Vault šílené brahmíny - největší stránka o sérii Fallout v češtině i slovenčine | Fallout 1, Fallout 2, Fallout Tactics, Fallout 3, Fallout New Vegas, FOnline, Fallout 4
.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. kontakt .. poslat novinku .. kniha hostí .. fórum .. archiv ..

Fallout: New Vegas

novinky
recenze
hráčské recenze
návod
spolubojovníci
screenshoty
videa
zbraně
download
wiki
fórum

FOnline

novinky
faq
fórum
FOnline: 2238
status
server-boy 2238
manuál
mapy
instalace
screenshoty
gang VŠB
wiki-boy 2000
download
The Life After
status
manuál

Fallout

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
vault-boyové
holodisky
konce
texty ze hry
vychytávky
archiv zvuků
screenshoty
demo
wiki
fórum
download

Fallout 2

novinky
recenze
návod
města
náhodné lokace
postavy
spolubojovníci
předměty
zbraně
brnění
automobil
holodisky
karmické tituly
konce
texty ze hry
kulturní odkazy
zajímavé sejvy
vychytávky
screenshoty
archiv zvuků
mapper
modifikace
wiki
fórum
download

Fallout Tactics

novinky
recenze
návod
charakter
mise
náhodné lokace
zbraně
brnění
vozidla
holodisky
drogy
screenshoty
multiplayer
hrajeme po netu
tipy a triky
editing
obličeje
modifikace
wiki
fórum
download

Společné

bible
časová osa
bestiář
pitevna
traity
perky
technologie
zbraně vs. realita
bugy
tajemná tajemství
technické problémy
licence

Fallout projekty

Fallout Online (V13)
Fallout 4
Fallout 3: Van Buren

Příbuzné hry

Arcanum
AshWorld
Fallout: BOS
Fallout 3
Fallout: PNP
Fallout: Warfare
Fallout Tycoon
Lionheart
STALKER
Borderlands

Hry naživo

Fallout LARP
Fallout RP
download

Soutěže

O brahmíní vemeno
screenshot měsíce
žebříček charakterů
žebříček kr. zásahů
masový hrob
rychlonožka

Zábava

povídky
poezie
knihy
komiksy
filmy
hudba
kvízy
humor

Různé

články
rozhovory
jak přežít
wallpapery
bannery
průzkum
srazy a setkání
IRC channel
odkazy

Vault šílené brahminy - největší stránka o sérii Fallout v češtině a slovenčine.
Pátá hráčská recenze na Fallout: New Vegas pro XBox360

Autor: nobody


Ještě těsně před nákupem jsem váhal, zda má cenu kupovat si originální DVD, které v dnešní době nejsou zrovna nejlevnější nebo prostě upirátit. Teď s odstupem času vidím, že jsem opravdu neprohloupil, neboť na dnešní poměry je to hra opravdu kvalitní. Ale nic není tak růžové, jak by se mohlo zdát, takže mistrovský kousek, bez chybičky, v New Vegas určitě nehledejme. Jen pro pořádek uvedu, že recenzuji verzi pro XBOX 360 a původními Fallouty jsem nepolíbený, takže jediné srovnání které mohu nabídnout je s F3.

Pustina

Mohavská poušť je opravdu rozlehlá, o čemž se můžete přesvědčit sami. Svět je plný nejrůznějších lokací od těch opravdu důležitých jako Vegas samo, přes menší usedlosti a předválečné stavby až po lokace opravdu jen do počtu. Jako příklad uvedu tábořiště Velkých Khanů, což je jenom táborák u cesty a 2 spacáky. Nehledě na výše uvedená fakta, každá lokace má co nabídnout. Vždy je co sebrat, vidět, popřípadě vykillovat, takže nudit se opravdu nebudete nikde. Ono jenom se tak potulovat a objevovat není vůbec na škodu. Mapa je podle mě opravdu dobře vymodelovaná, takže i na místech, které ani nejsou na mapě označeny, často můžete spatřit opravdu zajímavé věci. Zvláště krásný pohled je na zapadající slunce nad rozpálenou pouští. Když se vrátím k městečkům a jiným osadám, vše vypadá mnohem více zabydlené, osadníci konečně mají svá políčka, která obdělávají, mají dobytek a jinà ©. Vše působí věrohodněji. Chtěl bych ještě vyzdvihnout pár míst, které na mě udělaly opravdu velký dojem. Přišlo mi, že mají svou historii, která na vás dýchá z každého zákoutí. Na mysli mám například Vault 22, mysteriózní místo kde všude kolem vás bují zeleň, jako byste vstoupili do deštného pralesa, ale pod zemí. Opravdu okouzlující místo. Dále pak bunkr BoS, kde vidíte poslední zbytky bratrstva. Z kdysi mocného společenství zbylo jen par chlapíků, kteří už ani neví, co je denní světlo. Poslední věc co bych zmínil ohledně lokací je, že část z nich je obydlena frakcemi, takže nemůžete si jen tak přijit kam se vám zlíbí. Když se budete snažit dostat do tábora znepřátelené frakce, narazíte na domobranu po zuby ozbrojených maníků, což je zejména na nižších levelech dost nepříjemné, protože často zaplatíte životem.

Questy a tak trošku karma

Hlavni zápletku, tudíž intro a úvod hlavního questu snad ani nebudu zmiňovat. Je to už tisíckrát omílané do kola. Spíš bych se zde zaměřil na jejich enormní počet a rozsáhlost. Ano, questů zde najdete opravdu desítky, dalo by se i říct že na každém obydleném místě na vás nějaký čeká. Provázanost je velmi slušná, takže nemusíte být „quest hunter“ jako ve F3, kde jste o úkol nezavadili, jak byl atomový rok dlouhý. Při honbě za dokončením jednoho si nasbíráte klidně i další 3 a ojediněle můžete najít audiology s upoutávkou na mini quest, který se sice do quest logu nezaznamená, ale to neznamená, že je horší. Spíše jsou jen méně obsáhlé, ale často se vám odhalí nějaké zajímavé místo nebo jeho hrůzná historie. Jelikož frakce ovlivňují běh celého světa New Vegas i vaše plnění questů pro dané frakce vám někde otevře vrátka, ale jinde je vám zabouchnou před nosem. Což znamená, že když například bojujete na straně NCR tak logicky Caesar‘s legion vás nechce ani vidět, takže jejich úkoly nemáte šanci splnit. A nejhorší je to, když pracujete jako dvojitý agent a pro každého děláte něco. To se vám může klidně stát, že vás i největší lidumilové kopnou do zad a zůstanete na to sami. Další skvělá změna nastala v možnostech postupu. Už neplatí, že je vše buď jen dobro, nebo zlo. To ne. I člověk, který se na první pohled tváří, že je absolutně v koncích a slibuje vám hory doly, vám může vrazit kudlu do zad. Samozřejmě až potom, co za něj uděláte špinavou prácičku. Takovýchto případů se mi stalo celkem dost a je hodně obtížné rozpoznat, kde vlastně leží pravda. A to samé můžete dělat i vy, je jen na vás, jestli budete hodný cizinec, který vždy pomůže, kde může, nebo svině co si bere, co se mu zlíbí. A to nejlepší na konec. Všechny questy můžete splnit bez jedinéh o zabití. Vysoký speech a ostatní atributy k tomu vhodné, plus příslušné perky, jsou samozřejmostí, protože ne každý se dá opít rohlíkem, ale bezesporu to má své výhody. No, jen si představte, proti vám stoji 20 chlapů v energo zbrojích a vy máte v rukách jen polorozpadlou devítku, ale zato máte prořízlou pusu a až s nimi skončíte, rozprchnou se na všechny strany jako malé děti. Představa je to pěkná no ne?:)

Arzenál a brnění

V této kategorii se toho změnilo opravdu hodně, nutno podotknout, že k lepšímu. Nejprve se podíváme na zbraně. Ty se nám přeskupily do nových kategorií. Nejspíš, aby se daly přehledněji přidělovat skilly , dále vzrostl jejich počet a to až na dvojnásobek. Přibyla nám zde úplně nová kategorie vrhacích zbraní, pro které jsem sice nenašel valného uplatnění, ale jako chvilková zábava, třeba na lov krys, jsou skvělé. Dočkali jsme se konečně vícero typů munice pro každý kalibr, což nám dává možnost většího taktizování v soubojích, protože každý typ munice je účinný na jiný typ nepřítele. Aby toho nebylo málo, můžete si většinu zbraní osadit až třemi mody najednou, které koupíte u každého lepšího obchodníka. Většina jich je celkem drahá, ale nákupem neprohloupíte, protože scope nebo nějaký damage navíc se hodí vždy. Zato s oblečením je docela jinak. Už neplatí, že po pár hodinách hran í se navlečete do energo zbroje a nikdo na vás nemá, to ne. Musíte si ji zasloužit dlouhou a ne zrovna jednoduchou linii questu pro danou frakci. V opačném případě se musíte spokojit s obyčejnými hadry z brahmíních kůží, popřípadě, když máte štěstí, najdete mrtvolu s polorozpadlým koženým brněním. Combat armor, jakožto asi nejlepší brnění na které není potřeba žádný trénink, je v Mohavské poušti asi tak rozšířené jako hodný deathclaw, takže když nějaké najdete, můžete otvírat šampaňské. Tohle ovšem nebyla kritika, naopak, takhle to mělo vypadat už dřív, je to prostě boj o přežití a je jasné že 200 let po válce se nebudou na každém rohu válet nejmodernější zbroje. Jak už jsem výše zmínil, je těžké dostat se k pořádnému obleku, ale když už nějaký máte, tak to jde znát. V takové energo zbroji se opravdu můžete cítit v bezpečí skoro před vším, co na vás kde čeká.

Ach ta technika..

Jako jediné opravdu výrazné minus New Vegas bych viděl jeho zastaralý engine. Sice by si Vegas zasloužilo hezčí grafiku, ale tohle se dá překousnout a je to asi ten nejmenší problém který sebou tento engine přináší. Měl jsem spíše na mysli bugy, se kterými se setkáte opravdu často. Velice nic na tom nezměnil ani neprodleně vydaný patch, který opravil jen ty nejvíc do očí bijící, ale zbytek nám dál vesele znepříjemňuje hraní. NPC, které jde do stěny, asi nikoho nepřekvapí nebo škorpion pod zemí, ale mám tu jeden opravdu vypečený, nad kterým už zůstává rozum stát. Při plnění úkolu ve sluneční elektrárně Helios One, se mi na věži odkud ovládáte sluneční panely, objevili z ničeho nic 2 příslušníci znepřátelené frakce, kteří tam jen tak stojí a čumí na vás. Tohle už je moc i na mě a to sem zkousl skoro vše. Další věcí, která sice nijak neuškodí hratelnosti, ale spíše vám pomáhá, je moÅ ¾nost zvolit v některých rozhovorech cestu, ke které byste neměli mít přístup, protože jste se k této informaci z nějakého důvodu nedostali. Ale hra vám ji stejně zobrazí jako by nic. Pokračovat už nemá smysl, takovýchto věcí byste našli ještě dost. Doufejme, že patch je už na cestě.
Takové menší shrnutí

New Vegas opravdu nezklamalo. I když není dokonalé, přináší mnohem více ve všech směrech než byste mohli najít u jiných her dnešní doby. Vezmeme-li v potaz desítky hodin zábavy, které jaksi u dnešních titulů nejsou standartní plus nutnost zapnout mozek, což už vůbec není standardní, vyjde nám z toho skvělá volba, jak si dopřát kvalitní herní zážitek.
Celkově mi z toho tedy vychází krásných 90% pro Fallout: New Vegas.

Originál ke stažení ve formátu docx nebo pdf


KOMENTUJTE

SEZNAM HRÁČSKÝCH RECENZÍ


Miniaplikace


Staň se pomocníkem při tvorbě, nakrm Šílenou brahmínu!:)
Fallout Bible


Vývojářské memoáry

Fallout 3: Van Buren


Rychlé odkazy
České stránky
Templáři VŠB
ABCgamesZahraniční stránky
No Mutants Allowed
Duck and Cover
Planet Fallout
Fo3 ofic.stránky
Bethblog
The Vault
Trzynasty Schron
Falloup Online

Modifikace
Vault-Tec Labs
Killap.net
Last Hope
Fallout:Resurrection
Fallout:BGE
Mutants Rising
Fallout:Yurop

Pro autorizaci
pište na e-mail


Sponzoři VŠB

TOPlist

.. vstup do vaultu .. orientace .. vaultmasteři .. contact us .. irc channel .. kniha hostí .. fórum .. archiv..