.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2017-01-30 12:14:01,

Povídka stvořená pro leden

Dnes si tedy pohovoříme o povídce Ledově krvavé od Erwien. 

První kolo:
Cheky: 1
Meehail: 3
Ssyx: 1
Tína: 2
Viky: 2
Průměr: 1,8
Druhé kolo:
Cheky: 8
Meehail: 8
Ssyx: 4
Tína: 5
Viky: 9
celkem 34

Chekyho hodnocení:
Dempsey a Makepeaceová v postapo světě. Jsou nám představeny hlavní postavy, pak jsou nám předtsaveny hlavní postavy a pak jsou nám pořád ještě představovány hlavní postavy, načež povídka končí a my ani nevíme, jestli Makepeacová kryla sadistického Spikingse, protože si do nej projektovala svého otce, nebo otce svého dítěte, nebo své dítě, nebo proto, že Spikings trpí bipolární poruchou, ale většinu času je v pořádku a ona v něm vidí jedinou záruku přežití všech, anebo proto, že bipolární poruchou trpí ona.
Již z prvního odstavce je zřejmé, že tato povídka projde prvním kolem, protože je napsaná dobře, jak jsem však četl dále, začalo mne prvotní nadšení opouštět. Ne že by se vyloženě zhoršila, úroveň pravopisných chyb zůstává nízká, ale prostě rozvoj povídky nepokračuje potřebným tempem, po filmovém rozjezdu se těžiště díla přesune natrvalo do kulis televizní inscenace. Oproštěn od vizuálních a prostorových představ - které mne ovšem uchvátily - je příběh jednoduchý a slabý. Ačkoliv se zde jezdí na motorce, souloží a střílí, přišlo mi to nudnější a nedůležitější, než pomalé umírání ghoula pod soumrakem Krvavého pútnika. Postavy mi byly naprosto ukradené. Poručík je představen ledabyla, ve dvou, řekněme, epizodkách, a já netuším, která z nich představuje tu tvář, pro niž je Daniela ochotná pracovat. Jeho vydírání je směšné; pokud se nákaza týkala krevních skupin A (cca 45 % populace) a B (15 - 20 %) a byla nevyléčitelně smrtelná, pak zánik civilizace provázelo vymření dvou třetin lidstva a v takových podmínkách nikoho nebude trápit, jestli někdo někde zastřelil nějaké děcko, nota bene vlastní.
Není nijak vysvětleno, proč Roman plní rozkazy, o kterých nic bližšího neví a zůstává nevyužito, že poručík pígluje Romanovu starou. Je to důležité, nebo je to naprostá náhoda? Navíc, když si vezmu, že to Roman do konce povídky neví, tak to dost mění situaci. Co může udělat? Určitě se nebude vracet zpátky s písní pomsty na rtech, protože tak by jen ohrozil svou ženu. Závěr povídky má rozbouřit krev ve spáncích, ale já si namísto toho představuji ledově chladného Dempseyho, jak s pohledem upřeným do poletujících vloček sněhu promýšlí složitou politickou kalkulaci. A o té bych si rád přečetl.

Není to špatné. Ale je toho málo na to, aby to bylo dobré. Je to výrazné, velkorysé vykročení, jemuž se již nevyvedl dopad, respektive zcela chybí. Je to, jako když sledujete pilotní dvoudíl nového akčního seriálu, a vidíte jenom první díl a o týden později to už k televizi nestihnete včas. Jako příběhu o rozpadu lidských osobností, lásce, zradě, nenávisti a pomstě tomu schází asi polovina potřebných ingrediencí; měla-li to být prostě akčňárna o motorkách, vzrušeném sípání a střelbě, pak se obávám, že se letos v soutěžní výhni sešla lepší želízka.
Doporučil bych to trošku zkrátit, přidat ještě jednu linii a následně připsat ještě dvakrát tolik příběhu. Spektakulární akčňárnu plnou sexu, kvérů a motorek na pozadí jekotu mrazivého vichru bych si opravdu nechal líbit.

meehailove hodnotenie:
Dobre rozvrhnutá poviedka so štruktúrovaným dejom a zaujímavým vzťahom medzi dvoma hlavnými postavami, dostatočne načrtnutým zasadením (ani veľa, ani málo).
Bol by som hodnotil oveľa lepšou známkou, keby to isté platilo o ostatných vzťahoch. Poručík Martin je najprv vykreslený ako hrdina, ako vodca jednej skupiny ľudí, ktorí prežili. Cez Romana v nás autor vyvolá isté obavy, ale prostredníctvom Daniely ich hneď rozptýli a poručík vyzerá ako správny človek na správnom mieste, ktorý ponúka oproti ostatným fakciám lepšiu alternatívu. Lenže ono je to nakoniec inak a ja celkom nechápem, prečo nás autor takto vodí za nos. Teda, prečo z poručíka robí takú postavu, akou je, keď to nedáva veľmi zmysel. Prečo sa nakoniec ukáže, že Roman bol k pravde bližšie než Daniela, ktorá je s poručíkom dlhšie? Lepšie povedané, rozumiem prečo, v poviedke vysvetlenie je, ale ten posun je príliš priamočiary, príliš jednoduchý a pre mňa neuveriteľný. Rovnako ako rozumiem, prečo sa poručík chce zbaviť Romana, ale už menej rozumiem tomu, prečo sa chce zbaviť Daniely, prečo je z neho zrazu bezcitný hajzel. Len preto, aby na čitateľa zapôsobila bezútešnosť situácie a uvedomenie si, že vodcovia majú väčšinou viac tvárí? To by bolo fajn, lenže poviedka nezobrazuje viactvárnosť poručíka, zobrazuje najprv jeho jednu tvár a potom druhú namiesto toho, aby ukázala ich paralelné existovanie.
Tiež som mal problém s uveriteľnosťou toho, čo v minulosti urobila Daniela. Existujú predsa iné spôsoby, ktoré sú menej deštruktívne, najmä pre ňu. Kto čítal napríklad Canticle for Leibowitz, dobre vie, o čom hovorím, aj to, že to v človeku urobí dieru, ktorá nikdy nezmizne, aj v prípadoch, kedy sa použije humánnejší spôsob.
Táto poviedka potrebuje len prepracovať niektoré aspekty príbehu, na rozdiel od poviedok, kde potrebné veci často chýbajú úplne, napriek tomu u mňa spadá do tohtoročného priemeru.

Ssyxovo hodnocení:
Dobře napsaný a rozumně gradující příběh. Vytýkám hlavně gramatické chyby a podivnou poručíkovu postavu, tu si však vysvětluji tím, že jako spousta alkoholiků má dvě rozdílné tváře. Rozhodně jako celek patří k tomu lepšímu z letošního ročníku.

Tinino hodnocení:
Tato povídka se mi líbila, líbila by se mi však víc, kdyby byla a) o polovinu kratší, b) prologem k delšímu celku, který by vysvětloval hrdinovu motivaci mstít se. Povídka obsahuje jazykové neobratnosti a v kontextu i poněkud nepochopitelné chyby (pohlédla na papíry v její/své ruce, z vypjetím všech sil, rozepla/rozepnula atd.). Samotný příběh je zajímavý, bavil mě, a kdyby byl úvodem k románu, přečetla bych si ho s chutí. Jako samostatná povídka je ale slabší, v podstatě končí otevřeně a funguje pouze jako popis „toho, jak se stalo, že v kapitole 2 už je hlavní hrdina samotář, který se touží pomstít mocnému muži“.

Onen mocný muž, poručík, je, bohužel, největším problémem povídky. Jeho postava je klíčovou a přitom velmi špatně napsanou. Je spouštěčem celého „příběhu“, ale spuštění nedává smysl a dojde k němu jen proto, že je poručík naprosto nekonzistentní ve svém chování. Na začátku je blízkou osobou popisován jako starostlivý (v péči o vlastní okrsek i o všechny, které si vzal pod ochranu), zlomený ztrátou rodiny, vnímám ho jako přirozenou autoritu. Při jediném setkání s ním ho ale autor sám líčí jako „krutého, nepříčetného a zvířecího“, poručík souloží s vdanou ženou, vydírá a uráží svou přítelkyni, plánuje naprosto destruktivní krádež na cizím území a nevykazuje jediný povahový rys, který by ho předurčoval být vůdcem čehokoliv. Buď nám tedy autor předložil lživý obraz poručíka očima člověka, který ho znal nejlépe ze všech (aniž uspokojivě vysvětlil, jak je něco takového možné), nebo se poručíkovo chování změnilo o 180° jen z důvodu autorovy potřeby. V obou případech je škoda, že (pro děj) tak důležitá postava tak špatně funguje.

Pokud by byla povídka kratší, bylo v ní méně chyb a poručík by byl popsán lépe, hodnotila bych lépe i ji. Pokud by měl autor zajímavé nápady na pokračování a pokračoval, ráda bych četla dál, mohl by z toho být kvalitní příběh o souboji dvou mužů.

Vikyino hodnocení:
Dobré, ale ke konci se to nějak zlomilo a už jsem se musela hodně přemlouvat k dočtení. Taky chyb přibylo. Přikládám opravu.

Sdílet na Facebooku
Autor: PsychoticOdesláno: 00:10, 31.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Vikyina korektura ze mě udělala nešťastného a poníženého muže, protože tak tří čtvrtin chyb jsem si nevšiml. Takové oko nemám.
Autor: TinaOdesláno: 08:12, 31.1.2017ID: 513c9cNahlásit Vaultmasterům
Cilem ctenare prece neni ucelove hledat chyby, a pokud te nerusily a nevadily ti, tim lip, aspon sis cteni uzil :) Ja je nehledala, a pokud si vzpominam na prvni cteni, jen malo z toho, co vybrala Viky, me uhodilo do oci. Cteni me bavilo.
Autor: TinaOdesláno: 08:18, 31.1.2017ID: 513c9cNahlásit Vaultmasterům
Kdyz povidku "hodnotis", nutne ji vnimas trochu jinak. Cilem korektury urcite neni ukazat ctenari, co mel videt on sam, ale ukazat to predevsim autorovi :)
Autor: PsychoticOdesláno: 09:59, 31.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Tak proti tomu nelze nic namítat. Ale když je člověk sám autorem, tak by schopnost snadno odhalovat chyby přišla setsakramentsky vhod... Když jsem posledně četl Vikyinu korekturu svého díla, tak se mi párkrát chtělo praštit hlavou o stůl :-)

Rozhodně koukám, že to byla kontroverzní povídka... dvě dobrá hodnocení, tři špatná a tříbodová díra mezi nimi... možná to některým porotcům vadilo víc než jiným.
Autor: PsychoticOdesláno: 10:36, 31.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Mimochodem, všímám si, že Meehail ještě jako jediný z porotců neodhalil svou nejméně oblíbenou povídku druhého kola... jsem zvědavý, koho tak zařízl a proč :-)
Autor: TinaOdesláno: 11:39, 31.1.2017ID: 513c9cNahlásit Vaultmasterům
Kez by to s temi autorskymi chybami fungovalo! Sama u sebe vidim chyby malokdy, pak me na ne nekdo upozorni a najednou tam vazne jsou a jsou obrovske :)

Ja jsem hodnotitel, ktery i v minulych rocnicich vetsinou preferoval povidky akcni pred lyrickymi, akce me proste bavi, ostatne muj favorit porad jeste nerekl posledni slovo. Jinym hodnotitelum se mozna naopak vic libi povidky pocitove, promyslene a filosoficke a ty u nich v hodnoceni hraji prim, uvidime :)

Autor: ChekyOdesláno: 11:54, 31.1.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
No, co se pravopisných chyb týče, většina čtenářů si tak 3/4 chyb ani nevšimne - horší je, že každý si nevšimne jiných třech čtvrtin. :)

Já jsem teď nedávno otevřel jednu svou starší povídku, vymazlenou Ponávku. Sedmkrát prošla kompletní korekturou, opravovala mi ji Viky i Tína, pak rok ležela, pak jsem si ji přečetl znova a znova opravil, pak jsem si ji vytiskl, přečetl a znovu opravil (t.j. již 9×) - no a leden 2017, čtu znova, další dvě chyby na mne řvou z textu. To je peklo. :-D

Letošek odhalil, že nám v týmu chybí někdo, kdo oblibuje lyriku (na což dojela Krysa na ostrově) a bezhlavé počítačové střílečky, na což dojelo Svetlo na začiatku tunela. Protože to je technicky dokonalá povídka, podle mne zcela naplňující autorův záměr stylizace do F3.
Autor: VikyOdesláno: 12:28, 31.1.2017ID: 7035eeNahlásit Vaultmasterům
Psychoticu, tohle není něco, co by mne praštilo do očí při běžném čtení (dobře, ty rukavice, co se přes ně pokoušel dostat, jo, ale zbytek ani ne), nicméně to přispívá k celkovému pocitu z povídky "tady něco hapruje". Trochu divné vazby, ne úplně vhodné předpony slov, které navozují trochu jinu představu, než okolní věty, to všechno narušuje komfort plynulého čtení. Je to spíš jako bzučení much než řev proudových motorů - je to téměř bezvýznamné, člověk to přejde a většinou si toho pro letadla ani nevšimne, ale i tak to narušuje poklidnou atmosféru letního podvečera a/nebo příjemné plynutí povídky.

BTW takhle důkladně se projíždějí snad jen vědecké texty (nebo mám jen sadistického perfekcionistického vedoucího :D), beletrie nejspíš ne.
Autor: meehailOdesláno: 12:37, 31.1.2017ID: 426cd2Nahlásit Vaultmasterům
No ja mám práveže lyrické diela veľmi rád, ale ukazuje sa, že je ťažšie dobre napísať čisto lyrické alebo čisto akčné dielo, ako dobre napísať poviedku, ktorá rozumne kombinuje viacero "príchutí".
To, že Svetlo neuspelo, nemalo nič spoločné s tým, že to bol akčný kúsok. To isté platí pre Krysu na ostrově.
Autor: PsychoticOdesláno: 15:27, 31.1.2017ID: 429576Nahlásit Vaultmasterům
Cheky & Tina:
Že by se kolem žánru o radiaci, mutantech, pandemiích a cákáncích krve pohyboval nedostatek obdivovatelů lyriky? Ale to néé :-D

A co se Světla týče... on existuje literární kritik, který rád stylizaci do videohry? Občas něco nikdy nebylo vyzkoušeno, protože to prostě není dobrý nápad...

Viky:
Mně tedy přijde, že i korektura beletrie bude nejspíš důkladná. Příliš chyb se v ní totiž nenajde. Buď jsou všichni fakt skvělí, nebo musejí mít horu beta-čtenářů a profi korektorů - jinak si to nedokážu představit.
Autor: TinaOdesláno: 16:29, 31.1.2017ID: 3351a6Nahlásit Vaultmasterům
Myslím, že vydavatelům občas vstávají vlasy na hlavě, když dostanou první verze i od renomovaných autorů. Osobně jsem slyšela snad o dvou autorech, u kterých vydavatel ani před korekturou nenašel chyby, takže myslím, že korektoři zkrátka odvádějí dobrou práci :) Btw. loni jsem si koupila jednu fantasy trilogii Zoneru. Byla tak plná chyb, ale opravdu hrozných chyb, že jsem jim poslala mail, jak nesmyslně překladatel a korektor románu ublížili, a aby si příště dali na kontrole víc záležet. Dodnes mi nikdo neodpověděl, ale já doufám, že se nad tím aspoň trochu zamysleli. Aspoň trošku. Trošičku. Dobře, vím, že si pomysleli o prdeli a mou adresu zablokovali, ale naděje umírá poslední.
Autor: meehailOdesláno: 16:36, 31.1.2017ID: 426cd2Nahlásit Vaultmasterům
Ja som zasa počul o etablovaných autoroch (zahraničných), ktorých tvorba je nepublikovateľná pred tým, ako prejde poriadnym prepracovaním, ktoré zahŕňa zásadnejšie zmeny ako odstraňovanie hrúbok a dopĺňanie čiarok alebo občasné neobratnosti a podobne.
Autor: meehailOdesláno: 07:03, 1.2.2017ID: 51879aNahlásit Vaultmasterům
@Psychotic: Mimochodom, žáner postapo je ideálnym na rozjímanie, veď ide o pohrebisko sveta, cintorín nádejí civilizácie. Samozrejme, že to môže byť o novom začiatku, o nových nádejách, aj o čistej akcii (ľudia, rovnako ako vojna, "never change"), ale ten kontrast tam vždy bude pre autorov, ktorí ho tam budú hľadať.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.