.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chcete opravdu nahlásit tento příspěvek?
Autor: Semtex
Text: Ahurmen - problém nie je ani tak v ohreve cievok, ako skôr v ohreve polovodičov v spínacom systéme, pretože sa jedná o impulzný režim činnosti a v takom prípade je takmer akékoľvek chladenie len málo účinné (na prestup tepla je potrebný nejaký čas - ale kritické sú práve prvé milisekundy či dokonca mikrosekundy). Chladenie ale začne byť významné v momente, keď sa začne riešiť rýchlosť paľby.

GfreemanCZ - poprosil by som link, pretože si myslím, že v uvedenom prípade nešlo o coilgun, ale o railgun, čo je princípom i konštrukciou odlišná vec.

Ohrev trením a aerodynamickým odporom začne byť významný pri \"tankových kalibroch\" až pri dobe letu k cieľu nad 5 sekúnd a / lebo rýchlosti nad Mach 10, alebo pri diaľke streľby nad 10 kilometrov, dovtedy sa dá \"hrešiť\" na špičky striel z wolframu alebo špeciálnej tepelne odolnej keramiky a na tepelnú kapacitu materiálu strely, u \"pechotných kalibrov\" to bude pri rýchlosti nad Mach6 problém už pri dobe letu okolo 1 sekundy a diaľke nad cca 2km.

Oddeliteľné vodiace časti (sabot) je možné riešenie, ale má tiež svoje úskalia, pretože princíp urýchľovania je odlišný, než v klasickom kanóne. V podstate je časť problému v tom, čo sa bude urýchľovať - či magnetický sabot a nemagnetická (a nevodivá!) strela alebo naopak, nevodivý a nemagnetický sabot a magnetická strela. Pri magnetickej strele väčšej dĺžky a malého priemeru (podkalibrový šíp) je tu aj ďalší problém: pri urýchľovaní bude značne namáhaná premenlivým ťahom magnetického poľa pri vstupe do cievky - predná časť strely je urýchľovaná intenzívnejšie ako zadná, ktorá je ešte mimo cievky.

Moonfear: tanková či pechotná zbraň - asi som podvedome bral ako základ úvah zameranie tejto stránky - hry Fallout - kde je použitá pechotná zbraň a tak som sa zameral týmto smerom.
V realite by som asi najväčšiu šancu na realizáciu dal úvahám o použití na lodiach v stredných a veľkých kalibroch (nad 100mm), pretože hlavný problém elektromagnetických zbraní - rozmery a hmotnosť zdrojov a kondenzátorov nepredstavujú pre loď až taký kritický problém, desať alebo i pätdesiat ton hore dolu príliš nevadí.

Kontaktní údaje