdina a jeho štýl rozprávania fungujú. To je ale asi tak všetko.

Rušenie rozprávania opisom toho, čo sa deje v bare, ma nebavilo. Ešte viac ma rušili komentáre poslucháčov v bare, ktoré by však mohli pobaviť násťročných čitateľov. Jednou vetou, od dobre napísanej poviedky to má ďaleko. Nebavilo ma ani vyjadrovanie autora.

Ale podrobnejšie rozoberiem jazyk. Ako bolo spomenuté v diskusii k jednej z predchádzajúcich poviedok, súčasťou každej poviedky je obsah aj forma.
A ja pozerám, že porotcovia sa pomerne opatrne vyjadrovali k jazykovej stránke, čo chápem, rovnako si netrúfam z tohto hľadiska hodnotiť české poviedky.
Ak by však po dobu čítania boli Slovákmi, som presvedčený, že by poviedka do druhého kola nepostúpila. Ide určite o najhoršie píšuceho autora tohto ročníka.
Autor netuší, ako používať čiarky, inak by aspoň náhodne vložil jednu, ideálne dve čiarky do znetvorenej vetnej konštrukcie „stihol povedal dostal“. O nič lepšie na tom nie sú úvodzovky a formátovanie textu okolo nich. Používanie tučného písma sa nehodí, celkové formátovanie chýba úplne, rovnako ako názov.
V texte je bolestivo veľa bohemizmov, dokonca aj na úrovni vetných spojení, napr. vypilovaný, „cez to“ vo význame „napriek tomu“, ano, zajásal, k ničomu (nanič), vyschlý, hráblo, mám zato, zmáčknuť, pohliadol na, vsadiť sa.

To isté platí o chybách, spomeniem len niektoré: zašičaním, s chuti, z rána, nezachovanie zhody čísla a pádu medzi prídavným a podstatným menom (i/y), meké.
Tiež by som a vyhol opisnému pasívnemu tvaru vo vete a „bolo mu gestom od barmana naznačené“. Je to síce gramaticky správne, ale slovenčina používa oveľa menej pasívnych tvarov ako angličtina i čeština.


Kontaktní údaje