.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. galerie .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..
Chekotay, 2009-03-02 11:50:22,

Mistr předčasné ejakulace opět zasahuje

V brněnské Arrakis se konala antikvariátní akce, kde jsem samozřejmě jakožto nadšený čtenář levné sovětské sci-fi ze 70. let nemohl chybět, a tak nějak bokem mi přitom za drápem zůstalo pokračování Strážců ticha, knížky, kterou jsem si svého času pořídil jen ze svatého nadšení kolektovat všechna postapo díla. Mít doma z dvojice knih jen první díl je k ničemu, neboť si tak nemůžete podložit ani židličku, i šel jsme tedy do dvojky. Přečetl jsem ji za necelé dvě hodiny a teď se s vámi podělím o své dojmy. Na rovinu, dělám to jen ze svatého nadšení mít na VŠB recenze na všechna postapo díla (a že jich není málo!), protože to jsou děsné zvratky. Recenzi na první díl (Strážci ticha) sepsal tuším Ratman (usuzuji tak ze stylu psaní a faktu, že dotyčný holodisk je pokryt vrstvou krysích chlupů) a přiklepl mu celých 7/10, což je nehorázné a svádí mne to k myšlence napsat kontrarecenzi, ovšem ještě než se k tomu dostanu, zchladím si žáhu na pokračování, jež zove Tmavý odštěpek. V originálu La sombre éclat, což by se snad dalo přeložit i jako "pochmurná záře" nebo "šerá jiskra". Každopádně v celé knize se žádný tmavý odštěpek nevyskytuje, a podivný "kalný blýskot" je tam zmíněn jen dvakrát, pokaždé v pár větách. Což je také znakem této knihy. Na stosedmdesáti stranách se ve dvou částech v jednadvaceti kapitolách (ano, vychází to kolem 8 stran na kapitolu) dozvíte dopodrobna, jakou zbraň má, a mnohem častěji, jakou zbraň nemá hlavní hrdina, co na sobě má, nebo ještě častěji, co na sobě nemá hlavní hrdinka, a jak by byli rádi, kdyby měli to či ono, ale zákonitosti světa, příběhové zvraty a pointa jsou zmíněny kdesi bokem v několika šroubovaných souvětích.
Ale mělo mne varovat již jméno autora: Michel Jeury. Měla mě varovat obálka, kde na pozadí nukleárních kráterů postává vyfintěná namalovaná čůza s měděnými vlasy, broží a chlupatou podprsenkou (zcela očividně zoufalá uprchlice zmírající v Pustině). Leč nevarovala, a já se pustil do čtení. V úvodu byl shrnut děj minulé knihy, a to dostatečně podrobně, aby to stačilo i těm, kdož Strážce ticha nečetli, navíc také dynamicky a plynule, což naznačuje, že milý Michel by mohl udělat kariéru na krátkých povídkách, leč vybral si cestu románového břídila. Tak do toho: Na začátku máme důstojníka Strážců ticha s přihřátým jménem Juo (což by se španělsky nejspíš četlo "Chujo", a já mu to přeju!), který třicet let nedělal nic a pak se rozhodl dezertovat. Nemá žádnou minulost, co má, je plamenomet (což je v celém příběhu nejlepší, nejúčinnější a nejžádanější zbraň; už víme, proč šnekožrouti prohráli všechny moderní války) a autonomní obranný program, který ve chvílích krize převezme ovládání jeho těla a vytáhne ho z průseru. Popisem vedlejších efektů autor nahání stránky, kde se dá. Dále zde máme Ushaiu, což je ta čůza z obálky, mimo jiné zcela neschopná, nadutá, pyšná a sebestředná starostka jakéhosi zapadákova, kolem kterého se celý děj točí. Pak tady jsou ještě nějací ti nájezdníci, vesmířané, zmutovaní psy a zmutované kočky. Děj je zhruba o tom, že ústřední dvojice odněkud někam utíká, aby pak dlouze uvažovala, zda se nemá vrátit, což také obvykle udělá. Nebezpečí, která jim hrozí, ilustruje likvidace jejich stoupenců, nad jejich hroby si občas zafňukají, ale co, pro NPC se nebrečí. ("Vyšlo nás dvanáct a došli jsme jen my tři.. chtěla jsem být s tebou! Jsem tak šťastná!) Celá zápletka, a současně i rozuzlení, je Juovi i čtenáři odkryta ve dvou rozsáhlých monolozích (dobře, jsou to dialogy, asi takovéto: -"Odkrývám ti velká tajemství vesmíru!" -"Mohu si dát kafe?" -"Jo. A nyní pokračujeme ve velkých tajemstvích...") kdesi lehce za půlkou knihy.
Hlavní hrdina je hlupák, který umí akorát nechat se nahánět kdejakým zlounem a nechat se ojíždět kdejakou ženskou, looser, jenž se neumí pořádně rozhodnout sám za sebe, a ostatní postavy jsou na tom ještě hůře. Chování všech osob je postavené na hlavu (Nájezdníci dva týdny tahají sebou zajatou ženskou a krmí ji ze svých skromných zásob, a až když je zubožená, vysílená, špinavá, smradlavá a nemocná, rozhodnou se, že ji znásilní a zabijí.) a ani svět nedává smysl (Všude jsou samí dravci - konzumenti, a žádní producenti. Celé lidstvo je vyživováno z pár skomírajících továren, které každou chvílí skončí, a nikoho to netrápí. Telepatie je něco jako krátkovlnná vysílačka, alespoň co se dosahu týče. A nájezdníci si ty své pušky vyrábějí asi nad táborovými ohni.). Postupem času se autor snaží i o nějaké moralizování a konečně přichází jediná Myšlenka, v této knize obsažená: Hibernovat všechny lidi nebylo možné, a proto se zachovala jen jejich DNA a osobnost, a připravily se přístroje, které je znovu sestaví. Zdá se vám to logické? Juovi ne, ten to považuje za genocidu, dědičný hřích, totální zlo a kdoví co ještě a raději všechny ty lidi opravdu zabije (tím, že je odmítne znovu sestavit), než aby se na tom podílel - přičemž on sám je replikovaný člověk z doby před Moratoriem. Jo... bacha, předchozí věta byla spoiler.
Kniha končí zase jednou sexem, kdy si třísetletý dědek Juo nabalí jakousi patnáctku, ta k němu přijde a - zatmívačka. Jiné akty vášně jsou popsány podobně zkratkovitě, popřípadě s přehnanou komorní poezií obvyklou u spisovatelů - paniců. Knize jinak zcela chybí jakékoliv pořádné rozuzlení - v příběhu, kde se jedná o osud lidstva, nepovažuji osobní happy end stylu "žrádla a děvčat mám dost, děkuji" za rozuzlení. V průběhu čtení jsem často vzpomínal na nedávný prožitek trhání zubu, kterýžto byl zábavnější. Na druhou stranu, vzpomněl jsem si také na pamflet Mrak, a vlastně i náš pan prezident má literární sklony, takže spodní hranice hodnocení jsou vymezeny docela přesně. Když téhle knížce dám 3/10, tak je to proto, že obsahuje pár zajímavých okamžiků či nápadů, většinou jen nastřelených jaksi mimochodem v jedné větě, a že kdyby byla kondenzovaná na jednu třetinu, dala by se číst. Doporučená cena je 52 korun, skutečnou hodnotu odhaduji tak na pětinu. Tož asi tak. Ještě že jsem si pak mohl spravit chuť Nadací! :o)



Sdílet na Facebooku
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 13:24, 3.3.2009ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Dobrá recenze ;)
Autor: Henry ThornOdesláno: 17:14, 3.3.2009ID: 421e50Nahlásit Vaultmasterům
Hmm,o tu book bych měl vcelku zájem...Myslím,že na akci bych pro Chekyho měl něco na výměnu:)....(aspon' půjčit!!! :((
Autor: chekotayOdesláno: 17:29, 3.3.2009ID: 6f99aeNahlásit Vaultmasterům
Půjčím ti ji určitě, jen s epak ozvi týden dopředu, abych ji vzal sebou.
A na výměnu... mno, klidně i se Strážci ticha, pokud by byla dobrá protihodnota :) Ale zase, i přesto že ty knihy nemám rád, sbírka je sbírka :-D
Autor: Henry ThornOdesláno: 17:46, 3.3.2009ID: 421e50Nahlásit Vaultmasterům
Jasně,stačí půjčit,vždyt' co bych s nima pak dělal,že:)A ten druhý díl o Juovi chci už jen proto,že je to zběhlý voják s plamenometem...Včera jsem totiž jen tak mimochodem začal zase hrát F3 odznova a dal si na obličeji opravdu záležet(cca 3/4 hodiny!) a dal mu konečně své ocelářské jméno,kterým se tu podepisuji a zrovna včera asi v jednu hodinu v noci jsem ve stanici metra čtvrtý Mason našel unikátní zbran' palmistr-Plamenomet!!!!A vcelku se mi hodila-bylo tam aspon' milion ghoulů a já měl poslední tři body života:utíkal jsem z posledních sil před těma hajzlama,nakladené miny nepomáhaly,už mi docházel dech,najednou ve tmě něco vidím,čapnu ten gun,otočím se a......bylo vymalováno:)))
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 08:59, 4.3.2009ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
Číst špatné knížky a hrát špatné hry, na to tě užije :D
Autor: UranOdesláno: 15:11, 4.3.2009ID: 430b02Nahlásit Vaultmasterům
Kdyby jsi se nemohl dockat tak jdou sehnat i v e-podobe. Pri trose hledani je najdes na www.ebookforum.cz . Mozna to bude prekvapeni :-D ;-) , ale v kazdem vetsim meste existuje budova ve, ktere jdou pujcovat knizky ;-)
Autor: UranOdesláno: 15:13, 4.3.2009ID: 430b02Nahlásit Vaultmasterům
To: Ratmamahatma na www.legie.info to ziskalo peknych cca 80%
Autor: RatmamahatmaOdesláno: 15:58, 4.3.2009ID: 51d558Nahlásit Vaultmasterům
to Uran:
To Fallout 3 běžně dostává ještě více...
Co ty vlastně jsi, nějaký živoucí internetový rozcestník? ;)
Autor: smejki - ratmaOdesláno: 18:15, 4.3.2009ID: 7f0298Nahlásit Vaultmasterům
zhomtnění googlu+nápovědy Microsoft :-D
Autor: chekotayOdesláno: 19:50, 4.3.2009ID: 705cf8Nahlásit Vaultmasterům
Každé hodnocení je silně závislé jednak na momentální recenzentově náladě, jednak na to, co v životě načetl. Větším množstvím recenzí je pak možno dojít ke konsenzuálnímu hodnocení, které může odrážet docela věrohodně náladu davu. Proto když má na Legii Nadace 90% (hodnotilo 103 lidí), dá se s tím souhlasit (já bych Seržantovi osobně těch 8/10 možná i dal). Jenže pokud knihu hodnotí 4-5 lidi, tak to prostě nejsou statisticky věrohodná data. Pak může mít Tmavý odštěpek 76% (hodnotilo 5), zatímco Setkání pro rok X má jen 68% (hodnotili 4), přestože já si myslím, že Setkání pro rok X byla mnohem záživnější knížka, než Tmavý odštěpěk (tak o 1/10 víc).
Zde na Madbrahmíně bohužel nejsme zařízení pro sběr takového množství odkazů, (můžeme jen dát link na Legii, o což se snad v budoucnu pokusím) zde vše záleží na vztahu recenzetn ( vaultmaster) - návštěvník. Návštěvníci znají své recenzenty a tak dokáží korigovat recenzentovo hodnocení na své (plus mínus, proto také užíváme x/10 a ne %). Pravidelný návštěvník VŠB ví, že Petruschka má radši knihy plné krve a hnusu, Ratman má rád nevýraznou nenáročnou četbu, Harley chce akci, Drát chce retro, Bodkin myšlenku a já phasery a vlkodlaky :-D
To jen tak, obecně vysvětlující post objasňující fungování recenzí u nás. všechny tři knížky zmíněné v tomto postu jsem četl tento týden.
Autor: dreddOdesláno: 22:44, 5.3.2009ID: 4309d6Nahlásit Vaultmasterům
Omg ta tvoje recenze jako měla bejt ftipná?? Vypadá to, že její vtip je opřen akorat o vulgární slova. Se nedivim, že se ti nějaká knížka nelíbí, když je přečteš za dvě hodiny :))
Víš co? Přestan číst a koukej na sitcomy :D

(no offence :P)
Autor: ScreamerOdesláno: 08:47, 12.3.2009ID: 6fc0b8Nahlásit Vaultmasterům
dost dobra recenze :D
taky mam rad Nadaci, moje oblibena serie >)
Autor: chekotayOdesláno: 21:49, 15.3.2009ID: 6fe5d4Nahlásit Vaultmasterům
Reaguji na dredda:
Měla být natolik vtipná, aby ji lidé dočetli, a to se jí zdařilo. Vulgarity by se v ní nejspíš daly nalézt, ale koncekonců, co je pro normála vulgární, je pro brahmíňana rodnou řečí. Na druhou stranu si na své práci cením čistoty jazyka, která vyniká třeba ve srovnání s tvým příspěvkem.
Rychlost, s jakou přečtu knihu (psanou v recentní češtině, vytištěnou dle moderních norem), je vcelku objektivním kritériem, neboť si s oblibou čtu podařené pasáže opakovaně a někdy nad nimi dlouze dumám, či dokonce mlátím hlavou o zeď (třeba právě Nadace), což čas protahuje. Přečíst knihu rychle je jako rychle pomilovat dívku, sice si to taky docela užiju, a občas to je nejlepší možnost, jak ztrávit prostoj, ale obvykle pak lituji vyhozených peněz.
Ze stejného důvodu se nedívám na sitcomy, připadá mi to stejně zoufalé, jako přefiknout bráchu.
Na závěr bych se ještě pozastavil nad jevem, kdy ty mi napřed vynadáš, že jsem zaostalý vulgární cyp a následně to uzavřeš hláškou "no offence". Lidi, kteří mi do očí něco nevybíravě vyčítají, aby to vzápětí kontrovali hláškou "bez urážky" potkávám dost hodně, a už mi lezou krkem - pokládám je za bezpáteřní slabochy, co se bojí, že je přišpenlím tesákem k pípě, ale neodolali touze mi vynadat.
Přidat komentář

Pravidla diskuse

  • Příspěvky nesmí porušovat platný právní řád České republiky ani nabádat k jeho porušování.
  • Příspěvky nesmí obsahovat reklamu.
  • Příspěvky nesmí být přehnaně vulgární nebo primitivní.
  • Žádné příspěvky typu "První !!69".
Za porušení pravidel hrozí smazání příspěvku, permanentní BAN nebo kontaktování Policie ČR. Provozovatel si vyhrazuje právo uchovávat, zaznamenávat a v případě potřeby zveřejnit IP adresy všech přispívajících. Jakékoliv připomínky prosím pište na adresu abuse (zavináč) madbrahmin (tečka) cz.

Jak vypadá BAN na madbrahmin.cz? Spočívá v přidání Vaší IP adresy do firewallu přímo na serveru - cokoliv pod madbrahmin.cz tedy pro Vás přestane ve světě internetu existovat. Madbrahmin.cz se ve Vašem prohlížeči již nikdy nenačte.